آبی، اصیل و اشرافی... این‌ها صفت‌هایی هستند که در تمام دنیا برای مرغوب‌ترین سنگ ایرانی به کار می‌رود. سنگی که اولین و قدیمی‌ترین معدنش در 53کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار دارد.

 به گزارش مشرق نیوز، نام فیروزه تداعی‌گر معدن فیروزه نیشابور برای ما ایرانیهاست، معدنی که پس از 7 هزار سال هنوز چراغی روشن دارد. قدیمی‌ترین تراش از فیروزه معدن نیشابور مجسمه‌ای به شکل یک گوساله است که حدود 7 هزار سال قدمت داشته و هم‌اکنون در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود. فیروزه ایرانی در دنیا آنچنان شناخته شده است که برای سنجش کیفیت سایر فیروزه‌ها این سنگ قیمتی کشور به‌عنوان مقیاس به کار گرفته می‌شود.

معدن فیروزه نیشابور که یکی از منحصربه‌فردترین معادن جهان است، سالانه بین 30 تا 40 تن سنگ فیروزه از آن استخراج شده و بین 15 تا 20 درصد آن تبدیل به صورت نگین تراش می خورد و بیش از 300 کارگاه تراش فیروزه در این شهر و 25 استادکار بر روی هنر فیروزه تراشی به صورت تخصصی فعالیت می کنند.

همچنین جواهرات ساخته شده از فیروزه سوغات اصلی شهرستان نیشابور و حتی استان خراسان رضوی است.
61282

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • الیاس A1 ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۷
  57 7
  وقتی از نیشابور می نویسم کلمات مهربان میشوند و برای جاری شدن بر زبان به یکدیگر تعارف میکنند. وقتی از شهرم می نویسم دیگردود و دم تهران فضای ذهنم را تیره نمیکند و فضای فکرم وسیع می شود و صاف ...
  • طاهر GB ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۷
   23 16
   امیدوارم همون نیشابور زندگی کنی چون واقعا تهران گنجایش نداره.
  • حميدرضا IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۸
   19 17
   آقا ميشه برگردي همون شهرتون...