نقص فنی دیسکاوری و نشت هیدروژن مایع از تانک سوخت آن، باعث‌شده آخرین مأموریت فضایی این شاتل تا پایان نوامبر به تأخیر بیفتد. آیا اجتناب از تکرار تجربه تلخ شاتل کلمبیا، دیسکاوری را زمین‌گیر خواهد کرد؟

محبوبه عمیدی: اگر همه چیز مطابق برنامه پیش می‌رفت، این روزها شاتل دیسکاوری آخرین سفرش به مدار زمین را آغاز کرده بود، اما اعلام پیاپی نقص فنی این فضاپیما، نشت سوخت و تأخیرهای متعدد در برنامه پرواز باعث‌شده دیسکاوری حداقل تا پایان نوامبر/ 11ام آذرماه جاری زمین‌گیر شود. مطابق اعلام ناسا یک ترک 20 سانتیمتری در پوشش عایق حرارتی مخزن سوخت دیسکاوری باعث این تأخیرها شده است. مطمئنا سازمان فضایی ایالات متحده نمی‌خواهد خاطره تلخ انفجار شاتل کامبیا و کشته شدن هفت سرنشین آن تکرار شود.

دیسکاوریبه گزارش نیوساینتیست، این شکاف 20 سانتیمتری که باعث نشت هیدروژن مایع از تانک سوخت دیسکاوری شده، باعث نگرانی ناسا و تعلیق آخرین مأموریت فضایی این شاتل شده است.

در سال 2003، جدا شدن قطعه‌ای از عایق حرارتی مخزن سوخت از شاتل کلمبیا در هنگام پرتاب و برخورد آن با بال چپ این فضاپیما باعث شد هنگام برگشت و در برخورد با جو زمین، بخش‌های شکسته بال نتوانند حرارت و فشار بالا را تحمل کنند و کلمبیا تکه‌تکه شود. ناسا پس از این حادثه پرتاب شاتل‌ها را به مدت 2 سال متوقف کرد تا روی بهبود امنیت عایق حرارتی آنها کار کند.

روبات فضایی
در خوش‌بینانه‌ترین حالت، اگر مشکل نشت سوخت حل شود و مشکل تکنیکی تازه‌ای به وجود نیاید، آخرین مأموریت فضایی دیسکاوری در آذرماه جاری انجام خواهد شد. در این سفر، یک مدول جدید برای ایستگاه فضائی، قطعات یدکی متعدد و روبات انسان‌نمای Robonaut 2 که قادر است، کارهای تکراری ساده از جمله تمیزکردن نرده‌ها و فیلتر‌های دستگاه مکش هوا را به عهده بگیرد، به ایستگاه فضایی حمل خواهند شد.

اگر این مأموریت 11 روزه با موفقیت انجام شود، دیسکاوری اولین شاتل از میان سه شاتل فعال ناسا خواهد بود که بازنشسته می‌شود. تا آن زمان دیسکاوری که بیش از 360 روز در مدار زمین حضور داشته و مسافتی بیش از فاصله زمین تا خورشید را طی کرده است، می‌رود که دوران بازنشستگی را در محلی که بعدها موزه فضایی خواهد شد، سپری کند.

پس از دیسکاوری، آخرین مأموریت اندیور نیز برای زمستان 2011 پیش‌بینی شده و به دنبال آن اواخر بهار آینده، آخرین مأموریت شاتل آتلانتیس انجام خواهد شد. پس از آن فضانوردان برای سفر در مدار زمین باید از فضاپیماهای روسی مانند سایوز استفاده کنند؛ البته اگر کاخ سفید در تصمیم بازنشستگی شاتل تجدید نظر نکند! 

کد خبر 107018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =