اخترشناسان با بررسی ستاره سرخ رنگ یدالجوزا متوجه شده‌اند این ستاره درحال کوچک‌تر شدن و احتمالا کم‌نورتر شدن است.

ستاره‌شناسان آمریکایی دریافته‌اند قطر ستاره سرخ‌رنگ و غول‌پیکر یدالجوزا در صورت‌فلکی شکارچی (جبار) طی 15 سال آینده تا 15 درصد کاهش می‌یابد. این درحالی است که شعاع ستاره یدالجوزا بیش‌از پنج واحد نجومی است، به‌طوری‌که هم‌اکنون این ستاره، شعاع مدار سیاره مشتری را کاملا پر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی در تحقیقات خود نشان دادند که شعاع این ستاره که یک غول سرخ است، طی 15 سال آینده تا قطر مدار سیاره ناهید یعنی 1.4 واحد نجومی کاهش خواهد یافت. هر واحد نجومی برابر فاصله متوسط زمین تا خورشید است که مقدار آن یکصدوپنجاه میلیون کیلومتر تخمین زده می‌شود.

هم‌چنین به گزارش ایسنا، چارلز تاونز، استاد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی که جایزه نوبل فیزیک را در سال 1343 / 1964 برای اختراع لیزر کسب کرد، سرپرستی این تیم تحقیقاتی را برعهده دارد و در مورد نتایج یافته‌های آن که در مجله Astrophysical Journal Letters منتشر شده، می‌گوید: «رصد این تغییرات واقعا شگفت‌انگیز است. ما در سال‌های آینده به دقت رصد این ستاره ادامه خواهیم داد و کاهش ابعاد آن را اندازه‌گیری می‌کنیم. اما شگفت‌انگیزتر، این‌که وجود کوچک شدن، درخشندگی ستاره تغییری نکرده است».

ستارگان به‌دلیل فاصله بسیار دوری که از زمین دارند، بی‌اندازه کوچک دیده می‌شوند و از این‌رو اندازه‌گیری قطر آنها به‌روش مستقیم، بسیار دشوار است. برای اندازه‌گیری قطر ستارگان از روشی به نام تداخل‌سنجی استفاده می‌کنند. نخستین بار در سال 1300 / 1921، قطر این ستاره با تداخل‌سنجی در طیف‌های متفاوت موج الکترومغناطیس اندازه‌گیری شد و قطر این ستاره با اختلاف 30 درصد، حدود قطر مدار مریخ، یعنی 3 واحد نجومی بدست آمد.

غول سرخ، زمانی روی می‌دهد که ستاره‌ای پیر شده باشد. در این حالت، سوخت هیدروژنی ستاره به پایان می‌رسد و ستاره با آغاز هم‌جوشی هلیوم، داغ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. شعاع ستاره تا یکصد برابر افزایش می‌یابد و با کاهش دمای سطح، رنگش به سرخی می‌گراید. از این‌رو، این ستاره را غول سرخ می‌نامند.

شایان ذکر است صورت فلکی شکارچی را می‌توان در تیر و مرداد، پیش‌از طلوع آفتاب در افق شرقی مشاهده کرد؛ اما خردادماه خورشید بسیار به این صورت فلکی نزدیک است و نمی‌توان آن را دید.

کد خبر 10719

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =