شنبه 31 شهریور 1397
سه شنبه 1 خرداد 1397 - 11:34:25 چاپ

در ماجرای بازنشستگی، حق با زیباکلام است یا دانشگاه تهران؟

بیشتر موارد بازنشستگی استادان، بدون رعایت شان آنها و با قطع کامل ارتباط با دانشگاه رخ می‌دهد

جامعه > آموزش - تصمیم‌گیران در دانشگاه‌های ایران بدون رعایت شان اساتید و پیش‌نیازهای مهم بازنشستگی‌ اساتید، اقدام به اجرای فرآیند بازنشستگی می‌کنند.

محمدحسین نجاتی: صادق زیباکلام استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران این هفته خبر از بازنشستگی اجباری خود در دانشگاه تهران داد.
در ماجرای بازنشستگی اساتید اما زیباکلام تنها نیست، در واقع او به همراه دیگر اساتید با سابقه دانشگاه‌های شهید بهشتی، علامه طباطبایی و دیگر دانشگاه‌ها نیز طبق آیین‌نامه جدید وزارت علوم در معرض بازنشستگی قرار دارند.
 در رابطه با بازنشستگی اساتید دانشگاه‌ها طی سال‌های اخیر بحث‌های متعددی صورت گرفته و بخش زیادی از این بحث‌ها ناظر بر این مساله است که بازنشستگی اساتید در ایران با رویکردهای سیاسی و بعضا جناحی صورت می‌گیرد و آیین‌نامه‌ها صرفا برای اساتیدی به کار می‌روند که دانشگاه یا نهادهای فرادانشگاهی تصمیم بر بازنشستگی آنها می‌گیرند و با استناد به آیین‌نامه‌ها، اقدام خود برای بازنشسته کردن اساتید را قانونی می‌خوانند.

اینکه نیاز است اساتید با سابقه و قدیمی، در یک فرآیند مشخص جای خود را به اساتید جوان بدهند، واقعیت درستی است. اما آیا وزارت علوم و دانشگاه‌ها این آیین‌نامه‌ را درباره همه اساتید لحاظ می‌کنند؟ پاسخ منفی است.

در دانشگاه‌های مطرح دنیا، چند معیار کلی درباره اساتید با سابقه لحاظ می‌شود؛
نخست؛ تمایل یا عدم تمایل اساتید باسابقه برای ادامه کار
دوم؛ ارزشیابی‌ها مستمر از وضعیت علمی اساتید با توجه به معیارهای علمی و ازشیابی‌ها از دانشجویان
سوم؛ اقبال دانشجویان به حضور یا عدم حضور در کلاس‌های اساتید

چهارم؛ توانایی و صلاحیت عمومی و فردی اساتید برای ادامه کار

حتی پس از این بررسی‌ها هم اگر استادی واجد شرایط بازنشستگی از کرسی تدریس بود، با کاهش ساعات تدریس او و افزودن ماموریت‌های جدیدی مانند همراهی اساتید با دانشجویان تحصیلات تکمیلی و مشارکت آنها در فعالیت‌های پژوهشی کلان در دانشگاه‌ها، سعی می‌کنند شان استادی که بیش از ۳۰ تا ۴۰ سال در آن دانشگاه فعالیت علمی داشته، حفظ شود و به کلی رابطه دانشگاه، دانشجویان و فعالیت‌های علمی را با استاد بازنشسته قطع نمی‌کنند. علاوه بر این در حوزه بازنشستگی اساتید، تقریبا همه دانشگاه‌های مطرح در دنیا، استقلال کامل دارند و بعضا مشاهده می‌شود در دانشگاهی مانند هاروارد در کشور آمریکا، قوانین متفاوتی در زمینه بازنشستگی اساتید در مقایسه با دانشگاه پرینستون در همان کشور آمریکا وجود دارد.

بر همین اساس، واقعیت موجود در ماجرای صادق زیباکلام و دیگر اساتیدی که علیرغم میل باطنی خود بازنشسته می‌شوند، این است که؛

نخست؛ پس از بازنشستگی دانشگاه و گروه‌های آموزشی اراده‌ای برای جلب مشارکت اساتید بازنشسته در زمینه‌های دیگر ندارند
دوم؛ شان اساتید دانشگاه در فرآیندهای بازنشستگی رعایت نمی‌شود

سوم؛ از اساتید دانشگاه برای انتقال تجربه به اساتید جوان استفاده نمی‌شود
چهارم؛ معمولا تجربه بازنشستگی‌های اخیر نشان داده که این بازنشستگی‌ها با اهداف غیر از مسايل علمی رخ می‌دهد.

قانون جدید درباره بازنشستگی اساتید چه می‌گوید؟
تا پیش از این، اساتید دانشگاه در صورت رسیدن به ۶۷ سال سن و ۳۰ سال سابقه خدمت، وارد فرآیند بازنشستگی می‌شدند. حالا براساس قانون جدید، سن بازنشستگی به ۷۰ سال رسیده است. به طوریکه براساس اعلام معاون آموزشی دانشگاه تهران سن بازنشستگی برای اعضای هیات علمی با مرتبه استادیاری ۷۰ سال، با مرتبه دانشیاری ۶۷ سال، اعضای هیات علمی با مرتبه استادیاری ۶۵ سال یا ۳۰ سال سابقه خدمت تعیین شده است.

حسینی همچنین می‌گوید: در گذشته در ذیل شرایط سنی که برای بازنشستگی اساتید تعیین شده بود، تبصره‌هایی وجود داشت که در صورت تایید هیات امنا دانشگاه‌ها می‌توانست بازنشستگی اعضای هیات علمی هر ساله به تعویق بیافتد که در آیین‌نامه جدید این تبصره‌ها حذف شده است.

او خاطرنشان کرد: بر اساس آیین‌نامه جدید تنها استثنایی برای اعضای هیات علمی نمونه یا ممتاز وجود دارد که بر اساس مصوبه هیات امنا بازنشستگی این استادان تا سه سال می‌تواند به تعویق بیافتد. بازنشستگی اعضای هیات علمی در مرتبه استادی و دانشیاری به معنای قطع ارتباط این افراد با دانشگاه نیست بلکه این افراد می‌توانند در تدریس، راهنمایی پایان‌نامه و رساله مشارکت داشته باشند.

حق با دانشگاه تهران است یا زیباکلام‌ها؟
در سال‌های اخیر، تعداد زیادی از اساتید دانشگاه خصوصا در حوزه علوم انسانی، به همین شکل بازنشسته شدند. اساتیدی همچون محمد ستاری فر، شهلااعزازی، مرحوم رحمت الله صدیق سروستانی، مرتضی مردیها، محمدرضا شفیعی کدکنی، پرویز پیران، فرامرز رفیع پور، غلامعباس توسلی، رضا داوری اردکانی، امیرناصر کاتوزیان، حسین بشیریه، محمدرضا ضیایی بیگدلی، سیدعلی آزمایش و ایرج گلدوزیان در دولت های نهم و دهم با دانشگاه های ایران خداحافظی کردند. کسانی که سال ها باید بگذرد تا جای خالی آنها در مراکز دانشگاهی پر شود. در بین آنها اما آنچه که مشترک بود این است که بازنشستگی آنها بدون اعلام قبلی، با قطع رابطه با دانشگاه و بدون رعایت شان اساتید رخ داد. اینکه هر دانشگاهی نیاز به تزریق نیروهای جوان دارد، واقعیتی غیر قابل کتمان است.

اما تصمیم‌گیران در دانشگاه‌های ایران بدون رعایت شان اساتید و پیش‌نیازهای مهم بازنشستگی‌ اساتید، اقدام به اجرای فرآیند بازنشستگی می‌کنند. همین مساله یعنی عدم رعایت پیش‌نیازهای بازشستگی، عدم رعایت شان اساتید و قطع رابطه با دانشگاه باعث می‌شود در بیشتر موارد، بیش از آنکه حق با دانشگاه تصمیم گیر باشد، حق با اساتید است، خصوصا اساتیدی که می‌توانند برای هر دانشگاهی برندی برای جذب دانشجو باشند و اقبال دانشجویان را جذب می‌کنند، اما بنابر فاکتورهای غیرعلمی و بعضا سیاسی از دانشگاه خارج می‌شوند.

۴۲۴۲

مطالب مرتبط
26 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 11:49:41
  پاسخ
  16 5

  حداقل به ما كه مربوط نيست.

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 12:20:16
  پاسخ
  32 4

  به نظر من باید کلیه افراد باسی سال سابقه بازنشست شوند بدون استثناتا هیچکس بعد از باز نشستگی ناراحت نشود وجوانان بتوانند به سر کار ایند اما واگر وتبصره را بردارید مسلما جوانان هم می توانند خوب کار کنند وقتی یک قانون برای همه یکسان باشد هیچکس بعد از سالها خدمت ناراحت نخواهد شد ولی بعید می دانم چون اکثر مسئولین مخصوصا خود نمایندگان سی سال سابقه را دارند

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 13:18:11
  پاسخ
  21 6

  اولا که قانون هست و باید برای همه اجرا بشه خود اعضای هیئت علمی هم باید ایین نامه های مربوط به خودشون رو بلد باشند پس هوچی گری های زیباکلام ها بیمورده و حق کاملا با دانشگاه هست و شان و این چیزا اینجا صدق نمیکنه چون خود اعضای هیئت علمی باید بدونند که کی بازنشسته میشن .دوما شفیعی کدکنی بازنشسته نشده و به مرتبه استاد ممتازی ارتقا پیدا کرده و میتونه تا 80 سالگی شاغل باشه.سوما بازنشستگی اساتید به معنای قطع همکاری نیست و تنها حکم آن ها تغییر میکنه مثلا اساتیدی مثل برادران شهشهانی و فرهاد اردلان بازنشسته شده اند ولی همچنان به تدریس مشغولند

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 13:53:06
  پاسخ
  24 2

  بهتر است نگاه ما به همه مسائل یک گونه باشد. از عدم تحویل پستهای مدیریتی به جونان گلایه میکنیم، آنگاه در حالیکه بیشمار جوان و حتی دیگر میانسال تحصیل کرده با مدرک دکترا و سوابق درخشان علمی و شوربختانه بیکار داریم، چه اصراری بر حفظ جایگاهها در دستان پیرمردان ولو با صلاحیت و کارآزموده داریم؟ پس کی باید این جایگاهها به جوانان برسد؟ خسته نباشید.

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 13:59:28
  پاسخ
  17 4

  اسم پروفسور حسین سیف زاده استاد برجسته دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران که با انواع توهین و افترا، ایشون رو هم مجبور به بازنشستگی کردند و با چشم اشکبار از ایران رفت رو هم به لیست اضافه کنید

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 14:10:18
  پاسخ
  12 1

  این حرفها همه باد هواست

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 14:17:05
  پاسخ
  3 3

  بهتر است نگاه ما به همه مسائل یک گونه باشد. از عدم تحویل پستهای مدیریتی به جونان گلایه میکنیم، آنگاه در حالیکه بیشمار جوان و حتی دیگر میانسال تحصیل کرده با مدرک دکترا و سوابق درخشان علمی و شوربختانه بیکار داریم، چه اصراری بر حفظ جایگاهها در دستان پیرمردان ولو با صلاحیت و کارآزموده داریم؟ پس کی باید این جایگاهها به جوانان برسد؟ خسته نباشید.

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 14:25:18
  پاسخ
  18 2

  پر واضح است که دانشگاه آزاد به دکتر زیبا کلام ونسل جوان و دیگر اساتیدی که به زور بازنشسته نمود. ظلم کرد.وعمل این دانشگاه قطعا جناحی است.اما نتیجه اش راسالها بعد خواهند فهمید که شاید دیگر دیر باشد

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 14:39:39
  پاسخ
  20 2

  مردم احمق و كودن نيستند لطفا شعور مردم رو به مسخره نگيريد

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 14:41:24
  پاسخ
  41 2

  چطور یک مجتهد دینی باز نشست نمی شود ولی یک مجتهد در علوم دیگر با بی اعتنایی باز نشست می شود

  • بی نام
   پنجشنبه 3 خرداد 1397 - 00:06:20
   0 0

   این قیاس شما درست نیست ، چون مجتهد بودن شغل نیست بلکه رتبه علمی است .بازنشستگی برای شغل هایی است که شما از آن حقوق می گیرید. با بازنشستگی آقای زیبا کلام و امثالهم هیچ قضاوتی درباره رتبه علمی آنها نمی شود . و جالب است بدانید ، در یک فرایند دموکراتیک و مردم مدارانه اگر کسی به این نتیجه رسید که مجتهدی صلاحیت ندارد می تواند از وی عدول کند

  • ایرانی
   شنبه 5 خرداد 1397 - 01:36:12
   0 0

   مجتهدمگه استخدام میشه که بخوادبازنشسته بشه؟ همین کاری که این اساتیدبعدبازنشسته شدن میکنن مجتهدازاول تااخرعمرش وتاجایی که سلامت عقلی وجسمیش رو داره انجام میده.بدون حقوق دولتی ومزایا وباشهریه معمول طلاب مگه اینکه کتابی به چاپ برسونه تاازاون راه پولی دستش بیاد. یادمه هابرماس اومدایران. به حوزه هم سرزد بنده خدامیگفت روش علمی شاگردپروری حوزه کیلی کوب. حرف این بزرگواررو که ندانسته حرفی زده روچاپ کردی بیزحمت حرف ماروهم بذار

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 15:02:52
  پاسخ
  7 12

  با توجه به استقرا زیبا کلام حرف بی پایه و اساس زیاد می زنه

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 17:01:29
  پاسخ
  18 2

  توی همون دانشگاه هاروارد اساتید بعد از ۳۰ سال بازنشسته میشن یعنی دیگه حق رای در دانشگاه ندارن و دانشگاه باید یک نیروی دیگه جای اونها استخدام کنه و اتاقش رو به استاد بعدی میدن ولی فرد بازنشسته تا هرموقع که بخواد میتونه بیاد دانشگاه و یک میز دیگه بهش داده میشه ولی دیگه حق رای در دانشگاه نداره. ولی توی ایران همه میخوان تا ابد باشن و قدرت کامل هم داشته باشن و اتاق رو هم تحویل ندن در نتیجه دانشگاه به دلیل کمبود فضا امکان استهدام نداره یعنی رسما جای یک نیروی تازه نفس رو می گیرن. یک سری به طبقه ۵ دانشکده فیزیک شریف بزنید متوجه عرض بنده میشید

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 17:19:25
  پاسخ
  7 3

  بایداین اساتیدبرن تاجاشون جوانهابیان چرااینقدرباکنارکذاشتن نسل قدیم مامشکل داریم بایدبه اساتیدجوان اعتمادکنیم

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 18:07:24
  پاسخ
  0 9

  دانشگاه تهران گفت این آقا بازنشست نشدن و این خبر دروغه.........

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 18:33:01
  پاسخ
  5 4

  و تاسفبار اینکه کسانی که با ذخایر علمی و فرهنگی این کشور سیاست گذاری و برخورد کردند و میکنند لیاقت جفت کردن کفش آنها را ندارند ٬افرادی از قبیل استاد باستانی پاریزی ٬کاتوزیان ٬شفیعی کدکنی و...وجودشان وحتی نامشان به جز برند بودن برای دانشجویان انگیزه فراوان ایجاد میکند برای سیاست گذاران فهم این امر بسیار مشکل و بلکه محال است بفهمند که تنفس دانشجویان در فضایی که پر از نفس این بزرگان است ایجاد انگیزه میکند

 • بی نام
  سه شنبه 1 خرداد 1397 - 19:16:00
  پاسخ
  11 0

  حق کلمه عجیبه تو ابن زمانه

 • احمد
  چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 00:32:00
  پاسخ
  6 5

  با سلام به عنوان یک هیات علمی میانسال که اختلاف سیاسی خاصی با دکتر زیبا کلام ندارم: در متن بر روی دو نکته خیلی تاکید کردین که هر دو غلط هستند. بازنشستگی اساتید بدون رعایت احترام انجام میشه که صحیح نیست و یک پروسه اداری و اتفاقا با رعایت کلی مسایل است. از جمله اینکه هر موقع هیات علمی بازنشسته بشه حکم تا پایان ترم و یا سال تحصیلی به تاخیر میوفته و دانشجو یان تحت اهنمایی تا فارغ التحصیلی حفظ میشن. ۲ موضوع سیاسی است و برای همه یکسان نیست که این هم صحیح نیست و مطابق آیین نامه همه اساتید سر وقتش بازنشسته میشن مگر اینکه دستاورد خاص تصریح شده در آیین نامه داشته باشند.

 • بی نام
  چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 04:55:31
  پاسخ
  11 1

  این قانون خوبه به شرطی که شامل همه بشه . اول خود مدیران ارسد دانشگاه که جز چندین هیات مدیره و هیات امنا هستند والبته کل شهرهای ایران.

 • بی نام
  چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 05:25:27
  پاسخ
  6 2

  یک سوال فرق دولت احمدی نژاد و روحانی در این امر چیست؟ هردو یکیند.واقعا متاسفم

 • بی نام
  چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 07:39:35
  پاسخ
  6 9

  فكر كنم با بازنشتگي دكتر ومشغوليت به چرايي ان يكمدت از دست تفسير هاي اب دوغ خياريش راحت ميشم

 • بی نام
  چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 10:13:42
  پاسخ
  0 1

  اقای زیبا کلام تا چند وقت پیش عمده وقت خود را بر خلاف قانون خدمت تمام وقت اساتید رسمی دانشگاههای دولتی به دانشگاه ازاد تخصیص داده بودند و طبق اظهار یکی از مدیران دانشگاه ازاد بطور متوسط ماهی سی و پنج ملیون تومان درامد داشته اند حالا که بدلیل رعایت قانون مشمول بازنشستگی شده اند فریادشان بلند شده

 • بی نام
  چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 10:19:43
  پاسخ
  0 0

  در برخي شركتها مانند برق بازنشستگي براي مديران وجود نداره الان برخي با سابقه پنجاه سال مشغول خميازه كشيدن هستند و حقوق نجومي ميگيرن.اين دكتر هم خودشو با ان جاها مقايسه كرده

 • رضا
  چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 21:21:23
  پاسخ
  0 1

  من نمیدونم چرا اسم این زیبا کلام میاد ناخود آگاه به یاد زلزله و اون 3 میلیاردی که گرفتن میفتم ... اون 3 میلیارد چی شد ؟ سود بانکیش به جیب چه کسی میره ؟ یکی توضیح بده لطفا

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
وبگردی