نظر وزیر اسبق راه و شهرسازی درباره مولدسازی دارایی‌ها/ نتیجه مدل روسی خصوصی‌سازی چه بود؟

عباس آخوندی گفت: مولدسازی یک ایده معیوب و مخدوش و سرپوشی برای انتقال رانت‌های بسیار بسیار بزرگ به نهادهای خاص است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزیر اسبق راه و شهرسازی در گفتگو با آگاهی نو افزود: نتیجه این اقدام نیز جز خارج ساختن دارایی‌های ملموس بنگاه‌های وابسته به دولت از آنها، تشدید وضعیت ورشکستگی آنها و جاگذاری تعهدات آنها برای دولت چیز دیگری نیست.

عباس آخوندی گفت: در ادبیات خصوصی سازی به این، غارت بنگاه‌ها توسط صاحبان سهام و مدیران آنها می‌گویند. نمونه برجسته‌ی آن در فرایند خصوصی سازی صورت‌گرفته در روسیه مستند شده است که منجر به شکل‌گیری الیگارشی‌هایی در اندازه بین‌المللی شد. الیگارش‌هایی که هم‌پیمان ترامپ در امریکا، بوریس جانسون در بریتانیا و بانک‌های سوییس و سایر مراکز جذب پول شدند.

وی تاکید کرد: بی‌گمان این اقدام منجر به افزایش عدم تعادل، برهم خوردن نظام و ساختار تولید و خلق ارزش افزوده، گسترش و رواج سفته بازی گسترده در موضوع املاک و ساختمان و به عبارت دیگر زمین خواری‌های بسیار بزرگ‌تر از گذشته و شهرفروشی‌هایی فراتر از آنچه که کلان‌شهرها تا کنون تجربه شده‌است، خواهد شد. قطعا پس از این اقدام امکان نفس کشیدن در شهرهای بزرگ مشکل‌تر و محیط زیست آلوده‌تر، کم‌آبی بیشتر و ترافیک کشنده‌ی کلان‌شهرها سخت‌تر خواهد شد.

وی ادامه داد: فاصله طبقاتی و تقسیم شهر به مناطق فقیر و غنی و بالا و پایین با فاصله بیشتری صورت خواهد گرفت. از نظر من، این ایده نتیجه‌ی دیگری جز این موارد ندارد. ولی اگر بخواهیم بحث را شروع کنیم و فرایندی نگاه کنیم، خوب است که موضوع را در آیینه‌ی خصوصی‌سازی ببینیم. ابتدا ببینیم سیاست‌های کلی اصل ۴۴ با چه هدف و توجیهی آغاز شد و به چه سرنوشتی منجر شد. ایده‌ای که میتوانست به انقلاب اقتصادی منجر شود اما در نهایت به ضد خودش بدل گشت و نظام تولید ملی را با موانع ساختاری مواجه ساخت. این روش بحث را از این جهت می‌گویم که بدانیم نظریه هایی مثل مولد سازی از کجا نشات می‌گیرد و چگونه در نظام سیاسی ایران هدایت می‌شود. البته خود حضرات هم این موضوع را ذیل خصوصی‌سازی تعریف می‌کنند با این ادعا که ما از اشتباه‌های گذشته درس گرفته‌ایم.

آخوندی ادامه داد: البته من نشان خواهم داد که بله درس گرفته‌اند البته، به نفع الیگارش‌های وطنی. نگاه من به این موضوع بیش تر از منظر اقتصاد سیاسی است و فکر می‌کنم در حال حاضر درست آن است که از این منظر به چنین موضوعی نگاه شود.

۲۲۳۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1747312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =