مهر نوشت:

 رئیس انجمن دیابت ایران گفت: متاسفانه برعکس سایر نقاط جهان مبتلایان به دیابت در ایران را افرادی جوان تشکیل می دهد که این امر بسیار نگران کننده است.

اسدالله رجب اظهار داشت: در حال حاضر کمتر از پنج درصد دیابتیهای جهان را افراد مبتلا به نوع یک این بیماری و بیش از 90 درصد را نوع دوم آن تشکیل می دهند. این مسئول با بیان اینکه هزینه های پیشگیری دیابت از درمان این عارضه ارزانتر است، عنوان کرد: هزینه های پیشگیری از دیابت همانند اغلب عارضه های شناخته شده کمتر از درمان آن است که این امر در سایه کنترل وزن، تغییر شیوه خوراک به سوی غذاهای سالم و مدیریت استرس محقق خواهد شد.

وی از روند عکس ابتلا به عارضه دیابت کشور نسبت به سایر نقاط جهان خبر داد و افزود: در دیگر نقاط دنیا اغلب مبتلایان به بیماری دیابت را سالمندان بالای 65 سال تشکیل می دهند.

رجب ادامه داد: روند ابتلا به بیماری دیابت در ایران مربوط به سنین 45 تا 65 است یعنی دقیقا زمانی که افراد می توانند برای خود، خانواده و جامعه نیروهایی فعال و مفید قلمداد شوند.

رئیس انجمن دیابت کشور با تاکید بر لزوم تغییر شیوه غذایی ایرانیان گفت: در حال حاضر خانوارهای ایرانی باید در شیوه خوراک روزانه خود تغییراتی نظیر استفاده تنها سه بار در ماه از گوشت قرمز، سود بردن به شکل چند بار در هفته از گوشت سفید و گنجاندن لبنیات در برنامه غذایی روزانه را لحاظ کنند.

این مسئول با اشاره به نامگذاری روز دیابت به عنوان آموزش و پیشگیری برای پنج سال متوالی خاطرنشان کرد: نامگذاری روز دیابت برای پنج سال متوالی به عنوان آموزش و پیشگیری تاکیدی چندباره بر پیشگیری از ابتلا به این بیماری است تا جامعه دچار عارضه های جبران ناپذیر آن نشوند.

 وی از پیگیریهای 20 ساله خود پیرامون تخصیص اعتبارات بیمه ای جهت پیشگیری دیابت خبر داد و افزود: پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت در سایه ارائه آموزشهای بهداشتی محقق می شود که امیدوارم روزی بیمه گر با درک اینکه می توان با پرداخت هزینه های آموزش از هزینه های درمان و خرید تجهیزات پزشکی بکاهد وارد این مقوله شود.

کد خبر 108247

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =