درحالی‌که شاتل‌های فضایی تا چند ماه دیگر بازنشسته می‌شوند، برخی سیاست‌مداران و کارشناسان درتلاشند با تمدید ماموریت این فضاپیماهای پرفایده، وقوع دوره رکود پروازهای فضایی را به تاخیر بیاندازند.

فاطمه محمدی‌نژاد: در تلاش برای کاهش فاصله زمانی میان پایان کار شاتل فضایی و ارسال جانشین آن به فضا، سناتور کی بیلی هاتچینسون، سندی را ارائه کرده که عمر شاتل را تا دو سال افزایش می‌دهد. این سند مستقیما به سیاست‌های فضایی کاخ سفید بازمی‌گردد که از حذف سریع شاتل سود می‌برد.

به گزارش پاپ‌ساینس، این سند که تضمین و تسهیل قابیلت‌های پرواز فضایی انسان نام دارد، 1.3 میلیارد دلار بیش‌تر از برنامه 19 میلیارد دلاری اوباما هزینه در بر دارد و علاوه بر تمدید برنامه شاتل، به دنبال هر گونه وسیله جایگزین با توانایی‌ها و ظرفیت بار و خدمه مشابه با شاتل است.

اما برخی کارشناسان بر این باورند که هر دو پیشنهاد، نکاتی کلیدی را در برنامه فضایی آمریکا از یاد برده‌اند.

به گفته اسکات پیس، مدیر موسسه سیاست‌های فضایی، برنامه هاتچینسون در واقع غیرعملی است و شالوده صنعتی برای حمایت از شاتل تا بیش از یک سال دیگر وجود ندارد. به علاوه، از آنجا که هیچ شرکت یا آزانسی قصد تولید فضاپیمایی به بزرگی شاتل را ندارد، درخواست وسیله‌ای با ظرفیت بار و خدمه شاتل مانع بازگشت پرواز فضایی انسان می‌شود.

با این حال پیس بر این عقیده است که برنامه کاخ سفید نیز این نکته را فراموش کرده و تاکید آن‌ها بر توسعه فناوری در بخش خصوصی، آینده پروازهای بشری را در خطر بزرگی قرار می‌دهد.

پیس در این مورد گفت:« به نظر من افراد با اراده به دنبال راهی به جلو هستند، اما گزینه‌های خوب زیادی پیش رو ندارند.»

 

 

کد خبر 48666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =