۱۵ نفر
۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۱
فیلم | رنگ آمیزی گنبد مطهر رسول خدا(ص)

در این فیلم که هرچند سال یک بار رخ می دهد، گنبد مطهر را در حال رنگ پاشیدن ملاحظه می کنید.

گنبد مطهر رسول خدا(ص) مشهور به قبة الخضراء در سال ۶۷۸ هجری، توسّط سلطان قلاوون مملوکی از ممالیک مصر، روی مرقد مطهر بنا شد. در حالی که تا پیش از آن، تنها، دیوار این قسمت، قدری از دیوار بخش های مسجد بالاتر بود. گنبد ساخته شده توسط قلاوون، در پایین ، روی ستون‌های مربّعی قرار گرفته؛ اما بخش فوقانی آن به صورت هشت ضلعی درآمده است.

کارهای ساختمانیِ چندی در سال ۸۵۳ و ۸۷۸ و ۸۸۱ برای سنگ‌فرش کردن کف حجره، بنای مجدّد آن و نیز تعمیر گنبد، صورت گرفت که در آتش سوزی سال ۸۸۶ هجری آسیب زیادی به مقصوره و گنبد رسید، اما حجره شریفه؛ یعنی محدوده مرقد، آسیبی ندید. به دنبال آن در سال ۸۸۷ سلطان قایْتبای ، گنبد را که در اثر آتش سوزی در مسجد آسیب دیده بود، از نو بنا کرد. چند سال بعد باز گنبد تجدید بنا شد.
در سال ١٢٣٣ هجری ، در دوران سلطان محمود _عثمانی، نیز گنبد بازسازی شد و تا آن زمان رنگ آن کبود بود. در روزگار سلطان عبدالحمید عثمانی، گنبد روی مرقد را به رنگ سبز کردند و از این زمان به بعد، به قُبّة الخضراء شهرت یافت.
طبق رسم، هر از چند سال، رنگی روی رنگ پیشین می کشیدند. جالب آن که در پایین گنبد، سوراخی باز کرده اند که میان قبر و آسمان فاصله‌ای نباشد.
داستان این محفظه از این قرار است که وقتی در مدینه باران نیامد، مردم در این باره از یکی از همسران پیامبر ص سوال کردند. او گفت که متوجه قبر پیامبر شوید؛ همسر پیامبر(صلی الله علیه وآله)، به خلاف کسانی که به تبرک و توسل اعتقادی ندارند و برای قبر ارزشی قائل نیستند، مردم را به قبر آن حضرت هدایت کرد از زمانی که گنبد روی مرقد کشیده شد، این محفظه را در ادامه آن سنت، باقی گذاشتند تا در وقت کم بارانی، آن را بگشایند و از خداوند طلب باران کنند.
 

6767

کد خبر 1210140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • جانم فدای رهبر IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
  3 8
  رژیم منحوس وهابیت برنامه ای جامع برای تخریب قبر مطهر رسول اکرم و نابود کردن بارگاه و گنبد آن حضرت دارد. همان بلایی که سر قبر ائمه اطهار و بقیع آوردند میخواهند دوباره تکرار کنند
 • من IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
  2 0
  به به از این گنبد.زیباترین گنبدی که تا کنون دیده ام.