حجم دیتای خام جهان Raw Storage capacity که سال 2012 بیش از 2596 اگزابایت بوده تا سال 2017 بالغ بر 7235 اگزابایت خواهد شد.

 

بر اساس تحقیق صورت گرفته توسط IDC، گذشته از خرید دیتاهای بزرگ و بازار ذخیره سازی دیتا، افزایش این حجم از دیتا معلوم نیست چه پتانسیلی از عملکرد و پرفورمنس را در بر می گیرد.

اگر دیتا به گفته کارشناسان در IDC به سوی فراست و بصیرت پیش رود، سازمان ها دست به اولویت بندی خواهند زد و عمل ذخیره و بازیابی اطلاعات را در اولویت قرار خواهند داد.

 

رشد دیتا

نمودار رشد دیتا از 2005 تا 2017

 

دیتای ذخیره شده روی انواع ابزار ذخیره سازی از سال 2000

 

حجم دیتای ذخیره شده بر اساس مناطق جغرافیایی

 

کشورهای برتر در زمینه حجم ذخیره سازی دیتا

 

 

نوار کاست و ذخیره سازی روی دیسک به سوی محیط کلود و ابر پرتاب شده اند. به عقیده IDC مخزن داده ها را باید در ابر و رایانش ابری دید و دیتا را مانند گاز و نفت و ... شبیه منبع طبیعی برای کشورها تعریف و لحاظ کرد.

این دیتا در حال رشد بوده و جایی ذخیره می شود. پیش بینی تراکم دیتا و اینکه کجا و چگونه ذخیره خواهد شد را می توانیم در پیش بینی های کارشناسان IDC ببینیم:

1-      بر دیتا حکمرانی خواهد شد و پای حکومت و قوانین حکومتی برای اعمال نظارت بر آن بیشتر باز خواهد شد.اگر دیتا مانند نفت و گاز جزیی از منابع طبیعی قلمداد شود، بالطبع برایش تنظیم مقررات خواهد شد.

2-      بر اساس دیتا و آنالیز دیتا، صنایع بازچینش خواهند شد. هر کمپانی برای خود برنامه گسترده توسعه و آنالیز دیتا را دنبال کرده و البته بسیاری از آنها شکست خواهند خورد. از بسیاری جهات، اپلیکیشن هایی مانند ERP که برای وصله پینه کردن کسب و کار بکار رفته و بلایای پیاده سازی آن را شاهد بوده ایم، بیشتر به چشم خواهند خورد.

3-      تکنولوژی هایی مانند Hadoop  (فناوری جدیدی برای ذخیره سازی و توزیع دیتا)برای ناوبری دیتا و مدیریت بر آن توسعه خواهد یافت و سلسله مراتب جدید در انترپرایز ها ایجاد خواهد شد.

4-      "تجربیات کاربری" بسیار مهمتر خواهد شد. بینش و بصیرت روی دیتاهای بزرگ بر اساس نوع درخواست و Queries با محوریت رابط کاربری جلوه گر خواهد شد.

5-      مالکیت بر دیتا "همه چیز" خواهد بود، فروشندگان هر چه بیشتر دیتا داشته باشند، پیروزمندانه تر خواهند بود.

6-      مدل های جدید کسب و کار سربرخواهد آورد.مدل های جدید مبتنی بر آنالیز دیتا و مبادله دیتا خواهد بود. فیس بوک و گوگل دو بازیگر عمده خواهند بود.

 

 

 

 

منبع: زد دی نت

56501

 

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سعید US ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  17 1
  در نمودار "حجم دیتای ذخیره شده بر اساس مناطق جغرافیایی" خبری از خاورمیانه نیست، هیچی حساب نمیشه :))
  • بی نام A1 ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
   1 2
   برادر من بعد از نورث امریکا و وسترن یوروپ ایژیا پاسیفیکه دیگه!!!
  • سعید A1 ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
   8 0
   ایژیا پاسیفیک یعنی شرق آسیا(چین، ژاپن، کره جنوبی و...)، هیچ ربطی به خاورمیانه نداره.
 • امین IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  6 0
  خبر بسیار جالبی بود
 • بی نام US ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۷/۳۰
  4 0
  آفرین بر خبر آنلاین بابت انتشار این گونه اخبار. در کشور آمریکا از رشته‌های مختلف دکترا استخدام میکنند برای تحلیل داده. موج عظیمی‌ راه افتاده.