محققین استرالیایی مدعی شده‌اند که می‌توانند از گیرنده‌های بویایی کرم‌های یک میلیمتری عاشق گل و لجن، در ساخت سیستمی ارزان‌قیمت برای شناسایی مواد منفجره دست‌ساز استفاده کنند.

بهنوش خرم‌روز: گروه‌های شناسایی بمب از انواع و اقسام روش‌ها برای پیدا کردن بمب‌ها و مواد منفجره استفاده کرده‌اند: از مواد فلزی، از اشعه ایکس و در بسیاری موارد هم از سگ‌ها. اما به نظر می‌رسد که آن‌ها ابزار تازه یا شاید بهتر است بگویم موجود تازه‌ای را پیدا کرده‌اند که می‌تواند به خوبی وجود مواد منفجره را تشخیص بدهد: کرم‌های میکروسکوپی!


به گزارش پاپ‌ساینس، محققین سازمان مطالعات علمی و صنعتی کامن‌ولث استرالیا به تازگی به توانایی بالای کرم کوچکی به نام کانورهابدیتیس الگانز در تشخیص مواد شیمیایی که با انفجارها مرتبط هستند، پی برده‌اند. این کرم بسیار کوچک تنها یک میلیمتر طول دارد و عاشق زندگی کردن در گل و لجن است. اگر این ادعا درست باشد، ‌ابزار تازه بسیار ارزانی برای تشخیص بمب پیدا شده است، ‌البته خیلی‌ها هنوز متقاعد نشده و به این توانایی این کرم‌های ریز اعتقادی ندارند.

البته کرم‌ها اولین موجوداتی نیستند که به خاطر حس بویایی قوی‌شان مورد توجه قرار گرفته‌اند، سگ‌ها، موش‌ها، خوک‌ها، گاوها، حشرات، ‌باکتری‌ها و حتی برخی گیاهان هم پیش از این برای پیدا کردن مواد منفجره مورد استفاده قرار گرفته‌اند. البته تا به حال عملکرد هیچ‌کدام به خوبی سگ‌های کنین نبوده است.

اما محققین استرالیایی باور دارند که روش تازه آن‌ها بهتر است. به گفته آن‌ها، این کرم‌های ریز  می‌توانند وجود موادی مانند نیتروگلیسرید و سیکلوهگزانون را در هوا تشخیص بدهند، ‌دو ماده‌ای که معمولا در هوای اطراف مواد منفجره سی.4 وجود دارد.

این کرم‌های کوچک 12 گیرنده بویایی در کنار دهان خود دارند که محققین باور دارند می‌توانند تعداد آن‌ها را افزایش دهند و بدین ترتیب از آن‌ها ابزار قابل جابه‌جایی برای شناسایی بمب بسازند. در حقیقت در این روش،‌ خود کرم‌ها نقشی ندارند. بلکه سیستم، سیگنالی را که گیرنده‌های بویایی آن‌ها ارسال می‌کند دریافت می‌نماید. البته این محققین با جزییات توضیح نداده‌اند که این سیستم چه‌طور این کار را انجام خواهد داد. آیا کرم‌های میکروسکوپی می‌توانند سگ‌ها را شکست بدهند؟

کد خبر 107011

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =