رشته هایی که مجوز نگرفته اند می تواند واحد های علوم و تحقیقات در دانشگاه آزاد اسلامی را دچار چالش کند. چرا که بخش زیادی از رشته هایی که در این شورا تصویب نشده است مربوط به واحدهای علوم تحقیقات است.

محمدحسین نجاتی: شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم روز گذشته تشکیل جلسه داد و بحث چندین ماهه میان وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی را پایان داد. براساس تصمیم این شورا، تمامی رشته محل هایی که تا پایان اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ نتوانسته اند مجوز لازم را از شورای گسترش آموزش عالی اخذ کنند، باید از دفترچه آزمون پذیرش دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی در سال 95-94 حذف شوند.

با احتساب این تصمیم شورای گسترش دانشگاه آزاد اسلامی تنها بر پایه ۱۴۷۷ رشته محلی که در سال گذشته مجوز آنها را از وزارت علوم دریافت کرده است، می تواند فعالیت کند و وزارت علوم با رشته هایی که این دانشگاه در سال جاری برای تایید ارسال کرده مخالفت کرده است. اتفاقی که می تواند واحد های علوم و تحقیقات در دانشگاه آزاد اسلامی را دچار چالش کند. چرا که بخش زیادی از رشته هایی که در این شورا تصویب نشده است مربوط به واحدهای علوم تحقیقات است.

در متن خبر وزارت علوم درباره این اتفاق آمده است: «شورای گسترش آموزش عالی تصویب کرد  کلیه کد رشته هایی که نتوانسته اند مجوز لازم را از شورای گسترش آموزش عالی اخذ نمایند، می بایست از دفترچه آزمون پذیرش دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی در سال 95-94 حذف شوند  و با توجه به اینکه مأموریت کمیته 5 نفره رسیدگی به پرونده های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اسلامی تا پایان اردیبهشت 94 بوده است،با توجه به اتمام دوره مأموریت، وظیفه این کمیته پایان یافته تلقی می شود. لذا از این پس پرونده های جدید دریافت شده از طریق سامانه دفتر گسترش آموزش عالی طبق روال سایر دانشگاه ها توسط گروه های تخصصی شورا مورد بررسی و تصمیم گیری قرار خواهد گرفت.»

همچنین تاکید شده است: «براساس تصویب این شورا ، از این پس هرگونه ایجاد رشته محل جدید و پذیرش دانشجو در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، برابر ضوابط و مصوبات شورای گسترش آموزش عالی و پس از تأیید این شورا اعلام و اجرا گردد و هرگونه جذب و پذیرش دانشجو در رشته های غیرمصوب، غیرقانونی است و دانشگاه آزاد اسلامی موظف است براساس ماده 3 اساسنامه اصلاحی آن دانشگاه مصوب 682 جلسه مورخ 26/11/89 شورای عالی انقلاب فرهنگی، کلیه تصمیمات موضوع این بند را به شورای گسترش آموزش عالی اعلام نمایند.»

علاوه بر این شورای گسترش سقفی نیز برای ظرفیت رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی ایجادکرده است. این شورا براساس ماده 17 اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی  با ظرفیت پذیرش دانشجو درآن دانشگاه در هر کد رشته محل در مقطع کارشناسی حداکثر 60 نفر ، در هر کد رشته محل در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 20 نفر و در هرکد رشته محل در مقطع دکتری تخصصی حداکثر 7 نفر برای سال تحصیلی 95-94 موافقت به عمل آورد. 

تناقض با معاون آموزشی وزارت علوم؟

خبر روز گذشته وزارت علوم درحالی سات که روز شنبه، مجتبی پشریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم درباره وضعیت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که در رشته های دارای نقص و بدون مجوز تحصیل می کنند به مهر گفته بود: از مجموع دو هزار و ۲۲۰ پرونده مربوط به رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی ۸۲۲ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مجوز گرفته است.

او گفت: ما نمی گوییم ۱۴۰۰ رشته محل باقی مانده، فاقد مجوز هستند، بلکه می گوییم به لحاظ شاخص هایی که در آموزش عالی تعریف شده دارای نقص هستند و دانشگاه آزاد باید نسبت به رفع نقص آنها اقدام کند. ما کاملا با مدیریت این دانشگاه هماهنگ هستیم، دانشگاه آزاد نیز به دنبال رفع نقص رشته محل های مذکور است. اگر پس از انجام رفع نقص ۱۰ الی ۱۵ درصد مورد قبول وزارت علوم نباشد، در زمان خود با تفاهم در مورد آن چاره اندیشی می کنیم.

رشته های دانشگاه آزاد چگونه مجوز دار شدند؟

این درحالی است که دانشگاه آزاد اسلامی در سال گذشته نه تنها در تصویب رشته محل هایش در وزارت علوم موفق بود، بلکه توانست رکورد ثبت رشته محل ها را طی سال های اخیر مدیریت در این دانشگاه را ثبت کند. 

غریبی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی درباره رشته هایی که در سال گذشته تصویب شده است می گوید: «بخشی از رشته های مصوب از طرف کیمته علوم پیگیری می شود که 243 رشته محل را را در شورای گسترش مصوب شد و از آن سو تعداد 579 رشته هم در کارشناسی ارشد در این کمیته 5 نفره مصوب شد. از طرفی غیر از این کمیته 5 نفره، از قبل پرونده هایی را برای وزارت علوم ارسال کرده بودیم که از این مسیر هم در هر دو مقطع ارشد و دکتری هم بالغ بر 1000 رشته محل در مقاطع ارشد و دکتری مصوب شد و حدود 500 رشته محل هم در کارشناسی و کاردانی داریم که در وزارت علوم مصوب شده است.

وی در خصوص تشکیل کمیته 5 نفره برای تصویب رشته های دانشگاه آزاد گفت: ما بیش از 42 واحد علوم تحقیقات در کشور داشتیم که در یک تصمیم گیری بین هر دوطرف دانشگاه آزاد و وزارت علوم قرار شد، منابع انسانی و فضاهای فیزیکی مان در دانشگاه هایی که در مراکز استان ها، شهرستان های بزرگ و واحد های علوم تحقیقات وجود دارد را در یک تجمیع هماهنگ با توسعه علمی کشور برای استفاده از منابع انسانی و فضاهای موجود در کشور انجام دهیم. در کنار این قضیه در دولت قبل برای واحدهای علوم تحقیقات دوره های کارشناسی ارشد و دکتری شکل گرفته بود که قابل ادامه به آن صورت نبود. دلیل آن هم این بود که از کیفیت مناسبی برخوردارد نبودند.

غریبی گفت: در این توافق که شکل گرفت قرار بر این شد که دانشگاه آزاد با معرفی رشته های جدید در مقاطع ارشد و دکتری بتواند این توافق را تکمیل کند. به همین سبب این کمیته 5 نفره هم شکل گرفت تا بتوانیم در روند اجرایی شدن توافقات تسریع به عمل آوریم. در این کمیته 5 نفر دکتر شریعتی نیاسر ، دکتر ذکایی و دکتر حسینی از طرف وزارت علوم و دکتر علوی فاضل و بنده هم از طرف دانشگاه آزاد پیگیر تصویب رشته محل ها هستیم.

در جدول زیر تعداد رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی که طی سال های اخیر مجوز دریافت کرده اند را بخوانید؛

سال

کارشناسی ارشد

دکتری تخصصی

82

133

14

83

14

20

84

89

9

85

22

1

86

151

25

87

158

22

88

174

21

89

176

9

90

359

10

91

189

11

92

459

25

93

213

7

94

279

137

۴۷۲۳۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • هاشم IR ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  6 7
  دانشگاه آزاد خدمت کرد.
 • مهدی A1 ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  12 4
  متاسفانه واحد الکترونیکی در رشته حسابداری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای دانشجو پذیرفته که فاقد مجوز بوده و هیچ یک از دانشجویان در جریان عدم مجوز نبودند متاسفانه مدارک صادره فاقد مجوز بوده و هیچ کس پاسخگو نمی باشد از بخش گزارشگر خبرآنلاین استدعا دارم پیگیر مطالبه دانشجویان باشند
 • بهنام IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  2 1
  دانشگاه آزاد جهرم یک دکتری میکروبیو لوژی دارد و 22 دانشجو.ضمن اینکه در رشته آموزش ابتدایی و حقوق بدون مجوز دانشجو می گیرد.لطفا بررسی کنید
 • بی نام IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  6 1
  کارشناسی ارشد روانشناسی دانشگاه آزاد کرمان یک استاد تخصصی در این رشته ندارد می توانید تحقیق کنید در حالی که امسال بیش از صد و سی نفر پذیرش داشت.
 • افشین IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  9 3
  واقعا دانشگاه آزاد چه بلایی سر مردم آورده است. همه انگار باید هر طور شده مدرک بگیرند. دکتری را نابود کرد دانشگاه آزاد. متاسفممم
 • بی نام IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۳
  4 8
  خدا وکیلی دانشگاه آزاد چه لوگوی ضایعی داره
 • یاس A1 ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۹
  0 0
  یعنی قانون سقف پذیرش تو کنکور امسال اجرا شده و احتمال قبولی امسال کم میشه؟