کومسا؛ یک آیین وی‍ژه و مقدس در منطقه هورامان تخت از توابع شهرستان سروآباد استان کردستان است که روز جمعه با حضور گردشگران داخلی و خارجی برگزار شد.

مراسم کومسا یکی از آئین های وی‍ژه در منطقه هورامان تخت است که هر ساله توسط مردم منطقه و ریش سفیدان برگزار شد. مراسم کومسا که در آخرین جمعه نرسیده به 15 اردیبهشت ماه از اول صبح شروع می شود امسال در 12 اردیبهشت برگزار شد. در گذشته در چنین روزی بزرگان هورامان برای برنامه ریزی امورات منطقه دور هم جمع می شدند و اهالی این منطقه بر این اعتقادند که پیر شالیار بنیانگذار چنین انجمنی بوده است.
به دلیل طبیعت زیبای هورامان در فصل بهار هزاران نفر از مردم منطقه و دیگر شهرهای کشور و همچنین از کشورهای همسایه برای دیدن این مراسم به شهر هورامان تخت می آیند.
در این مراسم مردم منطقه صبح زود راهی مزار پیر شالیار می شوند و پس از جمع شدن، ماموستای شهر نطقی ایراد کرد سپس قصیده خوانی که محتوای مذهبی داشت و در مدح پیامبر اکرم(ص) و پیر شالیار بود آغاز شد و با دف نوازی و ذکر دراویش ادامه یافت.
از دیگر جلوه های این مراسم رسم شکستن سنگ است بدین ترتیب که قطعه سنگی در اطراف مزار پیر شالیار وجود دارد که بنا به اعتقادات اهالی هورامان هر مقدار از آن که شکسته شود سال دیگر به همان اندازه جایگزین می شود.
مردم در این روز با سنگ های دیگری که در محوطه یافت می شود بر روی این سنگ سفید زده و مقداری که از آن جدا می شود را همراه خود برای تبرک به خانه می برند.
آئین سنتی کومسا در فهرست آثار ملی میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

عکسها: ایرنا
282/26

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =