چهارشنبه 4 مهر 1397
جمعه 24 فروردین 1397 - 07:06:14 چاپ

بیانیۀ ضدایرانی اتحادیه عرب، تکرار ادعاها درباره جزایر سه‌گانه/ تهران واکنش نشان داد

بین الملل > دیپلماسی - وزیران خارجه اتحادیه عرب با تکرار ادعای امارات مبنی بر مالکیت جزایر سه گانه ایرانی تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی، از هر گونه اقدام امارات در این خصوص حمایت کردند.

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در بیانیه ای بر لزوم حل مسئله سوریه از راه های سیاسی تاکید کردند.
به گزارش ایرنا، وزیران خارجه اتحادیه عرب در بیانیه پایانی نشست ریاض که پنجشنبه شب صادر شد، اعلام کردند: تنها راه حل ممکن برای بحران سوریه راه حل سیاسی مبتنی بر مشارکت همه طرف های درگیر برای پاسخگویی به آرمان های مردم سوریه بر مبنای نشست ژنو -1 است.

اتحادیه عرب همچنین حمایت خود را از حفظ حاکمیت، تمامیت ارضی و ثبات در سوریه بر اساس منشور و اصول این اتحادیه اعلام کرد.
این بیانیه با محکوم کردن تنش ها در غوطه شرقی و اقدام ترکیه در حمله به عفرین، اعلام کرد که این اقدامات تلاش ها برای حل سیاسی موضوع را با چالش مواجه می کند.

وزیران خارجه اتحادیه در بخش دیگری از بیانیه خود به مسئله فلسطین اشاره کردند و بدون نام بردن از مبارزات مردم این کشور مقابل دشمن صهیونیستی و کشتار اخیر غیرنظامیان فلسطینی در جریان تظاهرات بزرگ بازگشت، از تشکیل دولت فلسطینی به پایتختی قدس و حق حاکمیت دولت فلسطین بر تمامی خاک این کشور که در سال 1967 اشغال شد، حمایت کردند.
این بیانیه بر پایبندی به صلح به عنوان یک گزینه راهبردی برای حل اختلافات اعراب و اسرائیل بر اساس ابتکار صلح سال 2000 میلادی تاکید کرد.

شرکت کنندگان در نشست ریاض همچنین با تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در خصوص اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مخالفت و تصریح کردند: تصمیم ترامپ برای انتقال پایتخت آمریکا از تل‌آویو به قدس باطل، نامشروع و نقض صریح قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل است.
در این نشست وزرای خارجه عرب خواستار تشکیل صندوقی مالی به ارزش 100 میلیون دلار در ماه به منظور حمایت از فلسطین برای مقابله با فشارها و بحران‌های مالی پیش‌رو شدند.

وزیران خارجه اتحادیه عرب در بخش دیگری از این بیانیه به روابط با جمهوری اسلامی ایران اشاره و بر اهمیت همکاری میان کشورهای عربی و جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل حسن همجواری و عدم استفاده از زور یا تهدید تأکید کردند.
این بیانیه به دخالت برخی کشورهای عضو اتحادیه عرب در امور داخلی سایر کشورها از جمله دخالت آشکار عربستان، امارات، بحرین و مصر در امور داخلی قطر اشاره نکرد، اما مدعی شد که ایران در امور داخلی کشورهای عربی دخالت می کند و این اقدام، صلح و امنیت منطقه را تهدید می کند.

وزیران خارجه اتحادیه عرب همچنین با تکرار ادعای امارات مبنی بر مالکیت جزایر سه گانه ایرانی تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی، از هر گونه اقدام امارات در این خصوص حمایت کردند.
اعلام همبستگی با مردم لبنان و حمایت از توسعه سیاسی و اقتصادی و امنیت این کشور و حاکمیت بر مزارع شبعا بخش دیگری از بیانیه وزیران خارجه اتحادیه عرب را تشکیل می دهد.

عربستان سال گذشته میلادی سعد الحریری نخست وزیر لبنان که به ریاض سفر کرده بود را بازداشت کرد و با دخالت برخی کشورهای اروپایی و اعتراض های رئیس جمهوری لبنان ناچار به آزادی وی شد.
حمایت از حاکمیت و یکپارچگی لیبی و مخالفت با دخالت خارجی در این کشور، حمایت از دولت مستعفی یمن، محکومیت ورود نیروهای نظامی ترکیه به داخل خاک عراق و محکومیت اقدامات تروریستی که با شعار دین، مذهب و طایفه صورت می گیرد، دیگر بخش های بیانیه اتحادیه عرب را تشکیل داد.

نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب با هدف تعیین دستور کار نشست سران که یکشنبه 26 فروردین ماه برگزار می شود، تشکیل شد.
تروریست های سوری مدعی شده اند که شهر دوما شامگاه شنبه (18 فروردین ماه)، هدف بمباران شیمیایی قرار گرفت که در جریان آن 75 تن کشته و ده ها تن مصدوم شدند.

این در حالی است که دولت سوریه، هر گونه دخالتی را در این حمله شیمیایی رد کرده و سفیر و معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نیز استفاده از سلاح شیمیایی را روش کثیف تروریست ها برای جلب توجه دانسته است.
اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که واشنگتن به زودی به این موضوع واکنش نشان خواهد داد.
به گزارش خبرآنلاین، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با رد بیانیه کمیته چهار جانبه عربی از اینکه برخى كشورهاى منطقه همچنان بر موضع دشمنى و استمرار حركت باطل اصرار مى ورزند و دشمن مشترک امت اسلامی را به فراموشی سپرده اند ابراز تاسف کرد.

سخنگوى وزارت امور خارجه كشورمان با ردّ صريح اتهامات وارده در بيانيه "هشتمين نشست كميته وزارتى چهارجانبه عربى" كه در حاشيه نشست هاى مقدماتى اجلاس سران اتحاديه عرب برگزار شد، اين اتهامات را واهى، بى اساس و ناشی از توهم و توهين آميز خواند.

بهرام قاسمى با اشاره به مبنا قرار دادن رويكرد خصمانه و مخرّب برخی افكار هدايت كننده و نادرست در اين بيانيه، از اينكه برخى كشورها همچنان از سر ناآگاهی بر موضع دشمنى و استمرار حركت اشتباه فرسايشى خود در مقابل جمهورى اسلامى ايران اصرار مى ورزند، و دشمن اصلی و مشترک امت اسلامی را به فراموشی سپرده اند ابراز تأسف كرد.

سخنگوى دستگاه ديپلماسى تأكيد كرد: تمام موارد مذكور در بيانيه كميته چهارجانبه عربى كه با حضور دبيركل اتحاديه عرب برگزار شده است، دروغ ، بى پايه و اساس و ادامه روندى است كه متأسفانه منطقه را بيش از پيش از رسيدن به ثبات و آرامش دور می کند.

قاسمی در پایان ابراز امیدواری کرد که اجلاس سران اتحاديه عرب كه قرار است طى چند روز آينده برگزار شود، بتواند در شناخت عوامل موثر و اصلى ثبات زا در منطقه بدور از استاندراد های چند گانه به شناختی عميق و دقيق از علل بحران های كنونی و با واقع بينى مبتنى بر تاريخ سياسى منطقه در جهت همگرايى كشورهای عربی و اسلامی گام بردارد.

5252

8 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 08:08:19
  پاسخ
  10 5

  اتحادیه بی رگ عرب

 • ali
  جمعه 24 فروردین 1397 - 08:53:35
  پاسخ
  8 2

  جزایر 3گانه ایران بهترین موقعیت استراتژیک رو در منطقه داره روی گوگل نگاه کنید بعد متوجه می شید چرا انقدر اعراب دنبالشن

 • نیما
  جمعه 24 فروردین 1397 - 09:35:48
  پاسخ
  11 3

  امارات عزیز، من خودم با هر چی کی فک کنی تو این کشور مشکل دارم ولی حواست جمع باشه چون نسخه تورو کلا تو یکی دو ساعت میشه پیچید

 • بدون نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 10:13:30
  پاسخ
  9 2

  واقعا خسته شديم از اين ياوه گويي هاي اينها

 • بی نام
  جمعه 24 فروردین 1397 - 10:44:11
  پاسخ
  8 2

  چرا نسبت به جزایر سه گانه ادعا دارن؟واقعا چرا؟

 • شمس تبریزی
  جمعه 24 فروردین 1397 - 11:28:03
  پاسخ
  12 3

  بروید خدا را شکر کنید که ادعایی نسبت به بحرین نداریم چرا که تا مرداد 1350 جزو ایران بوده. تاریخ تاسیس امارات 1971 است. یه نگاه به تاریخ تولد و شناسنامه اش کنید و بعد ادعای مادری کنید. ای اتحادیه عرب، اول مادر متولد میشه و بعد فرزند. نکند در ذهن شما اعراب جای علت و معلول عوض شده که چنین ادعاهایی میکنید؟؟؟

  • ایرانی
   جمعه 24 فروردین 1397 - 18:30:23
   3 4

   یکی از نادانی های محمدرضا پهلوی این بود که بحرین رو دو دستی تقدیم دیگران کرد. بحرین را از ایران جدا کرد. بی عقلی از این بیشتر؟

 • علی
  شنبه 25 فروردین 1397 - 03:20:09
  پاسخ
  0 7

  اگه این جزایر دست امارات بود چه پولی نصیب مردم اون خطه میشد حیف

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
آخرین مطالب