۰ نفر
۱۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۳
مزایای فوم بتن

فوم بتن به طور مستقیم و غیرمستقیم در صنعت ساختمان، تأثیر بسزایی داشته‌است که در بحث تأثیر مستقیم می‌توان به سبکی آن اشاره کرد که به میزان قابل توجهی بار مرده را در ساختمان کاهش می‌دهد

فوم بتن به طور مستقیم و غیرمستقیم در صنعت ساختمان، تأثیر بسزایی داشته‌است که در بحث تأثیر مستقیم می‌توان به سبکی آن اشاره کرد که به میزان قابل توجهی بار مرده را در ساختمان کاهش می‌دهد به خصوص کفسازی با فوم بتن یا همان فوم بتن کف و در حالت غیرمستقیم می‌توان به عایق بودن در مقابل سرما، گرما و صوت اشاره کرد که به میزان چشم‌گیری می‌تواند در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند.

مزایای فوم بتن

پوروفوم طیفی از بتن فوم با چگالی کم است که به طور خاص برای پر کردن فضای خالی، تثبیت و سایر کاربردهای سبک طراحی شده است.

فوم بتن ماده ای بسیار کارآمد با چگالی کم است که تا ۸۰ درصد هوا را در خود جای داده است. عموماً خود تراز، خود متراکم است و به داخل فضاهای مختلف پمپ می‌شود. ریسک انقباض پلاستیک این نوع بتن یا ترک خوردگی و نشست به طور قابل توجهی کمتر از بتن استاندارد است.

مزایای اجرای فوم بتن

چگالی کم و مقاومت بالا:

چگالی معمول فوم بتن تازه‌ ریخته شده بین ۳۵۰ تا ۱۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است که مقاومت فشاری ۲۸ روزه ۰.۲ تا ۱۸.۰ نیوتن بر میلی متر مربع را می دهد. فوم بتن به دلیل چگالی کم خود، تنش عمودی کمی را به زیرسازی وارد می کند - یک ویژگی به خصوص مهم در مناطق حساس به نشست.

سیالیت بالا:

فوم بتن به راحتی با فشار نسبتا کم از طریق شیلنگ در فواصل طولانی پمپ می شود. این ماده به طور طبیعی خود تراز است و کوچکترین فضاهای خالی، حفره ها و درزها را پر می کند. هنگام قرار دادن در گودبرداری، فوم بتن با هر کانتور زیر درجه مطابقت دارد.

استحکام پس از خشک شدن

فوم بتن پس از هیدراته شدن، بدنه ای سفت و محکم می سازد. این سازه در واقع یک سازه مستقل (یکپارچه) است و پس از سخت شدن، بارهای جانبی را بر سازه های مجاور تحمیل نمی کند.

خود تراز و خود متراکم:

فوم بتن به طور طبیعی خود تراز و خود متراکم است و کوچکترین حفره ها، حفره ها و درزهای داخل محل ریختن را پر می کند.

طول عمر بالا:

فوم بتن ماده ای با عمر طولانی است. تجزیه نمی شود و مانند سنگ مقاوم است.

مقاومت در برابر سرما و گرما:

فوم بتن یک ماده عایق بسیار موثر است. ساختمان های ساخته شده از فوم بتن قادر به جمع آوری سرما یا گرما هستند که به حداقل رساندن هزینه های تهویه یا گرمایش کمک می کند. این ماده ایده آل برای کشورهای دارای آب و هوای گرم و سرد است.

میکرو اقلیم:

فوم بتن با جذب و خروجی رطوبت در طول روز و شب، رطوبت هوای اتاق را کنترل می کند. همچنین در خانه های فوم بتن دمای متوسط مطلوب در طول روز حفظ می شود.

سازگاری با محیط زیست:

بتن فوم هیچ ماده سمی تولید نمی کند، به همین دلیل از نظر زیست محیطی پاک محسوب می‌شود.

تنوع استفاده:

استفاده از فوم بتن برای تولید بلوک های ساختمانی، عایق حرارتی و صوتی سقف ها، کف، عایق‌کردن لوله ها، تولید بلوک های تاشو و پانل های پارتیشن در ساختمان ها و همچنین کفسازی فوم بتن یا همان فوم بتن کف و زیرزمین استفاده از فوم بتن با چگالی بالا از مواردی است که می‌توان از فوم بتن استفاده کرد.

مزایای فوم بتن

اقتصادی بودن

سبک بودن و داشتن مقاومت فشاری مطلوب و استاندارد با توجه به نوع کاربرد آن، از نظر اقتصادی می‌تواند هزینه‌ها و مخارج ساختمان را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد به دلیل اینکه بعد از استفاده‌ی آن، وزن اسکلت فلزی و دیوارها و همچنین سقف‌ها کاهش می‌یابند و کاهش مخارج فوندانسیون و پی ساختمان را با خود به همراه دارد زیرا با سبک‌تر بودن ساختمان، نیروی زلزله خسارات کمتری را در صورت وقوع دارد.

سهولت در اجرا

در روش‌های قدیمی نیروی کار زیادی جهت حمل‌ونقل و جابه‌جایی مصالح مورد استفاده قرار می‌گرفت، و همین امر باعث افزایش هزینه‌های زمانی، هزینه‌های مالی و تعداد زیاد نیروی کار می‌شد که انجام کفسازی و یا سایر امور را سخت‌تر می‌کرد درضمن، اجرای هرگونه نازک‌کاری بر روی پوشش فوم بتن، امری بسیار ساده است و چسبندگی قابل توجهی با سیمان و گچ دارد.

عایق بودن

فوم بتن به دلیل داشتن حباب‌های هوا در خود، عایق بسیار خوبی برای سرما، گرما و صوت است، همچنین پایین بودن وزن مخصوص آن در این امر بی‌تأثیر نیست.

ضریب انتقال حرارت فوم بتن در حدود ۰.۰۶۵ تا ۰.۴۳۵ است که واحد آن است که ضریب انتقال حرارتی بتن معمولی حدودا بین ۳.۱ تا ۷.۱ است که استفاده از فوم بتن به عنوان عایق می‌تواند در روند استفاده از وسایلی گرمایشی و سرمایشی تأثیر بسزایی داشته‌باشد، همچنین فوم بتن عایق مناسب صداست با ضریب بالای جذب آکوستیک که در نتیجه به عنوان یک فاکتور رفاهی در جهت جلوگیری از ورود صداهای مزاحم، اخیرا مورد توجه طراحان و معماران قرار گرفته‌است.

مقاوم در برابر یخ‌زدگی

فوم بتن در مقابل یخ‌زدگی و فرسایش‌های ناشی از آن و همچنین در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاومت بالایی دارد، زیرا در تمامی طول خود و ساختار استانداردش دارای تخلخل است در نتیجه شکاف‌های مویین و درزهای کمتری در سطح آن ایجاد می‌شود و اگر ضاخمت کافی را داشته‌باشد در مقابل نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبی را به همراه خواه د داشت.

مقاوم در برابر آتش

مقاومت فوم بتن در مقابل آتش بسیار بالا و مطلوب است به طوری که قطعه‌ای با وزن مخصوص حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب با ضخامت حداقل ۸ سانتی‌متر می‌تواند به راحتی تا ۱۲۷۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند و در وزن‌های پایین‌تر تقریبا غیرقابل احتراق است.

قابلیت برش پذیری

فوم بتن به دلیل داشتن بافت متخلخل، قابل برش با اره نجاری است و همچنین قابلیت میخ‌پذیری دارد که همین امر سبب می‌شود کارهای سیم‌کشی و نصب لوازم ‌برقی و تأسیسات سریع و راحت‌تر باشد.

سایر مزایای فوم بتن

مخلوط فوم بتن ته نشین نمی شود. از این رو نیازی به تراکم ندارد.

وزن مرده به دلیل سبک بودن بتن کاهش می یابد.

فوم بتن در حالت تازه خود دارای قوام جریان آزاد است. این خاصیت به پر کردن کامل فضاهای خالی کمک می کند.

ساختار فوم بتن دارای قابلیت پخش و توزیع بار عالی است.

فوم بتن بارهای جانبی قابل توجهی را وارد نمی کند.

فوم بتن کیان با اجرای فوم بتن انواع پروژه‌های مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی تجربه کافی در امر کفسازی طبقات و شیب بندی پشت بام را بدست آورده است. همچنین این گروه در سال ۱۳۹۲ شروع به تحقیقاتی در زمینه ی اجرای پروژه‌هایی با عنوان "تزریق فوم بتن" و یا "پرکننده بتن سبک" کرده است. تزریق فوم بتن در تهران اولین بار توسط این گروه در پروژه‌ای با هدف پر کردن بین درز انقطاع ساختمان و در پروژه‌ای دیگر با تزریق فوم بتن در دیوار حائل بین گودبرداری و خیابان اصلی اجرا شد. پس از این تجربه بزرگ که به پشتوانه توان متخصصین علمی و اجرایی این گروه صورت گرفت توانستیم در پروژه ملی با هدف پرکردن چاه‌های آب و فاضلاب شهر تهران خوش بدرخشیم و به عنوان یکی از قویترین مجری‌های پرکننده آب و فاضلاب از سوی انجمن بتن سبک سلولی ایران شناخته شویم. امروز نیز با همکاری شرکت تخصصی مترو تهران و قرارگاه خاتم الانبیاء دست به اجرای پروژه‌های بزرگی مانند تزریق فوم بتن در مترو شهری و راهسازی نموده ایم.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1913571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =