۰ نفر
۲۳ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۴:۱۸

تشدید تحریم‌ها علیه کره‌شمالی

کره‌شمالی باز در محاصره تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفت. شورای امنیت سازمان ملل سرانجام پس از چندین روز بحث و تبادل نظر موفق به اعمال دور جدید تحریم‌ها علیه کره‌شمالی شد. کیم جونگ ایل رهبر کره‌شمالی هم در برابر این تحریم‌ها واکنش تندی از خود نشان داده و اعلام کرد که نه تنها پلوتونیوم در اختیار خود را مورد مصرف تسلیحاتی قرار خواهد داد بلکه روند غنی‌سازی اورانیوم را هم مجدداً از نو آغاز خواهد کرد.

یک اشاره از سوی شورای امنیت سازمان ملل کافی بود تا پیونگ یانگ تمامی تهدیدهای خود را عملی کند. وزارت امور خارجه‌ کره‌ شمالی با صدور بیانیه‌ای این‌گونه نوشت: نخست تمام پلوتونیوم ذخیره شده، تسلیحاتی خواهد شد. تاکنون یک سوم میله‌های استفاده شده‌ برای تولید سوخت نیز باز فرآوری شده‌اند.

در دور جدید تحریم‌های شورای امنیت صادرات انواع سلاح به این کشور ممنوع اعلام شده است. همزمان بر اساس این دور جدید تحریم‌ها بازرسی از کشتی‌های این کشور در آبهای آزاد مجاز اعلام شده است. سفیرکره‌ شمالی در سازمان ملل متحد سریعاً این قطعنامه را رد کرده و اعضای این شورا را به اقدام گانگستری متهم و از محل نشست شورا خارج شد. در این دور از تحریم‌ها چین و روسیه هم با سایر اعضای شورای امنیت همکاری داشتند. البته نمایندگان هر دو کشور تأکید کردند که مخالف اقدام‌های نظامی علیه کره‌شمالی هستند.

سوزان رایس نماینده ایالات متحده در سازمان ملل از کره‌شمالی خواست تا خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره‌ کره را تسریع کرده و سریعاً به مذاکرات شش جانبه بازگردد.

در شرایطی که تنش در شبه جزیره کره هر روز روند صعودی خود را طی می‌کند و رابطه کره‌شمالی با کشورهای همسایه هم تعریف چندانی ندارد بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل از تمام طرف‌های درگیر خواست تا از انجام هرگونه اقدامی که بتواند تنش‌ها را در منطقه بیشتر کند، بپرهیزند و برای مذاکره با کره‌ شمالی از جمله مذاکرات شش جانبه، تمام تلاش خود را بکنند.

در بخشی از این قطعنامه از کره‌شمالی خواسته شده است تا از این پس از انجام هرگونه آزمایش هسته‌ای خودداری کند.

وزارت امورخارجه پیونگ‌یانگ پس از تصویب این قطعنامه در شورای امنیت بار دیگر با تکرار تهدید‌ها اعلام کرد که هر گونه محاصره را اقدامی جنگی به حساب خواهد آورد و از نظر نظامی انتقام آن را خواهد گرفت.

همزمان با مشاجره‌های سیاسی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای کره‌شمالی، رهبر این کشور همچنان به دنبال تقویت جایگاه کوچک‌ترین پسر خود است. در تازه‌ترین این تحولات عنوان " رفیق برجسته " به کیم جونگ اون اهدا شد. در ساختار سیاسی کره شمالی این عنوان نشان‌دهنده ارج و قرب و ارجحیت کیم جونگ اون نسبت به سایر برادران است. کیم جونگ ایل 67 سال سن دارد و وخامت اوضاع جسمانی آنچنان عرصه را بر او تنگ کرده است که از هم‌اکنون به دنبال جانشینی برای خود است.

کد خبر 10730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =