۰ نفر
۱۸ خرداد ۱۳۸۸ - ۲۰:۲۸

محسن رضایی با انتقاد از دولت، فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرد.

محسن رضایی در بین نامزدهای رسمی انتخابات، آخرین فردی بود که به صحنه وارد شد. او با ایده دولت ائتلافی و به صورت مستقل وارد انتخابات شد اما در میانه راه احزاب و گروههای بسیار زیادی از حامیان و طرفداران او شدند.

در طول چهار سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، محسن رضایی تلاش کرد تا اصولگرایان منتقد رئیس‌جمهوری را دور خود جمع کرده و چهره‌های سرشناس جریان اصولگرا، از جمله علی لاریجانی، محمدباقر قالیباف و علی‌اکبر ولایتی را با خود همراه کند. جبهه خدمتگزاران، حزب اعتدال و توسعه، حزب اسلامی ایران آباد، مجمع اسلامی آرمان ملت ایران، جبهه وفاق ملی، جمعیت آبادگران جوان، ایثارگران انقلاب اسلامی، ائتلاف بزرگ زاگرس، جبهه متحد زنان اصولگرا، جمعیت زنان مسلمان و جامعه اسلامی زنان از جمله احزاب حامی محسن رضایی و سیدصفدر حسینی، عماد افروغ، آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی و محمدعلی موحدی کرمانی و.‌.‌. نیز از جمله افراد حامی رضایی در این انتخابات هستند.

رضایی در سخنرانی‌های اخیر خود به شدت از سیاست‌های دولت محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرده و گفته‌است: «اگر مسیر فعلی در سیاست خارجی ادامه پیدا کند ما به سمت پرتگاه می‌رویم.»

در واقع وجه اشتراک رضایی با دیگر نامزدهای انتخابات در این دوره البته به جز احمدی‌نژاد، در احساس خطر برای آینده کشور بوده است. رضایی در بیانیه‌ای که در تاریخ 9 اردیبهشت امسال برای حضور در عرصه انتخابات به طو رسمی منتشر کرد، به صراحت آورده است: انجام تکلیف در شرایط حساس کشور مقدم بر هر نتیجه‌ دیگری است؛ او همچنین در بیانیه خود کشور را در شرایط بحرانی دانسته و به مردم اعلام خطر کرده و گفته است: من به ملت عزیز و نخبگان سرافراز ملت ایران، ضمن بشارت پایان یافتن توطئه‌ها و تلاش‌های دشمنان در براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران، به دلایل ذیل اعلان خطر می‌کنم:

1ـ فرصت‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در داخل، منطقه و نظام‌ بین‌الملل برای ایران عزیز از دست می‌رود.

2ـ تهدیدات داخلی از جمله بیکاری، تورم، فقر، مواد مخدر و سایر آسیب‌های اجتماعی افزایش یافته که سبب جاری بودن ده‌ میلیون پرونده قضایی در سال، قریب صد‌ هزار مجروح و کشته در تصادفات و امثال آنها شده و در نتیجه، نشاط و آرامش در جامعه تضعیف می‌شود.
3ـ اخلاق در عرصه سیاست و حکمرانی ضعیف شده و این ضعف تا سطح جامعه دامن گسترده و از سوی دیگر دولتی شدن امر به معروف و نهی از منکر و دور شدن مردم از این فریضه به عنوان بانیان اصلی این امر، خطر را دوچندان کرده است.
4ـ تفرقه و تشتت بین دولت و اقوام و بین شیعه و سنی افزایش یافته و وحدت که اساس انقلاب و حیات سیاسی ایران است، اکنون با تهدید جدی روبه‌روست.

5ـ برخی از دولتمردان و سیاسیون، ناکارآمدی خود و گروهشان را به پای نظام می‌نویسند و با وجود علاقه و اعتقاد راسخ مردم به رهبری و نظام اسلامی، ممکن است این مهم را متوجه نظام و رهبری کنند.
6ـ جبهه‌بندی‌های جدید در جهان اسلام علیه ایران اسلامی و اسلام رو به گسترش است.

7- فضای امنیتی به‌جای گسترش آسایش و آرامش در کشور ایجاد شده است.

او سپس اعلام کرده است که در صورت رأی آوردن همه این موارد و دغدغه‌ها را برطرف خواهد کرد.

فعالیت‌های انتخاباتی
رضایی در اولین روزهای ورودش به عرصه انتخابات، طی حکمی داود دانش جعفری وزیر برکنار شده دولت نهم را به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی خود تعیین کرد. سابقه آشنایی رضایی و دانش جعفری البته به خیلی پیش‌تر یعنی در دوران جنگ باز می‌گردد. داود دانش جعفری معاون واحد مهندسی جهاد سازندگی در دوران جنگ بود و نقش مهمی هم در شکست حصر آبادان داشت و به همین دلیل از فرمانده معظم کل قوا به دلیل فعالیت‌های مهندسی مرتبط با رفع محاصره آبادان (عملیات ثامن‌الائمه) نشان فتح گرفت.

زمزمه جدایی او از دولت همراه با‌پور محمدی وزیر کشور در اوایل سال ۱۳۸۷ به گوش رسید اما غلامحسین الهام در اولین نشست مطبوعاتی سال 87 خود این موضوع را دروغ سیزده نامید و خبری از تغییر در کابینه نداد. با این حال در تاریخ ۱۶ مرداد ۱۳۸۷ با رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به سیدشمس‌الدین حسینی، دانش جعفری رسماً جای خود را در وزارت اقتصاد و دارایی به او سپرد. همچنین حسن بیادی، غلامرضا فروزش، لیلی بروجردی نوه دختری حضرت امام (ره) و صادق طباطبایی به عنوان مشاوران وی انتخاب شدند. بسیاری بر این عقیده هستند که در صورت ریاست جمهوری رضایی، صادق طباطبایی به عنوان وزیر امور خارجه او به مجلس معرفی خواهد شد. رضایی اخیراً طی حکمی، طباطبایی را برای ارتباط و مذاکره با ایرانیان خارج از کشور راهی آمریکا کرد.

کمیته ورزش ستاد انتخاباتی محسن رضایی، به ریاست یدالله اکبری شروع به فعالیت کرد اما بعدها آرش میراسماعیلی به عنوان دبیر کمیته معرفی شد. مجتبی جباری، ایمان مبعلی و وحید شمسایی هم در این کمیته فعالیت می‌کنند.

شعارها و و برنامه‌های انتخاباتی
رضایی با شعار تغییر در الگوی مدیریت کشور از طریق ایجاد دولت ائتلافی وارد صحنه انتخابات شده است. او بارها اعلام کرده است: «اکنون کشور به یک تیم پیشرو نیاز دارد که الگوی مدیریتی کشور را تغییر دهد. من و دوستانم برای این کار آمده‌ایم تا با کمک تجارب چهل‌ سال فعالیت سیاسی و مبارزاتی و علم و دانش اداره صحنه‌های بزرگ و آنچه که آموخته‌ایم و مطالعه‌ای که طی 12 سال اخیر در مجمع تشخیص مصلحت نظام به کمک نخبگان کشور انجام داده‌ایم، بانی یک تحول مدیریتی و اداری شده و الگوی مدیریتی کشور را تغییر دهیم. اولویت این اصلاحات ایجاد یک دولت ائتلافی، فراگیر، خدمتگزار و صدیق، متشکل از تمامی نخبگان کشور است. »

وی همچنین اعلام کرده است: «ما نباید در ایران اقلیت و اکثریت داشته باشم و طرح مباحثی چون شهروند درجه یک و دو نیز کاملاً بیهوده و مخرب است.»

طرح‌هایی نظیر ساخت دو منطقه گردشگری، پرداخت وام به دانشجویان، بیمه زنان خانه‌دار و پرداخت حقوق به آنها هم از جمله مهمترین شعارها و برنامه‌های محسن رضایی برای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

البته تیم تبلیغاتی محسن رضایی اعلام کرده‌ که او برای این دوره از انتخابات بیش از 6 هزار صفحه برنامه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دارد که به مرور آنها را بیان خواهد کرد.

فیلم انتخاباتی
محمدعلی فارسی کارگردان مجموعه مستند مهاجران، کار ساخت فیلم‌های مستند محسن رضایی را بر عهده گرفته است. دو فیلم مستند انتخاباتی رضایی در روزهای دهم و دوازدهم خرداد پخش شده و آخرین فیلم او نیز نوزدهم خرداد ماه ساعت 45/21 از شبکه یک به مدت ۳۰ دقیقه پخش خواهد شد.

رضایی برای تبلیغات انتخاباتی خود رنگ آبی را انتخاب کرده است. مسئول تبلیغات ستاد انتخاباتی او گفته است که رضایی برای تبلیغات از هزینه شخصی خود و برخی کمکهای مردمی استفاده کرده و بنابراین نه تنها مثل برخی دیگر از نامزدها توانایی چاپ میلیونی پوستر را ندارد بلکه اصلاً به این کار اعتقادی هم ندارد. رضایی برنامه‌محوری را بالاترین تبلیغ انتخاباتی خود می‌داند.

کد خبر 10342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =