استاندار وقت چهارمحال بختیاری در دوره دوم سفر های استانی دست پیرزنی را گرفت تا از رییس جمهور طلب آب کند و گفت که بی آبی چهارمحال حاصل تخصیص آب به اصفهان است. پس از این سفر بود که مدیریت یکپارچه حوزه زاینده رود منطقه ای شد و سرآغازی شد بر شدت گرفتن خشکسالی در اصفهان.

کاهش شدید بارشها نسبت به میانگین ده ساله، اجرایی شدن پروژه های غیر کارشناسی انتقال آب و عدم توجه به قدیمیترین طومار سهمیه بندی آب (منسوب به شیخ بهایی) دست به دست هم دادند تا بحران کم آبی اصفهان هر لحظه جدی تر شود و اثرات غیر قابل جبرانی بر این استان بگذارد.

آب شرب شهری در اصفهان هر روز با افت فشار و قطعی در مناطق مختلف شهر همراه است و آبیاری فضای سبز شهری یکی از معضلات جدی شهرداری شده که تنها به پساب تصفیه شده شهر وابسته است.

هرچه به سمت شرق اصفهان حرکت می کنیم روی دیگر سکه خشکسالی نمایانتر می شود. مردمی که خود را کشاورز می دانند و هر دوسال یکبار اگر آبی باشد می توانند زمین هایشان را زیر کشت ببرند. بیماری و ضعف به جان دام هایشان افتاده و زنبورهایشان جزء اولین جاندارانی بوده اند که از معرکه خشکسالی گریخته و کوچ کرده اند. اگر بتوانی اعتمادشان را جلب کنی برایت از فساد اجتماعی می گویند که حاصل خشکسالی و بیکاری است و سخت گریبانشان را گرفته و معیشتشان را مختل کرده است.

هنوز حوادث سال گذشته را که در پی انتقال آب به یزد رخ داد را از یاد نبرده اند و داغ آن اتفاقات هنوز بر چشمان کشاورزان هرند، اژیه و ورزنه نشسته است و اکثرشان به کارگری در شهرهای اطراف با دستمزد پایین رو آورده اند. می‌گویند در این یکسالی که گاوخونی خشک شده، پساب تصفیه شده اصفهان تنها می تواند نیمی از مسیر تالاب را طی کند. تعداد زیادی از ساکنان منطقه به سرطان مبتلا شده اند و به تعبیر خودشان «سونامی سرطان» در شهر ها و روستاهایشان به راه افتاده است.

تعداد دشت های ممنوعه در شرق و جنوب شرقی اصفهان به علت برداشت بی رویه آب های زیر زمینی به قدری زیاد شده است که دیگر آب با کیفیت از چاهی بیرون نمی آید. در منطقه فریدن ترک های حاصل از فرونشست زمین به شهر رسیده و ستاد بحران استان چند خانه را تخلیه کرده است.

شاید اگر شیخ بهایی دیگری بیاید بتواند با طوماری جدید مشکل مدیریت آب حوزه زاینده رود را حل کند و اصفهان را از این دوره خشکسالی نجات دهد.

عکسها: ایسنا

47282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۵
  20 61
  سر سبز شدن زاینده رود به قیمت از بین بردن استان های دیگهاگه جای انتقال آب از سرشاخه ها به اصفهان صنایع رو به کنار دریا منتقل کنند مشکل خشکسالی اصفهان حل میشه/خبرآنلاین خواهشا یکجانبه نباش و نظر منو بذار تا مردم واقعیت هارو بدونن
 • مهدی IR ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۶
  8 12
  قدیم ها بارش ها نوسان داشته و گاهی کم بوده ولی خشکسالی رخ نمیداده. مشکل طرح های ناکارشناسی شده سازمانهای دولتی استانتقال اب و صنعت که باید در این دنیا و آن دنیا جواب مردم را بدهند.
 • محمد A1 ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۶
  3 22
  دعاي بارون بخونيد ، انشاءا... بارون مي باره .
 • سید مهدی حسینی A1 ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۶
  22 4
  خشکسالی حداکثر باعث ده درصد کم آبیست. عدم کفایت بعضی مدیران استانی و سیاست غارتگرانه منابغ آبی استان توسط بعضی مدیران حکومت مرکزی در انتقال آب زاینده رود جهت تاسیس مجتمعهای فولادسازی و همچنین پمپاژ آب به ارتفاعات در استان چهارمحال علت اصلی وضعیت اسفناک شهر اصفهان و شرق شهر اصفهان است
بلیط هواپیما