پیکر مرحوم بیژن الهی شاعر، مترجم و نقاش روز یکشنبه در سکوت گورستان کوچکی در روستای بیجده‌نو در مرزن‌آباد به خاک سپرده شد.

مریم آموسا: برابر با وصیت بیژن اللهی روی سنگ مزار او هیچ نامی هک نشد و او زندگی غریبانه خود را بعد از مرگ نیز با وصیت‌هایش و مراسم خاکسپاری بی‌هیاهویش برای دوستدارانش یادآوری کرد.

زنده‌یاد الهی وصیت کرده مراسمی برای سوگواری درگذشت او برپا نشود و شمیم بهار داستان‌نویس و از دوستان قدیمی آن هنرمند مسئولیت انتشار آثارش را برعهده بگیرد.

به گقته داریوش اسدی کیارس از دوستان الهی به زودی گروهی برای نظارت روی آثار الهی فعالیت خود را آغاز می‌کنند که گویا شکل‌گیری این گروه زمانی نسبتاً طولانی نیاز دارد.

یکی دیگر از وصیت‌های الهی مربوط به نبود هیچ‌گونه دوربین عکس‌برداری و فیلمبرداری در مراسم خاکسپاری او بود که همین مسئله موجب شد مسعود کیمیایی که قصد داشت با دوربین فیلمبرداری خود در این مراسم حضور پیدا کند برنامه خود را منتفی کند.

در پایان مراسم خاکسپاری زنده‌یاد الهی تعدادی از شاعران از جمله هوشنگ چالنگی، مانی پارسا و علی عبدالهی شعرهای ترجمه الهی را خواندند.

تعداد حاضران این مراسم کمتر از 50 نفر بود. محمدرضا پورجعفری، رضا زاهد، هوشنگ چالنگی، محسن طاهر، حسن نصیری، علیرضا حسینی، هوشنگ آزادی‌ور، ترانه صادقیان،‌ داریوش اسدی کیارس، علی صتوتی، حامد هاتف و مانی پارسا در مراسم خاکسپاری بیژن الهی حضور پیدا کردند.

بیژن الهی سه‌شنبه 9 آذرماه درگذشت. او متولد تیرماه 1324 و از شاعران مطرح دهه 40 بود. مرحوم الهی از شمار شاعران موج نو به شمار می‌رود که شعرش بر بسیاری از شاعران تاثیر بسزا گذاشته است. الهی همچنین مترجم آثاری چون «اشراق‌ها» آرتور رمبو و «ساحت جوانی» هانری میشو بود.

143 / ت

کد خبر 113650

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • جلال علوی US ۱۹:۱۱ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۴
  1 0
  روحش شاد
 • بدون نام IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۴
  0 0
  خانم آموسا حک نه هک
 • بي نام IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۵
  0 0
  با سلام در ميان تمام كساني كه شما نام برديد نامي از دكتر بهمن رحيميان اديب-شاعر-مترجم-نقاش و پزشك برجسته كه از دوستان بسيار نزديك مرحوم الهي بودند ياد نكرديد كه مرحوم الهي وصيت نامه خود را در خصوص خاكسپاري نزد ايشان و همسرشان دكتر ملوك ديوانگاهي گذاشتند و از همسر دكتر خواستند كه به وصييتشان عمل كنند كه همين كار را طبق خواسته مرحوم الهي انجام دادند. با تشكر
 • بدون نام IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۷
  1 0
  ایا کسی سوآل کرد وصیت نامه بیژن الهی در مورد محل خاکسپاری نزد کیست و کجاست؟