جمعه 30 شهریور 1397
پنجشنبه 31 خرداد 1397 - 10:40:14 چاپ

بازار مسکن دوباره به لاک رکود خزیده است؟

سلطان محمدی: افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ جهان عادی است

اقتصاد > مسکن - بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد حجم معاملات مسکن در بازار تهران با کاهشی قابل توجه در دو هفته اخیر روبرو شده است. کاهشی که اعضای صنف مشاوران املاک از آن به عنوان رکود این بازار یاد می‌کنند.

 به گزارش خبرآنلاین، افزایش قیمت مسکن در سه ماه گذشته ، هجوم سرمایه ها به این بازار را در پی داشت . رشد معاملات در بازار نیمه هوشیار مسکن از یک سو و افزایش قابل توجه قیمت ها از سوی دیگر زمینه را برای رشد قیمت مسکن فراهم کرد اما این بار به نظر می رسد معادلات پیشین بر این بازار حکمرانی نمی کند چرا که به فاصله کوتاهی کاهش حجم معاملات سردی تنور این بازار را به همراه دارد .

 در بازار مسکن چه می گذرد؟
مهدی سلطان محمدی ، تحلیلگر اقتصاد مسکن در این خصوص معتقد است : رشد قیمت ها در بازار مسکن شهرهای بزرگ امری و طبیعی و گریز ناپذیر است .

وی با تاکید بر اینکه توسعه این شهرها ، زمین را برای ساخت و ساز کمیاب کرده است، گفت: این وضعیت در بسیاری از شهرهای بزرگ و توسعه یافته اروپایی نیز به چشم می خورد و تهران نیز به عنوان بزرگترین شهر کشور از این قاعده مستثنی نیست از این رو باید پذیرفت که رشد قیمت ها در کل می تواند منطقی باشد و قیمت مسکن در تهران نیز با همین مولفه ها بالاتر از دیگر شهرهاست و فاصله ای قابل توجه را حفظ می کند.

 این تحلیل در شرایطی از سوی وی ارائه می شود که افزایش قیمت مسکن در برخی مقاطع حالت انفجاری به خود گرفته و تجربه جهش قیمت مسکن در مقاطع زمانی مختلف از ذهن ها پاک نشده است.

 امسال نیز در حالی مسکن برای قیمت های بالاتر فرش قرمز گسترانید که بررسی ها نشان می دهد اقتصاد ایران بار دیگر زیر سایه تحریم قرار دارد و این انتظار وجود داشت در تنگی و سختی قیمت ها در کالاهای چون مسکن دستخوش افزایش قابل توجه نشود اما سلطان محمدی می گوید لزوما در دوره های تهدید قیمت ها در بازار مسکن کاهش نمی یابد چرا که غیر عادی شدن شرایط اقتصاد حرکت سرمایه ها را به دنبال دارد و در نتیجه رشد قیمت ها در بازار مسکن نیز محتمل است همان طور که در سال 1391 نیز در دوره تشدید تحریم ها جهش قیمت مسکن اتفاق افتاد .

 وی می گوید آنچه در بازار می گذرد، اتفاقی غیر طبیعی نیست، بازار در حال تطبیق خود با شرایط تازه اقتصادی، یعنی افزایش نرخ ارز، کاهش سود بانکی و همچنین جابجایی سرمایه های سرگردان در بازار است .

رکود زودهنگام رسید
اگر از شمال شهر تهران به سمت مرکز شهر بیایید با انبوه واحدهای در حال ساختی روبر می شوید که دوره ساختشان کمی طولانی تر از روند معقول است . برخی مشاوران املاک معتقدند این طولانی شدن به بالا رفتن هزینه های ساخت و ساز باز می گردد و رونق زودگذر سه ماهه هر چند تنفسی مصنوعی برای برخی از آنها محسوب می شد اما نتوانست تغییری چندان را ایجاد کند .

از سوی دیگر به کف رسیدن معاملات در ماه مبارک رمضان اتفاقی گریز ناپذیر بود که سنت بازار ایران محسوب می شود . یکی از مشاوران املاک در شمال تهران در این خصوص به خبرنگار ما گفت: بازار مسکن درگیر بحران پیچیده ای است . از یک سو هزینه ساخت و ساز افزایش یافته و از سوی دیگر معاملات چندانی وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سئوال که ایا افزایش معاملات در سه ماه گذشته نشانه بازگشت رونق به این بازار نیست؟ گفت: در این مطنقه رشد قیمت واقعی اتفاق افتاد اما واحدهایی که با قیمت های بالاتر فروش رفتند غالبا واحدهایی بودند که بین 60 تا 70 متر قیمت داشتند. در حقیقت هنوز خانه هایی که کمتر از یک میلیارد تومان دارند، حتی در شمال شهر برای مردم مطلوبیت ندارند و افراد زیادی قادر نیستند پای معامله خانه های میلیاردی بروند . یکی از مشاوران املاک در مرکز شهر نیز بالا بودن تقاضا برای خانه های کوچک را تایید کرد.

او گفت: درست است که در منطقه یک تا شش انبوهی خانه میلیاردی وجود دارد اما این خانه ها با قیمت های میلیاردی معامله نشده اند، بلکه در روند افزایش قیمت ها میلیاردی می ارزند.

عدم کشش بازار واقعی است؟
در عین حال مسئولان اتحادیه املاک معتقدند که بازار مسکن کشش افزایش قیمت را ندارد و تداوم این وضعیت می تواند زمینه را برای خزیدن دوباره این بازار در لاک رکودی فراهم کند .

مسکن در 10 سال گذشته ،از پس انفجار قیمت ها در سال 1385 و 1386 با رکودی کشدار روبرو شد . هر چند در این سال ها قیمت ها روند افزایشی خود را حفظ کرده اند اما با این حال نبود تقاضا برای خرید و فروش دولت را مجاب کرد که طرح های تشویقی با هدف افزایش قدرت خرید به اجرا بگذارد . با توجه به گفته های مشاوران املاک در تهران به نظر می رسد رونق حاصل شده نیز به خانه هایی با متراژ کوچک باز می گردد، خانه هایی که تقاضای دریافت کنندگان تسهیلات بر آن ها بیش از سایر متراژها متمرکز است.  

223223

16 دیدگاه
 • بی نام
  پنجشنبه 31 خرداد 1397 - 22:29:34
  پاسخ
  17 3

  پس چرا تو استانبول گرون نمی شه؟؟؟؟

  • بی نام
   یکشنبه 3 تیر 1397 - 07:31:47
   24 10

   وقتی سکه و ارز هست چرا تو مسکن پولمون رو بخوابونیم

  • قاسمی
   یکشنبه 3 تیر 1397 - 08:21:58
   19 0

   وضعیت خیلی بد شده اگر اینطوری پیش برویم خانه و زمین کلاً قابلیت نقد شوندگی را از دست می دهند چون مردم با هر توان مالی نمی توانند خانه و زمین بخرند ولی خرید سکه و لوازم خانگی و ارز متناسب با هر توان مالی قابل خرید و نقدشوندگی هستند و به این شکل صنعت ساختمان راکدتر از قبل می شود

 • بی نام
  پنجشنبه 31 خرداد 1397 - 23:33:57
  پاسخ
  38 1

  جهت بازار ملک ومسکن، عکس جهت بازار ارز و طلا است. وقتی پول ملی کم ارزش شود، قیمت زمین و مسکن کاهش می یابد. بازار خودرو و مسکن، از معدود بازارهای حبابی کنونی است. رکود برای مسکن کافی نیست و باید قیمت حبابی آن واقعی شود.

 • رضا
  جمعه 1 تیر 1397 - 00:24:52
  پاسخ
  7 26

  ما هر کسی رو میبینیم میگه خونه خریدم من نمیدونم پس کجاست رکود و کمپین

 • محجوم
  جمعه 1 تیر 1397 - 14:06:32
  پاسخ
  30 2

  رکود این دفعه بسیار سنگین ترو طولانی تر خواهد بود و بازار مسکن برای رونق چاره ندارد مگر این که به تدریج قیمتها را به سمت متعادل شدن و کاهش پیشش برد تا خریدران واقعی به بازار بیایندچون با تورم سنگین و افزایش قیمت اکثر کالا ها و عدم افزایش درامد و افزایش بیکاری و در خوش یینانه ترین حالت ثابت ماندن درامد خانوارها که خیلی ها حتی دچار کاهش درامد شده اند. متثاضی برای مسکن وجود نخواهد داشت و سرمایه گذاری در مسکن باعث حبس سرمایه و سوخت شدن ان میشود.

 • بهارلو
  شنبه 2 تیر 1397 - 08:17:45
  پاسخ
  41 2

  رکود پیش روی مسکن خیلی شدید تر از سالهای قبل خواهد بود و پیش بینی کارشناسان بر این است که مشابه چند سال پیش تحت تاثیر این رکود افت شدید در بخش مسکن را شاهد خواهیم بود و خریدارانی که در این روزها خرید می کنند با خواب سرمایه به دلیل رکود و افت قیمت روبرو خواهند شد

 • امیر
  شنبه 2 تیر 1397 - 08:23:46
  پاسخ
  32 1

  تیر خلاص برای کاسبان و دلالان مسکن,

 • بی نام
  شنبه 2 تیر 1397 - 08:36:12
  پاسخ
  16 0

  به نقل از یک خبرگزاری فکر کنم خبرگزاری تسنیم بود یک نفر 39000سکه یعنی نود و هفت میلیارد تومان و یک نفر دیگر 20000 سکه یعنی پنجاه میلیارد تومان سکه خریده به نظر شما این افراد عامل نفوذی دشمن هستند و قصد به هم ریختن اقتصاد کشور را دارند یا رانتخوار هستند و اصلاً این همه پول را ازکجا اورده اند و افراد مشابه در بازار طلا مسکن و خودرو که اینگونه خرید کرده اند چه کسانی هستند و هدفشان چیست و وظیفه مسئولین در خصوص این افراد چیست لطفاً نظر بدهید ؟ آیا مردم در مقابل این افراد راهی جز کمپین نخریدن مسکن و سکه و خودرو دارند وقتی که می بینند مسئولین هیچ کاری نمی کنند؟

 • بی نام
  شنبه 2 تیر 1397 - 10:03:26
  پاسخ
  29 1

  امیدوارم هیچوقت ازین لاک بیرون نیاد تا مردم یه نفس راحت بکشن

 • همشهری
  شنبه 2 تیر 1397 - 12:48:12
  پاسخ
  2 1

  متاسفانه مقدمه همه نظرات خوب است اما نتیجه گیری نادرست طی 8 سال رکود سنوات ماضی روند سرمایه گذاری در بخش مسکن به شدت کاهش یافت .این روند هم در ساخت وساز وهم در خرید مصرفی وهم در خرید سوداگرانه تبلور یافت .ماحصل همه این نیرو ها عدم توان فنر وکشش بازار مسکن در خصوص قفل قیمت ها وعدم جهش ان بودوشاهد بودیم طی 3 مرحله قیمتها بشدت نوسان پیدا نمود ودر وضعیت تعادلی جدید قرار گرفت .باستثناء 6 ماهه گذشته که امار ها نشان از ورود سرمایه گذاران تولید کنندگان وسوداگران به بخش مسکن میدهد با افزایش قیمت ها همچنان تقاضا برای سوداگری وتولیدتداوم اما در بخش مصرفی با کاهش تقاضای موثر روبرو هستیم .این بدان معنی است که اگر روند اتی اثار تحریم ها وسیاست های اقتصادی دولت منجربه ....ادامه دارد

 • بی نام
  شنبه 2 تیر 1397 - 18:34:14
  پاسخ
  4 27

  وقتی همه چی مرتب در حال گرون شدنه خب طبیعیه که مسکن هم مرتب گرون میشه و از این هم گرون تر میشه

  • بی نام
   یکشنبه 3 تیر 1397 - 09:14:50
   28 2

   در بحران و فاجعه اقتصادي اولين كالاي كه قيمت ان سقوط كنه مسكنه

 • ali
  چهارشنبه 6 تیر 1397 - 16:44:07
  پاسخ
  10 0

  به درک بره تو رکود درنیاد

 • بی نام
  یکشنبه 10 تیر 1397 - 10:54:57
  پاسخ
  9 0

  با کاهش نقدینگی قیمت مسکن به زودی کاهش و افت شدیدی را تجربه خواهد کرد. این افت به مراتب شدیدتر از سالهای پیش است.

 • محسن
  شنبه 6 مرداد 1397 - 23:57:47
  پاسخ
  2 0

  مطمعن باشید بازار مسکن هر روز از روز قبل بیشتر به رکود نزدیک میشود

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
وبگردی