حسن حبیبی، سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران

در ماجرای افشین قطبی و قراردادی که او با تیم ژاپنی بسته، این بسیار مهم است که فدراسیون فوتبال چطوری با او قرارداد بسته است. من نمی‌دانم قرارداد قطبی و فدراسیون فوتبال چطوری است که به او اجازه داده شده در این شرایط حساس برود دنبال یک تیم دیگر و قراردادش را با آن تیم ببندد.

ظاهرا قرارداد افشین قطبی با تیم شیمیزو اسپالس قطعی شده و حتی اسم او هم در سایت این باشگاه ثبت شده است که این از دیدگاه من ضعف مسئولان فدراسیون فوتبال است. افرادی که در فدراسیون فوتبال هستند ناپخته عمل می‌کنند و ناآگاهی آن‌هاست که به قطبی اجازه می‌دهد وسط قراردادش با تیم ملی ایران برود دنبال یک تیم باشگاهی. اصولا اگر فدراسیون ایران قرارداد سفت و محکمی با قطبی بسته بود او نمی‌توانست در این روزها با یک تیم دیگر قرارداد ببندد. کاملا مشخص است که قرارداد خوبی با او نبسته‌اند. افرادی که در شرایط فعلی در فدراسیون سمت دارند، جایگاهشان اینجا نیست. ممکن است آن‌ها در جاهای دیگر مدیران بسیار خوبی باشند اما به درد فوتبال نمی‌خورند.

تیم ملی ایران می‌تواند به خاطر این شرایط آسیب ببیند. شما کدام فدراسیون را سراغ دارید که در آن اتفاقی مشابه افتاده باشد؟ حتی در فدراسیون فوتبال خودمان هم این اتفاق نیفتاده بود که سرمربی تیم ملی پیش از این‌که قراردادش با تیم ملی تمام شود با تیم دیگری قرارداد ببند و حتی مذاکره جدی کند. تمام سرمربیان قبلی تیم ملی را به یاد بیاورید. کدام یک از آن‌ها پیش از این‌که قراردادشان با تیم ملی تمام شود، با یک تیم دیگر مذاکره کرده‌اند؟ این افت شان فوتبال ملی ایران است.

ما این افت شان را از مدیرانی داریم که در فدراسیون کار می‌کنند و کارشان را بلد نیستند. فوتبال ما در اثر همین که مدیران آگاهی را بالای سرش ندارد، ضربه‌های زیادی خورده. ماجرای افشین قطبی و قرارداد او با تیم ژاپنی هم آخرین ضربه‌ای است که به فوتبال ما وارد شده است. شاید این‌طور به نظر برسد که قطبی می‌خواهد کارش را در تیم ملی ادامه بدهد و بعد از جام ملت‌ها به ژاپن می‌رود. دقیقا هم همین‌طور است ولی اعلام شدن خبر پیوستن او به تیم ژاپنی قطعا در جو اردوی ایران در جام ملت‌ها تاثیرگذار خواهد بود. بازیکنی که بداند سرمربی‌اش بعد از دو سه بازی رفتنی است ممکن است به حرف او گوش نکند. اصلا ممکن است بین بازیکنان چند دستگی ایجاد شود. به هر حال آن‌ها می‌دانند افشین قطبی بعد از جام ملت‌ها رفتنی است و ممکن است هر رفتاری را از خود نشان بدهند.

البته فوتبال ما شرایط مشخصی ندارد. ممکن است در همین شرایط، تیم ملی برود و قهرمان جام ملت‌ها هم بشود ولی از آن طرف ممکن است جو اردو در قطر خراب باشد و تیم ملی نتایج بسیار بدی بگیرد. درکل تنها چیزی که کاملا مشخص است این‌که فوتبال ما شرایط از هم گسیخته‌ای دارد و زیاد نمی‌توان به آن امیدوار بود. مخصوصا با اعلام شدن خبر پیوستن افشین قطبی به یک تیم ژاپنی، ممکن است جو تیم ملی متشنج هم بشود. به هر حال در هر تیمی طبیعی است که یکی دو بازیکن بخواهند خودشان را بالاتر از بقیه بازیکنان ببینند و اگر سرمربی تیم نتواند آن‌ها را جمع کند، ممکن است همین یکی دو بازیکن، کل تیم را به هم بریزند و آن را به وضعیت بدی بکشانند. الان هم ممکن است در تیم ملی ایران چنین اتفاقی رخ دهد. به هر حال قطبی رفتنی است و اصلا بعید نیست که تیم ملی توسط چند بازیکن به حاشیه کشانده شود.

به نظرم همه این‌ها نشات گرفته از ناآگاهی و کاربلد نبودن مدیران فدراسیون فوتبال است. ما الان شرایطی داریم که واقعا خیلی بچه‌گانه به نظر می‌رسد. در آستانه جام ملت‌های آسیا خودمان می‌آییم و می‌گوییم دنبال جذب مربی بزرگ برای تیم ملی هستیم و از طرفی سرمربی تیم ملی‌مان برای جبران این حرف‌ها، می‌رود و با یک باشگاه ژاپنی قرارداد می‌بندد تا بلافاصله پس از جام ملت‌ها به ژاپن برود و روی نیمکت یک تیم دیگر بنشیند. این شرایط درست شدنی نیست، مگر این‌که تغییرات عمده‌ای در فدراسیون فوتبال داشته باشیم.

از همین الان هم باید به فکر این باشیم که در جام ملت‌های آسیا تا می‌توانیم باعث نزدیک شدن بازیکنان به یکدیگر شویم. باید کسی بالای سر تیم ملی باشد که بتواند در کنار کادر فنی، جو دوستی و صمیمیت را در تیم ملی ایجاد کند. اگر صمیمیت‌ها بیشتر شود و بازیکنان احساس دوستی بیشتری با یکدیگر داشته باشند می‌توانیم در جام ملت‌های آسیا نتیجه بگیریم. این کار، آدم‌های بزرگ می‌خواهد؛ آدم‌هایی که سال‌ها در فوتبال کار کرده باشند و بدانند چطوری می‌شود جو دوستانه‌ای را در یک تیم حاکم کرد.

کد خبر 115514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =