شنبه 27 مرداد 1397
سه شنبه 1 اسفند 1396 - 10:41:02 چاپ

معمای دلار گران

بسته سیاستی بانک مرکزی خوب کار کرده است | تورم تازه هم نتایج مثبت دارد و هم منفی

اقتصاد > اقتصاد کلان - اقتصاددانان می گویند،کنترل تورم یکی از پیش‌نیازهای اصلی دستیابی به رشد اقتصادی است،اما پیش بینی ها حکایت از ان دارد که سال آینده به دلیل تورم ناشی از جهش ارزی نیمه دوم سالی که رو به پایان است،یکی از موانع رشد اقتصادی محسوب می شود.

نگار احمدی:بررسی داده های آماری از بخش های مختلف اقتصادی کشور در سال 96 نشان می دهد که اقتصاد ایران با مانع بزرگ نرخ ارز روبرو شده؛مانعی که سیاستگذاران اقتصادی دولت را با دو راهی تصمیم گیری مواجه کرده است.یا نرخ سودبانکی را افزایش دهند که این تصمیم آنطور که اقتصاددانان می گویند سبب کاهش نرخ رشداقتصادی شده و کاهش نرخ رشد اقتصادی مصادف با بالارفتن نرخ بیکاری است.راه دیگر این است که نرخ سود بانکی کماکان 15 درصد باقی بماند  و پول های باقیمانده در بانک تحت تاثیر التهابات بازار روانه بازارهای سوداگرانه شود و این اتفاق به معنای افزایش نرخ ارز.

اگرچه برخی پیش بینی ها حکایت از افزایش نرخ ارز در سال آینده دارد، اما آنچه سبب می شود این پیش بینی ها با تردید مواجه شود،ورود بانک مرکزی با سیاست های تازه است.سیاست هایی که حالا در بسته تازه که معروف به «بسته اوراق ریالی و ارزی» است،توانسته از التهاب بازار ارز اندکی بکاهد و به دنبال اجرای این بسته از سوی بانکها نرخ ارز به طور تقریبی حدود 250 تومان در بازار کاهش یافته است.

این کاهش نرخ ارز بنا به گفته کارشناسان اقتصادی،حکایت از آن دارد که بسته سیاستی بانک مرکزی خوب کار کرده و اگر کماکان بانک مرکزی برای تقاضاهای کاذب در بازار سیاست های مشابه رونمایی کند،می تواند آرامش را به بازار ارز برگرداند.

نرخ ارز چقدر باشد؟

یکی از سئوالات رایج این روزها بین کارشناسان نرخ واقعی ارز است؛گروهی بر این باورند که بانک مرکزی با فشار نرخ ارز را در سالهای گذشته پایین نگه داشته و این فنر حالا از جای خود دررفته و نباید بیش از این نرخ ارز رسمی کشور که همان دلار است،پایین نگه داشته شود.در عین حال برخی معتقدند که افزاش نرخ ارز ابرتورم به دنبال خواهد داشت و این ابرتورم از ابتدای فروردین سال آینده با افزایش کرایه حمل و نقل و اجاره بها رخ نمایی خواهد کرد.

اما واقعیت چیست؟ همانطور که اشاره شد،قیمت واقعی ارز حتما 3850 تومان شهریور 96 نیست؛در اینکه دولت در ثابت نگه داشتن نرخ ارز در سالهای گذشته تلاش کرده،تردیدی وجود ندارد.واقعیت این است که قیمت ارز به طور تقریبی رقمی بین 4500 تا 5000 هزار تومان است ،با این حال اگر بنا باشد مجددا با سیاست های سرکوب گرایانه در بازار نرخ دلار به زیر قیمت های واقعی کاهش یابد،حتما موج سوداگرانه به بازارهای دیگر  خواهد رفت.

واقعیت دیگر دراقتصاد ایران،میزان 1400 هزارمیلیارد تومان نقدینگی است که اگر رشد بودجه سال آینده را هم در این رقم محاسبه کنیم،رشد نقدینگی به بیش از 1700 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. رشد نقدینگی در کنار نرخ بیکاری بالا  و فشار تورمی که در راه است،دولت را در شرایطی قرار خواهد داد که چاره ای جز پذیرش قیمت های واقعی تر ارز رسمی ندارد.هرچند که در بودجه سال آینده نرخ ارز رسمی 3500 تومان در نظر گرفته شده،ولی کارشناسان توصیه می کنند که هم اکنون که بودجه در حال بررسی در مجلس است نسبت به اصلاح این نرخ اقدام کنند.

با تورم ناخواسته چه باید کرد؟

همه پیش بینی ها حکایت از موج تازه تورم در سال آینده دارد؛البته گزارش شاخص خرده فروشی کالا که هر هفته بانک مرکزی منتشر می کند،نشان می دهد که این موج تورمی تازه مدتی است شروع شده،اما با اتفاقات بازار ارز،به تدریج این تورم به کالاهای وارداتی وارد خواهد شد.(این اتفاق در لوازم خانگی و موبایل افتاده است).

