سه شنبه 30 مرداد 1397
یکشنبه 6 اسفند 1396 - 10:20:08 چاپ

مسکن زنده شد

قاسمی: احتمال افزایش قیمت مسکن در ساختمان‌های مصرفی، کوچک و ارزان‌قیمت خواهد بود

اقتصاد > مسکن - آمارها و مشاهدات میدانی نشان می‌دهد معاملات مسکن در ماه‌های اخیر افزایش یافته است؛اگرچه این افزایش معاملات را باید به فال نیک گرفت اما آنچه باعث نگرانی است،افزایش قیمت هاست که می تواند نرخ تورم سال آینده را تحت تاثیر قرار دهد.

نگار احمدی: بازار تکان خورده است.این جمله ای است که مشاوران املاک در پاسخ به اولین سئوال درباره اوضاع و احوال بازار مسکن می دهند.به گفته اغلب معامله گران مسکن،معاملات مسکن از شش ماه گذشته سیر صعودی خود را آغاز کرده و در سه ماه گذشته به اوج رسیده است.این روزها خیلی ها توصیه می کنند که اگر قصد خرید ملک دارید،تردید نکنید،سال آینده همه چیز گران می شود.اما آیا این توصیه واقعیت دارد؟

به تابستان 96 برمی گردیم.زمانی که قیمت مصالح ساختمانی به تدریج روند افزایشی گرفت.مصالح ساختمانی که گران شد،خیلی ها گفتند این رکود دوم بازار مسکن است،اما این اتفاق نیفتاد.در واقع افزایش قیمت مواد اولیه ساختمان از گچ و سیمان و کاشی و سرامیک گرفته تا میلگرد و سنگ همگی از عوامل خارجی در اقتصاد علامت گرفتند.قیمت مواد اولیه دربازارهای جهانی افزایش یافته و این افزایش قیمت ها ناگزیر به بازار ایران هم رسیده است. گران شدن مصالح ساختمانی نشان می دهد که قیمت تمام شده یک آپارتمان حالا بیشتر از گذشته شده و این افزایش ها قیمت هر مترمربع واحد مسکونی را گران تر از گذشته می کند.این اولین نشانه از تحولات بازار مسکن است.

رشد ملایم و مستمر

مسکن کالای سرمایه ای در ایران،بیش از 6 سال در خواب زمستانی بود.خوابی که حتی محرک هایی مثل افزایش میزان تسهیلات و مسکن یکم با بهره های یک رقمی هم نتوانسته بود،رکود و نخوت را از بازار مسکن دور کند.خیلی ها که در اواخر دهه 80 وارد این بازار شده بودند،یا زیان دیده بودند یا سرمایه هایشان راکد مانده بود.برای سرمایه گذاران کلان این بازار که گروهی از آنها اتفاقا بانکها بزرگ بودند،نیز این رکود سنگین تمام شد.حالا تحولات بازارهای دیگر مثل ارز،بازار مسکن را هم تحت تاثیر قرار داده است.به قول اقتصاددانان افزایش قیمت های اخیر در این بازار ناشی از تحولاتی است که در طرف عرضه و هم در طرف تقاضای بازار مسکن  بوجود آمده است.

اقتصاددانان می گویند،افزایش قیمت مسکن مناطق شهری عمدتا در اثر عواملی مانند دستکاری نرخ سپرده بانکی و همچنین نقدینگی انباشته سال‌های گذشته و جذابیت بالای سوداگری در بازار مسکن رخ داده است. از طرف دیگر، سه عامل ثبات نرخ تورم، وجود ساختمان‌های خالی و شوک عرضه ساختمان‌های تمام‌شده در تابستان ۱۳۹۶، شیب افزایش قیمت‌ مسکن را تا حدودی مهار کرده است.

اگر چه عواملی مانند کاهش دستوری نرخ سپرده بانکی و نقدینگی انباشته سال‌های گذشته، زمینه جهش قیمت مسکن را فراهم کرده اما عوامل دیگری مثل ثبات نرخ تورم و وجود ساختمان‌های خالی و شوک عرضه مسکن در تابستان ۹۶، مانع از جهش شدید قیمت‌ها در بازار مسکن شده و در نهایت بازار مسکن فعلا شاهد یک رشد نسبتا ملایم در قیمت‌ها است.

سرنوشت ملک در بهار 97

تا بهار 97 کمتر از یکماه مانده است.شواهد نشان می دهد که سال مالی آینده برای دولت پرهزینه و برای مردم پرنوسان خواهد بود.نبض شاخص های اقتصادی هم گویای آن است که سال آینده نه تنها تورم افزایش خواهد یافت،بلکه برخی بازارها همچنان گرفتار سوداگری خواهند بود.

این هنر مدیریت دولت است که شاخص های سرکش را چگونه مهار کند.حتما یکی از این شاخص ها تحولات بازار مسکن است که مستقیم بر اقتصاد ایران تاثیرگذار خواهد بود.

 سیامک قاسمی کارشناس اقتصادی و مدیرعامل موسسه مطالعات اقتصادی بامداد معتقد است:«سال آینده نرخ رشد اقتصادی بخش ساختمان در تولید ناخالص داخلی سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ افزایش خواهد یافت؛به همین دلیل احتمال افزایش قیمت مسکن در سال ۱۳۹۷ بیشتر در ساختمان های مصرفی، کوچک متراژ و ارزان قیمت خواهد بود.»

او اگرچه معتقد است که شاخص نسبت قیمت مسکن به اجاره مسکن به عنوان شاخص تکنیکال خروج بازار مسکن از رکود سالهای قبل در سال ۱۳۹۷ افزایش می یابد،اما معتقد است که این افزایش ها به دلیل فشار مازاد عرضه، مانع پرش های قیمتی بازار مسکن در سال آینده خواهد شد.چه آنکه اولین مانع این افزایش کمبود نقدینگی موثراست که مانع مانع پرشهای قیمتی بازار مسکن در سال آینده خواهد شد.

به اعتقاد قاسمی به دلیل تحولات سایر بازارها دوره های رونق در سیکل های کلاسیک بازار مسکن همانند سالهای ۱۳۸۶ یا ۱۳۹۱ تکرار نمی شود و آنچه در بازار مسکن اتفاق می افتد، تقاضای واقعی است و نه تقاضای سوداگری.

با این حال پیش بینی های موسسه بامداد نشان می دهد که سال آینده شاهد افزایش شاخص تورم تولیدکننده مصالح به عنوان محرک افزایش نسبی قیمت مسکن در سال آینده خواهیم بود.زیرا بررسی ها حکایت از آن دارد که تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در شهر تهران، عامل بهبود نسبی وضعیت ساخت و ساز در سال آینده خواهد بود.

3535

58 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 10:36:28
  پاسخ
  116 16

  به عنوان کارشناس عمران باید عرض کنم که کار ما زمانی تا 100 درصد داشت که باعث افزایش حباب گونه قیمت مسکن شد و طمع زیادی را برای افزایش ساخت و ساز برانگیخت . اما الان باید قیمتها تا حدود 40 درصد افت کند تا بازار باصطلاح راه بیافتد در غیر اینصورت بیکاری گسترده در بخش ساختمان باعث بروز مشکلات زیادی خواهد شد

  • بی نام
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 11:44:29
   103 8

   تا قبل از دیماه 96 شاهد این موضوع بودیم که تعداد زیادی خانه خالی برای فروش وجود داشت که خریداران از لحاض مالی توان خرید انها را حتی با وام نداشتند و به همین دلیل بازار دچار رکود شده بود و قیمتها روند کاهشی را با نیت توازن قدرت خرید مشتری با قیمت مسکن را طی می کرد در دی ماه دلالها و مشاور املاکیها که املاک زیادی را احتکار کرده بودند و از این موضوع ناراضی بودند با دستاویز قراردادن لایحه بودجه 97 مبنی بر افزایش حاملهای انرژی سعی در ایجاد جو روانی برای گران شدن مسکن به نفع خود کردند ولی با اصلاح بودجه با شکست روبرو شدند برای بار دوم نیز افزایش قیمت دلار را دستاویز قراردادند ولی اینبار هم با کاهش قیمت دلار و افزایش سود بانکی با شکست روبرو شدند با این اوصاف دلیلی برای گران مسکن با توجه

  • مرندی
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 11:46:22
   104 3

   با این اتفاقی که افتاد همه خریدارها از بازار پریدند دوباره راکد شده

  • ایرج
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 11:58:24
   26 44

   این حرفا چیه عزیز مردم ما و اقتصاد ما به گرون خریدن عادت کرردن سکه گرون شد حمله کردن دلار گرون شد حمله کردن مسکن گرون شد حمله کردن پس همیشه هستن کسانی برای خریدن بخدا 2 ماهه هر املاکی میرم برای خرید یه واحد 70 متری میگن نداریم .اصلا فایل نداریم .پس چی شد کدو کسادی یا نمیفروشن یا هستن کسانی که سریع میخرن و من و امثال من باید حالا حالا ها اآرزوی داشتنش رو داشته باشیم

  • ناشناس
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 14:02:28
   11 2

   پاداشهای میلیاردی که باعث شده بودبعضی ازآپارتمانهای لوکس توسط این نجومی بگیران خریداری شودوانتشار بعضی از این معاملات میلیاردی توسط رسانه های وابسته به ملاکین محترم موجب ترس ووحشت افراد جامعه میشدچون درسال 1397 حذف شده به کاهش قیمت مسکن کمک خواهدکرد ضمناعدم تعادل منابع ومصارف صندوق پس اندازمسکن یکم نیزکه پیش بینی های اولیه درموردتعدادتسهیلات این صندوق رازیر سئوال برده وهمچنین افزایش قیمت دلار که برخی تحلیلگران وابسته به ملاکین محترم از آن به عنوان عاملی برای افزایش قیمت مسکن نام میبرندباعث ریزش قیمتهاخواهندشددرپاسخ به بعضی که عنوان میکنندمسکن طی چهارسال رکود چرا قیمتش پایین نیامدچون دولت محترم به شدت مخالف نوسان قیمتهاچه کاهشی وچه افزایشی میباشد و باسیاستهای تحریک تقاضاازاین امرجلوگیری کرد

  • بی نام
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 14:18:26
   38 7

   به دلیل تنوع اقتصادی در ایران, دیگه بازار مسکن اولویت اقتصادی نیست.

  • بی نام
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 21:01:48
   22 0

   قیمت مسکن در حال حاضر هیچ تناسبی با کیفیت زندگی در کشور ما ندارد. قیمتها در حد کشور های اروپایی ولی زندگی بسیار پر استرس و بی کیفیت.

  • بی نام
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 21:08:09
   20 0

   این نوع تبلیغات برای پر رونق کردن بازار مسکن دیگر جواب نمی دهد. در حال حاضر قیمت آن غیر منطقی بالاست. جامعه در جریان افزایش قیمت حبابی مسکن قرار گرفته و دیگر به سمت سرمایه گزاری ملکی نمیرود. خریداران آینده، مصرف کنندگان واقعی مسکن خواهند بود.

  • حمید
   دوشنبه 7 اسفند 1396 - 01:23:56
   12 0

   مشکل ما اینه که هنوز یک امار دقیق از تعداد خانه ها و تعداد مستاجر و صاحب خونه ها نداریم‌ .اگه یجوری میشد که هرکس بر اساس تعداد مسکن که به نامش هست به صورت پلکانی مالیات میداد بنظرم مشکلمون حل میشد در بخش مسکن.مثلا مسکن دوم سالانه ۲درصد ارزش ملک مالیات میداد مسکن سوم ۴درصد مسکن چهارم ۶ درصد ارزش کل ملک .اینکه دولت برای کمک به خانه دار شدن افراد سقف وام مسکن رو بالا ببره فقط باعث گرانی مسکن و فشار به بانکها میشه.کاش یک مسئول نظرات مردم رو گوش میداد

  • بی نام
   دوشنبه 7 اسفند 1396 - 08:38:14
   14 0

   به قیمت مرگ مردم

  • بی نام
   دوشنبه 7 اسفند 1396 - 14:41:45
   1 13

   من هم به عنوان یک مجری و کارشنلس عمران سازه خدمت شما عرض می کنم در شهرستانها قیمت کف قیمت شده و کاهش بیش از این را امکان نداره. امیدوارم موج رونق تهران به شهرهلی دیگر هم برسد تا سرمایه های فریزشده در ساختمان ازاد شود.

  • ناشناس
   چهارشنبه 9 اسفند 1396 - 15:33:24
   3 0

   رئیس اتحادیه املاک تعداد معاملات مسکن در بهمن ماه را ۲۰۸۶۲ واحد اعلام کرد بانک مرکزی تعداد معاملات مسکن در بهمن ماه را ۱۸۴۰۰ واحد اعلام کرد سامانه اطلاعات املاک کشور تعداد معاملات مسکن در کشور را بر اساس کد رهگیری به ترتیب هر منطقه اعلام می کند زیر نظر وزارت مسکن ، اگر معاملات در مناطق ۲۲ گانه تهران در سامانه اطلاعات مسکن جمع زده شود در تهران در بهمن ماه فقط ۸۱۹۸ واحد به فروش رفته است اگر اطلاعات وزارت مسکن در مورد تعداد معاملات مسکن صحیح باشد مسکن وارد فاز رکود شده است منبع : کانال تلگرام استاد ادیب

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 11:24:31
  پاسخ
  92 4

  با قیمت های حال حاضر توان خرید وجود نداره حالا قیمت بره بالا مردم از کجا باید پول بیارن بخرن؟ مگر اینکه دولت برنامه ارائه وام 200300 میلیونی تو برنامه اش باشه

  • روزبه
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 12:47:57
   92 4

   با حقوق 1.500 تا 2.500 تومن چطوری میشه اقساط و پرداخت کرد .

  • بی نام
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 13:30:15
   51 1

   فک کردی برای دولت مهمه ما خونه دار بشیم مهم براش اینه بقول خودشون از رکود در بیایم حالا به هر قیمت

 • عابدی
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 11:26:56
  پاسخ
  63 4

  بازارگرمی املاکی هابخر سال دیگه گران می شود.بازار مسکن دچار سوداگری شده و افزایش افسارگسیخته مسکن برای مصرف کننده واقعی جایی ندارد.کسی که مبلغی را پس انداز کرده و با وام صندوق یکم می خواهد خانه بخرد در عرض دو ماه باید حداقل ۱۰۰میلیون اضافه دیگر باید پرداخت کند.مردم اصولا چیزی را که شایعه می کنند گران می شود در گرانی دوست دارند بخرند

  • ناصر
   دوشنبه 7 اسفند 1396 - 14:55:40
   3 8

   دوستان عزیز آرمانی فکر نکنیم همه دوست دارن ارزون بشه. اما واقعیت تو ایران این نیست. ما دو تا اصل مهم اقتصادی تو ایران داریم اول اینه که چیزی که گرون بشه ارزون نمیشه شما به جز سیم کارت که اون هم دلیل اقتصادی داشت که ارزون شد یک کالا نام ببر که ارزون شده باشه و دوم اینکه چیزی که گرون بشه مردم بیشتر به سمتش میرن چون فکر میکنن گرونتر میشه نمونش هم دلار و طلا و ماشین و زمین و ...

  • بی نام
   چهارشنبه 9 اسفند 1396 - 10:17:07
   1 0

   آقا ناصر فكر كنم در جريان نيستي سيم كارت كد يك كه پونزده سال پيش يك ميليون تومن لود الان شده شيش ميليون تومن

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 11:31:43
  پاسخ
  47 6

  بازارگرمی املاکبخر بعد از عید گران می شودبازار افسار گسیخته مسکندر این بازار جایی برای مصرف کننده واقعی نیستاصولا سرمایه گذاران غیرمولد دراین بازار سود هنگفتی می کنند و بانکهای که املاک زیادی رو دستشان مانده

 • محسن
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 11:45:15
  پاسخ
  51 2

