سه شنبه 1 آبان 1397
جمعه 18 خرداد 1397 - 09:09:00 چاپ

منتظر کاهش قیمت مسکن در نیمه دوم سال باشید

اقتصاد > مسکن - ایسنا نوشت: یک کارشناس، افزایش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر را ناشی از طولانی شدن دوره رکود دانست و گفت: در بطن بخش مسکن ظرفیت چندانی برای رشد وجود ندارد و در شش ماهه دوم شاهد افت سرعت رشد قیمت خواهیم بود.

عباس زینعلی اظهار کرد: هر ساله در بازار مسکن تحرکاتی در سه چهار ماهه ابتدایی اتفاق می افتد که امسال زودتر شروع شد و شاهد بودیم میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۳۵ درصد افزایش پیدا کرد. علتش این بود که دوران رکود مسکن طول کشید و طبیعی است که رونق نسبی وارد این بخش شده باشد. احتمالا این روند یکی دو ماه آینده هم ادامه خواهد داشت اما بعید است شاهد حرکت صعودی در بخش مسکن باشیم.

وی افزود: هم اکنون بازارهای دیگر به اشباع رسیده اند و مسکن تنها بخش باقی مانده است. در واقع نوعی بی اعتمادی نسبت به سایر بازارها به وجود آمده و همه تصور می کنند مسکن یک کالای ماندگار است و نیاز به آن همیشه وجود دارد، پس می توانیم به سمت آن برویم. این حرکت باعث افزایش حجم تقاضا و متعاقبا افزایش قیمت مسکن شد. اما ظرفیت چندانی در بطن بازار فعلی مسکن در جهت رونق وجود ندارد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به رشد ۵۳ درصدی قیمت منطقه ۵ در اریبهشت ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه مشابه سال قبل خاطرنشان کرد: منطقه ۵ یک منطقه وسیع و مهاجرپذیر است. بسیاری از مردم از سایر شهرها به سمت تهران می آیند و کسانی که استطاعت مالی دارند به دلایل مختلف در منطقه ۵ مستقر می شوند. در مناطق دیگر اشباع مسکونی وجود دارد و متقاضیان بیشتر به سمت مناطق ۵ و ۲۲ می‌روند. زیرساختهای منطقه ۲۲ که هنوز آماده نیست، بنابراین به سمت منطقه ۵ می روند. این فشار تقاضا باعث افزایش قیمت این منطقه بیش از سایر مناطق شده است.

زینعلی با بیان اینکه هم اکنون گرایش چندانی به سرمایه گذاری در بخش مسکن دیده نمی شود، گفت: التهابات سیاسی و اجتماعی معمولا در تلاطم بازار مسکن موثر است اما این روند در نیمه دوم امسال ادامه نخواهد یافت. البته قیمتها کاهش نمی یابد اما سرعت رشد آن افت می کند.

وی ادامه داد: سیاستهای دولت در مسیر رونق مسکن کارکرد ندارد. اگر این سیاستها هم وجود داشته باشد بلندمدت است و تاثیرات کوتاه مدت ندارد. وقتی سیاستهای عمومی کشور در مسیر رونق مسکن نیست، شما باید در نوساناتی که شکل می گیرد انتظار اتفاقاتی داشته باشید.

این کارشناس اقتصاد مسکن، تاثیر قیمتهای پیشنهادی از سوی مالکان و رفتار مشاوران املاک را معلول شرایط فعلی بازار دانست و گفت: همیشه در جوی که انتظار تورم در بخش مسکن وجود دارد یک اتفاق دوگانه رخ می دهد؛ بخش عمده دلالان مسکن تلاش می کنند بازار را به دست بگیرند و صاحبان مسکن هم می گویند فرصت خوبی است که زیانهای گذشته یا سودهای ناگرفته قبلی را جبران کنیم. این اتفاق همیشه بوده ولی الان حادتر است. شاید اگر هرکس دیگری جای آنها باشد همین تصمیم را بگیرد؛ چون هر صنفی طبیعتا به دنبال سود بیشتر است.

223225

 

کلید واژه‌ها : بازار مسکن تهران - قیمت مسکن - مسکن -
15 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 18 خرداد 1397 - 09:21:43
  پاسخ
  57 2

  ما سالهاست که منتر همین وعده وعیدها هستیم. یاز هم منتر می مانیم

  • بی نام
   جمعه 18 خرداد 1397 - 09:46:14
   1 2

   وعده عجیب نیست ، یعنی نوشته گرانتر میشه ولی نه به شدت اردیبهشت در شش ماهه دوم شاهد افت سرعت رشد قیمت خواهیم بود.

  • بی نام
   شنبه 19 خرداد 1397 - 07:20:38
   4 5

   در حال حاضر حباب کاذب در بخش قیمت مسکن تحت تاثیر حباب قیمت ارز و طلا و جوسازی و پشتیبانی و سرمایه گزاری نیروهای نفوذی آمریکا و اسرائیل در کشور به وجود آمده چراکه دشمن سرمایه گزاری عظیمی در داخل به لحاظ اقتصادی کرده و شک نکنید در داخل اگر دلار یک مرتبه از سه هزارتومان به شش هزارتومان میرسد یعنی حباب صد درصدی را فقط نیروهای نفوذی دشمن با حمله به بازار ارز و طلا ایجاد کردند و مردم هم مانند انسانهای هیپنوتیزم شده دنبال نیروهای دشمن حرکت می کنند این وظیفه همه آحاد مسئولین و مردم است که این حملات اقتصادی و حباب های به وجود امده را خنثی کنند نه اینکه دست روی دست بگزارند و نگاه کنند باید به سرعت بازار را مدیریت کرد و قیمتها را کاهش داد باید مانند مدافعان حرم مدافعان اقتصاد تشکیل داد

  • ناشناس
   شنبه 19 خرداد 1397 - 10:40:34
   5 0

   با رونق نیمه واقعی که در مسکن بوجود آمده خطر ورشکستگی بانکها خیلی کمرنگ شده و بعد از فروش املاک مازاد بانکها سقوط قیمت مسکن مشکلی در جامعه ایجاد نمیکند چون ضرر و زیان آن به کل اقتصاد وارد نمیشود و فقط دامن سپرده گذارانی که خودشان را زرنگتر از بقیه اعضای جامعه تصور می کنند و به بازار مسکن حمله کرده اند را میگیرد چون فقط درآمد سپرده گذاران طی سالهای گذشته افزایش یافته و درآمد سرانه کشور معادل سال 1386 میباشد .

 • بی نام
  جمعه 18 خرداد 1397 - 09:44:52
  پاسخ
  2 9

  طرف نگفته قیمت مسکن کاهش پیدا میکنه ، گفته سرعت گران شدنش کمتر میشه ، یعنی در شش ماهه دوم شاهد افت سرعت رشد قیمت خواهیم بود. . تیتر ارتباطی با مطلب نداره و درست برعکس تحلیله

 • حمید
  جمعه 18 خرداد 1397 - 09:54:06
  پاسخ
  1 6

  کاهش قیمتی در کار نیست مگر با وضع قوانین مالیاتی برای کسانی که تعداد خونه بیشتری دارند.خونه تو بهترین حالت طبق روال گذشته تو رکود باقی میمونه و قیمت ها چند سای ثابت میمونه.وقتی تعداد خونه نوساز کمه نسبت به جمعیت و هزینه مصالح و شهرداری همینجوری بالا میره و ارزش پول ملی هروز بیشتر افت میکنه چدگرا باید منتظر ارزونی باشیم؟

 • حمید
  جمعه 18 خرداد 1397 - 09:57:16
  پاسخ
  0 5

  البته تو خود خبر هم کارشناسه گفته قیمتها کاهش نمیابد ولی از رشد قیمت کاسته میشه

 • محسن
  جمعه 18 خرداد 1397 - 09:57:43
  پاسخ
  3 2

  عنوان با متن خبر در تضاد است. دست ازین رفتارهای غیر حرفه ای بردارید.....

 • مهدی
  جمعه 18 خرداد 1397 - 17:48:47
  پاسخ
  3 4

  مثل دلار و سکه و خودرو که ارزان شد

 • برجام
  جمعه 18 خرداد 1397 - 17:56:55
  پاسخ
  2 4

  اصلا قراره مجانی بشه

 • بی نام
  شنبه 19 خرداد 1397 - 02:32:02
  پاسخ
  4 11

  پارسال هم دقیقا همین حرفا رو میزدین و میگفتین که بازار در نیمه دوم سال قیمتها کاهش پیدا میکنه ولی نه تنها کاهش میدا نکرد بلکه به شدت هم گران شد مطمئن باشین امسال هم همینطوره و بازهم در نیمه دوم سال قیمتها افزایش پیدا میکنه وقتی که همه چی مرتب گرون شده، مسلم هستش که قیمت مسکن هم گرون تر میشه

 • بی نام
  شنبه 19 خرداد 1397 - 07:41:12
  پاسخ
  15 4

  سقوط قيمت مسكن در راه است

 • بی نام
  شنبه 19 خرداد 1397 - 08:23:57
  پاسخ
  4 8

  در شش ماهه دوم شاهد افت سرعت رشد قیمت خواهیم بود فکر نمیکنم معنی این جمله تیتر انتخابی شما باشه معنیش اینه که اگر مثلا ماهی 3 درصد تو این چند ماهه رشد داشته توی شش ماهه دوم ماهی 2 درصد رشد خواهد داشت، نه اینکه ارزون بشه

 • ایرانی1
  یکشنبه 20 خرداد 1397 - 08:45:14
  پاسخ
  1 6

  عزیزان مثل اینکه فراموش کرده اند قیمت مصالح ساختمانی شصت درصدگران شده مزد کارگر و عوارض شهرداری و خدمات مثل کنتور اب و برق و سایر چیزها ....بعد مگن قیمت حبابه مثل اینکه همه خودشونو به خواب زدن و نمی خوان بیدار بشن وواقعیت رو ببینند سایر کالاها هم بشدت گران شده مثلا خودرو .....مزدا 3 که چند ماه پیش حدود صد میلیون بود به قیمت دویست چهل میلیون رسیده و......

 • مونایی
  جمعه 1 تیر 1397 - 13:53:08
  پاسخ
  0 0

  اگر سود سپردهای بانکی کاهش پیدا کند شاید قیمت مسکن کاهش شدید پیدا کند.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700