«محمد بن سلمان» وزیر دفاع و جانشین ولیعهد سعودی در سفر به روسیه با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌ جمهور این کشور در شهر سن‌پترزبورگ دیدار و با وی درخصوص تحکیم روابط میان دو کشور و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ابنا، «محمد بن سلمان»، پسر پادشاه عربستان که مدتی است لباس وزیر دفاع و جانشین ولیعهد سعودی را به تن کرده در سفر به روسیه با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌ جمهور این کشور در شهر سن‌پترزبورگ دیدار و با وی درخصوص تحکیم روابط میان دو کشور و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و گفت‌وگو کرد.پوتین و محمد بن سلمان در حاشیه یک همایش اقتصادی سن‌پترزبورگ بر تصمیم خود برای تحکیم و تقویت همکاری دو جانبه تاکید کردند.

رئیس جمهور روسیه در این دیدار خواهان سفر ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به مسکو شد و تاکید کرد که روسیه خواهان حفظ روابط با عربستان است.

محمد بن سلمان نیز بر تلاش ریاض برای تقویت روابط با روسیه در تمامی زمینه‌ها تاکید کرد و گفت: ریاض به اهمیت و جایگاه روسیه در جهان توجه دارد.

پوتین و محمد بن سلمان در حاشیه این همایش توافق‌نامه‌های همکاری نظامی و توافق‌نامه‌هایی را در زمینه استفاده از انرژی هسته‌ای امضا کردند.

«ویچسلاو ماتوزوف» دیپلمات سابق روس و کارشناس روابط بین الملل از مسکو درباره سفر محمد بن سلمان بن عبدالعزیز به روسیه و دیدار وی با پوتین گفت: همانطور که رسانه‌های بین المللی اشاره کرده‌اند این یک سفر تاریخی به شمار می‌رود چرا که در روابط بین عربستان سعودی و روسیه در دهه‌های اخیر چنین سفری در این سطح به روسیه صورت نگرفته است و همانطور که دیدیم این دیدار در فضایی دوستانه برگزار شد و جانشین ولیعهد موافقت ملک سلمان را با سفر به روسیه در پاییز آینده اعلام کرد.

ماتوزوف در پاسخ به اینکه این دیدار همزمان با مذاکرات نهایی برای دستیابی به توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی برگزار می‌شود‌، این دیدار چه تاثیری بر این مذاکرات خواهد داشت، گفت: معتقدم این دیدار هیچ تاثیری بر مذاکرات نهایی مسأله هسته‌ای ایران نخواهد داشت، چرا که موضع روسیه درباره مسأله هسته ای ایران از آغاز این مذاکرات کاملا روشن بوده است و ما از امضای این توافق حمایت می‌کنیم با نظارتی که از طرف آژانس بین المللی انرژی اتمی که حق نظارت بر همه تاسیسات هسته‌ای را دارد ، صورت خواهد گرفت نه نظارت غرب یا آمریکا. بنابراین هرگونه دخالت کشورهای دیگر در این نظارت نتیجه اهداف سیاسی است که آنها به دنبال آن هستند.

5252

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مجید A1 ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  13 0
  سلام روسها از 35 سال پیش بارها و بارها نشان دادند شریک قابل اعتمادی در هیچ یک از مناسبتها و یا قراردادها چه نظامی چه سیاسی چه اقتصادی و .....نیستند بازم صد رحمت به غربیها که علناً شمشیر رو از رو بستند ولی متاسفانه شرایط منطقه ای و جهانی طوری پیش رفته که ما افتادیم تو بغل اینها روسها دقیقاً مثل منافقین هستند
 • بی نام IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  11 1
  این روسها سی سال که ایران را استثمار کردند خدا را شکر یه کم هم بروند سمت عربستان و دست از سر ایران بردارند
 • بی نام US ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  12 1
  پوتین و نگا چطوری رو صندلی نشسته این مردک معلوم نیست کلا نشستن بلد نیست یا به ظن خودش در حال پیام دادنه
 • بی نام A1 ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  7 0
  در اینکه روسیه جز منافع ملی خودش برای چیزی ارزش قائل نیست و ایران هم جز بازیچه ای برایش نیست شکی نیست ولی انچه معلومه این بازی دو وجهه داره یا انداختن طناب دار به گردن سعودی توسط امرکائیها بعد از این دیدار یا دستور امریکائیها برای بازی با روسیه
 • بی نام A1 ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  8 1
  مردم روسیه هم درگیر دیکتاتوری پوتین هستند
 • بی نام IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  9 1
  متاسفانه هنوز عده ای دلواپسان ذات خبیث حکومت روسیه را درک نکرده اند
 • بی نام A1 ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  7 1
  الان یه قرارداد چرب میبنده ولی شرطش اینه که روسیه اس 300 را به ایران نده.....
 • بی نام A1 ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  14 5
  روسیه در این برهه که با کودک کشان خوش و بش میکنه به ما یاد اوری میکنه که زیاد هم نباید بهش اعتماد کرد
 • یاسر A1 ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  9 2
  خوب کمونیست همینه دیگه نامردی تو ذاتشونه. چند بار پول یه قرارداد رو بگیرن و به بهونه تحریم کالا رو ندادن کار اول و آخرشون نیست.
 • مصطفی A1 ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  26 1
  حاکمان عربستان بامدیریت کردن بازارجهانی نفت .اقتصادروسیه رافشل وتضعیف نمودند. حالاموقع بده بستان هست .درباره سوریه ورفتن بشاراسد .وقطعاروسیه همکاری خواهد کرد ودستش ازحمایت بشاراسد خواهد کشید وعربستان نیزسروسامانی به اقتصادروسیه خواهد داد. چون یک ضرب المثل روسی میگه :منفعت من ازهمه چیزبرتراست.
 • بی نام A1 ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹
  6 1
  قطعا پیشنهادرشوه داده وروسیه نیزتشنه رشوه است وفقط به صلاح خویش می اندیشد مردی مردانگی برای روسهامعنی ندارد