  تا زمانی که مسکن در تهران خلاصه شده است، همین آش است و همین کاسه. همه ی صحبت از مسکن فقط در تهران خلاصه می شود... همه هموطنان هر چه دارند به پول تبدیل می کنند و به تهران می آورند و به مسکن تبدیل می کنند.. خب می خواهی اوضاع بهتر از این شود؟؟ دولتها و بقیه مسئولین زی ربط هم انگار نه انگار که چه اتفاقی دارد می افتد... شاید هم خودشان یا نزدیکان و دوستانشان از این وضع اسف باری که برای مردم درست شده است سود می برند.. اگر میخواهند مسکن از این وضعیت خارج شود ، باید مسکن در تهران را از حیض انتفاع خارج سازند و بلکه تشویق کنند که اگر هم آنهایی که به هر شکل می خواهند در این بخش پول بگذارندو سود کنند ، این کار را در شهرها و مناطق دیگر؛ مخصوصا مناطق محروم انجام دهند که ایجاد اشتغال در آنجاها کرده باشند.

  • محسن
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 12:24:03
   32 4

   وقتی به شهرهای دیگر سفر میکنی و صحبت از گرانی مسکن می شود ، آنها هم ملاکشان قیمت مسکن در نارمک، نیاوران، جنت آباد و .... است... در چنین شرایطی قیمت مسکن در تهران بشدت بالا می رود ، و چون کشور ما متمرکز اداره می شود و نه فدرالی ، این افزایش قیمت به بقیه جاها هم کم و بیش سرایت می کند، اما جالب است که سازخت و ساز آنچنانی در آنجاها انجام نمی شود.. مثلا پارسال اصفهان و شیراز بودم، دیدم همان تعداد خانه ای که من 10 سال قبلش در فلان محله اصفهان یا شیراز دیده بودم ، هنوز هم کم و بیش همان است، که اگر در تهران بود تا حالا همه اون محل دوباره کوبیده و ساخته شده بود.

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 11:45:53
  پاسخ
  75 6

  به نظر من هم مسکن سال بعد در رکود دوباره خواهد رفت چون قدرت خرید وجود ندارد درصدی از کسانی که توان خرید داشتن و درصد دیگری از کسانی که قصد سفته بازی داشتند امسال وارد بازار شدند ولی به دلیل اینکه عمده تقاضای موجود توان قیمت های کنونی را ندارند فقط رکود عمیق تر خواهد شد

  • بی نام
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 13:32:58
   9 31

   دیگه فالیلی برای خرید نیست که راکد بشه

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 11:46:53
  پاسخ
  82 7

  زنده شدن مسکن فقط با کاهش قیمت امکانپذیره

  • آرش
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 12:58:51
   21 44

   تو ایران چیزی که گرون شد دیگه ارزون نمیشه

 • رضا
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 11:51:28
  پاسخ
  51 1

  به همین دلیل احتمال افزایش قیمت مسکن در سال ۱۳۹۷ بیشتر در ساختمان های مصرفی، کوچک متراژ و ارزان قیمت خواهد بود.» چشم بسته گفتن ایشون ...خوب ساختمان مصرفی و کوچک رو کی میخره امثال منه کارمند و کارگر و قشر ضعیف .خوب اگر قرار باشه از این که هست گرونتر بشه چجوری دیگه کی دیگه من و امثال من صاحب خونه میشیم ... آخه این چه خروج از رکودی هست که افتخار هم میکنید ملک تو تهران پارس در منطقه معمولی از متری 4 تومن یهو شد متری 6 تومن یعنی بازم گرونتر میشه ...

 • رضا
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 11:51:43
  پاسخ
  22 2

  به همین دلیل احتمال افزایش قیمت مسکن در سال ۱۳۹۷ بیشتر در ساختمان های مصرفی، کوچک متراژ و ارزان قیمت خواهد بود.» چشم بسته گفتن ایشون ...خوب ساختمان مصرفی و کوچک رو کی میخره امثال منه کارمند و کارگر و قشر ضعیف .خوب اگر قرار باشه از این که هست گرونتر بشه چجوری دیگه کی دیگه من و امثال من صاحب خونه میشیم ... آخه این چه خروج از رکودی هست که افتخار هم میکنید ملک تو تهران پارس در منطقه معمولی از متری 4 تومن یهو شد متری 6 تومن یعنی بازم گرونتر میشه ...

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 12:19:10
  پاسخ
  41 2

  این دولت تا الان کوچکترین کاری برا مسکن نکرده فقط بلد علیه مسکن مهر حرف بزنه یکی نیست به این وزیر پر تلاش و فداکار بگه تا الان چکار کردی

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 12:28:52
  پاسخ
  29 4

  الان باید خوشحال باشیم خونه گرون میشه بخصوص خونه های کوچیک

 • ش
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 12:53:55
  پاسخ
  14 21

  باپول جوازهای چندصدمیلیونی وگاهاچندمیلیاردی،اهن ومیلگردومصالح ساختمانی گرون ونوسانات ارزکه تاثیرمستقیم روی قیمت کابینت وشیروهودو ...داره چجوری میشه توقع مسکن ارزان که قیمتش فرایندتمام این هزینه هاست داشت.

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 12:54:35
  پاسخ
  4 42

  به امید افزایش بیشتر

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 12:55:07
  پاسخ
  46 9

  محال است مسکن گران شود چون تقاضا ندارد

  • بی نام
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 13:35:18
   5 28

   چون فایلی برای خرید وجود ندارد .چرا تقاضا نداره پس من و ما کی خونه دار میشیم

  • بی نام
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 15:19:55
   4 26

   بلی حتما منتظر باشین ارزان بشه

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 13:37:49
  پاسخ
  39 3

  با اطمينان به هم وطنان اعلام مي كنم هيچ اتفاقي در حوزه مسكن نخواهد افتاد. شواهد ميداني بنده از يك هفته قبل تا به الان نشان مي دهد درصد بسيار كمي از متقاضيان مسكن آنهم با متراژ بين 60 تا 80 متر مورد خريد و فروش قرار گرفته است. ضمنا با توجه به توزيع اوراق سود بانكي كه تضمين كننده آن دولت است بين بانكها و موسسات اعتباري در حال فروش با نرخ سود 20 درصد هستند شاهد اين هستيم پول هاي سرگردان از اين طريق جمع ميشود. انتظار مي رود سوداگران و سفته بازان بازار مسكن ضرر و زيان خود را نسبت به چهار سال قبل كه بازار مسكن ركود داشت ورشكستگي خود را تجربه خواهند كرد.

  • رضا
   سه شنبه 8 اسفند 1396 - 10:46:21
   1 6

   من نمیدونم چرا اینقدر مردم ساده اند بابا تمام شماها که نوشتین مسکن راکد میشه خوب بشه نشه اصلا برای دولت و سرمایه داران مهم نیست مهم بالا بردن قیمت بود که بردن حالا یه مدت راکد و ثابت میشه بع همین قیمت نجومی میشه قیمت روز مسکن .چرا اینقدر سطحی بعضی فکر میکنن

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 13:51:50
  پاسخ
  51 2

  لعنت بر کسانی که با ایجاد این شایعه ها فقط قیمت هارو افزایش می دن و مردم رو دچار ناامیدی می کنن در حالی که در واقعیت هیچ خبری از تحول بازار مسکن نیست

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 13:53:46
  پاسخ
  35 1

  مگه تهران چی داره آلودگی هوا،ترافیک ،استرس و ..... بعد وام و قسط و بازم استرس برای شهری که هیچ ندارد فقط از مجبوری بعد گرون بشه...... کی بخره

  • بی نام
   یکشنبه 6 اسفند 1396 - 17:41:49
   12 0

   زلزله رو یادت رفت.....

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 14:05:30
  پاسخ
  35 2

  آخی بازم میره بالا.................... یعنی زنده شد .......مرگشم میبینیم

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 14:19:01
  پاسخ
  35 1

  طبقه ضعیف نمیتواند خانه بخرد طبقه متوسط چیزی حدود صد میلیون سرمایه دارد که به خانه نمیرسد طبقه مرفه هم که موتور اقتصاد نیست حتی بانک ها الان چند سال است زور میزنند نمیتوانند این غول خفته مسکن را بیدار کنند

 • هاشم
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 14:24:46
  پاسخ
  18 3

  چه فایده؟ گران شد.

