• از مبطلات روزه ؛ شنیدن اباطیل

  از مبطلات روزه ؛ شنیدن اباطیل

  تاجگر، رضامبطلات روزه، کارهایی است که روزه را باطل می‌کند. کارهایی مانند خوردن و آشامیدن، رابطه‌ی جنسی، استمنا، قی‌کردن (استفراغ)، فرو بردن تمام سر در زیر آب، رساندن غبار غلیظ به حلق، تنقیه یا اِماله با مایعات، باقی‌ماندن بر جنابت، حیض و نِفاس تا اذان صبح و نیز دروغی را به خدا یا پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه وآله‌وسلم و امامان علیهم‌السلام اجمعین نسبت دادن.

 • از افطارِ خونه جا نمونی!

  از افطارِ خونه جا نمونی!

  تاجگر، رضاشادی و نشاط، جزو حقوق ابتدایی جامعه است هم‌چنان‌که اخلاق انسانی نیز حکم می‌کند حقوق اجتماعی را احترام کنیم.

 • نیم‌نگاهی به ؛ احکام انتصابی

  نیم‌نگاهی به ؛ احکام انتصابی

  تاجگر، رضا* فارغ‌از این‌که چه شخص یا چه سمت و چه مسؤولیتی، مورد بحث است و چه شخصیتی، صاحب مسؤولیت می‌شود، متن و محتوای حکم موضوع انتصاب از درجه اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

 • تبعیض، ممنوع؛ تفاوت، ممنون!

  تبعیض، ممنوع؛ تفاوت، ممنون!

  تاجگر، رضاهیچ فقیهی، در مقام ضرورت، پیوند قلب زن را به مرد و یا پیوند قلب مرد را به زن، حرام ندانسته است. حکم شرعی پیوند قلب یا مغز مرد به زن و برعکس، با ابتنای عقلی، جایز و بلامانع است و این حکم، بلامنازع است بین فقها و جملگی ایشان و حقوق‌دانان اسلامی بر این نگاه، اتفاق‌نظر دارند. بدون تردید، نتیجه‌ی این دیدگاه،‌ آن است که دریابیم بین زن و مرد، تبعیض، ممنوع! ولیکن تفاوت را با جان و دل پذیرا باشیم.

 • پیشنهادهایی به نخستین رویش ایده‌های خدمت‌آفرین قضایی

  پیشنهادهایی به نخستین رویش ایده‌های خدمت‌آفرین قضایی

  تاجگر، رضانیک‌بختانه، نخستین رویش ایده‌های خدمت‌آفرین قضایی ازسوی کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برگزار شد که حتماً حداقل نتیجه‌ی آن، کسب تجربه‌ی بسیار مفیدی برای قوه‌قضائیه و به‌ویژه مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه‌قضائیه است و انتظار می‌رود پس‌از این، در جهت تأمین حقوق شهروندی و افزایش صلاحیت حرفه‌ای دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، گام‌های مؤثرتری برداشته شود.

 • از تقاعد تا بازنشستگی

  از تقاعد تا بازنشستگی

  تاجگر، رضاچندی پیش، در پیامک‌های چند خبر ایرنا آمده بود؛ علت آلودگی فعلی هوای تهران، کاهش ضریب تخلیه آلودگی هوا به‌دلیل سرد شدن هوا، افزایش تعداد خودرو و عدم بازنشستگی خودروهای فرسوده و در نتیجه، افزایش مصرف بنزین است.

 • نه شرقی ، نه غربی، تهران؛ پایتخت ایران

  نه شرقی ، نه غربی، تهران؛ پایتخت ایران

  تاجگر، رضاخبر، بسیار کوتاه بود ولیکن عمیق و دردآور! که چرا مسؤولان، تا این اندازه به اصول کشورداری و اهمیت امور راجع‌به امنیت و تمامیت ارضی و استقلال کشور و سیاست‌های حاکم بر جغرافیای درون‌مرزی و تقسیمات کشوری و نیز مسایل کلان و اساسی پایتخت کشور، ناآشنایند. تهران، جزو ایران و پایتخت جمهوری اسلامی ایران است و عمری گران را داریم فریاد می‌زنیم که؛ نه‌شرقی، نه‌غربی، جمهوری اسلامی ایران عزیز.

 • جراحی زیر نور چراغ‌ قوه تلفن‌ همراه

  جراحی زیر نور چراغ‌ قوه تلفن‌ همراه

  تاجگر، رضاوقتی صحبت از جنگ می‌شود، صلح، خانه‌نشین می‌شود و قدرت، خود را نمایان می‌کند و بالاخره، یک‌طرف قضیه، یک جنگ‌جوی تمام‌عیار دیده می‌شود که آوار شده است بر سرِ طرف‌دیگر. این، قاعده‌ی جنگ است که بی‌قاعده و بی‌قانون به‌نظر برسد. اما هر جنگی که بی‌قاعده‌تر، نمایش داده‌ شود، غیرانسانی‌تر می‌نمایاند.

 • بین خطوط برانید

  بین خطوط برانید

  تاجگر، رضاهمه‌ی ما، ازآن‌جاکه عقل داریم و اهل منطق و خردورزیم، نیک می‌دانیم که باید بین خطوط برانیم.

 • اشتغال به سردفتری بدون گذراندن دوره کارآموزی یعنی مرگ دفاتر اسناد رسمی

  اشتغال به سردفتری بدون گذراندن دوره کارآموزی یعنی مرگ دفاتر اسناد رسمی

  تاجگر، رضاحرفه‌ی سردفتری دفتر اسناد رسمی، حرفه‌ای ذوجنبتین است. هم فن و هنر و مهارت است و هم درآمیخته با دانش حقوق. نویسندگی، هنر است. پس، سردفتری هم هنر است. زیرا تنظیم یک سند تخصصی همانند سند صِداق غیرمنقول، کار هر سردفتر نیست. و تا آگاهی‌های حقوقی سردفتر، بر قوانین و مقررات حاکم بر مهریه و انتقال قطعی غیرمنقول و نیز تسلط او بر اصول نویسندگی، کافی نباشد، سهل و ممتنع است. سردفتر، بدون اشراف بر فنون سردفتری و مهارت‌های حرفه‌ای که عملاً در دوره‌ی کارآموزی، آموزش لازم را می‌بیند، نمی‌تواند حتا یک سند حرفه‌ای تنظیم کند.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد(قسمت ششم)

  تحلیل حقوقی یک قرارداد(قسمت ششم)

  تاجگر، رضادر پنج قسمت پیش‌گفته، بیان شد که علی‌القاعده، هر قراردادی، می‌تواند با مقدمه‌ای شروع و با توضیحات، به پایان برسد. اما نمونه‌قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد. و به‌دنبال آن، طرفین قرارداد از حیث نام و نام‌خانوادگی، مشخصات فردی، سمت حقوقی هر یک از طرفین یا اطراف قرارداد و موضوع قرارداد و سپس ابعاد حقوقی مدت و مبلغ قرارداد و شرایط و چگونگی پرداخت، مورد بررسی حقوقی قرار گرفت. یادداشت تحلیلی پیشِ رو، تلاش دارد که زیر هر متن و قسمتی از قرارداد، نظر کارشناسی نگارنده قید شود و برای تمییز و تشخیص، متن قرارداد به‌صورت برجسته مشخص شده است.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد(قسمت پنجم)

  تحلیل حقوقی یک قرارداد(قسمت پنجم)

  تاجگر، رضادر چهار قسمت پیش‌گفته، بیان شد که هر قراردادی، می‌تواند در ابتدا با مقدمه شروع و با توضیحات به پایان برسد. اما نمونه‌قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد. و به‌دنبال آن، طرفین قرارداد از حیث نام و نام‌خانوادگی، مشخصات فردی، سمت حقوقی هر یک در قرارداد و موضوع قرارداد و سپس ابعاد حقوقی مدت و مبلغ قرارداد، واکاوی و تحلیل شد. و بیان شد که چگونگی پرداخت مبلغ قرارداد، نکته‌هایی دارد که در تعیین وضعیت حقوقی قرارداد و تحلیل آن اثرگذار است.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد (قسمت چهارم)

  تحلیل حقوقی یک قرارداد (قسمت چهارم)

  تاجگر، رضادر سه قسمت پیش‌گفته، بیان شد که هر قراردادی، می‌تواند در ابتدا با مقدمه شروع و با توضیحات به پایان برسد. اما نمونه‌قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد. و به‌دنبال آن، طرفین قرارداد از حیث نام و نام‌خانوادگی، مشخصات فردی، سمت حقوقی هر یک در قرارداد و موضوع قرارداد و سپس ابعاد حقوقی مدت قرارداد، واکاوی و تحلیل شد.

 • ژاپن، فوتبال آلمان را ربود

  ژاپن، فوتبال آلمان را ربود

  تاجگر، رضانه آلمان، آن آلمان همیشگی بود و نه ژاپن. با این تفاوت که آلمان، با ژاپن ناشناخته روبه‌رو بود. اما ژاپن، آلمان را کامل شناخته بود.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد( قسمت سوم )

  تحلیل حقوقی یک قرارداد( قسمت سوم )

  تاجگر، رضادر دو قسمت پیش‌گفته، بیان شد که هر قراردادی، می‌تواند در ابتدا با مقدمه شروع و با توضیحات به پایان برسد. اما نمونه‌ قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد و به‌دنبال آن، طرفین قرارداد از حیث نام و نام‌خانوادگی و مشخصات فردی و سمت حقوقی هر یک در قرارداد و نیز موضوع قرارداد، واکاوی و تحلیل شد. در این یادداشت تحلیلی، تلاش بر این است که زیر هر متن و قسمتی از قرارداد، نظر کارشناسی نگارنده قید شود و برای تمییز و تشخیص، متن قرارداد به‌صورت برجسته مشخص شده است.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد/ قسمت دوم

  ضرورت تبیین موضوع؛

  تحلیل حقوقی یک قرارداد/ قسمت دوم

  تاجگر، رضادر قسمت نخست، بیان شد که هر قراردادی، می‌تواند در ابتدا با مقدمه شروع و با توضیحات به پایان برسد. اما نمونه‌قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد. در این یادداشت تحلیلی، تلاش بر این است که زیر هر متن و قسمتی از قرارداد، نظر کارشناسی نگارنده قید شود و برای تمییز و تشخیص، متن قرارداد به‌صورت برجسته مشخص شده است.

 • تحلیل حقوقی یک قرارداد

  تحلیل حقوقی یک قرارداد

  تاجگر، رضامتن هر قراردادی، می‌تواند در ابتدا با مقدمه شروع و با توضیحات به پایان برسد. اما نمونه‌قراردادی که نگارنده جهت تحلیل حقوقی آن برگزیده، یک قرارداد معمولی با ادمین پیج اینستاگرام است که مقدمه ندارد. در این یادداشت تحلیلی، تلاش بر این است که زیر هر متن و قسمتی از قرارداد، نظر کارشناسی قید شود و برای تمییز و تشخیص، متن قرارداد به‌صورت برجسته مشخص شده است.

 • مهریه پرداختنی است؛ حتا بعد از فوت مرد

  مهریه پرداختنی است؛ حتا بعد از فوت مرد

  تاجگر، رضااز سوی خبرگزاری وزین "خبرآنلاین"، به‌نقل از باشگاه خبرنگاران، در قالب "دانستنی حقوقی"، به‌تاریخ ۱۸ خردادماه جاری (سال ۱۴۰۲) مطلبی زیر عنوان "درصورت فوت یکی‌از زوجین تکلیف پرداخت مهریه چه می‌شود؟" منتشر شد که نگارنده را بر آن داشت توضیحی درباره‌ی این مهم یعنی مهریه بدهد.

 • واکاوی حقوقی قید "ولو کراراً" در وکالت‌نامه‌های رسمی

  واکاوی حقوقی قید "ولو کراراً" در وکالت‌نامه‌های رسمی

  تاجگر، رضاعبارات و جملاتی هم‌چون "وکیل، حق توکیل به غیر ندارد ولو یک‌بار."؛ "وکیل، ولو یک‌بار، حق توکیل به غیر ندارد."؛ "وکیل، حق توکیل به غیر ندارد ولو کراراً."، عبارت‌هایی است چه‌بسا معروف و صدالبته هنوز شایع در متن‌های وکالت‌نامه‌های رسمی تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی که بی‌آن‌که طرفین سند و به‌ویژه وکیل و موکل، مفهوم دقیق و کارشناسانه و حقوقی آن‌را بدانند، زیر سند را امضا می‌کنند که آثار حقوقی آن، به‌یقین، متفاوت خواهد بود.

 • کوچک‌ترین بازدیدکننده‌ی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

  کوچک‌ترین بازدیدکننده‌ی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

  تاجگر، رضااز شب عید نوروز، مترصد این بودم که نمایشگاه بین‌المللی کتاب، چه‌وقت آغاز به کار می‌کند تا این نمایشگاه، نخستین نمایشگاه کتاب باشد که به‌عنوان مشتری و خریدار واقعی کتاب، آن‌هم به‌اتفاق خانواده، مراجعه و یکی‌دوسه کتاب برای دختر هفت‌هشت‌ماهه‌م تهیه کنم.

 • پرتوهایی از عماد افروغ

  پرتوهایی از عماد افروغ

  تاجگر، رضاآموزه‌هایی که از لایه‌ی بیرونی زندگی فرهنگی و اجتماعی و سیاسی "عماد افروغ"، آشکارا می‌توان آموخت، کم نیست ولیکن از باب اندیشه‌ورزی، شماری از آن‌چه به‌زعم نگارنده، قابل اشاره است، به‌منظور ویژگی خاص ایشان که "آگاهی‌بخشی" بود، بیان می‌شود؛ شاید که نومیدی بمیرد و امید فروغِ افروغ‌ها، روزافزون، بر تارک این مرز و بوم بدرخشد.