چهارشنبه 30 خرداد 1397
چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:18:05 چاپ

چرا برخی تلفظ اف‌ای‌تی‌اف رانمی‎دانند اما درباره‌آن نظرمی‎دهند؟

پزشکیان: اگر نظام‌پولی سامان‌داشت ۱۰هزارمیلیارد گم‌نمی‎شد | مطهری: می‎خواهند به دولت ضربه‌بزنند

سیاست > مجلس - گروه اقدام مالی (Financial Action Task Force) یا همان FATF در سال ۸۹ میلادی از سوی کشورهای گروه ۷ شکل گرفت و یک گروه بین دولتی است که هدف توسعه و پیشرفت واکنش بین المللی نسبت به پولشویی را دنبال می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، گروه اقدام مالی، تیر ماه سال 95 و به دنبال اجرای برجام و نیز برخی اقدام های ایران در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، نام ایران را از فهرست کشورهایی که لازم است علیه آنها اقدام های متقابل اتخاذ شود برای مدت یک سال تعلیق کرد. به همین منظور دولت با ارسال لایحه‎ای به مجلس خواستار تصویب قانونی این موضوع از سوی ایران شد اما با مخالفت‎های جدی در مجلس روبرو شد.

این در حالی است که نائب رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است: FATF ساختاری نظام مند برای مقابله با فساد مالی است که در آن حساب و کتاب شفاف می شود.

مسعود پزشکیان در جلسه شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان قم افزود: اگر یک ساختار نظارتی پولی و مالی در کشورمان وجود داشت، بیش از 10 هزار میلیارد مفقود نمی شد که همه از آن اظهار بی اطلاعی می کنند و موسسات مالی و اعتباری این بلا را سر مردم نمی آوردند.
وی با بیان این که FATF بحث کاملا تخصصی است که باید کارشناسان متخصص در رابطه با آن سخن بگویند، اظهار داشت: متاسفانه برخی در کوچه و خیابان از مردم درباره FATF مصاحبه می کنند، حتی کسانی که در تلفظ آن مشکل دارند، درباره آن نظر می دهند، یک عده هم خیال می کنند که در همه زمینه ها می توانند نظر بدهند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان این که FATF از زمان تولد پول تا خاک شدن آن را معلوم و مشخص می کند، خاطرنشان کرد: دولت های نهم و دهم بیش از 750میلیارد دلار از نفت و فرآورده های آن درآمد کسب کردند که با آن می شود همه چیز را در کشور دگرگون کرد، اما امروز نمی دانیم سرنوشت این همه پول چه شده است.

مطهری: برخی فقط می‌خواهند به دولت ضربه بزنند
علی مطهری نایب رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که جنس مخالفت ها با «FAFT» و لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) از چه جنسی است به عصر ایران گفت: بعضی‌ها به این دلیل مخالفت می کنند که واقعیت و ماهیت مطلب را به درستی نمی دانند و از روی دلسوزی مخالفت می کنند آنها فکر می کنند که اگر این لوایح تصویب شوند کشور دچار خود تحریمی می شود و ممکن است سپاه پاسداران،حماس و حزب الله به عنوان تروریست مطرح شوند ‌و مشکلاتی برای ما ایجاد شود.

نماینده مردم تهران ادامه داد: عده ای نیز به این دلیل مخالفت می کنند که اهداف انتخاباتی و سیاسی دارند و کاری به محتوای این لوایح ندارند و صرفا می خواهند به دولت ضربه بزنند.

عضو کمیسیون فرهنگی افزود: واقعیت این است که این لایحه هیچ خطری برای کشور ندارد و مرجع اعلام مصادیق تروریست سازمان ملل است و سازمان ملل اینگونه نیست که به آسانی گروهی را تروریست معرفی کند. اینکه آمریکا اعلام کند حزب الله تروریست است تاثیری در دنیا ندارد، آنها می گویند حزب الله تروریست است و ما می گوییم اسراییل تروریست است اما هیچ کدام برای دنیا ملاک نیست بلکه ملاک برای دنیا نظر سازمان ملل است.

نایب ریس مجلس تصریح کرد: سازمان ملل گروه‌های تروریستی را مشخص کرده است و‌ روند اعلام تروریست خواندن گروه‌ها در سازمان ملل روند خیلی سختی است و کار به این آسانی ها نیست.

وی خاطرنشان کرد: فرض کنیم که در آینده یکی از این گروه‌ها را تروریست اعلام کنند که ما راه خروج از این کنوانسیون را مشخص کرده ایم و می توانیم از آن خارج شویم .
2727

33 دیدگاه
 • عربلو
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:35:37
  پاسخ
  30 1

  آقایان مطهری و پزشکیان : در کنار عده ای ، به این عده ای دیگر و اصل کاری هم اشاره کنید که با اجرای این طرح ، انتقال میلیون و میلیارها دلار به خارج و برای کمک به این و اون هم قطع میشه و کاسبیشون جمع و دستشون بر ملاء

 • طولابي
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:40:15
  پاسخ
  37 0

  وقتی برای گرفتن انواع اقسام کارت شناسایی مثل گواهینامه و پایان خدمت و کارت ملی و ... یک چیپست بهش وصل میکنند که سریع عملیاتی و قابل ردیابی باشه و کسی نمیتونه اعتراض و یا نمیدونه که چی هست ، خوب اگه ریگی تو کفشتون نیست و نیت خارج کردن و جابجایی پول برای جاهایی که همه میدونند ندارید ، پس بذارید یک چیپست هم به شماها وصل کنند ، ابایی هست ؟؟؟؟

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:43:32
  پاسخ
  2 26

  شما همان هایی هستید که می گفتید اگه امریکا برجام را نقض کرد از آن خارج می شیم حالا چی شد؟ سر fatf هم همینو می گید؟ ظاهرا آلزایمر گرفتید

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:46:07
  پاسخ
  31 0

  چون در کشور ما خیلی ها عادت دارند در مورد چیزی که نمی دانند اظهار نظر بکنند

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:57:25
  پاسخ
  10 1

  به گمانم یک روزی سید حسن نصرالله به این دلواپس ها بگه اگه برای خودتون نمی خواید این لایحه رو تصویب کنید گناهش رو گردن من نندازید. اگر شما ته قلبتان فکر می کنید من تروریستم و به زبان می گویید تروریست نیستم باید بهتون بگم من از ته قلبم فکر می کنم که ما حزب اللهی ها مبارزیم و برای امنیت مردم خودمان خون لبنانی مان بر زمین ریخته و به امثال شما هم هیچ احتیاجی نداریم داداش.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:59:58
  پاسخ
  0 11

  پزشکیان با بیان اینکه : در دوره احمدی‌‌‌نژاد ۷۵۰ میلیارد دلار نفت فروخته شد در حالی که با آن پول می‌‌‌شد همه چیز این مملکت را دگرگون کرد اما الان بپرسید آن پول‌‌ها کجاست؟ زنگنه: به‌خاطر یک نماینده نمی‌توانم خارجی‌ها را بیرون کنم مجلس درباره ریال ریال درآمدهای نفتی تصمیم می‌گیرد | ما برای عزت ایران کار می‌کنیم اهای انهایی که تا دیروز می گفتید احمدی نژد تمام در امدهای نفتی را خورد وبرد جهانگیری،ترکان،لاریجانی،پزشکیان و...چرا حالا که نوبت به خودتان رسید می گویید مجلس برای ریال ریال در امدهای نفتی تصمیم می گیرد.مردم را چی فرض کردید.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 12:02:42
  پاسخ
  16 0

  نهادهای مالی که دولتی نیستند، مانند بنیاد مستضعفان و .... ،خرج این گروههارا بدهند . گرچه این نهادهاهم داروندارشان از آن ملت است ولی به ملت پاسخگو نیستند.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 12:33:19
  پاسخ
  64 2

  خوب همونی که تپق میزدتومجلس بگوبیادبخونه

  • آریا
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:31:47
   14 0

   به همون دلیلی که با چنین سطح سوادی تونستند بیاییند نماینده مجلس و حتی بالاتر شوند...

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 14:46:33
   0 9

   اتفاقا همون که تپق میزد موافق تصویب بود.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:20:07
  پاسخ
  11 0

  اونکه نگران حضور نخبگان در کشور بود نگرانیش همین بود که کسانی سرنوشت کشور را به دست بگیرند که موجبات رسوایی این حضرات را فراهم بیاورند و عمق بیسوادی ایشان را آشکار کنند پس ٬پس بر اسبهای راهوار جهلتان همچنان بتازید و مانع پیشرفت کشور در هر زمینه را ایجاد کنید٬دلواپسان محکم پشت سرشما ایستاده اند

 • من
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:25:55
  پاسخ
  7 0

  اعتماد به نفس افسانه ای دارن در عوضش

 • رضایی
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 13:26:28
  پاسخ
  0 10

  فرار بجلو...هنوز سند امضای برجام توسط مطهری به قوت خود باقی است. خجالت خوب چیزیه

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 14:44:10
  پاسخ
  12 0

  جالبه که همان گروه سیاسی که تلفظ انگلیسی این نهاد نمی دونند تلفظ پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای هم نمی دانند و این فراتر از تلفظ این دو هست معلومه که سطح سوادشون چقدره. اگر دنبال بکنیم می رسیم به مدارک کیلوئی که این جماعت گرفته اند و بر مسند کشور نشته و برای مردم ایران تصمیم می گیرند.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 15:14:10
  پاسخ
  0 6

  کواکبیان در صحن علنی مجلس: خجالت می‌کشم بگویم از این دولت با چنین وضعیت اقتصادی حمایت کردم/ شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم می‌بینیم قیمت‌ دلار چند هزار تومان بالا رفت/مردم به ما می‌گویند شما در مجلس چه می‌کنید؟

 • مقیمیمد
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 15:16:48
  پاسخ
  2 3

  مدرکهای کیلویی دانشگاهی مثل مدارک دانشگاه هاوایی نتیجه اش همین میشه که نمی تونند چارتا حرف را تلفظ کنند. راستی چرا از همه دستگاها تحقیق و تفحص شد جز دانشگاه آزاد زمان جاسبی

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 15:19:19
  پاسخ
  1 9

  این از نتایج سحر است اعتراف کواکبیانباشید تا صبح دولتتان بدمد وبقیه هم به غلط کردن بیافتید ومردم بدانند کی دروغگوست انان که قرارداد ومعاهده ننگین امضا کردند ودر باغ گلابی رفتند ومملکت را فلج کردند یل انان که با پیروی از ولی خوددر مقابل وطن فروشان مقاومت کردند کواکبیان در صحن علنی مجلس: خجالت می‌کشم بگویم از این دولت با چنین وضعیت اقتصادی حمایت کردم/ شب می‌خوابیم و صبح بلند می‌شویم می‌بینیم قیمت‌ دلار چند هزار تومان بالا رفت/مردم به ما می‌گویند شما در مجلس چه می‌کنید؟

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 16:07:28
  پاسخ
  0 5

  ملاک سازمان ملل است یک تعریف از سازمان ملل ارائه میکنید؟همونجایی که گاهی رئیس حقوق بشرش میشه عربستان و آنتونی محض خاطر پول آمریکا حاضره به هر خفتی تن بده و رئیس قبلیش میگفت من شرمندم که فلان حرفو زدم چون فلان کشور خواسته بود زیاد به اینجور جاها دل خوش نباش.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 16:27:41
  پاسخ
  10 0

  وقتی آن استاد گرامی تلفظ کننده دانشگاه سوووربووون سوررربن لووری لووبر لوبیا دوباره انتخاب میشه بره اون بالای مجلس بشینه کسی نیست بگه خب تو باعث خجالت و شرمندگی هستی دیگه حسابش کن مگه کزیمی قدوس نبود بلد نبود بنویسه ان پی تی بر علیهش حرف میزد

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 16:28:06
  پاسخ
  11 0

  کاخ سفید حسینیه نشد ولی مجلس خوب.....شد

 • محمد قاسمی
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 16:37:47
  پاسخ
  0 4

  البته شماهم قبلا گفتی نمیدونی چیه ولی چیز خوبیه برای تصویب یا عدم آن به قانون اساسی مراجعه کنید نفی سبیل

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 18:12:16
  پاسخ
  2 4

  اقای پزشکیان یعنی حتما یک نهاد خارجی باید حساب کتاب مملکت مارو دستش بگیره تا اختلاسها معلوم بشه یعنی قوه قضاییه و مجلس و دولت هیچ هستند چرا دروغ تحویل مردم میدید شما فعلا برو روسیه رو جام جهانی نظارت کن ما میمانیم با مشکلات کمر شکن اقتصادی

 • امیر تبریز اوغلی
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 18:45:40
  پاسخ
  15 4

  از اونجایی که چند تا سایت معلوم الحال برجام رو با تبلیغات کرده بودن نقطه اوج برا ملت ایران

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 19:28:17
  پاسخ
  1 9

  اون آقایی که لفظ fatf رو نتونست به کار ببره یعنی همون آقای ل "مدافع" fatf بود نه مخالفش این اولی. در ثانی فرضا آقای مطهری شما درست میگی و الحاق به این لایحه هیچ خطر امنیتی و اقتصادی برای ما نداره و قرار نیست سپاه و حزب الله و نهادهای وابسته تحریم بشن. حالا شما میتونی بگی از کی غربی ها اینقدر مهربون شدن که حاضرن بدون تحریم سپاه و تروریستی خوندن اون و مسائلی از این قبیل،فشارها رو علیه ما بردارن اونم فقط با یک fatf خشک و بدون بهره برای خودشون. عجب ... یه معادله ساده ست یا باید از موشکی و منطقه و اینا دست برداریمتا بعدشم تجزیه مون کنن یا اگر دست برنداشتیم چه با fatf و چه بدون اون تحریمیم.

 • فرشید
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 20:29:33
  پاسخ
  7 1

  سلام به نظرتون اگر نظارت درستی رو موسسات بود باز هم موسسات اینطور سر مرم کلاه میگذاشتند؟ شما حقوقهای نجومی،خانه های چند ده میلیاردی،اشرافیگری، رو بوجود اوردید چرا در این مورد توضییح نمیدین به مردم؟؟؟

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 21:36:33
  پاسخ
  4 2

  دو تا محبوب و دلسوز

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 21:42:36
  پاسخ
  5 0

  مگه یه ریگی به کفشتون هست که زیر بار این قرارداد نمیروید. اصلاح طلب واصول گرا حرفهای شما هم برای تصمیم گیرندگان مفت نمی ارزد

 • بدون نام
  پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 22:06:41
  پاسخ
  7 0

  مگه تلفظ موزه لوور را می دانستند

 • بی نام
  جمعه 25 خرداد 1397 - 00:25:25
  پاسخ
  7 0

  چرا به داد ملت نمی رسین؟

 • بی نام
  جمعه 25 خرداد 1397 - 00:25:44
  پاسخ
  10 0

  تازه اینا با این سطح از علم و دانش برای کل مملکت هم تصمیم می گیرن

 • ناشناس
  جمعه 25 خرداد 1397 - 09:51:57
  پاسخ
  2 0

  کشور لبنان قرارداد fatf راامضا نموده ولی ایران خیر, دایه مهربان تر از مادر که مبگویند دلواپسان ایران هستند ولاغیر

 • نام
  جمعه 25 خرداد 1397 - 13:21:29
  پاسخ
  6 0

  چون اين قانون جلوى دزدى و اختلاس رو ميگيره و اسمش روش هست نظم ادارى و مالى براشون ضرر داره خوب

 • ناشناس
  جمعه 25 خرداد 1397 - 13:37:52
  پاسخ
  2 0

  سایت محترم خبر انلاین: پیام گذاشتم به هیچ کس هم توهین ننمودم چراان را نشر نمیدهید

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

وبگردی