• لزوم حمایت از طرح‌های استارتاپی موثر در گردشگری و اشتغالزایی روستایی

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد:

  لزوم حمایت از طرح‌های استارتاپی موثر در گردشگری و اشتغالزایی روستایی

  ایرانگردی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت توسعه بسترهای جدید برای رشد اقتصادی کشور از جمله استارتاپ‌های حوزه‌های مختلف، گفت: یکی از موضوعات مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور که دامنه آن کل کشور را شامل می‌شود موضوع اقتصاد گردشگری و توسعه آن است که البته در ایام همه‌گیری کرونا شاهد تحت تاثیر قرار گرفتن آن نیز بودیم.

 • سفر به باغ بهادران و چادگان دو مقصد خنک تابستانی در استان اصفهان

  سفر به باغ بهادران و چادگان دو مقصد خنک تابستانی در استان اصفهان

  ایرانگردیهمان‌ طور که می‌دانید استان اصفهان در اقلیم نیمه خشک واقع شده و نفس آن به زاینده رود وابسته است، ولی شاید دانستن این موضوع برای‌تان جالب باشد که در مسیر این رود شهرهایی هستند که دارای آب‌وهوایی بسیار خنک بوده و طبیعتی شبیه به طبیعت شمال ایران دارند.

 • رکود و بحران در گردشگری ادامه می یابد اگر وزیر ناآشنا معرفی شود

  رکود و بحران در گردشگری ادامه می یابد اگر وزیر ناآشنا معرفی شود

  ایرانگردیگردشگری از جمله صنایعی است که بیشترین آسیب را از همه گیری کرونا در جهان و ایران متحمل شده است. برخی برآوردها نشان می دهد  بخش گردشگری ایران که بیش از ۹۰ درصد آن مردمی است، در طول ۱۸ماه گذشته حداقل ۳۰هزار میلیارد تومان زیان متحمل شده است. این زیان در حالی است که دولت روحانی در واکسیناسیون عمومی کرونا بسیار ضعیف عملکرده و عملا چشم انداز روشنی از چرخش دوباره ی گردشگری وجود ندارد.

 • نخستین باغ فرهنگ ایران از سوی یونسکو + تصاویر

  نخستین باغ فرهنگ ایران از سوی یونسکو + تصاویر

  ایرانگردیجاذبه‌ها و فرهنگ‌های متنوع ایران باعث شده طی سال‌های اخیر، ایده به نمایش گذاشتن این تنوع در فضاهای مختلف، رایج شود. اگر به باغ ایرانی یا ایران مال رفته باشید به نوعی این ایده را می‌بینید که هر کدام در قالبی به تصویر کشیده‌اند؛ مثلا در باغ ایرانی نماد شهرهای مختلف ایران به صورت مینیاتوری به نمایش درآمدند و ایران مال، بعضی نمادهای مهم و دیدنی ایران را در قالب مجلل، بازسازی کرده است. همه این کارها برای این است که یادمان باشد در چه فرهنگ ملوّنی زندگی می‌کنیم و هر جا که سر می‌کشیم، یک شگفتی نمایان می‌شود.

 • مقصدی رویایی در ایران برای سفر در خردادماه! + تصاویر

  مقصدی رویایی در ایران برای سفر در خردادماه! + تصاویر

  ایرانگردییکی از زیباترین ییلاق‌های بهشتی ایران، بدون شک سوباتان است. سوباتان که در ۲۲ کیلومتری شهر لیسار و در خطه سرسبز گیلان واقع شده، یکی از زیباترین و چشم‌نوازترین ییلاق‌های کشور محسوب می‌شود. در فصل بهار و به ویژه خردادماه زیبایی سوباتان به اوج خود می‌رسد و هر علاقه‌مند به طبیعتی را مجذوب خود می‌کند. اگر به طبیعت سرسبز و دیدنی خطه گیلان علاقه‌مند هستید، تماشای ییلاق سوباتان به ویژه در خردادماه را از دست ندهید. سفر به سوباتان در این ماه، مانند سفر به بهشت است. در ادامه همراه باشید تا بیشتر شما را با سوباتان آشنا کنیم.

 • کوچکترین کلیسای جهان در ایران! + تصاویر

  کوچکترین کلیسای جهان در ایران! + تصاویر

  ایرانگردیخیلی از افراد وقتی کلیسای کوچکی را در شهری می‌بینند، دوست دارند آن را خاص‌ترین و منحصربه فردترین کلیسا بدانند. استفاده از ویژگی «ترین» تنها برای کلیسا نیست. بلکه انگار داشتن یک ویژگی منحصر به فرد، می‌تواند جاذبه‌ای برای آن مکان ایجاد کند.

 • استخوان‌های کریمخان در قلب تهران + تصاویر

  استخوان‌های کریمخان در قلب تهران + تصاویر

  ایرانگردیاگر سری به کاخ گلستان زده باشید، ممکن است نگاهی گذرا به خلوت کریمخانی هم انداخته باشید. همان گوشه دنجی در مسیر ایوان تخت مرمر به سمت کاخ اصلی می‌بینید و احتمالا عکسی با کاشیکاری‌های زیبایش می‌اندازید. شاید اگر داستان پلکانش را بشنوید و بفهمید روزگاری استخوان‌های کریمخان زیر آن دفن شده، این بار بیشتر کنارش تأمّل کنید و با دقّت بیشتری به آن نگاه کنید.

 • فرماندهی رقصندگان ایرانی با دستمال رنگی! + تصاویر

  فرماندهی رقصندگان ایرانی با دستمال رنگی! + تصاویر

  ایرانگردیاقوام مختلف ایران در کشور برای مناسبت‌های مختلف خود انواع رقص‌ها را دارند رقص کردی، آذری، لری از انواع معروف این رقص‌های محلی است که حرکات آن بی‌نظم و بی‌معنا نیست، بلکه هر یک از حرکاتی که گاهی با چوب، دستمال یا حتی در برخی از اقوام دیگر از شمشیر و برنو استفاده می‌شود، نمادی از یک حرف و پیام است.

 • غذای بنفش ایرانی که ثبت ملی شد! + تصاویر

  غذای بنفش ایرانی که ثبت ملی شد! + تصاویر

  ایرانگردیفرهنگ هر قوم و منطقه‌ای، تا حد زیادی با خوراک و غذاهای آن  منطقه گره خورده است. به هر منطقه‌ای که سفر کنید، با انواعی از غذاهای محلی روبه‌رو می‌شوید که نشانگر سبک زندگی مردم و فرهنگشان هستند. تعدادی از این غذاها به مرور زمان شهرت بیشتری پیدا کرده و عمومی‌تر شدند و تعدادی هم هستند که هنوز به قدر کافی شناخته نشده‌اند. غذایی که امروز درباره آن حرف می‌زنیم، یکی از جالب‌ترین غذاهای محلی ایران است که بیش از هر چیز رنگ آن توجهات را به خودش جلب می‌کند.

 • حقایقی جالب از سرزمینی که روزگاری مسبب مرگ ۴۰ میلیون آدم شد

  حقایقی جالب از سرزمینی که روزگاری مسبب مرگ ۴۰ میلیون آدم شد

  جهانگردیدر جهان، کشورهایی وجود دارند که از آن‌ها کمتر می‌شنویم و اطلاعات زیادی ازشان نداریم. مغولستان بدون تردید یکی از آن‌هاست. برای مثال، آخرین خبری که پیرامون مغولستان شنیده‌اید چه زمانی بود؟ آیا آن را به خاطر  می‌آورید؟ یا اینکه چقدر از این کشور می‌دانید؟ به احتمال زیاد زمانی که نام مغولستان را می‌شنوید، یاد چنگیز خان و حملات خونین او یا سرزمینی وسیع و سردی می‌افتید که در شمال قاره آسیا واقع شده است. اگر این فرضیه‌ها برای شما صدق می‌کند، پیشنهاد می‌دهیم به‌خواندن این مطلب ادامه دهید تا حقایق بیشتری از مغولستان برایتان روشن شود.

 • گردشگری ارواح، مُد جدید در گردشگری+ تصاویر

  گردشگری ارواح، مُد جدید در گردشگری+ تصاویر

  جهانگردیمرگ همواره با حسی از ترس همراه است. این حس حتّی به مکان‌ها و اتفاقات مرتبط با عامل ترس هم منتقل می‌شود. بنابراین وقتی حادثه‌ای تراژیک و مرگبار در نقطه‌ای اتفاق افتد، شما همان حسی را از محل رویداد می‌گیرید که از خود اتفاق. طبیعتاً انسان باید از عواملی که باعث ترس او است دوری کند، اما کسانی هم هستند که ترس مانعی برای آنها نیست و در نتیجه نوعی از گردشگری به وجود آمده که به آن گردشگری روح یا ارواح می‌گویند.

 • کشف شهری لوکس و باستانی در اعماق دریاها + تصاویر

  کشف شهری لوکس و باستانی در اعماق دریاها + تصاویر

  جهانگردییکی از تفریحات لوکس دنیای امروز، سفر کردن به مناطق ساحلی و استراحت در اسپاهای پرزرق و برق در این مناطق است. ساحل‌های طلایی و نقره‌ایِ خلوت، اتاق‌های منحصربه‌فرد با منظره‌های نفس‌گیر، خدماتِ رفاهی بی‌شمار و در یک کلام، سفری که برنامه‌ریزی شده تا مسافران نهایت لذت را از اقامت خود ببرند. سفری که احتمالا در تجملاتی‌ترین حالت خود، تنها مختص به گروه اندکی از ثروتمندان جهان باشد.

 • سه شهری تاریخی که اکثر ایرانی‌ها، نامشان را با هم اشتباهی می‌گیرند!

  سه شهری تاریخی که اکثر ایرانی‌ها، نامشان را با هم اشتباهی می‌گیرند!

  ایرانگردیبیرجند، بروجرد و بجنورد سه شهر تاریخی و زیبای ایران به شمار می‌روند که همیشه بسیاری از مسافران به دلیل شباهت آوایی نام آن‌ها، این سه شهر را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. بجنورد و بیرجند از شهرهای خطه خراسان ایران در شرق کشور به شمار می‌روند، درحالی‌که بروجرد در غرب ایران و در خطه لرستان واقع شده است. در ادامه همراه باشید تا این سه شهر را بیشتر به شما معرفی کنیم.

 • خطوط ریلی زیبایی که باید به قصد دیدنشان سفر کرد + تصاویر

  خطوط ریلی زیبایی که باید به قصد دیدنشان سفر کرد + تصاویر

  ایرانگردیجهانگردی در دنیای امروز ما بعد از صنعت نفت و گاز، سومین صنعت در تجارت جهانی محسوب می‌شود. بین روش‌های مختلف حمل‌ونقل در گردشگری، راه‌آهن به دلیل ارزان‌تر بودن، ایمنی بیشتر و راحتی آن، اهمیت ویژه‌ای دارد. به دلیل همین جذابیت قطار، نوعی گردشگری به نام گردشگری ریلی به وجود آمده است که یکی از اشکال مختلف توریسم با محوریت سفر با قطار است و به دو دسته تجربه «بین ریلی» و «ریلی» تقسیم می‌شود.

 • آیا خاص‌ترین جزایر جهان را می‌شناسید ؟ + تصاویر

  آیا خاص‌ترین جزایر جهان را می‌شناسید ؟ + تصاویر

  جهانگردیمیان صدها هزار جزایر کوچک و بزرگ، انتخاب این که‌ کدام یک می‌توانند زیباتر و برتر باشند، بسیار دشوار است. در واقع معیار ثابتی برای مشخص کردن آن وجود ندارد. اما بدون شک، در این بین جزایری وجود دارند که به نحوی متمایز هستند. این ویژگی می‌تواند به سبب یک جاذبه خاص، وسعت بالا یا حتی تاریخچه جالب آن جزیره باشد. در این متن، به معرفی چهار جزیره‌ای می‌پردازیم که در جهان بی‌مانند هستند. این 4 جزیره توسط 4 جهانگرد و مستندساز مطرح دنیا گردآوردی شده است که هر کدام با تجربه بسیار، نام خاص‌ترین جزیره‌‎ای که در عمرشان به چشم دیده بودند را به اشتراک گذاشتند.

 • میراث خونین پرتغالی‌ها در جنوب ایران + تصاویر
 • چشمه‌های شفابخش ایرانی + تصاویر

  چشمه‌های شفابخش ایرانی + تصاویر

  ایرانگردیچشمه‌های آب گرم یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران هستند. کشور زیبای ما به خاطر تنوع اقلیمی، جاذبه‌های طبیعی بسیار متنوعی دارد از جمله همین چشمه های آب گرم که هم در شمال کشور پیدا می‌شوند و هم در جنوب کشور. اگر دوست دارید که تفریح شما علاوه بر طبیعت‌گردی، برایتان خاصیت درمانی هم داشته باشد، یکی از این چشمه های آب گرم را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید.

 • جاده‌های سحرانگیزی در ایران که دوست نداریم تمام شوند! + تصاویر

  جاده‌های سحرانگیزی در ایران که دوست نداریم تمام شوند! + تصاویر

  ایرانگردیهمه مقاصد سفرهایمان را نه، اما بعضی از آنها را باید بر اساس زیبایی جاده‌هایشان انتخاب کنیم. شاید حتی لازم باشد به بعضی از شهرها، فقط به خاطر تماشای جاده‌هایی که به آنها منتهی می‌شوند، سفر کنیم. یکی از جذابیت‌های سفرهای جاده‌ای، تماشای مناظر زیبای اطراف جاده است. بارها برای ما پیش آمده که فقط برای دیدن جاده‌ای زیبا که تعریف آن را شنیده‌ایم، مسیر سفر خود را طولانی‌تر کنیم یا حتی از قبل برای وقت گذراندن در جاده، عکاسی یا خوردن چای برای لذت بردن از زیبایی‌های مسیر، برنامه‌ریزی کرده باشیم. در این مطلب، تعدادی از زیباترین و جذاب‌ترین جاده‌های ایران برای جاده‌گردی را که هر سال مسیر حرکت بسیاری از مسافران هستند، معرفی کرده‌ایم.

 • پاتوق هنرمندانی چون شاملو، ابتهاج و دوستانشان در تهران کجا بود؟ + تصاویر

  پاتوق هنرمندانی چون شاملو، ابتهاج و دوستانشان در تهران کجا بود؟ + تصاویر

  ایرانگردیآدم‌ها بخشی از خودشان را در مکان‌هایی که از آن‌ها می‌گذرند، زندگی می‌کنند و اوقاتشان را در می‌گذرانند، جا می‌گذارند. شاید به همین دلیل است که کافه‌ها هرچه قدیمی‌تر باشند، حال و هوای خاص‌تری دارند و همدهم بهتری برای اوقات تنهایی و حتّی دورهمی‌های دوستانه‌ی ما به نظر می‌رسند. کافه‌ها، بازتاب زندگی آدم‌ها هستند و افرادی که به این کافه‌ها رفت‌وآمد داشته‌اند، فضای کافه را می‌سازند. با ما همراه باشید تا کافه‌های قدیمی تهران را بشناسیم؛ همان‌هایی که وارث چندین نسل خاطره هستند.

 • پرطرفدارترین صبحانه‌ها در جهان + تصاویر

  پرطرفدارترین صبحانه‌ها در جهان + تصاویر

  جهانگردیبرای ما ایرانی‌ها، اسم صبحانه با املت گوجه‌فرنگی، نان و پنیر یا کره و مربا عجین شده است. یک لیوان چای شیرین و تکه‌ای نان سنگک هم کنار تصویر! بدیهی است که هر کشوری آداب و رسوم ویژه خود را دارد و یکی از اصلی‌ترین عناصر فرهنگ هر کشوری، غذاهای آن است. در این میان، صبحانه به عنوان اولین وعده غذایی در روز اهمیت فوق‌العاده‌ای در اکثر کشورهای جهان دارد. صرف صبحانه با توجه به شرایط اقلیمی و مواد غذایی موجود در هر جغرافیایی، متفاوت است و با رسوم خاصی تهیه و برای خوردن آماده می‌شود.

 • آپارتمان‌های لوکس با چشم‌اندازی خارق العاده در استانبول + تصاویر

  آپارتمان‌های لوکس با چشم‌اندازی خارق العاده در استانبول + تصاویر

  جهانگردیکمپانی هتل داری فریزر هاسپیتالیتی (Fraser Hospitality)، یکی از شناخته شده‌ترین نام‌ها در عرصه هتل‌داری است که بیش از 70 هتل در سراسر جهان تاسیس کرده. در شهر استانبول ترکیه، هتل فریزر مجموعاً دو هتل لوکس دارد که در این متن به معرفی و بررسی هتل فریزر پلیس انت هیل (Fraser Place Anthill) می‌پردازیم. هتلی لوکس  و 5 ستاره‌ که به صورت دو آسمان خراش، در موازات یک دیگر ساخته شده‌اند و شکوه آن‌ها در منطقه مسکونی انت هیل استانبول، کاملا به چشم می‌آید.

 • تیمور از 4 باغ معروف شیراز، الگوبرداری می‌کند! + تصاویر

  تیمور از 4 باغ معروف شیراز، الگوبرداری می‌کند! + تصاویر

  ایرانگردیوقتی تصاویر روی سفال‌ها را بررسی می‌کنیم که درختچه‌های کوچک و برکه‌ها را به تصویر کشیده‌اند یا وقتی به یافته‌های باستان‌شناسی از اطراف پاسارگاد نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که در ایران، قدمت باغ و باغ‌سازی به پیش از تاریخ بازمی‌گردد. به علاوه، در داستانی از تاریخ ماد می‌خوانیم که وقتی هوخشتره با نبوکدنصر (پادشاه بابل) متحد شد، دخترش را به عقد پادشاه درآورد. پادشاه هم که علاقه همسرش به باغ را دید، دستور ساخت باغ‌های معلق بابل را داد که یکی از 7 شگفتی دنیا است.

 • راهنمای سفر به بنتوتا، سریلانکا + تصاویر

  راهنمای سفر به بنتوتا، سریلانکا + تصاویر

  جهانگردی در سال‌های اخیر، سریلانکا به یکی از مقاصد محبوب گردشگریِ دنیا تبدیل شده است، به ویژه برای کسانی که به دنبال بازدید از مکانی ساحلی و لذت بردن ازتفریحات آبی هستند. سریلانکا کشوری سرسبز و ساحلی با معابد و تاریخی جذاب است. طبیعت‌گردی درجنگل‌های انبوه سریلانکا، بازدید از معابد و محوطه‌های باستانی، استراحت در ساحل، آفتاب‌گرفتن و هیجان تفریحات آبی مثل موج‌سواری با کایت، گردشگران زیادی را به این مناطق می‌کشاند.

 • کدام شهرها، میزبان پایتختی ایران شدند؟

  کدام شهرها، میزبان پایتختی ایران شدند؟

  ایرانگردیپایتخت‌ها، شهر اصلیِ یک کشور یا محدوده حکومتی هستند. مرکز سیاستی کشور در این شهر است و به تبع آن، سایر مراکز حکومتی هم در این شهر قرار می‌گیرند. مراکزی مانند وزارتخانه‌ها، مجلس، سازمان دولتی و دربار (اگر کشور پادشاهی باشد). به همین دلیل، معمولا پایتخت‌ها پرجمعیت‌تر از سایر شهرهای کشورها هستند. در این میان، کشورهایی هستند که بیش از یک پایتخت دارند و کشورهایی هم هستند که اصلا پایتختی ندارند.

 • هتلی باشکوه و لوکس در آلانیای ترکیه + تصاویر

  هتلی باشکوه و لوکس در آلانیای ترکیه + تصاویر

  جهانگردیهتل 5 ستاره روبی پلاتینوم از هتل‌های آلانیا محسوب می‌شود که تنها با تماشای تصاویر آن متوجه خواهید شد که با یک هتل لوکس مواجه هستید. معماری و دکوراسیون هتل روبی پلاتینوم آنقدر چشم ‌نواز است که به شما حس رضایت می‌بخشد. البته تنهای زیبایی سبب نشده تا روبی پلاتینوم به محبوبیت بالا دست پیدا کند. امکانات، سرگرمی‌ها، رستوران و اتاق‌ها از دیگر دلایلی‌اند که روبی پلاتینوم را به یکی از موفق ترین هتل‌های آلانیا تبدیل کرده‌اند. در ادامه مطلب توضیحات لازم درباره هر کدام از این موارد را خواهیم داد.

 • همه آن چیزی که باید درباره سفر به سریلانکا در دوران کرونا بندانید

  همه آن چیزی که باید درباره سفر به سریلانکا در دوران کرونا بندانید

  جهانگردیاگر همیشه در فکر سفر به جزیره بهشت‌مانند سریلانکا بوده‌اید. مرزهایش بازگشایی شده و تحت شرایطی خاص می‌توانید به آنجا سفر کنید. تدابیری در سریلانکا انجام شده تا بتوانید با خیال راحت به آن سفر کنید و نگران بیماری نباشید.

 • در سفر به مشهد به جز شیشلیک و کباب چه بخوریم؟

  در سفر به مشهد به جز شیشلیک و کباب چه بخوریم؟

  ایرانگردیوقتی حرف از غذای محلی می‌شود، دو نوع خوارک مد نظر است. اول، آن دسته غذاهایی که تقریبا همه جای ایران رواج دارند اما دستور پختشان از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است. دوم، خوراک‌هایی که مختص به یک منطقه هستند و در باقی مناطق یا ناشناخته هستند یا مرسوم نیستند.

 • خلق موسیقی با استخوان پرنده و پوست بز در ایران!

  خلق موسیقی با استخوان پرنده و پوست بز در ایران!

  ایرانگردیموسیقی جنوب ایران جزو موسیقی فولکلوریک یا نواحی است که یکی از مهمترین شاخصه‌های آن، غنی و شاد بودن آن است. این هنر در سرتاسر شهرهای جنوبی کشور همچون شمال کشور زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است تا جایی که کارآواهای مختلفی نیز وجود دارد؛ به این معنی که افراد در طول زندگی روزمره خود برای هر کاری یک آوا یا موسیقی هم داشته‌اند.

 • از مشهد به جز زرشک و زعفران چه چیزهایی سوغات ببریم؟

  از مشهد به جز زرشک و زعفران چه چیزهایی سوغات ببریم؟

  ایرانگردیسوغاتی آوردن، یکی از سنت‌های کهن ایرانیان است. سنتی که اگر زمان شروعش مشخص نیست، اما در اشعاری که به حمله مغولان و حکومت ایلخانان باز می‌گردد اشاراتی به آن شده است. سوغات با هدیه و تحفه فرق دارد، هر چند گاهی از واژه تحفه هم برای آن استفاده کرده‌اند. سوغات در واقع ره‌آورد سفر است و به همه عزیزانی که همراهمان نبودند، نشان می‌دهد که ما به یاد آنها بوده‌ایم و می‌خواهیم لذت‌های سفر را با آنها شریک شویم. در نتیجه، آنچه به عنوان سوغات انتخاب می‌کنیم،باید نشانی از فرهنگ و سنت‌های مقصد سفر ما باشد. در این مطلب می‌خواهیم تعدادی از معروف‌ترین سوغات مشهد را با هم مرور کنیم.

 • خرید خدمات سفر با بهترین قیمت، در پویش «نوروز از امروز» اسنپ تریپ

  خرید خدمات سفر با بهترین قیمت، در پویش «نوروز از امروز» اسنپ تریپ

  ایرانگردیاسنپ تریپ برای ارائه بهترین قیمت خدمات سفر اقدام به راه‌اندازی پویشی با عنوان «نوروز از امروز» کرده است. در این پویش به مسافران نوروزی توصیه می‌شود برای خرید ارزان بلیط هواپیمای داخلی و خارجی، بلیط اتوبوس، بلیط قطار و رزرو هتل داخلی و خارجی و اقامتگاه برای سفرهای نوروزی زودتر اقدام کنند تا از تخفیف‌های ویژه اسنپ تریپ بهره‌مند شوند.