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 16:51:36
  پاسخ
  0 6

  افزایش چشمگیر خواهیم داشت متاسفانه

 • بی نام
  یکشنبه 6 اسفند 1396 - 17:07:49
  پاسخ
  0 7

  در تهران زمين كمياب است پس سازندگان بايد خانه هاي قديمي را بخرند و أپارتمانهاي با متراژ چهل تا شصت متر بسازند تا جوانها بتوانند صاحبخانه شوند ، در ژاپن اكثر خانه ها چهل متري است ، ضمنا شهرداري هم بايد به سرعت خطوط مترو را گسترده دهد ، در شهرستان كار نيست و در سالهاي أتي تعداد افراد بيشتري از شهرستانها به تهران خواهند أمد

 • شیخان
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 00:22:51
  پاسخ
  2 10

  اگر بانک مرکزی سودسپرده را کاهش بدهد. بازار مسکن هم زنده تر و سرحال تر می شود هم رکود از صنعت ساختمان رخت خواهد بست. اگر سود سپرده ها کم نشود بازار مسکن در نطفه خفه خواهد شد و این بار رکود سنگین تر خواهد شد.

 • بی نام
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 00:38:17
  پاسخ
  1 11

  حداقل اینبار چاپ کن شما اگه یه خونه ی ویلایی داشته باشی بخای بسازی همون اول باید چند ده میلیون به شهرداری بدی بابت جواز کلی پول الکی هم بعدا میگیرن ازت اخر سر هم ماده ی صد میاد متر میکنه و میزان خلافت رو ضرب در سه میکنه سازنده ها میدونن چی میگم و خلاصه اینکه فکر نکنید طرف یه دفعه 70 درصد سود میکنه همینه که کساد شده ولی اگر شهر داری اون همه پول مفت رو نگیره و ماده صد هم پار و خرخره ی سازنده نذاره با کلی کاهش هزینه و بدون یک ذره کم گذاشتن خونه رو میسازه و کلی هم قیمت نهایی میاد پایین

 • بی نام
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 00:53:15
  پاسخ
  17 2

  بازار مسکن دیگه واقعا ورشکستس

 • بی نام
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 09:08:22
  پاسخ
  12 1

  بيشتر توهم هستش تا واقعيت....هيچ چيزي افزايش پيدا نكرده

 • کارشناس عمران
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 10:19:33
  پاسخ
  16 0

  سلام من خودم بشاز بفروش هستم کار ما زمانی تا 100 درصد سود داشت که متاسفانه حرص و طمع عدهای قیمتها را بصورت نجومی افزایش داد و باعث رکود در ساخت وساز ش. . الان هم قیمتها باید حداقل 40 درصد کمتر شود تا مردم در این شرائط اقتصادی بتوانند به خرید مسکن روی بیاورند . در غیر اینصورت بیکاری گسترده ای که از تعطیل صنعت ساختمان ایجاد میشود عواقب اجتماعی وخیمی مانند گسترش فقر در بین کارگران محترم ساختمانی خواهد داشت .

 • بی نام
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 11:36:33
  پاسخ
  1 14

  ایشالا بترکونه و دو برابر شه

 • کی هان
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 11:53:45
  پاسخ
  9 1

  اینها حرف یه عده از مسئولین هست که میخام سرمایه گذاریی که در مسکن کردن دوباره سرمایه دارتر شود... کاش چرا باید یه مسئول یه یک کارمند جایی باید چندتا چندتا زمین و وام بگیرند که باعث این مشکلات شوند؟؟؟؟؟؟؟

 • بی نام
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 12:09:23
  پاسخ
  6 0

  كجا زنده شد؟

 • بی نام
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 13:06:00
  پاسخ
  9 0

  با سلام بنظر تا زماني كه مستاجرين و بيخا نه ها داراي يك تشكل صنفي نبا شند كه از حق و حقوق خود در برابر افزايش قيمت سو دا گرانه چه در باب اجاره وچه قيمت خريدهر مترمربع اپارتمان دفاع كنند . سو داگران انها را وادار ميكنند هر قيمتي را بپذيرند چه در خريد چه در اجاره چرا كه سو داگران مسكن با هم متحد و يكدست هستند و از ابزار تبليغي قوي بر خوردار و جو رواني را مي اندازند در ايران حتي يك انجمن در حمايت از مستاجرين و بي خانه ها وجود ندارد كه حداقل بتواند قيمت واقعي و كارشناسي را اعلام نمايد كه تقاضا يكدست شود

  • ناشناس
   سه شنبه 8 اسفند 1396 - 02:16:04
   1 1

   احسنت .

 • ناظر 1
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 13:09:21
  پاسخ
  13 1

  سه گروه در سال جاري مشتاق رونق ملک بودند اول، دولت که خواست در سال توليد واشتغال، بخش مسکن را به عنوان بخش پيشران رشد اقتصادي تحريک و تقويت کند. دوم ، سيستم بانکي که خواست بدهي هاي معوقه مشتريان ناشي از رکود ساختمان را کاهش و يخ دارايي هاي منجمد نظام بانکي در بخش مسکن را ذوب کند لذا از يک سو سقف وام مسکن و هم زمان دوره بازپرداخت آن را افزايش دادند واز سوي ديگر سياستگذار پولي هم نرخ سود سپرده بانکي به صورت سفت وسخت در سطح 15 درصد قفل کردند.سوم،دارندگان ، دلالان و مشاورين سنتي و علمي مسکن که چند سال اخير در کساد بازار مسکن امکان جولان دادن سالهاي قبل را از دست داده بودند و با بازارگرمي در سطح بنگاه ها و پاره اي از جرايد ذي نفوذ مردم را آشکارا به ولع خريدن ملک تشويق کردند.

 • ناظر 2
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 13:10:29
  پاسخ
  10 1

  اما نتيجه چه شد؟ نقدينگي رها شده صاعقه وار به سمت بازار ارز و طلا و مسکن رفت و اتش به خرمن اين بازار ها زد. قيمت هاي دلار و سکه و مسکن سرسام آور بالا رفت و بخش هاي توليد صنعتي و حتي صادرات نيز از اين افزايش قيمت ها بي نصيب، متضرر و حداقل نگران شدند. دولت و بانک مرکزي يعني گروه اول و دوم ذکر شده هم که با نيت خيري در ابتدا ورود کرده بودند اما متوجه وخامت اوضاع شدند و وقتي ديدند کل دستاوردهاي دولت در سالهاي اخيرنظير ثبات شرايط اقتصاد کلان، کنترل تورم و حفظ ارزش پول ملي در معرض خطر جدي قرا گرفته، بلافاصله سياست جديدي با هدف برگشت دوباره نقدينگي به نظام بانکي اعلام کردند ونرخ سود را به 20درصد افزايش دادند و حساب هاي ارزي و پيش فروش دلار رافعال کردند.

 • ناظر 3
  دوشنبه 7 اسفند 1396 - 13:11:22
  پاسخ
  10 1

  در حال حاضر فقط گروه سوم کماکان در سوداي تداوم رونق اسمي و نه واقعي بخش مسکن به سر مي برد و بعد از سياست هاي جديد دولت و کاهش معاملات در بهمن ماه به صورت زير پوستي به تکاپوي فروش املاک احتکار شده خود هستند.به نظر مي رسد دست کم تا نيمه اول سال آتي به شرط برقراري وضعيت کنوني و با توجه به تاثير پذيري بازار مسکن از بازار پول شرايط رکودي مجددا در بخش مسکن تهران حکم فرما باشد و فروشندگان ناچارا دوباره با انعطاف بيشتري با خريداران مصرفي مسکن معامله کنند.

 • رضا
  سه شنبه 8 اسفند 1396 - 10:45:23
  پاسخ
  2 8

  من نمیدونم چرا اینقدر مردم ساده اند بابا تمام شماها که نوشتین مسکن راکد میشه خوب بشه نشه اصلا برای دولت و سرمایه داران مهم نیست مهم بالا بردن قیمت بود که بردن حالا یه مدت راکد و ثابت میشه بع همین قیمت نجومی میشه قیمت روز مسکن .چرا اینقدر سطحی بعضی فکر میکنن

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین