شهر باستانی پالمیرا گرچه هفته گذشته از دست داعش آزاد و باز پس گرفته شد اما خسارت‌های وارد آمده بر میراث تاریخی آن هیچ‌گاه قابل جبران نیست.

به گزارش فرادید، در خلال اشغال این شهر باستانی، علاوه بر اینکه ده‌ها یا شاید صدها تن از ساکنان این شهر قربانی جنایات گروه تروریستی داعش شدند، بسیاری از ابنیه تاریخی این شهر نیز تخریب شد.

شهر پالمیرا که بقایای شکوه تاریخی دو هزار ساله آن تا چندی پیش پا برجا مانده بود، با تسلط داعش بر این شهر، بسیاری از این بناها را از دست داد.

یونسکو و بسیاری از نهادهای بین‌المللی که تا پیش از سقوط پالمیرا در برابر کشتار مردم سوریه سکوت اختیار کرده بودند، از سقوط این شهر باستانی نگران شدند؛ اما نه نگران جان مردم بلکه نگران بناهای تاریخی این شهر. به هر روی این شهر باستانی پس از ماه‌ها اشغال، در روزهای اخیر با پیشروی‌های گسترده نیروهای ارتش سوریه بار دیگر رنگ و بوی آزادی را به خود دید.

تروریست‌های داعش در خلال اشغال پالمیرا از آمفی تئاتر این شهر باستانی برای اعدام‌های عمومی استفاده کرده و خالد الاسعد، باستان‌شناس و رئیس سابق آثار باستانی این شهر را کشتند.

تروریست‌های داعش همچنین معبد ۲۰۰۰ ساله «بعل شامین» و معبد «بل» را تخریب کرده و «طاق نصرت» این شهر را که قدمت آن به سال ۲۰۰ بعد از میلاد می‌رسید، منفجر کردند. داعشی‌ها همچنین شماری از مقبره‌های باستانی برج‌‌مانند این شهر را تخریب کردند.

جوزف اید عکاس گتی ایمیج در گزارشی مصور با چند عکس قبل و بعد از حمله داعش به پالمیرا را به تصویر کشیده است. او عکس‌های قدیم پالمیرا را کنار وضعیت کنونی آن گذاشته و عکاسی کرده است.

17503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =