مرگ «الکسی ناوالنی» منتقد اصلی پوتین در زندان / واکنش مسکو

الکسی ناوالنی ۴۷ ساله که منتقد شماره یک ولادیمیر پوتین محسوب می‌شد به ۱۹ سال زندان به اتهام داشتن یک بنیاد ضدفساد محکوم شده و در حال گذران این مدت حبس بود.

به گزارش خبرآنلاین، رسانه‌های روسیه از درگذشت الکسی ناوالنی معترض ضد پوتین خبر دادند.

مرگ الکسی ناوالنی مخالف اصلی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه توسط سرویس مجازات فدرال در منطقه خودمختار یامالو-ننتس گزارش شده است.

ناوالنی در سال ۲۰۲۱ به دلیل مخالفت با سیاست های پوتین در روسیه به زندان افتاد.

به گزارش ایسنا، منابع خبری به شبکه خبری راشاتودی گزارش دادند که او بر اثر لخته شدن خون درگذشت.

روزنامه کومرسانت امروز (جمعه) نوشت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از مرگ الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف دولت در زندان، مطلع شده است.

پیش از این، سرویس زندان روسیه اعلام کرد که ناوالنی در زندان درگذشت و آن‌ها در حال بررسی دلایل مرگ او هستند.

دفتر تحقیقات کمیته تحقیقات روسیه در منطقه خودمختار یامالو-ننتس امروز اعلام کرد که تحقیقات در مورد مرگ الکسی ناوالنی سیاستمدار مخالف روسی آغاز و سازماندهی شده است.

سرویس تعزیرات فدرال روسیه همچنین اعلام کرد ناوالنی پس از پیاده روی در زندان احساس ناخوشی کرده و تقریباً بلافاصله بیهوش شده است.

این سرویس خاطرنشان کرد تمام اقدامات لازم برای احیای ناوالنی انجام شد، اما روند احیا بی‌فایده بود و در نهایت او درگذشت.

طبق روال تعیین شده توسط قانون، مجموعه‌ای از اقدامات تحقیقاتی و عملیاتی با هدف تعیین تکلیف در این باره در حال انجام است. این سرویس در بیانیه‌ای اعلام کرد که همه شرایط درباره این حادثه مطرح است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز اعلام کرد: تا آنجا که ما می‌دانیم، در حال حاضر مطابق با تمام قوانین فعلی، سرویس تعزیرات فدرال درگیر تمام بازرسی‌ها، شفاف سازی‌ها و ... است. یعنی دیگر هیچ دستورالعملی لازم نیست، زیرا مجموعه قوانین خاصی در این زمینه وجود دارد که در حال حاضر سرویس تعزیرات فدرال بر اساس آن عمل می‌کند.

الکسی ناوالنی ۴۷ ساله که دشمن شماره یک ولادیمیر پوتین محسوب می‌شد به ۱۹ سال زندان به اتهام داشتن یک بنیاد ضدفساد محکوم شده و در حال گذران این مدت حبس بود.

ناوالنی در ژانویه ۲۰۲۱ میلادی به محض بازگشت از آلمان به روسیه دستگیر شد. او در سپتامبر سال ۲۰۲۰ میلادی هنگام سفر از سیبری به سمت مسکو، در داخل هواپیما به کما رفت و در نهایت برای درمان به آلمان منتقل شد. آزمایش‌های انجام شده در بیمارستان آلمان نشان داد که او به سم اعصاب نوویچوک مسموم شده است.

منتقدان حکومت ولادیمیر پوتین مدعی هستند که مسمومیت او به دستور رئیس‌جمهوری روسیه انجام شده است، با این وجود کرملین هرگونه نقش داشتن در این ماجرا را رد می‌کند.

ناوالنی تا قبل از انتقال به منطقه «خارپ» در اوایل دسامبر ۲۰۲۳، در زندانی در حدود ۲۵۰ کیلومتری شرق مسکو نگهداری می‌شد.

وی در ویدئویی از زندان در ژانویه ۲۰۲۴، با سر تراشیده و بدنی لاغر ظاهر شده بود.

310310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1873581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =