این روزها ترس از سرطان فراگیر شده. مرگ چند چهره مشهور همه را از سرطان ترساند. اما واقعا سرطان رتبه نخست مرگ و میر را در ایران ندارد.

آرزو رستم‌زاد: تا چند سال قبل، عوامل مرگ و میر ایرانی‌ها تقریبا ثابت بود. بیماری‌های قلبی در صدر جدول یکه‌تازی می‌کردند و تصادفات جاده‌ای، سایه به سایه این بیماری‌ها جان هزاران ایرانی را می‌گرفتند. با این حال پازل مرگ در ایران مرتب تغییر شکل می‌دهد. حالا بیماری‌های قلبی، چاقی و سرطان سه عامل اصلی مرگ و میر در ایران هستند. عواملی که هر سال جان 250 هزار نفر را می گیرند.

در سال گذشته، 372هزار و 279 مرگ در ایران به ثبت رسیده که بیماری‌های قلبی و عوامل زمینه ساز آنها مثل چاقی و فشار خون بالا، باز هم متهمان ردیف اول علت این مرگ و میرها هستند.

تصادفات جاده‌ای که تا چند سال قبل رتبه دوم و بعدتر، رتبه سوم را در میان عوامل مرگ و میر ایرانی‌ها به خود اختصاص داده بود، حالا با کاهش 10درصدی، به رتبه چهارم جدول آمده و جای خود را به سرطان داده است. بیماری‌ای که هر سال دستکم 30هزار نفر از ایرانی‌ها را قربانی می‌کند.

سکته، دود، دیابت

بیماری‌های قلبی اگرچه اولین دلیل مرگ و میر ایرانی‌ها هستند اما خیلی پیش تر از آنکه سکته قلبی جان 136هزار قربانی این عارضه را بگیرد، فشار خون و چربی بالا، دیابت، مصرف سیگار، قلیان، آلودگی هوا، چاقی و کم تحرکی زمینه را برای بروز سکته آماده می‌کند. سن ابتلا به دیابت در ایران 10 تا 15سال کمتر از نرخ جهانی است و حدود 9درصد از جمعیت 25 تا 60 ساله ایران، مبتلا به این بیماری هستند.

25 میلیون نفر در کشور اضافه وزن دارند و به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت، هرسال مرگ 34 هزار نفر به نوعی به چاقی شان مربوط می‌شود. از سوی دیگر حداقل 10میلیون نفر از ایرانی‌ها مبتلا به فشار خون بالا هستند که این بیماری زمینه ساز مرگ 83 هزار نفر در سال می‌شود.

سن سرطان، امروز پایین تر از دیروز

در ایران، سرطان معده کشنده ترین سرطان است و بعد از آن سرطان‌های پستان، پوست، روده بزرگ، خون، ریه، مری، استخوان، اعصاب مركزی، پروستات و غدد لنفاوی رایج ترین سرطان‌هایی هستند که ایرانی‌ها به آن‌ها مبتلا می‌شوند. وزارت بهداشت اگرچه اعلام می‌کند وضع سرطان در ایران خیلی بهتر از میانگین جهانی است اما تغییر الگوهای ابتلا به این بیماری در کشور، زنگ خطر را به صدا درآورده است.

سن ابتلا به سرطان‌های گوارشی و سرطان سینه، در مقایسه با میانگین جهانی کاهش پیدا کرده و این یعنی سرطان، بیشتر از گذشته جوان‌های ایرانی را تهدید می‌کند. زنان ایرانی 10سال زودتر از هم جنسان خود در دیگر کشورها به سرطان سینه مبتلا می‌شوند و سرطان روده که معمولا در افراد بالای 50 سال دیده می‌شود، در ایران مردان زیر 50 سال را درگیر می‌کند.

شاید به همین دلیل باشد که سرطان حالا توانسته است با 30هزار قربانی در سال به رده سوم عوامل مرگ ایرانی‌ها برسد.

دود؛ همپای تصادفات آدم می‌کشد

در سال گذشته، 13 هزار و 905مرد و 4هزار و 89 زن در تصادفات جانشان را از دست دادند که بیشترشان ساکن استان‌های فارس و تهران بودند. این آمار اما نسبت به سال قبل از آن، 10درصد کاهش داشته و تصادفات را به چهارمین عامل مرگ ایرانی‌ها تبدیل کرده است.

مرگ و میر ناشی از اعتیاد هم اگرچه همپای تصادفات کاهش پیدا کرده و از 4700 مرگ در سال 83 به حدود 3هزار نفر در سال 92 رسیده است، اما همین رقم هم وقتی با مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات جمع شود، رقمی نزدیک به مرگ و میر ناشی از تصادفات را تحویل می‌دهد؛ 14هزار مرگ به خاطر دود و مواد.

آنها به قتل می‌رسند

آخرین آمار مرگ‌های ناشی از سلاح سرد که سازمان پزشکی قانونی منتشر کرده، به سال 1391 برمی گردد. در این سال 799 نفر با سلاح سرد کشته شده اند که 627 نفرشان مرد و 172نفرشان زن بوده اند.

این آمار البته نسبت به تمام 10سال قبل از آن، پایین تر است و از 1179نفر در سال 82 و به 799نفر در سال 91 رسیده. به جز این، سازمان پزشکی قانونی از مرگ «مشکوک به خودکشی» 4هزار نفر در سال گذشته هم خبر داده که البته برنامه ریزی شده بودن مرگ آنها به دست فردی دیگر به اثبات نرسیده اما خودخواسته بودن مرگشان هم قطع و یقین نیست.

در جدول زیر می‌توانید فهرست برخی از عوامل مرگ و میر ایرانی‌ها و آمارهای رسمی منتشر شده درباره تعداد تقریبی قربانیانشان را ببینید:

ردیف

عامل مرگ

میزان مرگ و میر

منبع ارائه دهنده آمار

1

بیماری‌های قلبی

136هزار نفر در سال

معاون بهداشت وزیر بهداشت

2

چاقی و فشارخون بالا

83هزار نفر در سال

معاون بهداشت وزیر بهداشت

3

سرطان

30هزار نفر در سال

نایب رییس انجمن سرطان ایران

4

تصادفات

18هزار نفر در سال

سازمان پزشکی قانونی

5

دخانیات

11هزار نفر در سال

دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت

6

خودکشی

4هزار نفر (سال 92)

سازمان پزشکی قانونی

7

اعتیاد

3هزار نفر در سال

سازمان پزشکی قانونی

8

غرق شدگی

1063نفر (سال 92)

سازمان پزشکی قانونی

9

گاز گرفتگی

828 نفر (سال 92)

سازمان پزشکی قانونی

10

سوختگی

1939نفر(سال92)

سازمان پزشکی قانونی

11

قتل با سلاح سرد

799نفر (سال 91)

سازمان پزشکی قانونی

12

برق گرفتگی

750 نفر(سال92)

سازمان پزشکی قانونی

13

زایمان

291 مادر (سال92)

سازمان پزشکی قانونی

۴۷۴۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 63
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • همت A1 ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  253 6
  پراید
  • وحید A1 ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   159 8
   تحریم و دیگر هیچ
  • بی نام A1 ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   104 5
   رانندگی بد ماایرانی و توسعه نیافتگی عمده
  • بی نام A1 ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   97 5
   بی تدبیری و بی مسوولیتی و توسعه الکی
  • بی نام A1 ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   85 2
   این آمار که می گه شیوه غذا خوردن ایرانی ها بزرگترین قاتله؛ همه بیماری های قلبی و چاقی به دلیل شیوه غذا خوردنه نه چیز دیگه. پراید هم نهایتا ۱۰-۱۲ هزارتا کشته بده. خودمون اما هوای خودمون نداریم تو غذا خوردن و شیوه زندگی.
  • امیر تبریز اوغلی IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   37 5
   ولی به نظر من جهل. و بدتر از اون افتخار به جهل
  • بی نام IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   24 18
   وقتی خانوما غذا درست نمی کنن و فست فود میخوریم همین میشه دیگه...
  • رضا A1 ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   27 2
   بزرگترین قاتل ایرانیان " فرهنگ افتضاح رانندگی " است که بی شک میتوان این فرهنگ را به غذا خوردن و عادات زندگی هم تعمیم داد
  • بی نام A1 ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   17 0
   تصادفات امارش خیلی فاجعه بود یعنی هرروز50 نفر درضمن این امار تو صحنه تصادفه به احتمال خیلی زیاد
 • صالح A1 ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  بزرگترین قاتل بشریت همانا بی دینی و بی توجهی به خدا است . غذاها و دیگر مسائل شاید تاثیری داشته باشند اما عامل اصلی نیستند
  • میلاد از تهران A1 ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   اقای عامل اصلی.. خودت خوب باش و این نظراتتو واسه خودت نگه دار
  • بی نام US ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   44 3
   صالح جان بیدار شو عزیز... رسیدیم.
  • بی نام A1 ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   6 31
   سلام با اقا صالح موافق هستم چرا که کسی که دین داشته باشد صبر و گذشت هم دارد وتصادفات هم مال نداشتن همین جور چیزها است و به اقا میلاد هم بگم دین داشتن فقط به نماز خواندن و..... نیست که عصبی شدی
 • بی نام IR ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  218 5
  بزرگترین قاتل و دشمن همه انسانها نادانی خودشان و بی تدبیری مسئولان است
  • بی نام IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   78 1
   احسنت بر شما جهل مردم و بی تدبیری مسئولان سلامت مردم را نابود کرده است
  • بی نام IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   58 2
   افزایش بی رویه جمعیت در شهر تهران.باعث از بین رفتن منابع طبیعی آلوده شدن آبها،ناسالم شدن هوا و در نتیجه مرگ زود هنگام انسانها می شود.
  • بی نام IR ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   69 3
   کاملا درست است درمرگ مرتضی پاشایی همه گریستند ولی هیچکس نپرسید چه برسر ما آمده که سن سرطان معده که در دنیا حدود 82 سال است در ایران به 35 سالگی رسیده است.....
  • بی نام IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   35 2
   آخه منفی برای چی می دی اصلا خوندی ببینی این بنده خدا چی می گه؟؟؟؟یعنی شوما مخالفی که مردم ما به برخی بلاها که داره سرشون میاد علم ندارند؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  100 6
  lمقصر تعداد زيادي از اين كشته شده گان ايرانخودرو و سايپا هستند كه با ساخت خودروهايي بدون هيچگونه ايمني وهمچنين استانداردهاي محيط زيستي بسيار پايين عامل تعداد زيادي از اين كشته شدگان ميباشند م
  • بی نام A1 ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   48 6
   به نظر من تقصیر رانندگان هم کمتر از سازندگان خودرو نیست
  • آیدین EU ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   8 0
   نه کاملا. یک عامل مهم در این قضیه شهرداری و راهنمایی رانندگی ایران هستند. چرا؟ فقط کسی که در خارج از کشور زندگی کرده باشه و برمیگرده ایران تازه میفهمه که راهسازی ایران چه از نظر خط کشی و چه از نظر استاندارد جهانی اشتباه طراحی و ساخته میشه. مثلا جلوی ولنجک تهران تو خط سرعت برداشتن دور برگردون زدند. مردم هم وقتی تو این خیابونها رانندگی میکنند خود به خود دچار اشتباه میشند. به نظرم یا باید راهسازهای ایرانی رو چند مدت بفرستند خارج از کشور که دوره ببینند، یا اینکه پیمانکار خارجی استخدام کنند. چاره چیه؟ مثل مالزی که تا مدتها ساخت خیابونهاش دست کره ای ها بود. الان برید ببینید چقدر قشنگه.
 • حميدرضا A1 ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  74 9
  هيچكدام به نظرم پرايده مي فهمي ؟ پرايد
 • بی نام IR ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  62 3
  قاتل همه ی انسانها جهل به موضوع است
 • حسین IR ۰۴:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  47 3
  امان از دست این سرطان لعنتی که چه کسایی رو از این دنیا برده ...
 • بی نام A1 ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  15 1
  خود شما یک مطلب نوشتید که دومین عامل مرگ در ایران بعد از سرطان تصادف رانندگی است البته من هم تعجب کردم ولی بی دقتی شما هم دلیل چنین باوریست
 • میلاد حمیدی IR ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  15 25
  باید سقط جنین رو هم در آمار می آوردید
 • بی نام IR ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  44 1
  متاسفم که هرچی مردم می کشن از این هوای آلوده و آب آلوده و تغذیه ناسالم و زندگی بد است
 • بی نام IR ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  36 5
  یعنی چی که اینقدر عکس قبرهای بهشت زهرا رو تو سایتتون میزنید؟
  • بی نام IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   1 0
   برای هشدار به ما ایرانی های غفلت زده و بی تفاوت است که حتی برای زنده ماندن هم تلاش نمی کنیم . انگار جادو شده ایم.
 • ahmad IR ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  52 1
  خود کشی چه آمار بالایی داره تقریبا روزی 11 نفر خودشونو می کشن؟
 • بی نام IR ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  70 1
  بزرگترین قاتل ایرانیان کارخانه های اتومبیل سازی ایران خودرو و سایپا هستند با خودروهای بی کیفیت و گران خود ....و مخصوصا سایپا با خودروی پرایدش
 • بی نام IR ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  36 0
  چاقی و فشار خون بالا هر کدام یک بیماری هستند افرادی که فشار خون بالا دارند لزوما چاق نیستند و با این حساب جزو موارد 4 به بعد محصوب می شوند. و سرطان عامل دوم است لطفا با مغالطه آمار را دست کاری نکنید
 • بی نام IR ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  77 5
  متاسفانه پارازیت باعث سرطا و پایین اومدن سن ابتلا به سرطان تو ایران شده و مسئولین دارن به این وسیله مردم رو به کشتن می دن
 • بی نام RO ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  31 1
  تعجبه فکر نمیکردم 4000 نفر در سال خودکشی کنند این یعنی عمق فاجعه
 • موسوی IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  چرا اکثر روحانیون طول عمر بیشتری می کنند و به امراض قلبی و سرطان کمتر مبتلا می شوند با توجه به اینکه اکثرا ثروتمند نیستند پس باید علت این بیمااریها را به عادت های بد غذایی تند خوری خوردن و اشامیدن بدون نام خدا حرص طمع مادی گرایی عدم داشتن ارامش و... دانست
  • بی نام A1 ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   5 17
   احسنت بر شما فراموش کردن خداوند و ناسپاسی بر نعمت های او در روایات آمده که باعث کسر عمر می گردد
  • بی نام A1 ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   4 18
   کاملا موافقم
 • خبر بی دقت IR ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  27 1
  خبر انلان اگه چاپ نشه اشکال نداره ولی دیروز درباره خودرو ایرانی نوشته اید که تصادف بعد از سرطان رتبه دوم مرگ و میر را دارد دقت کنید مردم بازیچه نیستند
  • محمود IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   1 4
   سلام کمی به مطلبی که بازنشر دادی توجه کن ، خود می فهمی اشتباه کردی.
 • حامد A1 ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  32 0
  خود كشي رتبه ششم 4000نفر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  28 7
  مرگ حق است اما به ناحق مردن جنایت . چند ماه پیش بود که همین سایت لیست بلند بالایی از اقسام مواد غذایی اعم از لبنیات و رب و آبلیمو و فرآورده های گوشتی و آب معدنی ها و ... رو که به لحاظ مواد بکار رفته درشون از بی کیفیت تا سرطان زا اعلام کرد . حقیقت اینه که کشور ما در مرحله گذار به سمت صنعتی شدن هست و این مرحله در سبک زندگی جامعه نقش تاثیرگذاری داره . در تمامی عرصه ها تنها کمیت مورد توجه قرار گرفته و هیچ نظارت مستمری روی کیفیت صورت نمیگیره از مواد غذایی گرفته تا بنزین و خودرو و ...
 • بی نام A1 ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  57 8
  بزرگترین قاتل فقر وپارازیت
  • بی نام IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
   10 1
   و آلودگی هوا
 • بی نام EU ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  7 1
  بارازييييييييييييييييييييييييت وبارازيييييييييييييييييييييييت بعد هم جهل وناداني غير عمد ما وكوتاهي عمد مسئولان ......
 • بی نام US ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  19 0
  استرس و ناراحتی های روانی عامل پنهان بسیاری از این آمارها ست . پدیده ای که هرگز برایش اهمیت داده نمی شود و نوعی سوسول بازی محسوب میشود
 • بی نام IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  0 5
  پس سن بالا و پیری کجای کاره ؟
 • طه US ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  14 0
  استرس و دیگر هیچ
 • شکسپیر IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  7 0
  خیلی وحشتناکه. چه ارزون می میریم. :
 • بی نام IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  9 10
  فرهنگ پایین ما ایرانیها
 • بی نام A1 ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  5 0
  استرس و آلودگی بالاترین تاثیررو در ابتلا به سرطان بیماری قلبی و فشار خون دارد
 • بی نام IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  5 0
  یه چیز بگم مسخره م نکنین اما واقع بینانه می گم ما نسل گذشته یعنی دهه چهلی ها اونقدی که الان می خوریم چیزی نمی خوردیم صبح یه کف دست نان با دو پر پنیر چایی شیرین می خوردیم می رفت تا ناهار کنارش هم کار می کردیم کار عرق درآر ناهار هم باز یک تکه نان آبگوشتی آشی اشکنه ایی شوربایی بلکه برنجی آن هم دمپختک می خوردیم می رفت تا شام یعنی تا همان شام هم کار می کردیم باز هم کار عرق درآر شام باز هم همان دستور غذایی گاهی هم بسته به فصل نان پنیری نان هندوانه خربزه ایی چیزی در فصل گرما و توی سرما هم آشی شوربایی می خوردیم و می خوابیدیم تا صبح دیگه هیچی هیچی نبود که بخوریم حالا شما نگاه کن الا ماشالله تنوع غذایی از همان سر شب می خوریم رنگاوارنگ تا توی رختخواب صبح هم به همان دستور تا شب اونوقت می خوای مریض نشیم
 • بی نام IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  4 0
  خیلی از گاز گرفتگی ها و غرق شدگی ها در حقیقت خودکشیه و شخص از اون طریق خودکشی میکنه
 • حمید IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  12 0
  اب،هوا،سموم کشاورزی،روغن پالم،پارازیت،پراید،
 • یوگی زاده GB ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  2 4
  جالبه که سرطان در انگلیس تقریبا 4 یا 5 برابر ایرا قربانی میگیره. این هم آمار عوامل مرگ و میر در انگلیس که در خیلی موارد بیشتر ار ماست با وجود 10 میلیون جمعیت کمتر ، فقط مرگ و میر زایمان 39 مورد بوده که یک ششم ما هست.
 • بی نام IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  4 1
  سرنوشت هرانسانی راخودش مشخص میکند .از ماست که بر ماست
 • بی نام IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  4 1
  فقر فرهنگی بزرگترین عامل بدبختی ما است ا نحوه رانندگی پر خوری دعوا هایخیابانی غرق شدن واعتیاد که عاملهای اصلی هستند میتواند با کمی اموزش وفکر به حداقل برسد
 • بی نام IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  7 2
  علت العلل همه اینها که نوشته اند استرس هست که باعث پرخوری،چاقی و فشارخون بالاو هزار درد و مرض دیگر می شود
 • خزر IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  8 1
  از آبی که می نوشیم، تا غذایی که می خوریم، از هوایی که نفس می کشیم، تا کاری که می کنیم، از خودرویی که سوار می شیم، تا سبکی که زندگی می کنیم، همه شون پرخطر و مرگ زا هستن. زنده موندنمون عجیبه.
 • محمد A1 ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  2 0
  خودکشی... ؟
 • بی نام US ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  4 1
  شماره 1 و 2 جدول که اصلا مربوط میشه به افراد 70 80 ساله. ولی سرطان و تصادفات در سنین خیلی پایینتر میکشه مردم رو. پس عامل اول سرطانه. جدول گمراه کننده ست و سونامی سرطان رو کمرنگ میکنه./
 • بی نام US ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  21 2
  افسردگی و فضای غم آلود کشور و رسانه ملی رو هم اضافه کنید
 • بی نام A1 ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  4 0
  جمع این ارقام میشودحدود290هزار نفرکه مطمئنا بیشترشان مرد هستند ببینید در طی 15سال گذشته چند خانواده بی سرپرست ونتیجه ان فقر ومشکلات فراوان برای خانواده ها بوجود می اید که مشکلات بوجود امده به جامعه بر میگردد تو رو خدا مسولین هر کس به نوبه خودش با توجه به مسئولیتش فکری کند مخصوصا صدا وسیما اگاهی مردم بالا ببرند
 • روح اله A1 ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۶
  1 3
  ژیان