تحقیقات نشان می‌دهد استفاده مجرمان سایبری از تلفن‌های همراه رو به افزایش است و این درحالی است که تنها یک درصد از پیامک‌های ارسالی به تلفن‌های همراه را هرزنامه‌‌ها تشکیل می‌دهند.

ابوالفضل کریمی: آخرین تحقیقات نشان می‌دهد هم‌زمان با افزایش استفاده مردم از اینترنت همراه و گوشی‌های هوشمند، مجرمان سایبری نیز در حال طراحی فناوری‌های جدید و کارآمدی هستند تا این وسایل را هدف قرار دهند.

به گزارش تلگراف، پیش‌بینی می‌شود تا سال 2011 فروش تعداد تلفن‌های هوشمند از کامپیوترهای شخصی پیشی بگیرد، در عین حال تحقیقی که توسط شرکت امنیتی AdaptiveMobile انجام شده نشان می‌دهد می‌دهد هرزنامه‌ها دیگر مانند گذشته کاربران خود را فریب نمی‌دهند. گزارش این شرکت نشان می‌دهد در حال حاضر از هر یک میلیون نامه الکترونیکی محتوی هرزنامه، فقط یکی کاربران اینترنتی را به سمت سایت‌های تبلیغاتی رهنمون می‌کنند.

در عین حال هرزنامه‌های موبایلی نزدیک به یک درصد از کل پیامک‌ها را تشکیل می‌دهند؛ اما درآمدزایی آن‌ها بسیار بالاست. برای مثال یک حمله هرزنامه‌ای به شکل پیامک می‌تواند ظرف مدت 3 روز نزدیک به 10 میلیون دلار درآمدزایی کند.

حملات هرزنامه‌ای روی تلفن‌های همراه به شکل‌های مختلفی اتفاق می‌افتد. در یک نوع از آن‌ها حملات پیچیده‌ای روی گوشی‌های هوشمند انجام می‌شود و از قابلیت‌های آن‌ها برای اتصال به اینترنت و کلیک کردن روی تبلیغات یا ورود به سایت‌های حاوی ویروس‌های موبایل استفاده می‌شود.

هرز‌نامه‌های ساده‌تر شامل پیامک‌هایی است که ادعا می‌کنند دریافت‌کننده این پیام جایزه‌ای را برنده‌ شده و به این ترتیب او را برای پیگیری جایزه وادار به تماس یا فرستادن پیامک می‌کنند.

سیمون کنی، نایب‌رئیس توسعه تجاری در شرکت AdaptiveMobile در این باره گفت: «هرزنامه‌نویسان امروز به روش‌های جدیدی دست یافته‌اند تا بتوانند بدون هزینه، حجم زیادی از پیامک‌ها را به دارندگان تلفن‌های همراه بفرستند. به این ترتیب موانع سنتی بر سر راه استفاده از هرزنامه‌‌ها در تلفن‌های هوشمند برداشته شده است».

تلفن‌های همراه جزو شخصی‌ترین ابزارهای همراه طبقه‌بندی می‌شوند و مردم به ارتباطی که از طریق تلفن‌های همراه انجام می‌شود، بیش از دیگر ارتباطات الکترونیکی حتی ای‌میل اطمینان دارند. کارشناسان می‌گویند در حالی که اپراتورهای تلفن همراه در حال مبارزه با مجرمان در سطح شبکه هستند، کاربران نیز باید نقش خود را در محافظت از تلفن‌های شخصی به خوبی ایفا کنند تا بتوان امنیت را در این عرصه فراهم کرد.

کد خبر 108411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • دانشجو بيكار ملت IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۴
  0 0
  چيز تازه ای نيست كه شنود اطلاعاتی هم باهاش ميشه كرد.
 • روزبه قمصری IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۸۹/۰۸/۳۰
  0 0
  اگر مسئولان نجنبند و راهکار تازه ای برای مقباله و پیشگری نیاندیشند به معضلی برای آینده کشور تبدیل می شود