• گِراش؛ شهری محصور در کوه با آب انبارهای تاریخی

  گِراش؛ شهری محصور در کوه با آب انبارهای تاریخی

  ایرانگردیگراش شهری است در جنوب استان فارس در فصل بهار طبیعتی بکر و چشم اندازی بی‌نظیر دارد که گردشگران را به سوی خود می‌کشاند.

 • سوباتان، ییلاقی بی‌نظیر در استان گیلان

  سوباتان، ییلاقی بی‌نظیر در استان گیلان

  ایرانگردیدر ۲۰ کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش در استان گیلان، سرزمینی قرار گرفته است که از شمال به رودخانه لیسار و از شرق با جنگل‌های تالش هم مرز است. این منطقه از جنوب به ییلاق‌های آسبومار جوکندان و از غرب به دریاچه نئور متصل است، سرزمین آب، آبادی، کوه، اسب‌های وحشی و روستایی‌های قدیمی. اینجا سوباتان است جایی که آب و ابر و کوه و زیبایی همه یکجا جمع هستند!

 • انسان‌های مدرنی که هنوز در غارهایی ۹۰۰۰ ساله زندگی می کنند! + تصاویر

  انسان‌های مدرنی که هنوز در غارهایی ۹۰۰۰ ساله زندگی می کنند! + تصاویر

  جهانگردیاز زندگی واقعی مردمان این منطقه که یکی از میراث‌های جهانی است، کارتونی معروف بانام فلینستون ها (عصر حجر) ساخته‌ شده است. ساسی دی ماتارا که در شهر ایتالیایی ماتارا در بائیلیسیتا قرار دارد، متشکل از خانه‌هایی سنگی است که قدمت آن‌ها به دوره‌ی قبل از تاریخ بازمی‌گردد، اما تا به امروز نسل‌های جدید نیز در آن ساکن هستند.

 • بناهای تاریخی که پس از آتش‌سوزی‌های ویرانگر، بازسازی شده‌اند

  جهانگردیکلیسای بزرگ نوتردامِ پاریس، در ۱۵ آوریل ۲۰۱۹، یک آتش سوزیِ فاجعه بار را تجربه کرد. سقف، دچار حریق شد (محققان همچنان در حال جست و جو برای معلوم کردن علت دقیق حادثه هستند) و در عرض چند ساعت، برج اصلی و مرکزی کلیسا، از یک سمت فرو ریخت. در نهایت، بیش از دو سومِ سقف نابود شد، همین چند وقت پیش هم بازار تبریز اسیر حریق شد، بازاری باستانی که ثبت یونسکو شده بود و علاوه بر اهمیت اقتصادی‌اش، از نظر فرهنگی نیز در جایگاه بسیار مهمی قرار داشت.

 • ۵ نکته برای داشتن یک سفر مادر- دختریِ بی دردسر و آرام

  ۵ نکته برای داشتن یک سفر مادر- دختریِ بی دردسر و آرام

  جهانگردیروابط مادر- دختری انواع مختلف و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و سفر رفتنِ مادرها و دخترها، علی‌رغم سن و سالشان، خاطرات و ماجراهای مختلفی ایجاد می‌کند. اما در ابتدای ماجرا که عناصر استرس‌زای سفر بر شما تاثیر می‌گذارد- مثل فکر تاخیرهای پرواز یا جت‌لَگ شدن- ممکن است در طول سفر با کسی که روابط نزدیک یا شاید پیچیده‌ای با او دارید، احساسات، سریع‌تر بر شما غلبه کند.

 • تریپس؛ ابزار جدید گوگل ویژه سفر │ پیشنهاد گوگل تریپس به ایرانی‌ها چیست؟

  تریپس؛ ابزار جدید گوگل ویژه سفر │ پیشنهاد گوگل تریپس به ایرانی‌ها چیست؟

  جهانگردیشرکت گوگل از ترکیب مجموعه‌ خدماتی که تاکنون برای سفر عرضه می‌کرد محصول جدیدی را عرضه کرد که امکان برنامه‌ریزی کل بسته مسافرتی با آن امکان‌پذیر است.

 • اسپی‌مزگت، مسجدی با قدمتی هزار ساله در گیلان

  اسپی‌مزگت، مسجدی با قدمتی هزار ساله در گیلان

  جهانگردیاسپی‌مزگت یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران و قدیمی‌ترین مسجد تاریخی گیلان است که در روستای کیشه خاله و حاشیه شمالی رودخانه دیناچال و در یک و نیم کیلومتری شرق جاده تالش به بندر انزلی قرار گرفته است. در این بخش به معرفی کوتاهی از این نیایشگاه باستانی پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

 • شکفتن ۷ میلیون لاله رنگارنگ در بزرگ‌ترین باغ گل هلند

  شکفتن ۷ میلیون لاله رنگارنگ در بزرگ‌ترین باغ گل هلند

  جهانگردی هرساله با آغاز بهار، یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های گل درهایش را به روی گردشگران می‌گشاید و میلیون‌ها گردشگر را در زیبایی بی‌نظیر خود غرق می‌کند. پارک کوکنهوف باغی است تماشایی با وسعت بیش از ۳۲ هکتار که در جنوب هلند قرار دارد. هرساله ۷ میلیون پیاز گل‌های هلندی در این باغ با دست و بدون کمک ماشین‌آلات کاشته می‌شوند که پس از شکفتن گل‌ها، این پارک منظره‌ای بدیع به خود می‌گیرد.

 • درون یکی از قدیمی‌ترین شیرینی فروشی‌های دنیا چه می‌گذرد؟ +تصاویر

  درون یکی از قدیمی‌ترین شیرینی فروشی‌های دنیا چه می‌گذرد؟ +تصاویر

  جهانگردیپاریس به‌عنوان پایتخت شیرینی جهان، هیچ کمبودی از نظر فروشگاه‌های شکلات ندارد. برای اینکه فروشگاه‌ها بتوانند سری در سرها درآورند، باید در دریایی از شیرینی ماکارون و مادلین، خود را به‌عنوان یکی از اعضای خانواده بزرگ فروشگاه شیرینی "مادر خانواده" (A la mere de famille) ثابت‌کنند که به‌ صورت مداوم به مدت دو قرن و نیم در این مکان به کار خود ادامه داده است.

 • گران‌ترین پیتزاهای جهان و مواد تشکیل دهنده آنها

  گران‌ترین پیتزاهای جهان و مواد تشکیل دهنده آنها

  جهانگردیوقتی به مواد پیتزا فکر می‌کنید، معمولاً چه چیزهایی به ذهنتان خطور می‌کند؟ گوجه، پنیر موزارلا، شاید هم کمی سوسیس ایتالیایی؟ اما به خاویار، خرچنگ یا قارچ دنبلان هم‌فکر کرده‌اید؟ یا حتی تزیینی از ورقه‌های طلا؟ بیشتر ما فکر می‌کنیم که پیتزا غذای ارزانی است که البته تعجب‌آور هم نیست و معمولا همینطور است.

 • باور کنید یا نه، این آبشار عجیب که سه برابر برج ایفل ارتفاع دارد، واقعی‌ست! +تصاویر

  باور کنید یا نه، این آبشار عجیب که سه برابر برج ایفل ارتفاع دارد، واقعی‌ست! +تصاویر

  جهانگردیانجل، بلندترین آبشار پیوسته و یکپارچه دنیاست. این آبشار، در پارک ملی کانایما واقع شده، که دومین پارک ملی بزرگ ونزوئلاست و آبشار انجل، از یک شکاف در نزدیکی قله کوهی به نام Auyán-tepu  (قله ای که نوک تیز نیست و سطح بالایی آن صاف است) به پایین و به سمت جایی که به دره شیطان معروف است و ۹۷۹ متر ارتفاع دارد، سرازیر می‌شود.

 • مردی که به عمق ۲۱ متری دهانه آتش‌فشان فعال هاوایی سقوط کرد

  مردی که به عمق ۲۱ متری دهانه آتش‌فشان فعال هاوایی سقوط کرد

  جهانگردیوقتی نرده‌های ایمنی در لبه دهانه یک آتش‌ فشان قرار داده می‌شوند، حتماً دلیل محکمی برای این کار وجود دارد. چهارشنبه‌شب، مردی ۲۱ متر به داخل کالدرای (گودال آتش‌ فشان) کوه کیلویای هاوایی - فعال‌ترین آتش‌ فشان این جزیره - سقوط کرد؛ آتش‌ فشانی که در سال ۲۰۱۸ به مدت ۳ ماه متوالی فوران کرده و به‌اندازه ۳۲۰۰۰۰ استخر آب مواد مذاب آزاد کرده بود (طبق گفته مجله ساینس Science). البته جالب‌ترین بخش این حادثه بی‌احتیاطی این مرد نیست، بلکه زنده ماندن اوست.

 • بنو، رویای قشنگی که شما را به کام مرگ می‌کشد! + تصاویر

  بنو، رویای قشنگی که شما را به کام مرگ می‌کشد! + تصاویر

  ایرانگردیدر ۹۰ کیلومتری شرق شهرستان بستک روستای بسیار زیبایی قرار دارد که در خود بهشتی پنهان کرده است. لمزان از مجموعه‌ی چند ده بزرگ و کوچک و نزدیک به هم دیگر تشکیل شده‌ است. شهر لمزان از توابع بندرلنگه است و یکی از زیباترین روستاهای هرمزگان بشمار می آید. اما چه زیبایی نهانی در آن پنهان شده که ارزش دیدن لمزان را چند برابر می‌کند؟

 • عجیب‌ترین فستیوال‌های دنیا + تصاویر

  عجیب‌ترین فستیوال‌های دنیا + تصاویر

  جهانگردیبرخی جشنواره‌های سالانه مربوط به مراسم مذهبی یا رویدادهای فرهنگی هستند درحالی‌که برخی دیگر صرفا برای خوش گذرانی و ایجاد تنوع در روال عادی زندگی پدید آمده‌اند. در اینجا در مورد جشن‌هایی صحبت خواهیم کرد که برق از سرتان می‌پراند! پس اگر می‌خواهید با عجیب‌ترین فستیوال‌های جهان آشنا شوید، تا انتهای مطلب همراهمان باشید.

 • بیست جاذبه برتر گردشگری ایران به انتخاب مردم

  بیست جاذبه برتر گردشگری ایران به انتخاب مردم

  ایرانگردیاین جاذبه‌ها، مواردی هستند که بر اساس ۵۰۰۰ نقد و بررسی از سوی کاربران سایت لست سکند از مرداد ۹۷ تا اردیبهشت ماه سال ۹۸ ثبت شده‌اند و بدیهی است که این لیست با گذشت زمان و ثبت نقد و بررسی‌های جدید از سوی شما تغییر خواهد کرد.

 • اگر خارج از کشور دستگیر شوید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  اگر خارج از کشور دستگیر شوید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  جهانگردیBudgie Nine را به خاطر دارید؟ ۹ جوان استرالیایی، که در مسابقات فرمول 1 مالزی، پرچم مالزی را به جای لباس‌هایشان به تن کردند، تا مثلا، برنده شدن دانیل ریکاردو در مسابقات اتوموبیل‌رانی را جشن بگیرند. این ۹ نفر به سلامت و بدون پیگرد قانونی به خانه برگشتند، اما نکته‌ای که در این میان وجود داشت، این بود: چیزی که از نظر این افراد، یک شوخی بامزه و بی خطر تلقی می‌شد، از نظر مقامات و مردم مالزی در آن زمان، به هیچ عنوان خنده‌دار نبود و در لحظه‌ای که این افراد دستگیر و بازداشت می‌شدند، عملا هر ۹ نفرشان، با اتهام بسیار جدی توهینِ عمدی، به قصد نقض صلح و آرامش روبه رو بودند، که طبق قوانین مالزی، مصداق گستاخی و توهین عمومی تلقی می‌شود و محکومیتی دو ساله به همراه دارد.

 • اگر قصد دارید سفر به ارمنستان دارید بخوانید

  اگر قصد دارید سفر به ارمنستان دارید بخوانید

  جهانگردیارمنستان کشوری محصور در میان کوه های قفقاز است که در حدود سه میلیون نفر جمعیت دارد. بسیاری از مسافران کمتر به ارمنستان به عنوان یک منطقه‌ی درجه یک گردشگری نگاه می‌کنند. اما زمان آن رسیده که به این کشور به عنوان یک مقصد گردشگری، بیشتر توجه کنیم. کلیساهای قدیمی جهان، هتل‌های جدید در مرکز شهر و حتی رستوران‌ها و کافه‌های معروف ارمنی از جمله دلایل اصلی برای سفر به این کشور است.

 • در این جزیره‌ اسرارآمیز، همه بالای ۱۰۰ سال عمر می‌کنند! +تصاویر

  در این جزیره‌ اسرارآمیز، همه بالای ۱۰۰ سال عمر می‌کنند! +تصاویر

  جهانگردیایکاریا چیزی بیش از یک جزیره‌ی خوش‌منظره در یونان است، چون اینجا به عنوان مکانی برای افزایش طول عمر هم به حساب می‌آید. در حقیقت، ساکنان ایکاریا نسبت به مردم کشورهای دیگر از امید به زندگی بیشتری برخوردار هستند. بسیاری از ساکنان ایکاریا نه‌ تنها سن 90 سالگی را رد می‌کنند، بلکه عمرشان به بیشتر از 100 سال هم می‌رسد. از این‌ جهت، با جزیره‌ی اوکیناوا برابری می‌کند، جزیره‌ای که به‌خاطر طول عمر غیرقابل‌ انتظار ساکنینش تحت عنوان "منطقه‌ی آبی" معروف است.

 • زمرد، آبشار زیبای دوقلوی گیلان

  زمرد، آبشار زیبای دوقلوی گیلان

  ایرانگردیگیلان، استان سرسبز ایران، به دلیل آب و هوایی که دارد، سرشار از جاذبه‌های توریستی طبیعی است که زیبایی را به چشمانتان هدیه می کند، آبشارها در کنار پهنه های سبز مخصوصا در فصل بهار در این استان لطف دیگری دارد. یکی از بکرترین جاذبه های گردشگری شمالی ایران بی شک گیلان خواهد بود. در این استان درست در شهر حویق شما می توانید از آبشار زمرد که از ممتازترین جاذبه های گردشگری ایران است، در کنار طبیعتی زیبا دیدن کنید. اما این آبشار چه ویژگی به خصوصی دارد؟

 • نگاهی به طراحی داخلی اولین هتل فضایی لوکس دنیا

  نگاهی به طراحی داخلی اولین هتل فضایی لوکس دنیا

  جهانگردیدوست دارید در طول یک روز 16 بار طلوع خورشید را ببینید؟ در فضایی با جاذبه‌ی صفر شناور شوید؟ یا یکی از معدود افرادی باشید که از فضا به سیاره‌مان زمین خیره می‌شود؟ گفته می‌شود که تنها در عرض دو سال و با رقمی نجومی، معادل ۵/۹ میلیون دلار، می‌توانید به همه این خواسته‌ها برسید.

 • تصاویری باورنکردنی از غار کروبرا، عمیق‌ترین غار جهان

  تصاویری باورنکردنی از غار کروبرا، عمیق‌ترین غار جهان

  جهانگردیبه یک مکان تاریک و مرطوب فکر کنید، سپس تصور کنید که از مابقی دنیا جدا شده‌اید. اگر فکر می‌کنید که برای دوام آوردن در چنین شرایطی به‌ اندازه کافی شجاع هستید، می‌توانید به ماجراجویی در اعماق غار کروبرا بپردازید که به‌ قدری عمیق است که انسان تصور نمی‌کند چنین مکانی بروی کره زمین وجود داشته باشد.

 • کومسای؛ آیین کهن اورامان

  کومسای؛ آیین کهن اورامان

  ایرانگردیدر منطقه‌ی اورامان سروآباد استان کردستان، همه ساله در تاریخ 15 اردیبهشت مراسم باشکوه و جالبی برگزار می‌شود. این آیین کهن را با نام کومسای می‌شناسند. این جشن همواره گردشگران خارجی و داخلی را به سوی اورامان می‌کشاند. کومسای در حقیقت سمبل کوچکی از عقاید بومیان ناحیه اورامان است که به گفته‌ی راویان و بزرگان محلی بیش از هزار سال قدمت دارد؛ اما در کومسای چه اعمالی انجام می‌دهند و دلیل برگزاری‌ آن چیست؟

 • اوپرت، مرز شگفت‌انگیز سمنان و مازندران

  اوپرت، مرز شگفت‌انگیز سمنان و مازندران

  ایرانگردیبین استان سمنان و مازندران منطقه‌ای با طبیعتی بکر و خیره کننده انتظارتان را می‌کشد. دیواری از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند و به آن دیوار اوپرت گفته می‌شود. منطقه‌ایی ییلاقی برای مردم محلی که دام‌های خود را به چرا ببرند. خانه‌های روستایی، دشت‌های زیبا ،کوه‌های پوشیده شده از علف، چمشه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می خورد از زیبایی های اوپرت می‌باشد. این منطقه را به طور یقین می‌توان مرز بین جنگل و کویر دانست. به دلیل ارتفاع زیاد، ابرهای باران‌زا بیشتر در شمال دامنه متوقف می‌شوند و سمت شمالی دیواره همیشه پوشیده شده از گیاهان تازه بوده ولی سمت جنوبی به دلیل بارش کمتر بیشتر به سمت زردی می‌رود.

 • اتاق آئینه؛ بازمانده عمارت قاجاری شهرکرد

  اتاق آئینه؛ بازمانده عمارت قاجاری شهرکرد

  ایرانگردیاتاق آئینه بنائی تاریخی در شهرکرد است که از یک عمارت قاجاری که محل زندگی خانواده محمودیه بوده، به‌ جای مانده‌ است. باقی عمارت در عملیات عمرانی ساخت خیابان ولیعصر کنونی در شهرکرد در زمان پهلوی دوم از بین رفته و تنها همین اتاق با پلانی چلیپائی و تزئینات معماری دوره قاجار به ویژه آئینه کاری‌های نفیس، چند اتاق همجوار و بخشی از حیاط خلوت و ایوان آن بر جای مانده‌ است.

 • ارمنستان؛ سرزمین جاذبه‌های طبیعی و تاریخی

  ارمنستان؛ سرزمین جاذبه‌های طبیعی و تاریخی

  جهانگردیارمنستان، یکی از همسایه های کشور ایران است و دنیایی از جاذبه های طبیعی و تاریخی در این کشور وجود دارد.

 • لاهیجان؛ زمرد بهشتی گیلان

  لاهیجان؛ زمرد بهشتی گیلان

  ایرانگردیلاهیجان یکی از شهرهای دیدنی و با جاذبه‌های فراوان گردشگری استان گیلان است و در شمال دیلمان قرار دارد. منطقه لاهیجان از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می‌شود. موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه‌ای قرار دارد و تپه‌ماهورهای آن را بوته‌های چای پوشانده‌است.

 • دروازه ارگ طلایی، نماد شهر سمنان

  دروازه ارگ طلایی، نماد شهر سمنان

  ایرانگردیوقتی به شهر سمنان وارد می‌شوید به راحتی می‌توانید اثر تاریخی و چشم نوازی را در آن پیدا کنید که عنوان نماد این شهر را یدک می کشد. دروازه ارگ در میان میدانی به همین نام قرار دارد. نقش و نگار تماشایی آن هر چشمی را به خود خیره می‌کند و هنر ایرانیان را به رخ رهگذران می‌کشد. در این مطلب قصد داریم با این نماد تاریخی آشنا شویم.

 • ۷ نمونه از بهترین شهرهای دنیا، برای افراد عشقِ کتاب | سفر متناسب با سلیقه ادبی

  ۷ نمونه از بهترین شهرهای دنیا، برای افراد عشقِ کتاب | سفر متناسب با سلیقه ادبی

  جهانگردیمسافرانی که عاشق مطالعه هستند، به جای اینکه کتاب را در چمدان جا بدهند، با خود حمل کنند و داخل قطار یا به محض رسیدن به ساحل، آن را باز کنند تا عطش ناشی از علاقه‌شان به ادبیات را سیراب کنند، می‌توانند کار بهتری انجام بدهند. به جای این، می‌توانند سفری متناسب با سلیقه ادبی خودشان ترتیب بدهند و از مناطق داستان‌های مورد علاقه‌شان دیدن کنند یا مثلا به جاهایی بروند که نویسندگان مورد نظرشان اولین الهام خلق دنیای رمان را دریافت کرده‌اند. بعضی شهرها، اصلا برای بازدید عاشقان ادبیات خلق شده‌اند؛ از آکسفورد و شبح‌های جی. آر. آر. تالکین گرفته، تا رویاپردازی درباره شاهکار داستایوفسکی، در خیابان‌های سن پترزبورگ یا خواندن حافظ در شیراز.

 • معاون گردشگری در استارتاپ ویکند گردشگری پایدار: تنها راه نجات کشور گردشگری است

  معاون گردشگری در استارتاپ ویکند گردشگری پایدار: تنها راه نجات کشور گردشگری است

  ایرانگردیمعاون گردشگری گفت: تنها راهی که با وجود فشارهای موجود در ابعاد بین‌المللی و داخلی می‌تواند به شکوفایی اقتصاد کشور کمک کند گردشگری است، چنانکه در سال گذشته ۵۲ درصد گردشگر ورودی نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت. در بعد داخلی نیز در ایام نوروز با رشد بیش از ۵/۵ درصد سفر مواجه بودیم.

 • مسجد شیخ‌لطف‌الله؛ بزرگ‌ترین اثر هنری تاریخ بشریت از نگاه اصغر فرهادی

  مسجد شیخ‌لطف‌الله؛ بزرگ‌ترین اثر هنری تاریخ بشریت از نگاه اصغر فرهادی

  ایرانگردیاصغر فرهادی در مصاحبه‌ای که به طور همزمان به زبان فرانسوی ترجمه می‌شد، در مورد اینکه در دوره‌ای در هنر شرق این اعتقاد وجود داشت که بین اثر و تماشاگر نباید هیچ واسطه‌ای باشد صحبت کرد.