تیتر سه وبلاگ‌ها

 • یادگار شهدای وزارت امورخارجه در سرپل ذهاب

  یادگار شهدای وزارت امورخارجه در سرپل ذهاب

  هفته گذشته ۲۱ اسفند ماه دبیرستان شهدای وزارت امور خارجه در شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب با سخنرانی دکتر سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه افتتاح شد.

 • جنگ برق در ونزوئلا، پدیده حقوق بشر آمریکایی

  جنگ برق در ونزوئلا، پدیده حقوق بشر آمریکایی

  آمریکا دخالت در امور داخلی دیگر کشورها را کماکان ادامه داده و هر روز برگ جدیدی از نقض حقوق بشر علیه مخالفین خود را رو می کند.

 • جوانان در مسیر تمدن نوین اسلامی

  جوانان در مسیر تمدن نوین اسلامی

  یکی از وجوه مهم و اصلی بیانیه رهبر معظم انقلاب اسلامی که به "بیانیه‌ گام دوم انقلاب" موسوم شد، توجه به تمدن نوین اسلامی و حرکت مداوم و جدی به سوی تحقق این تمدن است.

 • ۴۰ مورد شکست آمریکا در دوران انقلاب اسلامی

  ۴۰ مورد شکست آمریکا در دوران انقلاب اسلامی

  در روزهای اخیر دونالد ترامپ، جان بولتون، مایک پمپئو و مقام های رژیم صهیونیستی که پیشتر ادعا کرده بودند انقلاب اسلامی ایران چهل سالگی خود را نخواهد دید، با انتشار پیام‌های توئیتری از چهل سال شکست ایران صحبت کرده اند.

 • نقطه ضعف دستگاه دیپلماسی ایران در ۴ دهه گذشته در گفت‌وگو با محسن پاک‌آیین

  نقطه ضعف دستگاه دیپلماسی ایران در ۴ دهه گذشته در گفت‌وگو با محسن پاک‌آیین

  محسن پاک‌آیین در گفت وگویی با دیپلماسی ایرانی می‌گوید: من نقاط خلاء و کم کاری را در کم توجهی به همکاری با بقیه کشورها در آسیا یا همسایگان و آمریکای لاتین و آفریقا می دانم. ما به شرق جغرافیائی یا شرق سیاسی معمولا نگاه تاکتیکی و کوتاه مدت داشته ایم. هرگاه روابط با غرب دچار مشکل می شد، متوجه شرق می شدیم. وقتی مشکلمان با غرب حل می شد از شرق دوری می کردیم.

 • نگاهی به همایش شناخت رهبری در دهلی‌نو

  نگاهی به همایش شناخت رهبری در دهلی‌نو

  در ایام دهه فجر و به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برنامه های متنوعی در ایران و کشورهای جهان برگزار می گردد، که هریک به نوبه خود حائز اهمیت است.

 • روابط خارجی ایران، ۴۰ اقدام پس از انقلاب

  روابط خارجی ایران، ۴۰ اقدام پس از انقلاب

  جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب با اتخاذ سیاست خارجی مستقل به عنوان یک کشور تاثیرگذار وارد معادلات منطقه ای و جهانی شد به عنوان یک نیروی ثالث و غیروابسته و با الهام از آموزه های اسلامی و انقلابی و رهنمودهای ولی فقیه، خود را به عنوان یک قطب جدید در عرصه بین الملل مطرح کرد.

 • اسرائیل در مسیر فروپاشی

  اسرائیل در مسیر فروپاشی

  اسرائیل در سال های اخیر در منطقه بسیار کم جمعیت پاتاگونیا منطقه ای حاصلخیز بین آرژانتین و شیلی اقدام به خرید اراضی در سطح وسیع، نموده است.

 • دستگیری مرضیه هاشمی و سکوت اروپا

  دستگیری مرضیه هاشمی و سکوت اروپا

  محسن پاک‌آیین: هفته گذشته خانم مرضیه هاشمی، مجری آمریکایی‌الاصل شبکه «پرس تی‌وی» که برای دیدار با برادر بیمار و فرزندان و بستگان خود به آمریکا سفر کرده بود، در فرودگاه بین‌المللی «لامبرت-ست لوی» توسط مأموران «اف.بی.آی» بازداشت و بدون تفهیم اتهام به مکان نامعلومی منتقل شد.

 • در رثای یک دیپلمات انقلابی

  در رثای یک دیپلمات انقلابی

  محسن پاک‌آیین: حمید معیر هم رفت و دوستان را در سوگ نشاند. معیر از پاکان وزارت امورخارجه بود، او را از سال ۱۳۶۰ که رئیس اداره ششم سیاسی و مسئول حوزه آفریقا بود می‌شناختم.

 • تحولات در ازبکستان و فرصت‌های ما

  تحولات در ازبکستان و فرصت‌های ما

  محسن پاک‌آیین: تغییرات و تحولات در ازبکستان جدی است و نشان می‌دهد که این کشور از رویکردهای بدبینانه دوران اسلام کریم اف فاصله گرفته و فرصت‌های همکاری با تاشکند برای همه کشورهای منطقه از جمله ایران فراهم است.

 • تحولات در ازبکستان و فرصت های ما

  یادداشت

  تحولات در ازبکستان و فرصت های ما

  تغییرات در ازبکستان جدی است و بنابر همین مسئله، استقبال ایران از تغییرات در ازبکستان اهمیت دارد. در این مقطع طراحی دستگاه دیپلماسی برای تقویت روابط با ازبکستان در دوره پسا کریم اف، با رویکرد عمل گرایانه می بایست در دستورکار قرار گیرد.

 • ابعاد پنهان ناپدید شدن خاشقچی

  یادداشت

  ابعاد پنهان ناپدید شدن خاشقچی

  معمولاً وقتی مقامات امنیتی یک کشور، وقوع حادثه‌ای را تأیید و بر نظر خود اصرار می‌ورزند، نباید نسبت به نظر آن‌ها کم‌اعتنایی کرد. به‌خصوص این که با پیشرفت سیستم‌های اطلاعاتی، مقامات امنیتی می‌توانند به‌راحتی از اتفاقاتی که در داخل سفارتخانه‌های خارجی رخ می‌دهد، مطلع شوند و یا حتی از این اتفاقات صدا یا تصویر داشته باشند.

 • یادداشت

  سرخ‌پوستان آمریکا و روز کلمبوس

  امروز سرخ‌پوستان آمریکا در سرزمین خود بیگانه‌اند، آمریکایی‌ها برای آنان تاریخ می‌نویسند و فیلم‌های هالیوود روایتگر مهربانی‌های آمریکا در قبال سرخ‌پوستان هستند. آن‌ها به سرخ‌پوستان می‌آموزند که آمریکایی‌ها نژاد برتر و برگزیده الهی هستند و بومیان آمریکا باید این را بپذیرند و در مقابل نژاد برتر کرنش کنند.

 • اسرائیل عامل اصلی جنگ قره‌باغ است

  گفت‌وگو با سیاست روز

  اسرائیل عامل اصلی جنگ قره‌باغ است

  رژیم صهیونیستی قابل اعتماد نیست و فقط به یافتن بازارهای تسلیحاتی جدید و تقویت نفوذ خود در منطقه می اندیشد. بهره‌گیری از تسلیحات اسرائیل نمی‌تواند در جهت تقویت صلح و امنیت در منطقه و تأمین منافع آذربایجان و ارمنستان باشد.

 • یادداشت

  روز جهانی صلح، سازمان ملل و معضل یک‌جانبه‌گرایی

  جمهوری اسلامی ایران نیز در جهت ایفای نقش سازنده خود در حمایت از چندجانبه‌گرایی، می‌تواند با اعمال دیپلماسی فعال، کشورهای تحت تحریم را با خود همراه ساخته و یک جبهه مقاوم در مقابل یک‌جانبه‌گرایی آمریکا ایجاد نماید. طبعا همکاری کشورهای تحت تحریم با یکدیگر می‌تواند قدرت آن‌ها را برای مقاوم‌سازی اقتصاد و مدیریت تحریم افزایش داده و موجب گسترش همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی گردد.

 • آمریکای مرکزی و ترجیح چین بر آمریکا

  یادداشت

  آمریکای مرکزی و ترجیح چین بر آمریکا

  اقدام ۳ کشور کوچک و وابسته به آمریکا یعنی پاناما، السالوادور و جمهوری دومینیکن نشان می‌دهد که این کشورها روابط با چین را در جهت تأمین منافع خود دانسته و پکن را بر واشنگتن ترجیح داده‌اند. پیام این تحول، انزوای بیشتر واشنگتن و دولت ترامپ در جامعه جهانی و حتی در قاره آمریکا را نشان می‌دهد. این اتفاق علامت دیگری دال بر شکست سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه و سلطه‌طلبانه نومحافظه‌کاران آمریکا در عرصه خارجی تلقی شده و می‌تواند کشورهای دیگری را نیز برای مقابله با سیاست‌های زیاده‌خواهانه واشنگتن به صحنه آورد.

 • ‎ترامپ، شورای امنیت و تدابیر ما

  یادداشت

  ‎ترامپ، شورای امنیت و تدابیر ما

  رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد با سوءاستفاده از ریاست دوره‌ای بر شورای امنیت، اذهان عمومی و افکار جمعی را از رسوایی‌های خود منحرف کرده و آب رفته را به جوی برگرداند. به طور طبیعی حضور رئیس‌جمهور ایران در شورای امنیت و رودررو شدن با ترامپ، حتی با هدف پاسخ‌گویی به اتهامات وی، کمک به رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از وضعیت منفعل فعلی است.

 • دخالت‌های عربستان در امور داخلی مالزی

  یادداشت

  دخالت‌های عربستان در امور داخلی مالزی

  عربستان سعودی در سه دهه اخیر دخالت‌های گسترده‌ای در امور داخلی بسیاری از کشورهای مسلمان داشته ودر دوره نخست‌وزیری نجیب رزاق، همکاری‌های نزدیک وی با عوامل سعودی در حوزه‌های مختلف ابعاد تازه‌ای یافت و نجیب رزاق به عنوان یار صمیمی عربستان شناخته شد.

 • اهداف سیاست خارجی افغانستان

  گفت‌وگو

  اهداف سیاست خارجی افغانستان

  آقای اشرف غنی توسعه روابط با کشور های همسایه را حلقه اول سیاست خارجی خود می دانست، اما در اجرا اینگونه عمل نکرد و توسعه روابط با کشورهای فرامنطقه بخصوص آمریکا واروپا را در اولویت قرار داد. ادامه این روند،نمی تواند ما را به یک جمع بندی مثبت نسبت به آینده سیاست خارجی افغانستان برساند.

 • افول هژمونی آمریکا و فرصت‌های ما

  یادداشت

  افول هژمونی آمریکا و فرصت‌های ما

  نقاط قوت هژمون آمریکا با ضعف مواجه شده و در مسیر افول قرار گرفته است. در این زمان نمی‌توان فرصت را در پاسخ مثبت به دولت آمریکا برای مذاکره دانست. چرا که باتوجه به سیاست‌های مستکبرانه و غیرمنطقی کاخ سفید، هرگونه برخورد انفعالی و عقب‌نشینی سیاسی موجب تقویت مهاجم و ترغیب نومحافظه‌کاران به ادامه سیاست‌های استکباری و تقویت قدرت هژمونیک آمریکا خواهد شد.

 • خاطرات شفاهی

  سلام «نلسون ماندلا» به رهبر انقلاب، صلح بدون عدالت پایدار نیست

  حاکمیت آذربایجان مانعی برای تجمعات مذهبی شیعیان ایجاد نمی‌کند مگر اینکه این تجمعات موج ناامنی شود. دولت به دنبال ترویج اسلام دولتی با محوریت تشیع برای مقابله با وهابیت و رشد رادیکالیسم دینی است.نباید در میزان باورهای مردم جمهوری آذربایجان مبالغه شود. مردم آذربایجان تشنه آموزه‌های اسلام هستند، اما این به معنی آمادگی آذربایجان برای انقلاب اسلامی نیست.

 • خاطرات شفاهی

  بازرگان ایرانی وزیر اعظم تایلند/ مسلمانان میانمار از ۱۹۶۱ در تنگنا

  یک بار در دیداری که رایزنان فرهنگی با مقام معظم رهبری داشتند، ایشان به اهمیت نوشتن خاطرات مسئولان اشاره کرده و قریب به این مضمون گفتند که خیلی از این مستشرقینی که به ایران آمدند، خاطرات خود را نوشته‌اند و این خاطرات خود منبعی برای تاریخ شده است و وقتی می‌خواهند تاریخ ما را بنویسند به این خاطرات به عنوان یک منبع مراجعه می‌​کنند و اگر سفرا و نمایندگان فرهنگی ما هم بتوانند خاطرات خود را بنویسند، این یک تاریخ مکتوب خواهد شد که در آینده به آن استناد می‌شود.

 • فرصت آسه‌آن در برابر تهدید تحریم

  گفت‌وگو

  فرصت آسه‌آن در برابر تهدید تحریم

  در شرایط فعلی که به دلیل بازگشت قریب‌الوقوع تحریم‌های آمریکا و تردیدهایی که نسبت به توانایی یا عزم اروپا برای رویارویی با این تحریم‌ها وجود دارد، توجه به همکاری و تقویت همکاری با کشورهای آسه‌آن می‌تواند یک راهکار مهم برای سیاست خارجی کشور باشد.

 • آیندهٔ حضور و نفوذ داعش در افغانستان

  گفت‌وگو با موسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام

  آیندهٔ حضور و نفوذ داعش در افغانستان

  آمریکا در سوریه و عراق با استفاده از داعش به دنبال تجزیه این کشورها بود، در افغانستان هم همین هدف را دنبال می‌کند و در واقع از طریق داعش به دنبال تجزیه افغانستان است. جریان‌های مختلف مذهبی و سیاسی در افغانستان چه سنی و چه شیعه مخالف تجزیه افغانستان هستند. حتی طالبان هم امروز یک گروه ملی تلقی شده و از تمامیت ارضی کشور حمایت می‌کند.

 • فشار روانی، نقشه دشمن

  یادداشت

  فشار روانی، نقشه دشمن

  برای مقابله با فشار روانی، پاسخگویی به شبهات و آگاه سازی افکار عمومی نسبت به ترفندهای دشمن، اقدامی ضروری است. امروز دشمنان ایران به رهبری امریکا و همراهی عربستان و رژیم صهیونیستی به استخدام افراد وطن فروش و خائن از میان منافقین و سلطنت طلب ها اقدام و آنان را در عرصه های مجازی برای تقویت فشار روانی فعال ساخته اند.

 • تأملی بر خروج آمریکا از شورای حقوق بشر

  تأملی بر خروج آمریکا از شورای حقوق بشر

  «حقوق بشر آمریکایی» واژه‌ای بدیع بود که رهبر معظم انقلاب آن را به صورت هدفمند مطرح کردند و با الهام از این واژه، روزهای ششم تا دوازدهم تیرماه به عنوان هفته حقوق بشر آمریکایی، نام‌گذاری شد. در برهه فعلی پرداختن به «حقوق بشر آمریکایی» و موارد نقض حقوق بشر توسط آمریکا که اخیرا نیزمورد اکید رهبری واقع شد، اهمیت مضاعفی دارد .

 • گفت‌وگو

  داعش و نیروهای خارجی چالش صلح در افغانستان

  نیروهای خارجی از جمله آمریکا برای این که توجیهی داشته باشند، سعی می کنند با ترفندهایی این کشور را ناامن کنند، حضور داعش و اقدامات پیچیده آن‌ها نمونه‌ای از این ترفندها است، تا وقتی که این نیروها مخصوصا آمریکا در افغانستان باشند نمی توانیم شاهد ثبات و صلح در این کشور باشیم.

 • سوزاندن فرقه داوودیه

  سوزاندن فرقه داوودیه

  در این یادداشت از سلسله یادداشت‌های «حقوق بشر آمریکایی» به موضوع «سوزاندن فرقه داوودیه» پرداخته‌ام. از مجموعه سلسله یادداشت‌های حقوق بشر آمریکایی ۳ یادداشت با عناوین «حقوق بشر آمریکایی و زندان گوانتانامو»، «حقوق بشر آمریکایی و زندان ابوغریب» و «حقوق بشر آمریکایی و زندان بگرام» منتشر شده است.

 • حقوق بشر آمریکایی و زندان بگرام

  یادداشت

  حقوق بشر آمریکایی و زندان بگرام

  در سال 1390 یکی از مقامات بلند پایه افغانستان در گفت‌وگو با نگارنده درکابل، در حالی که نمی‌توانست تأثر خود را پنهان کند گفت: نظامیان ارتش آمریکا پس از قتل مردم غیرنظامی و به‌خصوص کودکان، انگشتان قربانیان خود را قطع کرده و با آن‌ها بازی می‌کنند.