موضوع هدفمند کردن یارانه ها با واریز نقدی واقعی شد اما هنوز سئوالاتی ذهن جامعه را به خود مشغول کرده است.

 محمود عزیزی: در شرایطی که اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها با واریز نقدی به حساب های بانیک سرپرستان خانوارها در 6 استان کشور آغاز شده است اما حرکت چراغ خاموش دولتمردان و نحوه اطلاع رسانی درباره بزرگترین جراحی اقتصادی-اجتماعی کشور که باید اجرایی شدن آن را آغاز دورانی جدید در حیات اقتصادی دانست موضوعی است که مسئولان مربوطه به دلیل ایجاد آثار تورمی آن در همه ماهای گذشته ترجیح دادند به صورت کلی درباره آن سخن بگویند و پاسخ گویی به سوالات در خصوص قانون هدفمند کردن یارانه ها را به آینده موکول کنند.

حتی از دل جلسات شمس الدین حسینی سخنگوی اقتصادی دولت که هراز چندگاهی برگزار می شد، پاسخ های روشن و دقیقی که دغدغه های جامعه را پاسخ دهد دریافت نمی شد. همه اظهار نظرها به تصمیمات کارگروه طرح تحول اقتصادی موکول شد تا در شرایطی که مجلس درباره تبعات تاخیر در اجرای این قانون به دولت تذکر می داد هیچ کس جز حلقه ای از دولتمردان از آنچه قرار است با آغاز طرح تحول اقتصادی رخ دهد، آگاه نباشد.

اظهارات رئیس جمهور در سفر هیات دولت به استان اردبیل درباره آغاز طرح هدفمند کردن یارانه ها همزمان با میلاد امام رضا(ع) خبری بود که در نگاه مردم و برخی مسئولان اولین گام در هدفمندی یارانه ها است. البته احمدی نزاد در جمع مردم اردبیل تلاش کرد تا نگرانی ها را بزداید و به مردم اطمینان خاطر دهد. اعلام واریز مبلغ 81 هزار تومان برای هر نفر موضوعی بود که انبوهی از سوالها را به اذهان مردم سرازیر کرد. 

میزان دقیق یارانه ها، میزان افزایش قیمت ها و حامل های انرژی، چگونگی آزاد سازی آب، برق، گاز در سال جاری، دوره زمانی پرداخت یارانه ها و اینکه آیا یارانه های پرداختی جلوی تورم ایجاد شده بعد از اجرای این قانون را خواهد گرفت عمده سوالاتی است که  نمایندگان مجلس در گفت و گو با خبرآنلاین آنها را از جمله دغدغه های مردم استانهای مختلف درباره اجرای این قانون می دانند.

 

نمودار هدفمند کردن

برای دیدن کامل این تصویر اینجا را کلیک کنید.

در شرایطی که طی روزهای آینده رئیس جمهور در یک گفت و گویی تلویزیونی قرار است به تمام مسائل در این زمینه پاسخ دهد، شناسایی عمده سوالاتی که درباره این قانون در میان مردم وجود دارد گامی برای شناسایی دغدغه ها درباره اجرای یک قانون مهم برای اقتصاد کشور است.

 در ادامه دیدگاه 35 نماینده مجلس شورای اسلامی که در نظرخواهی خبرآنلاین شرکت کرده اند را در خصوص سوالات مردم درباره قانون هدفمند کردن یارانه ها بخوانید:

نام

کمیسیون

سوال های مردم از زبان نمایندگان

اسماعیل کوثری

امنیت ملی

مردم می خواهند درباره قانون هدفمند کردن یارانه ها تعیین تکلیف شود. اینکه مقدار یارانه پرداختی چه میزان خواهد بود./ قیمت بنزین، آرد و گازوئیل در چند مرحله آزاد می شود؟

اسدالله بادامچیان

شوراها

سوال اول مردم این است که اصل این قانون چیست./چگونه می خواهد اجرا شود./اگر اجرا شد در معیشت مردم چه تاثیری خواهد داشت؟ /در کالاهای اساسی افزایش قیمت ها تا چه میزان خواهد بود واثرات آن چه اندازه است./آیا یک ساختار منسجم برای اجرای این قانون وجود دارد یا خیر؟

حمید رضا فولادگر

اقتصادی

آیا آزاد سازی قیمت ها سراسری خواهد بود یا منطقه ای/ پرداخت یارانه ها به حساب خانوارها تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟/بسته های حمایتی به چه صورت است به نظر می رسد کمی خوشبینانه طراحی شده است.

یوناتین بت کلیا

عمران

متاسفانه مسئولان مربوطه در این زمینه پاسخگو نیستند. مردم نمی دانند یارانه پرداختی یک ماهه پرداخت می شود یا یک سال است. مسئولان هم  مدام توپ را به زمین یکدیگر می اندازند.

حسینعلی شهریاری

امنیت ملی

مردم نگران هستند با افزایش قیمت ها یارانه ها این افزایش قیمت ها را پوشش می دهد؟/منابع اجرای این قانون از کجا تامین می شود؟

امیر طاهر خانی

آموزش

مبلغ واریزی هر فرد در ماه چقدر است؟/آیا یارانه نقدی به میزان افزایش قیمت اقلام مطابقت دارد؟/ آیا یارانه های دولتی به حدی هست که افزایش قیمت ها به دنبال اجرای این قانون را پوشش دهد./ پرداخت نقدی یارانه ها  تا چه زمانی پرداخت می شود.

بهمن اخوان

صنایع

مردم درباره اصل  موضوع هدفمند کردن یارانه ها  ابهام دارند و نمی دانند پرداخت مبالغ یارانه نقدی  تا چه زمانی قرار است ادامه پیدا کند

عبدالجبار کرمی

بهداشت

 اینکه میزان یارانه ها چه میزان است؟/ روند پردخت آن تا چه زمانی ادامه دارد؟/ از چه زمانی این یارانه ها قطع می شود./ اقلامی که قرار است گران شود چقدر افزایش خواهد یافت.

علی زنجانی حسنلویی

اجتماعی

مردم نمی دانند قیمت حامل های انرژی خصوصا بنزین چه میزان خواهد بود؟/قیمت ارزاق عمومی چه میزان افزایش خواهد یافت و تاثیرش در کل هزینه های خانوارها چه میزان خواهد بود.

روبرت بگلیریان

اقتصادی

اولین موضوع این است که مردم می خواهند بدانند دولت چقدر در اجرای این قانون جدی است./دوم اینکه پرداخت یارانه ها  تداوم دارد یا نه؟ یا اینکه دولت بنا بر ملاحظاتی از این مضوع عقب نشینی خواهد کرد./ سوم  اینکه  مبنای کارشناسی این موضوع چه بوده و اثرات بلند مدت اجرای این قانون بر رشد اقتصادی کشور چیست؟

سید علی بزرگواری

کشاورزی

دغدغه مردم این است این یارانه ای که به حساب خانوار ها ریخته می شود در برابر  تورم پاسخگو است یا خیر/ میزان افزایش حامل های انرژی چه مقدار است و آیا یارانه پرداختی پاسخگوی آن است یا خیراسفانه مسئولان این مباحث را برای مردم  قابل فهم نکردند.لذا اطلاع رسانی دقیق لازم است.

فخرالدین حیدری

اقتصادی

مقدارپرداخت یارانه ها چه میزان است./تورمی که به دنبال افزایش قیمت ها رخ خواهد داد چه میزان خواهد بود و آیا یارانه پرداختی  این تورم را پوشش می دهد یا خیر؟

نورالله حیدری

آموزش

میزان یارانه های نقدی به مردم چه میزان است و چند سال  ادامه خواهد یافت./افزایش قیمت ها چه میزان خواهد بود./آیا دولت تفاوت قیمت های جدید را به مردم پرداخت می کند یا خیر. / دولت  با چه راهکاری قادراست بازار را کنترل بکند./ در بازتوزیع این یارانه ها ملاک دولت چیست و بر چه اساسی قرار است یارانه ها پرداخت شود./ دولت یارانه های غیر نقدی را چگونه پرداخت می کند؟

امین شعبانی

عمران

زمان اجرای این قانون را دولت همان 5 سال در نظر گرفته است یا اینکه می خواهد زودتر آن را انجام دهد؟/آزاد سازی کالاهای اساسی سراسری خواهد بود یا مرحله ای؟

حسین حسنی بافرانی

بهداشت

مهمترین دغدغه مردم این است که عدالت در باز توزیع یارانه ها رعایت شود و یارانه های نقدی به اهلش برسد./ پرداخت یارانه ها تا چه زمانی  تداوم دارد؟/میزان تاثیر اجرای این قانون در کاهش  مصرف انرژی و مدیریت هزینه خانوارها چقدر است؟

حجت الله رحمانی

کشاورزی

مردم  شکوه دارند گرانی کالا ها بعد ازاجرای این قانون چگونه کنترل خواهد شد.

فرهاد بشیری

آموزش

مردم نگران تورم هستند. این یک جراحی بزرگ  در اقتصاد کشور است. مسئولان می توانند برای سوالات مردم فراخوان بدهند.

علی بروغنی

برنامه و بودجه

یکی از سوالی مردم این است که  این مبلغ یارانه برای چه مدتی است / افزایش  قیمت حمل و نقل  چه تاثیری در سایر اقلام خواهد داشت.

حسین گروسی

صنایع

نحوه و میزان پرداخت یارانه ها آیا با درآامد های مردم تناسب دارد. مردم درباره افزایش قیمت ها و میزان آن ابهام دارند.

حسین هاشمیان

کشاورزی

دولت برای تورم گسترده ای که اجرای این قانون ایجاد خواهد کرد چه برنامه ای دارد و می خواهد چه بکند.

ستار هدایت خواه

فرهنگی

 میزان تورم که با اجرای این قانون بر جامعه فشار می آورد چه میزان است./چگونگی نظارت دولت بر افزایش قیمت های غیر واقعی چه میزان است./ قیمت حامل های انرژی چه مقدار خواهد بود.

نقوی حسینی

امنیت ملی

مبلغ دقیق یارانه ها چه میزان است؟/ افزایش قیمت هر کالا چقدر است و در چه مراحلی پرداخت می شود./ تکلیف قیمت بنزین چقدر خواهد شد./ پرداخت یارانه ها تا چه زمانی ادامه خواهد یافت.

موسی الرضا ثروتی

 برنامه و بودجه

برخی خانواده ها از ما سوال می کنند دولت تا چه تعداد به خانواده ها یارانه پرداخت می کند./ این مبلغ تا چه زمانی پرداخت خواهد شد؟ /چه نوع کالاهایی افزایش خواهند یافت./ کدام اقلام قراراست گران شود و این اتفاق درچه پروسه زمانی  رخ خواهد داد.

یونس اسدی

کشاورزی

 عمده سئوال مردم این است که بعد از اجرا وضعیت آنها چطور خواهد شد./ گرانی و تورم تا چه میزان خواهد بود./ حامل های انرژی تا چه میزان افزایش پیدا می کند.حتی بنده نماینده هم از این موضوع آگاه نیستم. اگر مردم از طرح آگاه باشند جلوی سوء استفاده ها گرفته می شود.

سید قدرت الله  حسینی پور

آموزش 

مردم نمی دانند قیمت آب، برق و گاز تا چه میزان آزاد می شوئد. الان مردم درمورد قیمت نان ابهام دارند که این قلم هم گران می شود یا نه؟ ضمن اینکه آیا یارانه ها پرداختی به میزانی هست که پاسخگوی یک خانواده متوسط باشد یا خیر؟

فرهاد تجری

حقوقی

مردم درباره آثار تورمی اجرای این قانون دغدغه دارند.

کاظم فرهمند

کشاورزی

مردم از جزئیات انجام این طرح آگاه نیستند. نمی دانند قیمت بنزین،آب و برق چقدر افزایش می یابد. /دولت برای  تورم عدم اجرای دقیق این قانون چه تمهیدی اندیشیده است.

عبدالحسین ناصری

شوراها

 نحوه انجام این قانون چگونه خواهد بود/ میزان پرداخت یارانه ها با میزان افزایش قیمت ها متناسب است یا خیر.

قاسم محمدی

کشاورزی

آیا افزایش قیمت کالاهای اساسی در یک زمان خواهد بود یا این روند تدریجی است./راهکارهای که دولت برای ضریه نخوردن صنعت و کشاورزی فراهم کرده چیست.

محمد رضا امیری کهنوج

کشاورزی

 مردم سوال می کنند مبلغ یارانه ها چه میزان است و کالاهای اساسی تا چه میزان افزایش خواهد یافت.

جلال یحیی زاده

فرهنگی

مردم نمی دانند افزایش قیمت ها از چه زمانی انجام می شود./مبلغ واریزی یارانه ها چه مقدار است و تا چه زمانی پرداخت می شود؟

امیر حسین قاضی زاده

بهداشت

سوال عمده مردم این است که با اجرای این قانون وضعیتشان چه می شود./عمق مشکلات با اجرای این قانون چه اندازه است./ دولت می تواند تورم به وجود آمده را کنترل کند یا خیر؟

داوود محمد جانی

کشاورزی

وضعیت قیمت ها با اجرای این قانون چه خواهد شد؟/ میزان یارانه پرداختی  چه میزان است / پرداخت یارانه برای چه مدت زمانی است؟

جمشید انصاری

اقتصادی

از خود مردم در این زمینه سوال کنید. مردم خودشان زبان دارند!

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 102866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بهرامی IR ۰۵:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۳
  1 0
  به به مبارکه حقوق کارمندا حداقل 200هزارتومان که نسبن به پارسال 6درصد زیاد شده ولی قیمتها چندصد برابر.... از الان همه چیز چند برابر شده مبارکست فقیر زدایی حرفه ایتان
 • عسل IR ۰۶:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۳
  1 0
  چرا به ميزان افزايش درآمد ها اشاره نكرديد!!!!!!
 • بدون نام IR ۰۶:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۳
  0 0
  اخه چیو میخوان هدفمند کنند اول اونا بازارو ، نظارت بر کل بازار،و......................... کنترل کنندبعدا ...............
 • بدون نام IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۳
  0 0
  كسانيكه شماره حسابشون تاييذ نشده يا شماره حساب ندادند چي ؟ تكليفشون چيه ؟
 • بدون نام IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۵
  0 0
  هیچ سوالی نداریم بنده خدا.
 • خاک بر سر2زنه ها IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۷
  0 0
  خاک بر سر کسانی که دو زن یا سه زن داریدتکلیفشون چیه؟
 • بدون نام IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۸/۰۸
  0 0
  کار ارزنده اید می کنید دست تان درد نکند لااقل می دانیم که با این حرف ها بلاتکلیف ایم یعنی اصلا نمی دانیم از کجا بپرسیم و از چی بپرسیم مسئله ایی که هم برای خود دولت و هم مجلس معلوم نیست که دیگر پرسیدن ندارد
 • یک ایرانی IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۴
  0 0
  خدا بزرگ است! به هر جهت هرچی نباشد ما در کشور اسلامی زندگی می کنیم، اگر هم چیزی گران شد و از فقر جان به جهان آفرین تسیلم کردیم مهم نیست. یادمان باشد ما انقلاب کردیم که کشور عزیزمان از بدبختی بیرون بیاید حالا هم آمده. از این بهتر چخ می خواهیم. باید شکرگذار هم باشیم. .
 • بدون نام IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۶
  0 0
  همسر من که سرپرست خانوار بوده معتاده و 1ساله خونه رو ترک کرده حتی نفقه هم نمی ده شماره حساب هم به نام اونه الان من باید چه کار کنم که بتونم یارانه بگیرم؟
 • رحیم IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۶
  0 0
  یارانه برای کسانی که مدتی است حساب باز کرده اند وحسابشان هم تایید گردیده کی واریز میگردد
 • بدون نام IR ۰۶:۲۰ - ۱۳۸۹/۱۰/۰۴
  0 0
  با با ول کنید حالا یه پنج سال کمتر بریز بپاش کنین چقدر دعوا میکنین ایه یاس میخونین خدا رو چه دیدی شاید ما هم مثل چینی ها پیشرفت کردیم
 • بدون نام IR ۰۶:۲۴ - ۱۳۸۹/۱۰/۰۹
  0 0
  احتمالا تا چند سال اینده فقرا را باموشک به فضا پرتاب می کنیم