صدور ۱٠۵ مورد مجوز سقط جنین در کرمانشاه طی پنج ماهه امسال 

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه گفت: در پنج ماهه نخست سال جاری از مجموع ١٣١ درخواست مجوز سقط جنین در استان کرمانشاه برای ۱۰۵ مورد مجوز صادر شده است.

سلیم خانی در گفتگو با خبرنگار خبرآنلاین کرمانشاه، اظهار کرد: تا قبل از سال ۱۴۰۰ و پیش از تصویب قانون جوانی جمعیت ماده‌ای در رابطه با سقط جنین در قانون داشتیم که این قانون بیان کرده بود، جنین‌هایی که در سن زیر ۱۹ هفته هستند و مشکل ژنتیکی و جنینی دارند مشمول سقط قانونی می‌شوند.

وی افزود: پزشکی قانونی با بررسی بیماری‌هایی که مربوط به جنین و غیر قابل درمان بود، پرونده‌ها را بررسی و بر روی آن‌ها نظر می‌داد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه تصریح کرد: بعد از قانون جوانی جمعیت عنوان شد که برای این امر باید یک کمیسیون با حضور یک قاضی، یک متخصص پزشکی قانونی و یک متخصص متبحر در رابطه با موضوع کمیسیون تشکیل شود.

این مقام مسئول اذعان کرد: در گذشته از ۲ متخصص پزشکی قانونی و در رابطه با مادر جنین از سه متخصص نظرخواهی می‌شد اما قانون جدید بیان کرد که پرونده باید در کمیسیون مطرح شود.

وی تشریح کرد: در کمیسیون برخی موارد فقهی اضافه شده است و پدر و مادر با اجازه یک پزشک پرونده را تشکیل و آن را به کمیسیون ارسال می‌کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: اگر شرایط مجوز داشته باشند برای آن‌ها صادر می‌شود و مراجعه کنندگان هم عموما مشکل جنین و یا مشکل مادر دارند و بارداری برای مادر خطر جانی در پی دارد.

وی گفت: به عنوان نمونه مادر مشکل قلبی، سرطان یا مشکل کلیوی دارد و بارداری برای او خطرناک است و پس از اطمینان پزشک، مجوز سقط صادر می‌شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: سال ۱۴۰۰، ۲۸۷ مورد مراجعه کننده سقط جنین داشتیم و ۲۵۲ مورد مجوز سقط را دریافت کردند و امسال از ابتدای سال جاری تا انتهای مرداد ماه ۱۳۱ مراجعه کننده داشتیم و ۱۰۵ مورد مجوز سقط صادر شد.

خانی خاطرنشان کرد: در پنج ماهه نخست سال گذشته ۱۱۶ مورد مجوز سقط جنین صادر شد و سه مورد عدم مجوز صادر شده است.

وی تشریح کرد: معیار حال حاضر پزشکی قانونی برای سقط جنین ١٨ هفته و ۶ روز است و بر اساس ماه‌های قمری مجوز می‌گیرد و بالاتر از آن مجوز دریافت نمی‌کند.

این مقام مسئول ابراز کرد: اگر از این سن (١٨ هفته و ۶ روز) بیشتر شود مجوز سقط باطل می‌شود هر چند در مواردی که برای مادر مشکل وجود داشته باشد قانون محدودیت سن در نظر نگرفته است.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1820456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =