دکتر شهریاری مشاور یک طرح علمی مشترک بین ایران و کشورهای دیگر منطقه از جمله اسرائیل در حادثه تروریستی کشته شد. تاکنون کسی دستگیر نشده و مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته. این دومین ترور دانشمندان ایرانی شرکت کننده در "سزامی" است.

امید سلیمی بنی: انفجارهای تروریستی، بار دیگر استادان دانشگاه را در تهران هدف گرفت. صبح دوشنبه، یکی دیگر از محققان ایرانی پروژه علمی "سزامی" که گفته می شود با همکاری کشورهای خاورمیانه در اردن پیگیری می شود، بر اثر انفجار بمب کشته شد. این ترور، دومین کشتار استادان ایرانی شرکت کننده در این برنامه  بین المللی است. پروژه ای که گفته می شود کشورهای ایران، اردن، رژیم اشغالگر قدس ، بحرین، ترکیه، فلسطین، مصر، پاکستان و قبرس، اعضای رسمی آن هستند و درخواست عراق برای عضویت در دستور کار شورا است.

در این پروژه قرار است "تابش سینکروترون برای تحقیقات علوم کاربردی" و به کارگیری آن در خاورمیانه، صورت گیرد و فرانسه، یونان، ایتالیا، کویت، آلمان، ژاپن، سوئد، روسیه، پرتقال، انگلستان و آمریکا نیز عضو ناظر آن هستند.

کمتر از یک سال پیش دردیماه 88 نیز دکتر مسعود علیمحمدی، استاد تمام دانشکده فیزیک دانشگاه تهران و یکی از اعضای ایرانی پروژه "سزامی"، بر اثر انفجار مشابهی در محله قیطریه تهران کشته شد. گفته می شود پس از او، دکتر بابک شکری نماینده ایران در این پروژه شد و دکتر مجید شهریاری استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی و دکتر جواد رحیقی نیز به عنوان مشاوران این پروژه انتخاب شدند که یکی از آنان در انفجار دوشنبه تهران، کشته شد.

صدای انفجار این بار از خیابان ارتش

حسین ساجدی نیا، فرمانده پلیس تهران بزرگ در تشریح جزئیات ترور مجید شهریاری و سوء قصد به فریدون عباسی دوانی به رسانه ها گفت: "در این حادثه یک دستگاه موتورسیکلت پولسار به خودروی پژو 405 دکتر شهریاری نزدیک شده و بمب را به خودرو می‌چسباند که پس از چند ثانیه منفجر می‌شود که این مدرس دانشگاه شهید بهشتی به شهادت رسیده، اما همسر و راننده وی مجروح شده‌اند و حال مناسبی دارند. "

وی با اشاره به اینکه حادثه در قبل از ساعت 8 صبح اتفاق افتاده، افزود: "در این حادثه یک دستگاه موتورسیکلت بمب را به خودروی دکتر عباسی چسبانده و متواری می‌شود. در این حادثه دکتر عباسی و همسرش مجروح شده، ولی به بیمارستان منتقل و در حال حاضر وضعیت عمومی مناسبی دارند."

یکی از شاهدان عینی در گفتگو با خبرگزاری فارس، گفته: "ساعت 7:45 دقیقه صبح دوشنبه، دو دستگاه موتورسیکلت با نزدیک شدن به خودروی پژوی شهریاری  بمبی را به سمت خودرو پرتاب کردند که باعث انفجار شد."
این شاهد که هویت او تاکنون فاش نشده، توضیح داده: "انفجار ناشی از این بمب صدای ناهنجاری تولید کرد و موتورسیکلت سواران با سرعت از محل حادثه گریختند." این منبع ناشناس همچنین در گفتگو با این خبرگزاری، گفته بود: "در ادامه این حادثه پلیس در میدان دانشجو اقدام به تعقیب و گریز یک دستگاه پژو 206 کرد که به دلیل اقدام به فرار و بی‌توجهی به فرمان پلیس مأموران به سمت این خودرو شلیک کردند."

رئیس پلیس تهران، خبر درگیری پلیس با پژو 206 و پرتاب بمب به سمت قربانیان را رد کرده است.

واکنشهای داخلی و جهانی به ترور

برخی منابع نزدیک به دولت، بلافاصله با محکوم کردن این حادثه، آن را متوجه عوامل خارجی که از اعضای پروژه "سزامی" هستند، کردند. در پیامی که رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره این ترور منتشر کرده، آمده است: " جنایتکاران...گمان می‌برند با دستمایه قراردادن ترور و خشونت عریان می‌توانند مانعی در برابر رشد و بالندگی فرهیختگان و نخبگان این سرزمین خدایی ایجاد نمایند." علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در قسمت دیگری از پیام تسلیت خود، نوشته: " دشمنان باید بدانند که با حذف یکی از ثمرات شجره طیبه انقلاب اسلامی نخواهند توانست مانع رشد و بالندگی فرزندان این مرز و بوم گردند چرا که رویش و زایش این گلستان را پایانی نیست و به فضل الهی ده‌ها و هزاران گل دیگر از این بوستان خواهد رویید و اهریمنان شیطان صفت به اهداف شوم خود دست نخواهند یافت."

پس از انتشار این خبر در رسانه های داخلی، این حادثه به سرعت در رسانه های دنیا منعکس شد. "بی. بی. سی" در این خصوص نوشت: "یک دانشمند هسته ای در اثر یک بمبگذاری کشته شد و دانشمند دیگری از یک اقدام مشابه نجات یافت. مجید شهریاری عضو هیئت علمی مهندسی هسته ای دانشگاه شهید بهشتی تهران بود که در اثر حمله بمبگذاری در خودرو کشته شد. در حمله دوم، فریدون عباسی، یک دانشمند هسته ای دیگر مجروح شد."

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست نیز به انعکاس این خبر پرداخت و نوشت: "تلویزیون رسمی ایران، خبر از دو حمله بمبگذاری جداگانه اما مشابه را در تهران پایتخت ایران داد که در اثر این دو حمله یک دانشمند هسته ای ایرانی کشته شد. حمله کنندگان سوار بر موتورسیکلت بمب را به داخل پنجره خودروی این دانشمندان پرت کردند."

خبرگزاری رویترز نیز به نقل شبکه خبری العالم نوشت: "یک استاد دانشگاه در اثر انفجار بمب در خودرو کشته شد و سه نفر دیگر در یک حادثه مشابه مجروح شدند."

شبکه الجزیره نیز خبر داد: "یک دانشمند هسته ای ایران در یکی از دو انفجاری که صبح روز دوشنبه در تهران رخ داد کشته شد. خبرنگار الجزیره در تهران گزارش داد که درحال حاضر اطلاعات کمی در خصوص جزئیات این انفجارها در اختیار است، اما مجید شهریاری که در اثر این حمله بمبگذاری کشته شد همکار یک استاد دیگر به نام "مسعود علیمحمدی" است که ژانویه گذشته در یک حمله تروریستی مشابه کشته شد."

خبرگزاری فرانسه نیز منتشر کرد: "یک دانشمند هسته ای ایرانی در اثر حمله تروریستها کشته و دانشمند دیگری مجروح شد." خبرگزاری آنسا نیز با انعکاس این خبر نوشت: "صبح امروز دو انفجار در تهران سبب کشته شدن یک استاد دانشگاه و مجروح شدن سه تن دیگر شد. این دو انفجار در دو منطقه مختلف پایتخت رخ داد اما هر دو خودرو متعلق به دو استاد هسته ای دانشگاه شهید بهشتی بوده اند." شبکه تلویزیونی رای ایتالیا نیز به نقل از شبکه العالم نوشت: "دو فیزیکدان هسته ای ایرانی صبح امروز قربانی دو حمله شدند. هر دوی این فیزیکدانان استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران بودند که در اثر این حملات یکی از این دو تن کشته شد."

ترورهایی با یک روش، با یک هدف، ولی متفاوت

با وجودی که عناصر مختلف سازنده ترورهای دکتر علیمحمدی، دکتر شهریاری و دکتر عباسی دوانی یکسان است، یعنی در این حوادث، از بمب استفاه شده و اهداف، دانشمندان فیزیک هسته ای ایرانی شاغل در پروژه "سزامی" هستند، برخی از مقامات رسمی با رد، مشابهت این ترورها از اهداف پشت پرده انفجارهای تهران خبر می دهند.

سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری تهران در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، می گوید: " این ترورها شخصی نبوده است و فکر می‌کنم موضوع این ترورها با ترورهای قبلی فرق می‌کند ولی کماکان ما در حال بررسی هستیم."

به گفته صفرعلی براتلو، موضوع ترورهای اخیر استادان دانشگاه شهید بهشتی در جلسه شورای تامین استان که پس از حادثه برگزار شد، مورد بررسی قرار گرفته است، ولی تا لحظه مخابره این گزارش، جزئیاتی از این بررسیها منتشر نشده. براتلو در تکمیل سخنانش گفته: "در حال پیگیری این موضوع هستیم و نتایج آن را به هنگام مشخص شدن اعلام خواهیم کرد."

حسین سجادی نیا، رئیس پلیس تهران نیز با رد مسئولیت پلیس در این حوادث گفته: " این ترور، سومین حادثه‌ای است که اتفاق می‌افتد و سیستم حفاظتی و محافظتی دانشگاه‌ها و دیگر نهادها مسئول حفاظت از امنیت اساتید هستند."

احتمال داده می شود اشاره وی به دیگر نهادها، بیشتر متوجه وزارت اطلاعات ایران است که بررسی اختیارات و وظایف آن هم اکنون در صحن علنی مجلس تمام شده و طی آن، این وزارتخانه موظف شده بانک اطلاعاتی خود را تکمیل و برای تمام مشاغل دولتی، عمومی و خصوصی، حیطه صلاحیت امنیتی تعریف کند.

گفته می شود تا این لحظه، کسی در این ارتباط دستگیر نشده و هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است.

ص/133

کد خبر 112061

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 4
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • میم IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۸
    0 0
    اینقدر درگیر سیاسی کاری داخلی شدیم که حواسمون به دشمن نیست...حواسمون به سرمایه هامون م نیست...
  • بدون نام IR ۰۵:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۹
    0 0
    سلام شما را بخدا مواظب سرمایه های فکری و علمی باشید
  • بدون نام IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۹
    0 0
    عوامل موسادو سيا شامل منافقين و غيره تا حياط خلوت ما پيشروي كردند ولي سيستم هاي اطلاعاتي ما همچنان درگير مسايل انتخابات پارسال هستند
  • بی نام IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۱
    0 0
    آخه چراوضعیت امنیت کشور بایداینطوری باشه...چرافکر میکنیم راننده گذاشتن یعنی حفاظت...