خفاش‌ها موجوداتی مهم و جذاب هستند که قربانی پیش داوری‌ها و موهومات شده‌اند. در بسیاری کشورها، مردم به آن‌ها توجه نمی‌کنند؛ این در حالی است که خفاش‌ها نقش مهمی در اکوسیستم‌های زمین بازی می‌کنند.

بهنوش خرم‌روز: این روزها در بسیاری از مناطق دنیا جشن‌ هالوین و مراسم خاص آن‌ برپاست. یکی از موجوداتی که در هالوین مورد توجه زیادی قرار می‌گیرد، خفاش است. خفاش با طبیعت تاریکی که دارد، یکی از مناسب‌ترین موجودات برای هالوین است. اما از طرف دیگر، شاید بتوان گفت این تنها وقتی است که مردم، آن هم نه در همه کشورها،‌ به خفاشها فکر می‌کنند و با تمام شدن آن،‌ خفاش‌ها به دست فراموشی سپرده می‌شوند. این در حالی است که خفاش‌های زمین به طور جدی در خطر انقراض قرار دارند و اگر به فکر آن‌ها نباشیم،‌ در آینده‌ای نه چندان دور شاید دیگر خبری از خفاش‌ها روی زمین نباشد.

به گزارش پاپ‌ساینس، گروه حفاظت از خفاشها و برنامه محیطی سازمان ملل سال 2011- 2012 را سال خفاش نامیده‌اند. امید آن‌ها این است که در این دوره،‌ بتوانند فعالیت‌هایی انجام دهند که مردم را به فکر خفاش‌ها بیاندازد.

یکی از اهداف مهم این طرح، افزایش آگاهی است. مدرسان و زیست‌شناسان می‌توانند سفارش کارت‌های پستی، برچسب و هر ابزار دیگری را با عکس خفاش‌های بانمک سفارش بدهند.

اندره استریت،‌ معاون اجرایی برنامه محیطی سازمان ملل در این باره می‌گوید: «در بسیاری از مناطق دنیا، حتی عبارت حفاظت از خفاش‌ها ناشناخته است. در بسیاری از کشورها،‌ خفاش‌ها موجودات بدنامی هستند و  دلیل آن هم اغلب پیش داوری‌ها و موهومات است.» بنابراین وی یکی از اهداف مهم این طرح را گسترش اخبار مربوط به خفاش‌ها در سطح جهانی می‌داند  تا مردم بدانند که خفاش‌ها گونه بسیار مهم و جذابی هستند و در همه اکوسیستم‌های موجود روی زمین،‌ نقش بسیار مهمی را بازی می‌کنند.

به گفته استریت، برخی از کشورها حتی سازمانی برای پژوهش‌های مربوط به حیات وحش ندارند و در بسیاری از کشورها هیچ گروهی در مورد خفاش‌ها مطالعه نمی‌کند. وی امیدوار است که در سال خفاش،‌ بتواند سازمان‌های غیردولتی (ان.جی.او) را جذب این مطالعات نماید. به گفته استریت، اخیرا وی پژوهشگری را در ایران پیدا کرده که علیرغم شرایط نه چندان مناسب برای سازمان‌های غیردولتی،‌ نسبت به مطالعه در مورد خفاش ها ابراز علاقه کرده است.

یکی از مسائلی که آینده حیات خفاش‌ها بر روی زمین را با خطر جدی مواجه کرده، بیماری بینی سفید است که در اروپا و به خصوص آمریکای شمالی،‌ خفاش‌ها را از پا در می‌آورد و هنوز درمان یا چاره‌ای برای آن پیدا نشده است.

استریت اضافه می‌کند: « در آمریکا،‌ سندرم بینی سفید مشکلی بحرانی برای خفاش‌ها به وجود آورده است. اما در سایر نقاط دنیا هم خفاش‌ها در حال از بین رفتن هستند و نیاز به توجه جدی دارند.»

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 104732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام DE ۲۱:۰۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۱۱
    0 0
    این خبر که ماه پیش منتشر شده! منظورم 3 روز پیشه که میشه آخرین روز اکتبر :D