اتفاقی که این روز‌ها در این کوه رخ داده است، این است که دیگر خانه خدا را نمی‌توان از این نقطه دید. آن‌قدر برج‌های بلند اطراف بیت عتیق ساخته‌اند که کعبه با آن جامه مشکی که در میان خانه‌های سفید مکه منحصربه فرد بود، پشت این دیوارهای بلند و پر زرق و برق پنهان شده است.

 

مكه يادآور رسول اكرم (ص) است؛ تاريخ اين شهر به خاطر ساخت و سازهاي متعددي كه مي‌شود، دست‌خوش تغيير زيادي قرار گرفته است؛ ولي هنوز در اين شهر نقاطي پيدا مي‌شود كه تاريخ را با اندكي تغيير مي‌توان در آن مشاهده كرد، مثل غار «حرا» در كوه نور كه در همسايگي خانه خدا قرار دارد.

هر سال با پايان يافتن موسم حج، جمعيت زيادي از زائران راهي اين كوه مي‌شوند تا محلي را كه رسول اكرم (ص) در آن مبعوث شده است، زيارت كنند. دهنه غار حرا بسيار كوچك است و جمعيت زيادي اصرار دارند به غار وارد شوند تا داخل آن نماز بپا دارند و اين غار كوچك را كه رسول اكرم (ص) روزهاي زيادي در آن به اعتكاف مي‌نشستند، ببينند. البته گاهي اين شانس قسمت همه نمي‌شود، براي همين برخي گوشه‌اي دنج را پيدا مي‌كنند و به ذكر و دعا مي‌پردازند.

ارتفاع دهانه غار حرا دو متر، عرض آن حدود يك‌متر و ۲۰ سانتي‌متر و طولش نيز حدود ۲ متر است. از عجايب اين غار آن است كه انتهاي آن كاملاً به سوي مسجدالحرام است و در دهانه آن مي‌توان به سمت بيت‌المقدس نماز خواند.

اما اتفاقي كه اين روز‌ها در اين كوه رخ داده است و فقط زائراني كه قبلا به اين كوه و غار حرا آمده‌اند متوجه آن مي‌شوند، اين است كه ديگر خانهٔ خدا را نمي‌توان از اين نقطه ديد. آن‌قدر برج‌هاي بلند اطراف بيت عتيق ساخته‌اند كه كعبه با آن جامه مشكي كه در ميان خانه‌هاي سفيد مكه منحصربه فرد بود، پشت اين ديوارهاي بلند و پر زرق و برق پنهان شده است.

زائران زيادي متوجه اين تغيير مي‌شوند و حسرت را در نگاه بسياري از آن‌ها كه به سمت برج‌هاي سر به فلك كشيده خيره مانده‌اند مي‌توان ديد.

عكسها: پايگاه اطلاع رساني حج  
282 24

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام US ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۰
    43 10
    عکس اول، اطراف اون راه به سمت بالا پر است از زباله و کوهی از بطری پلاستیکی. و کلی میمون بوزینه که دنبال غذا میگردند. من چند ماه پیش اونجا بودم. عربستان خارج از مسیر رسمی و اصلی حجاج کاملا با عکس ها و فیلم های رسمی متفاوته. کثیف و خراب و ویرانه و فقیر. غیر مناطقی که سوپر میلیاردر های خاندان سلطنتی اقامت دارند.