مزارع کاکائو بسیار محدودند و درآمد کشاورزان آن‌قدر پایین است که انگیزه‌ای برای کشت بیشتر ندارند. شاید تا 20 سال دیگر،‌ وضعیت شکلات مانند وضعیت امروز خاویار باشد، کم‌یاب و خیلی خیلی گران‌قیمت

بهنوش خرم‌روز: شکلات خوردنی بسیار پرطرفداری است که بیشتر افراد، ‌اگر نگوییم همه، کوچک و بزرگ، به آن علاقه دارند. اما شاید در آینده‌ای نه چندان دور، شکلات به فراوانی امروز در اختیار همه نباشد. محققین معتقدند میزان مصرف شکلات در مقایسه با تولید کاکائو بسیار بالاتر است و این امر یعنی شکلات گران‌تر خواهد شد و شاید به همین دلیل، برخی ناچار شوند از خیر آن بگذرند.

به گزارش پاپ‌ساینس، ‌همین حالا هم قیمت شکلات در حال افزایش است. طی شش سال گذشته میانگین قیمت شکلات در جهان دو برابر شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که درختان کاکائو تنها در مناطقی می‌رویند که از نظر عرض جغرافیایی،‌10 درجه با استوا فاصله دارند، یعنی مناطقی بسیار محدود که اغلب هم در کشورهای در حال توسعه قرار دارند. به گفته محققین،‌ کشاورزانی که کاکائو می‌کارند، انگیزه کافی برای کاشت درختان تازه به جای درختانی که عمرشان به سر می‌رسد ندارند. اغلب آن‌ها درآمد بسیار پایینی دارند، حدود 80 سنت در روز،‌ به همین دلیل هم اهمیتی به درختان مرده و کاشت درختان تازه نمی‌دهند. بیشتر آن‌ها سعی می‌کنند به شهرها مهاجرت کنند تا کاری پردرآمدتر پیدا کنند.

چندی پیش گروهی از محققین موفق شدند توالی ژنوم کاکائو را کشف کنند. کشفی شیرین که طرفداران شکلات را خوشحال کرد. اما حتی اگر بتوان کاکائو را با اصلاح ژنتیکی در مناطق بیشتر و با شرایط متنوع‌تری کاشت، باز در آینده این گیاه باید بر سر زمین با ذرت اصلاح شده، سویا و حتی روغن نخل رقابت کند، ‌چون این گونه گیاهان، هم در مواد غذایی و هم برای تولید سوخت زیستی کاربرد دارند و کشاورزان در ازای کاشت آن‌ها درآمد بیشتری خواهند داشت.

جان میسون،‌ مدیر اجرایی و بنیانگذار کنسول مطالعات حفاظت طبیعی قنا، معتقد است تا 20 سال دیگر، وضعیت شکلات در جهان مانند وضعیت امروز خاویار خواهد بود، خیلی نایاب و آن‌قدر گران که مردم متوسط قادر به خرید آن نخواهند بود. خب، به نظر می‌رسد احتمال این که به این فراوانی در آینده شکلات بخوریم وجود ندارد. شاید بهتر است تا زمانی که فکری به حال مزارع کاکائو نشده و کاشت این گیاه یا دست کم درآمد کشاورزان اصلاح نشده، مقداری از شکلات‌هایمان را ذخیره کنیم!

کد خبر 107251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۸/۱۹
    0 0
    غنا