پاک آئین، محسن

متولد ۱۳۳۳ از شهرستان فسا در استان فارس ، سفیر سابق ایران در تایلند، ازبکستان و زامبیا و سفیر فعلی در جمهوری آذربایجان / کتب: دیپلماسی نبوی و سفیران پیامبر- محبت اهل بیت در اروپا و آفریقا- خاطرات سفارت در کشورهای تایلند ازبکستان، زامبیا، شناخت نومحافظه کاران آمریکا- سیاست و حکومت در آفریقا

تیتر سه وبلاگ‌ها

 • موضع دوپهلوی اتحادیه اروپا

  موضع دوپهلوی اتحادیه اروپا

  با انتخاب دکتر مسعود پزشکیان به عنوان رئیس جمهور منتخب، مقامات اتحادیه اروپا و رسانه های وابسته،از پیگیری سیاست تعامل انتقادی با ایران صحبت می کنند. روز شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۳، نبیلا مسرالی، از مقامات رده دومِ دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار پیامی در شبکه ایکس نوشت که ما آماده تعامل با دولت جدید مطابق با «سیاست تعامل انتقادی اتحادیه اروپا» هستیم.

 • ناامنی در حیفا و نگرانی های هند

  ناامنی در حیفا و نگرانی های هند

  روز پنج‌شنبه 23 تیر ماه (14 جولای 2022) شرکت هندی «آدانی» برنده مناقصه توسعه بندر حیفا در اراضی اشغالی فلسطین شد و مقرر گردید این شرکت 1.18 میلیارد دلار در این بندر سرمایه گذاری کند.

 • چرا ارتش کانادا، یک نهاد تروریستی است؟

  چرا ارتش کانادا، یک نهاد تروریستی است؟

  ارتش کانادا در میان ارتش های جهان به عنوان یک نهاد مداخله گر در امور داخلی دیگر کشورها و شریک جنایات نیروهای مسلح آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در نقاط مختلف جهان شناخته می شود. نیروهای مسلح کانادا به سه شاخه اصلی شامل نیروی زمینی، دریایی و هوایی تقسیم شده و ۶۴۰۰۰ نیروی نظامی فعال و حدود ۲۶۰۰۰ نیروی ذخیره دارد.برخی از دخالت های جنایتکارانه این ارتش در کشورهای دیگر به شرح زیراست.

 • اسرائیل ذوب می‌شود

  اسرائیل ذوب می‌شود

  واقعیت های صحنه نشان می دهد که رژیم صهیونیستی در مسیر زوال قرار گرفته و به گفته رهبر معظم انقلاب به تدریج در حال ذوب شدن است.

 • چند توصیه امام خمینی(ره) به سفرا و دستگاه دیپلماسی

  چند توصیه امام خمینی(ره) به سفرا و دستگاه دیپلماسی

  در آستانه سی و پنجمین سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) رهبر کبیر و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران،مروری مجمل داشته باشیم به توصیه های معنوی ایشان به کارگزاران وزارت امورخارجه که معمولا در دیدارهای سالانه،بیان می کردند.

 • نامه حکیمانه رهبر جهانی مقاومت

  نامه حکیمانه رهبر جهانی مقاومت

  نامه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دانشجویان باوجدان، شرافتمند و حامی مردم فلسطین در آمریکا، نماد همدلی و همبستگی مردم ایران با اعتراضات ضدصهیونیستی آنان است و نشان از  توجه رهبر انقلاب به این حرکت تاثیرگذار دارد.

 • غرب آسیا و علائم نظم جدید

  غرب آسیا و علائم نظم جدید

  روند تحولات در غرب آسیا به سوی تشدید بی‌ثباتی و آشفتگی در رژیم صهیونیستی و انسجام و هماهنگی در جبهه مقاومت پیش می رود. با توجه به شکست های نظامی اسرائیل و وقوع بحران جدی اقتصادی، چشم‌انداز روشنی برای آینده رژیم ترسیم نمی شود و این امر مورد اتفاق تحلیگران واقعگرا نیز قرار گرفته است.

 • تفکیک مسجدالحرام و مسجدالاقصی در بیان رهبر انقلاب

  تفکیک مسجدالحرام و مسجدالاقصی در بیان رهبر انقلاب

  هفته نامه خط حزب الله بیانات منتشر نشده ای از رهبر معظم انقلاب را منتشر کرد. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبری، این هفته نامه بخشی ازبیانات حضرت آیت الله خامنه ای در مراسم روضه شهادت امام صادق(علیه‌السلام) در روز ۹ مرداد را منتشر و با اشاره به سخنان یکی از حضار،در سطور پایانی نوشت: «پس از این بیانات یکی از حضار گفت: "انشاءا...پشت سر حضرت آقا در مسجدالحرام نماز بخوانیم" که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «چرا نگفتی مسجدالاقصی؟»

 • متحدان هیتلر، متحدان نتانیاهو

  متحدان هیتلر، متحدان نتانیاهو

  مشهور است که آدلف هیتلر رهبر حزب نازی آلمان در جنگ جهانی دوم،جنایات زیادی علیه بشریت انجام داد و برای نمونه در اردوگاه «آشویتس» به‌عنوان بدترین اردوگاه ارتش نازی، قریب به ۲ میلیون نفر کشته شدند. 

 • قطعیت نابودی اسرائیل را باور کنیم

  قطعیت نابودی اسرائیل را باور کنیم

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ ۱۴۰۳/۰۱/۱۵ در بیانات خود خطاب به مسئولان نظام با تاکید بر اینکه امکان نجات رژیم صهیونیستی وجود ندارد، گفتند:«امیدواریم جوانهای امروز ما، ببینند آن روزی را که قدس شریف در اختیار مسلمانها است و در آن نماز خواهند گزارد و دنیای اسلام بتواند ان‌شاء‌الله نابودی اسرائیل را جشن بگیرد.»

 • رونمایی از یک بلوغ واقعی

  رونمایی از یک بلوغ واقعی

  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اوّلین روز سال ۱۴۰۳ با تاکید بر اینکه حضور جبهه‌ی مقاومت در این منطقه جزو حیاتی‌ترین مسائل است،گفتند:

 • اصل عادلانه «لاتَظلمون و لاتُظلمون»

  اصل عادلانه «لاتَظلمون و لاتُظلمون»

  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری در تاریخ۱۷/۱۲/۱۴۰۲،یکی از اصول اصلی سیاست خارجی ایران را مورد تاکید قرارداده و گفتند:«مقابله‌ی جمهوری اسلامی با آن کسانی که با آنها مقابله دارد، مقابله‌ی با ظلم است، مقابله‌ی با استکبار است، مقابله‌ی با تجاوز است. سؤال نشود که چرا شما با فلان کشور اظهار مخالفت میکنید. ما با دولتها، با کشورها، با ملّتها به خودی خود هیچ معارضه‌ای نداریم؛ ما با ظلم مخالفیم، با استکبار مخالفیم، با تجاوز مخالفیم، با آن حوادثی که امروز شما دارید در غزّه مشاهده میکنید مخالفیم.»

 • رضا شاه ، خودِ خدا (۵)

  رضا شاه ، خودِ خدا (۵)

  آخرین قسمت از بُرش های منتخب از کتاب خودِ خدا، به دیدگاه های چهارده گانه سفیر انگلیس در ایران در صفحه ۳۵۱ کتاب اختصاص دارد که می توان آن را جمع بندی یادداشت های اخیر نیز دانست.

 • رضا شاه،خودِ خدا (۴)

  رضا شاه،خودِ خدا (۴)

  بخش چهارم یادداشت،بُرش هایی از کتاب «خود ِ خدا» را درمورد مقابله رضا شاه با فرهنگ بومی و تلاش برای جایگزین کردن فرهنگ غرب،آورده است. 

 • رضا شاه،خودِ خدا (3)

  رضا شاه،خودِ خدا (3)

  بُرش های بخش سوم یادداشت های استخراج شده  از کتاب «خودِ خدا» در مورد زمین خواری،احداث راه آهن و قوم ستیزی رضا شاه است.

 • رضا شاه ، خودِ خدا (۲)

  رضا شاه ، خودِ خدا (۲)

  کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹شمسی توسط دولت انگلیس طراحی شد و با کمک عوامل این کشور از جمله ژنرال آیرونساید و دست نشانده‌های داخلی  انگلیس  به سرانجام رسید و به موجب آن کودتا، مقدمات تغییر سلطنت قاجار به پادشاهی پهلوی فراهم شد.

 • رضا شاه،خودِ خدا (۱)

  رضا شاه،خودِ خدا (۱)

  کتاب «خودِ خدا» که چاپ چهارم آن در تابستان گذشته توسط دفتر نشر معارف قم منتشر شد؛خاطرات مستند و پرجاذبه ای است که نویسندگان و اندیشمندان خارجی یا ایرانیان مقیم خارج، درمورد رضا خان اولین شاه دوران پهلوی نوشته اند.

 • تقویت اراده ملی برای شرکت در انتخابات

  تقویت اراده ملی برای شرکت در انتخابات

  با توجه به گرم شدن فضای انتخاباتی در کشور و ضرورت حضور حداکثر مردم برای تعیین نمایندگان ملت،نکات زیر می تواند قابل توجه باشد.

 • کماکان در قفقاز فعال باشیم

  کماکان در قفقاز فعال باشیم

  علیرغم ایجاد اراده در مقامات جمهوری های آذربایجان و ارمنستان برای حل اختلافات و دستیابی به صلح نهایی،دخالت های کشورهای فرامنطقه ای و موفقیت آنها در تعمیق اختلاف میان ایروان و مسکو،ضرورت رصد تحولات این منطقه را مضاعف ساخته است.

 • پیامدهای حکم دیوان دادگستری لاهه علیه اسرائیل

  پیامدهای حکم دیوان دادگستری لاهه علیه اسرائیل

  روز جمعه دیوان بین‌المللی دادگستری مستقر در لاهه، حکم اولیه خود درمورد شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی مبنی بر ارتکاب نسل‌کشی در غزه و لزوم اتخاذ اقدامات فوق‌العاده را اعلام کرد.

 • ۲۰۲۴ - سال غلبه گفتمان صلح در قفقاز

  ۲۰۲۴ - سال غلبه گفتمان صلح در قفقاز

  تداوم ابراز علاقه مقامات جمهوری های آذربایجان و ارمنستان برای حل اختلافات و رسیدن به صلح پایدار در قفقاز حکایت از این دارد که پس از سالها کوبیدن بر طبل جنگ، ۲۰۲۴ می تواند سال غلبه گفتمان صلح در قفقاز جنوبی باشد.

 • جنگ افروزی اسرائیل و پاسخ مقاومت

  جنگ افروزی اسرائیل و پاسخ مقاومت

  تمام شواهد در غرب آسیا نشان می دهد که نتانیاهو برای جلوگیری از مرگ سیاسی خود به دنبال گسترش جنگ است و به همین دلیل حمله به سوریه و لبنان را در دستورکار قرار داده است.

 • مهمانان حاج قاسم

  مهمانان حاج قاسم

  بگذار تا بگریم چون ابر در بهاران         کز سنگ گریه خیزد روز وداع یاران

 • «ره نامه» ای برای جوانان

  «ره نامه» ای برای جوانان

  صبح سه‌شنبه ۵ دی‌ماه، آیین رونمایی از مجموعه‌ی ۴۰ جلدی «ره نامه» تازه‌ترین آثار انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ای، در دانشگاه تهران برگزار شد.

 • یمن،تاثیرگذارترین کشور عربی در جنگ غزه

  یمن،تاثیرگذارترین کشور عربی در جنگ غزه

  یمن پس از هفت سال مقاومت شجاعانه و مقتدرانه در مقابل تجاوزات ائتلاف عربی،اینک به عنوان یک عامل تاثیرگذار در غرب آسیا،با تسلط بر تنگه باب المندب و جلوگیری از حرکت کشتی ها به سوی اسرائیل،برنامه های آمریکا و رژیم اشغالگر قدس را در تداوم جنایت در غزه و کرانه باختری مختل کرده است.

 • باکو خود را از باتلاق اسرائیل رها کند

  باکو خود را از باتلاق اسرائیل رها کند

  پاشینیان نخست وزیر ارمنستان توانست با دوراندیشی و شجاعت،کشور خود را از باتلاق قره باغ خارج سازد و ارمنستان را در مسیر پیشرفت و ترقی قرار دهد.

 • باکو – ایروان، نزدیکتر از همیشه

  باکو – ایروان، نزدیکتر از همیشه

  به دنبال رویکرد سازنده جمهوری های آذربایجان و ارمنستان در پذیرش تمامیت ارضی یکدیگر که منجر به بازگشت قره باغ به جمهوری آذربایجان و رفع سایه جنگ از استان سیونیک در ارمنستان شد،این دوکشور پنجشنبه شانزده آذر ماه برای اولین بار پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با امضای بیانیه ای تصمیمات بی سابقه اتخاذ کردند.

 • فرسایش جنگ به نفع اسرائیل نیست

  فرسایش جنگ به نفع اسرائیل نیست

  نزدیک به دو ماه از آغاز طوفان الاقصی می گذرد و نتانیاهو در مواجهه با موج عظیم انتقادها،جنگ را در جبهه داخلی برای بقای سیاسی خویش و در جبهه خارجی برای جلوگیری از پیروزی حماس ادامه می دهد.

 • تعبیر گویای «ضربه فنی» برای شکست های اسرائیل

  تعبیر گویای «ضربه فنی» برای شکست های اسرائیل

  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی معمولا با توجه به نوع مخاطبان و جغرافیای سخن، از کلمات و تعابیر تازه و بدیعی بهره می‌گیرند که در انتقال پیام مدنظر، بسیار موثراست.

 • اسرائیل، مزاحم حتی برای آمریکا

  اسرائیل، مزاحم حتی برای آمریکا

  با رای ممتنع آمریکا،بالاخره پس از گذشت ۴۰ روز از جنایات رژیم صهیونیستی علیه اهالی غزه، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه آتش بس موقت در نوار غزه را تصویب کرد.