تورم تازه ای که در راه اقتصاد ایران است، هم می تواند نتایج منفی و هم مثبت در بر باشد.منفی به این جهت که افزایش دستمزدهای پیش بینی شده در بودجه را ختثی می کند و بهبود معیشتی اتفاق نخواهد افتاد و تنها وضعیت کنونی ادامه خواهد یافت،اما از سوی دیگر تورم تازه به معنی کند شدن رشد اقتصادی نیست.

دولت در بودجه سال آینده تصمیم های تازه ای را برای تزریق منابع جهت اشتغالزایی در نظر گرفته است.این منابع تازه به معنای خون تازه به اقتصاد است و می تواند منجر به ایجاد شغل  شود.ایجاد اشتغال جدید هم مترادف با رشد اقتصادی و البته افزایش تولید ناخالص داخلی است.این را باید به فال نیک گرفت،هرچند تورمی هم به دنبال دارد،با این حال بررسی مدل های اقتصادی نشان می‌دهد که لازمه رشد اقتصادی تورم نیز هست،البته تورمی که ناشی از فعالیت های سوداگرایانه نباشد.

از سویی رونق بخش مسکن که از نیمه دوم سال جاری کلید خورده هم می تواند یکی از جمله بخش‌های اثرگذار در اقتصاد کشور است و با خروج این بخش از رکود، صنایع مختلفی از رکود خارج خواهند شد. از همین رو، سیاست‌های حمایتی در بخش تقاضا و عرضه مسکن، می‌تواند رشد اقتصادی کوتاه‌مدت را تحت تاثیر قرار دهد.

 

3535

14 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 1 اسفند 1396 - 11:13:37
  پاسخ
  46 2

  مگر تولید پایین فقط به دلیل سود بانکی بالا و صادرات پایین به دلیل قیمت پایین دلار است . هر دو اقدام را کردید مگر تولید اضافه شد. موانع صادرات بیش از قیمت به روباط بین المللی بر می گردد . تولید پاینی به هزار دلیل از جمله فقر

  • بی نام
   سه شنبه 1 اسفند 1396 - 15:20:48
   2 4

   روابط بین المللی تنها یه شاخص برای تولیده .ما ازین روابطی هم که داریم بیشتر واردات میکنیم. اونم تا حد زیادی نا مناسب و بنفع عده ای خاص

  • ناشناس
   چهارشنبه 2 اسفند 1396 - 00:30:10
   2 4

   درود بر آقای سیف که از یکی از مدیران زبده کشور هستند و حقیر به توانمندی ایشان ایمان دارم .

 • بی نام
  سه شنبه 1 اسفند 1396 - 11:57:23
  پاسخ
  6 0

  اینکه میگویید تورم موجب رشد اقتصادی میشود درست نیست چون قدرت خرید پایین است و تورم بیشتر موجب رکود بیشتر خواهد شد اینکه گفتید تورم در کنار افزایش حقوق قدرت خرید را حفظ می کند درست نیست چرا که تورم احتمالی سال بعد بیشتر از نرخ افزایش حقوق ها خواهد بود یادتان باشد نقدینگی هزارو چندصد میلیارتومانی در اختیار درصدی از جامعه است که گیر خانه و ماشین و ... نیستند که بتوان با تورم و خروج نقدینگی توقع رشد اقتصادی داشت در صورت خروج این نقدینگی حتی دلالی در مسکن هم رونق نخواهد گرفت چون اشباع است باید نشست و دید...

  • بابک
   چهارشنبه 2 اسفند 1396 - 22:35:01
   1 0

   اینکه گفته میشه تورم باعث رونق میشه حرف نادرستیه،تورم کشورهای تولید کننده در دنیا را ببینید مثل آلمان،ژاپن،.... همه کشورهای تولید کننده تورم پایین حدود دو درصد دارند و حتی کمتر از دو درصد،چطوریه که اونا تولیدشون نابود نمیشه؟چیزی که باعث نابودی تولید میشه تورمه نه کم شدن تورم،بیماری هلندی اقتصاد رو سرچ کنید

 • بی نام
  سه شنبه 1 اسفند 1396 - 13:30:28
  پاسخ
  3 1

  دلیل اصلی همه این استدلالهای بی منطق نرخ واقعی وفنرجمع شده وتورم بالا فقط یک مساله است که هرگزنمیپذیریم رابطه با دنیا بدون شاخ وشونه کشیدن.اگه قراربوداقتصادبدون رابطه بچرخه بزرگترین اقتصاددنیا که ازقضا ازلحاظ منابع وقدرت ازهمه سرتره درهاش روروبه همه میبست.

 • بی نام
  سه شنبه 1 اسفند 1396 - 17:34:29
  پاسخ
  26 1

  دولت هیچ گاه تلاش نکرده قیمت ارز را پایین نگه دارد بلکه همیشه آن را افزایش داده.

  • ناشناس
   سه شنبه 1 اسفند 1396 - 22:47:10
   4 0

   چون عمده دلار توسط دولت عرضه میگردد میتوان گفت تا حدودی انحصاری میباشد و در حالت انحصار قیمت هر کالا دست صاحب آن کالا میباشد و هیچ صاحب کالایی دوست ندارد کالایش را به قیمت نازل بفروشد بنابراین نرخ دلار به نظر بنده پایین نمیباشد و دولت نرخ دلار را در بودجه هر سال بیشتر از سال قبل پیش بینی میکند و پیام افزایش را به جامعه ارسال میکند ضمنا بعضیها عدم افزایش سالانه به میزان مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی را بعنوان دلیل پایین بودن نرخ اعلام میکنند ولی از این نقطه غافلند که افزایش نرخ دلار خودش از عوامل افزایش نرخ تورم میباشد .

 • محبوب
  سه شنبه 1 اسفند 1396 - 18:34:23
  پاسخ
  3 8

  تورم ناشی از افزایش قیمت ارز گذرا هست ونباید واقعی کردن نرخ ارز رابه تاخیر انداخت. مشکل نقدینگی از سود بانکی نشات می گیرد اگر دولت می خواهد شاهد رونق تولید باشد باید نرخ ارز را ازایش و سود بانکی را کاهش بدهد. کاهش سود بانکی رونق خوبی به بخش مسکن داد و این اتفاقی نیست. هر وقت سود سپرده ها و تسهیلات کاهش پیدا کند شاهد رونق اقتصاد خواهیم بود.

 • بی نام
  سه شنبه 1 اسفند 1396 - 20:39:37
  پاسخ
  11 0

  این شما هستید که با تحلیل های بی اساس و کارشناسان ناشناس به دنبال افزایش قیمت دلار هستید. نرخ واقعی دلار را چگونه تعیین می کنید؟

 • بی نام
  سه شنبه 1 اسفند 1396 - 22:30:22
  پاسخ
  2 0

  من مبگم ولی اگرقبت نگردی دبگه خدتون میدونید ماکه با دلارکارب‌نداریم معمای شما دررالطه باحاملهاچبه که مصرف تعیین میکنید معما چبه که مواد غذایی وتخم مرغ به دلار خساب میکنید معمای شکا چبه که قبمت قبر زغته به۳میلیون درازه رودگی وخیلی معمای دیگه

 • مصطفي ف
  چهارشنبه 2 اسفند 1396 - 14:23:50
  پاسخ
  0 0

  اصلا استدلالتون بي معنيه. نرخ واقعي ارز الان 4500 خب سال بعد چقدره 5000 تومن؟ سال بعدش چي 6000 تومن؟؟ يعني واقعا ما چي هستيم ؟ حرفي بزنيد كه با منطق بخونه. چرا بايد نرخ ارز هي بالا بره ؟؟ مگه بقيه كشورا اينجورين؟ نرخ ارز بالا فقط براي دولت سودآوري داره وبس نه براي بقيه. بريد تحليلهاي كشكي و سطحي و بي ارزشم ارائه نكنيد. ما هم مثل همه آدم ها عقل و شعور داريم

 • saeed
  چهارشنبه 2 اسفند 1396 - 23:22:42
  پاسخ
  1 0

  دوستان لطفا هرکس خودش یه بار این حساب و کتاب رو بکنه دلار امریکا سال 57 معادل 7 تومان بوده اس تورم امریکا در این 40 سال باعث شده که هر دلار امریکا در سال 1979 معادل 3.6 دلار در سال 2017 ارزش داشته باشد. تورم ایران هم باعث شده هر توامن سال 57 معادل 800 تومان سال96 ارش داشته باشد با توجه به موارد فوق معادل تومانی هر دلار امریکا در سال 96 معادل 1600 تومان باشد. اخه چطوری میگین دلار باید 4500 تومان تا پنج تومان باشد. خوب دو خط محاسبا ارائه بدین ما هم بفهمیم

  • ناشناس
   شنبه 5 اسفند 1396 - 20:36:49
   1 0

   ممنون بنده هم با استناد به آمار تورم بانک مرکزی طی سال 56 تا 96 و افزایش میانگین شاخص قیمتهای آمریکا طی این 40 سال که حدود 4 برابر شده به نرخ حدود 2000 تومان رسیدم منتها به چند دلیل نمیشه با قاطعیت از این ارقام دفاع کرد چون از کجا معلوم که قیمت دلار در سال 56 که به عنوان سال پایه در نظر گرفته شده واقعی بوده است ثانیا تورم ایران به شدت از قیمت دلار تاثیر میپذیرد و مستقل از قیمت دلار نیست ثالثا جو روانی که در ایران ایجاد میشود و باعث افزایش تقاضای کاذب در تمامی بازارها و بالارفتن نرخ تورم میشود در هیچ جای دنیا نظیر ندارد .

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین