شیرخشک سهمیه‌بندی شده با افزایش قیمت ۴۰ درصدی/ حذف اتباع و ایرانی‌های بدون شناسنامه از شیرخشک

متصدی داروخانه به خبرآنلاین می‌گوید: «کمبودشیرخشک تقریبا از فروردین شروع شده و کماکان تا الان ادامه داشته است. قبلا فقط شیرخشک های دارویی مثل HI ۱ , ۲ کم بود اما الان شیرخشک معمولی کم است در هر صورت به کسانی که فاقد کدملی هستند،هیچ‌کدوم آن‌ها داده نمی‌شود.»

آیدا صالحی: «از روستا به شهر آمدم تا برای بچه‌ام شیرخشک بگیرم این دهمین داروخانه‌ای است که آمدم و شیرخشک ندارد. باید چه کرد ؟ بچه‌ام یکسال و نیمه است به شیر مادر هم حساسیت دارد و از گرسنگی گریه می‌کند..»

این صحبت‌های پدری است که در داروخانه به دنبال یک قوطی شیرخشک می‌گشت. داستان کمبود شیر خشک تقریبا از فروردین امسال آغاز شده و کماکان ادامه دارد. خانواده‌ی کودکان زیر دو سال از کمبود این محصول گلایه دارند کمبود محصولی که تا کنون به طور کامل رفع نشده و موجودی محدود شیرخشک با شرایط خاص سهمیه‌بندی پخش می‌شود.

اگر تا قبل از این با مراجعه به داروخانه شیرخشک عادی خریداری می‌شده اکنون برای دریافت شیرخشک باید کد ملی ارائه شود و فقط به کدملی کودکان زیر دو سال چند قوطی داده می‌شود.

محمد طاهری، کارشناس حوزه دارو در توضیح علل کمبود شیرخشک به خبرآنلاین می‌گوید: «کمبود شیرخشک علل متفاوتی دارد که یکی از آن‌ها عدم تخصیص ارز برای خرید مواد اولیه تولید شیرخشک کارخانه‌های داخلی است. عامل دیگر عدم برنامه‌ریزی مناسب برای انباشت محصول در مواقع اضطراری و بر اساس نیاز سالانه است.»

شیرخشک سهمیه‌بندی شده با افزایش قیمت ۴۰ درصدی/ حذف اتباع و ایرانی‌های بدون شناسنامه از شیرخشک

افزایش قیمت شیرخشک ایرانی و خارجی

محصولات بعد از مدتی نایابی وقتی دوباره روانه‌ی بازار می‌شوند با افزایش قیمت همراه بوده‌اند. شیرخشک هم از این قائده مستنثنی نبوده است البته قیمت شیرخشک با ارائه کد ملی یا بدون آن تفاوتی ندارد. یک متصدی داروخانه به خبرآنلاین می‌گوید: «هزینه شیرخشک افزایش قیمت ۴۰ درصدی داشته است. شیرخشک ایرانی آپتامیل، نان و ببلاک از قیمت ۴۰ الی ۵۰ هزار تومان به ۷۰ الی ۸۰ هزار تومان رسیده است.»

این متصدی در توضیح قیمت شیرخشک‌های وارداتی اضافه می‌کند: «شیرخشک‌های وارداتی در داروخانه‌ها موجود است اما قیمت آن بالاست و مردم توان خرید ندارند. شیرخشک ببتامین جونیور قیمت‌اش ۱۷۰ بود و الان ۷۸۰ شده است. شیرخشک ریسورس جونیور ۸۰ هزار تومان بود و الان ۴۰۰ هزار تومان شده است.»

محمد طاهری درباره‌ی واردات شیرخشک می‌گوید: «مقداری از کمبود شیرخشک از طریق واردات جبران شد. قرار شد ما به تفاوت قیمت شیرخشک‌های وارداتی و ایرانی که در سامانه ثبت می‌شود به داروخانه‌ها پرداخت ‌شود. حال اینکه سازوکارهای این مابه‌التفاوت چگونه است و چطور پرداخت می‌شود هنوز مشخص نیست و اطلاع‌رسانی درست نشده است.»

شیرخشک سهمیه‌بندی شده با افزایش قیمت ۴۰ درصدی/ حذف اتباع و ایرانی‌های بدون شناسنامه از شیرخشک

موانع سهمیه‌بندی شیرخشک و ارائه کدملی

در گذشته فقط شیرخشک‌های دارویی کم بود اما از فروردین شیرخشک معمولی هم کم است. تاکنون کمبود شیرخشک در داروخانه‌ها به طور کامل رفع نشده و سهمیه‌بندی شده است. عرضه شیرخشک با ارائه‌ی کدملی امکان‌پذیر است که با تکیه بر این موضوع، اتباع به دلیل نداشتن کدملی از دریافت شیرخشک محروم هستند. شیرخشک به اتباع با کارت اقامت هم داده نمی‌شود زیرا در سامانه تیتک فقط با کدملی ثبت می‌شود. این مشکل فقط مربوط به اتباع نیست زیرا ایرانی‌هایی که به اقتضای شرایط( عدم ثبت رسمی ازدواج، ازدواج قومی) کدملی دریافت نکرده‌اند و حالا با مشکل روبه‌رو شده‌اند. کارشناس حوزه دارو درباره‌‍‌ی افراد فاقد کدملی و مشکلات آن‌ها اضافه می‌کند: «کمبود شیرخشک فقط مربوط به اتباع خارجی نیست چه بسا در استان‌هایی که ازدواج قومی و قبیله‌ای رواج دارد کودکانی فاقد کد ملی که تعداد کمی هم نیستند حضور دارند. این مسئله برایشان مشکل ساز شده است به‌علاوه بچه‌های شیرخوارگاه در فرایند زمانی ثبت شناسنامه و تا دریافت کد ملی از دریافت شیرخشک محروم می‌شوند چون کدملی ندارند.»

شیرخشک سهمیه‌بندی شده با افزایش قیمت ۴۰ درصدی/ حذف اتباع و ایرانی‌های بدون شناسنامه از شیرخشک

راه‌حل پیشنهادی جایگزین دریافت کدملی

پیگیری‌های خبرگزاری خبرآنلاین از سید جلیل میرمحمدی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم به یک جواب رسید: «اطلاعی ندارم.»

طاهری اما راه‌حلی پیشنهاد می‌دهد: «در استان‌های مهاجرپذیر و استان‌هایی مانند خراسان جنوبی، شمالی و سیستان‌وبلوچستان در بعضی داروخانه‌های منتخب در شهرهای این استان‌ها که آمار کودکان ایرانی فاقد کدملی و کودکان مهاجر بیشتر است سهمیه شیرخشک بیشتری اختصاص بدهند تا بدون دریافت کد ملی و ثبت در سامانه به خانواده‌ها عرضه شود.»

بیشتر بخوانیم: جزییات عرضه شیرخشک دولتی به کودکان زیر دو سال

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1842590

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مجتبی IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  39 3
  حمایت جدید فرزند اوری است شیرخشک 80 تومنی شده 400 خدا قوت دولت مردمی
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  22 0
  چه پیشنهادی!! چون افغانی زیادهست سهمیه بیشتری به افاغنه بدهید به جای اینکه جلوی زاد و ولد اینهمه افغانی را بگیرند تا هر خانواده افغانی ۱۰ تا ۱۵ بچه تولید نکند
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  9 0
  تاسف
 • کمال IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  9 25
  الان متوجه شدم که چرا یزید آب را بر شیرخوارگان امام حسین بست .چون کد ملی عراق ،؛ یاران امام حسین نداشتند.از اینجا بر یزدیان کشورم سلام میکنم که شیر خشک را به طفلان افغان بسته اند.
 • احمد IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  21 0
  به این پدر بگویید برود و به رئیس جمهور نامردمی بگوید که هرچه قول داده باد هوا و دروغ بوده و پدر مردم را درآورده است و باشد که جزای آن راخواهند دید هرآنکس که بد کند خواهد دید خواه شاه باشد خواه گدا
 • جانعلی IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  27 0
  خدایی یک محصول بنام شیرخشک نمیتونید کنترل کنید و یا نمیخواهید کنترل کنید بعدا به مردم میگید فرزندآوری کنید . شرم برشما جان بچه هاتون بشید یک کم فکرکنید . اگر تو دانشگاه دو واحد درس زنجیره تولید رو پاس کرده باشید . متوجه کاراتون میشید
 • ابراهیم IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  2 10
  به نام حق تعالی. جریان سرمایه داری با نفوذ در اقتصاد و سیاست و ایجاد فساد و تولید فقر مردم را از نظام اسلامی ناامید و ناراضی کرده و میکند.اما چرا دولت که داعیه مردمی دارد با ایجاد شفافیت و تقویت نظارت مردمی به وعده های خود عمل نمیکند؟
 • RU ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  7 23
  شرم کنید که برای نوزاد افغانستانی شیرخشک ندارید
 • ناشناس IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  3 19
  شرم کنید که برای نوزاد افغانستانی شیرخشک ندارید
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  8 0
  خجالت آوره
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  18 2
  افتخاری دیگر برای دولت محرومان سهمیه بندی شیر خشک برای تشویق به فرزندآوری!!!!!!!!
 • Amir US ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  15 0
  کسی که هنوز ازدواج ثبت نمی کنه ، شیر خشک می خواد چکار، هیچ حقی ندارد
 • IR ۱۶:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  5 0
  افسوس
 • حسین IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  12 14
  در ایران همه چیز سهمیه بندی میشود خب حالا اینجوری هست آن طفل اتباع در ایران متولد میشود چی گناه دارد که بهر دلیل شیر خشک نمیدین آیا واقعا این کار در کدام ادیان یا کشور جایز هست واقعا آدم میمونه من دیروز یک طفل اتباع را دیدم ک سه روز است به دنیا آمده شیر خوش بهش نداد همش گیریه میکرد علتش این بود که دارو خانه میگفتش کد اختصاصی بچه را بده تا شیر خوشک بدم مادرش می‌گفت بیمارستان هنوز گواهی ولادت نداده اداره اتباع رفتیم گفته گواه ولادت بیارید خب حالا خودتان قضاوت کنید
 • GB ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  8 19
  امیدوارم مسوولین درباره بچه های شیرخوار افغانی با در نظر گرفتن وجدان و منش انسانی و ایرانی تصمیم بگیرند و این طفلان معصوم رو از شیر محروم نکنند ،بچه ،بچه است از هر قوم و نژادی که باشه ،باید مورد توجه قرار بگیره
 • زینب بانو‌ IR ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  21 5
  اینقدر افغانی وارد ایران شده متاسفانه از مرز بی درو‌پیکر ایران و با زادوولد بی رویه و بسیار زیادشان هر چه شیر خشک بود نوزادانشان خوردند!!!! فردا اگر نان هم گیر مردم ایران بیاید و جیره بندی نشود با هجوم افغانی ها شانس آوردیم .
 • IR ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  1 15
  رفقای حسن کلید ساز در شامورتی بازی جدید کنترل و نظارت شیر خشک برای ساماندهی توزیع را برای تشویش اذهان مردم سهمیه بندی تیتر زدند
 • ناشناس GB ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۰
  16 0
  باز بچه بیارید
 • سید IR ۰۱:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۱
  13 2
  درسته به بچه باید شیر خشک داد از هر قومی و ملتی باشه حرفتون درست،اما یه سوال مگه کشور ما تعهد برداشته که 40میلیون حالا کمی بیشتر یا کمی کمتر افغانی را مسکن،خوراک،پوشاک،دارو و خدمات بسیار دیگری بده،دولتشون ولشون کرد 3سال کمک دوستانه کردیم بس است دیگه روزی میرسه که اگه یه روزی یه افغانی با ماشین زیرمون بکنه در ایران ما باید به افغانی دیه بدیم باز هم ناراضی هستن