ترامپ وزیر دادگستری و سفیر آمریکا در سازمان ملل را معرفی کرد/واکنش رژیم صهیونیستی

ایرنا نوشت: رئیس جمهوری آمریکا رسما گزینه های جدید برای وزارت دادگستری و نمایندگی کشورش در سازمان ملل را معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که «ویلیام بار» را به عنوان وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا به کنگره معرفی می کند.
«بار» در دوره جرج بوش پدر رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز به مدت 2 سال در این سمت بود.
ترامپ همچنین نامزدی «هیتر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را برای نمایندگی این کشور در سازمان ملل رسما اعلام کرد.
بر اساس قانون اساسی آمریکا ویلیام بار و هیتر نوئرت باید بتوانند از نمایندگان سنای این کشور رای اعتماد بگیرند.

پیشتر شماری از رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع آگاه از تصمیم ترامپ برای جایگزینی نوئرت با نیکی هیلی نماینده مستعفی آمریکا در سازمان ملل متحد خبر داده بودند.
رئیس جمهوری آمریکا که از ادامه فعالیت تیم تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات 2016 ناراضی بود، ماه گذشته با برکناری جف سنشنز وزیر وقت دادگستری، متیو جی ویتاکر رئیس دفترش را با حفظ سمت به عنوان سرپرست معرفی کرد.
سشنز که ابتدا از حامیان سرسخت ترامپ در رقابت های انتخاباتی سال 2016 آمریکا بود، پس از انتصاب به مقام وزارت دادگستری حاضر نشد در پرونده تحقیقات پیرامون تبانی ستاد ترامپ با روسیه دخالت کند.
ترامپ بارها از روند این تحقیقات که پای بسیاری از نزدیکان او را به تحقیق و بازجویی کشیده بود، انتقاد کرده و خواستار کنار گذاشتن «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده روسیه شده بود.

همچنین دنی دانون روز جمعه با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی از معرفی هدر نوئرت سخنگوی فعلی وزارت خارجه آمریکا به عنوان نماینده این کشور در سازمان ملل متحد استقبال کرد و افزود: او در مسئولیت پیشین خود در کنار اسرائیل بوده است.
وی افزود: من شک ندارم که همکاری میان دو طرف با استحکام به عنوان سفیر در سازمان ملل ادامه خواهد داشت.
سفیر رژیم صهیونیستی ادامه داد: در دو سال گذشته با نیکی هیلی همکاری نزدیکی داشتیم تا فضای خصمانه در سازمان ملل را تغییر دهیم.
دانون تاکید کرد هیلی برای همیشه یک دوست صادق اسرائیل خواهد بود.

هیلی در زمان شروع به کار خود به عنوان نماینده آمریکا که عضو کابینه ترامپ هم بود، تصور می کرد می تواند سازمان ملل متحد را با تهدید یا تطمیع همراه خود سازد.
به گفته غلامعلی خوشرو نماینده سابق ایران در سازمان ملل متحد او فکر می کرد می تواند دستور کار یک سازمان چندجانبه گرا را تغییر دهد اما عملا جز انزوای بیشتر آمریکا دستاوردی نداشت.
آخرین شکستی که هیلی برای آمریکا رقم زد، رای منفی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه ای بود که جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) را محکوم می کرد.
او در مدت دو سال گذشته، تمام کوشش خود را به کار بست تا با فریب جامعه جهانی، جنایات صهیونیست ها علیه مردم بی گناه فلسطین را مشروع جلوه دهد اما کشورهای جهان زیر بار این قلدرمآبی آمریکا که این روزها با سیاست های تندروانه و یکجانبه گرایانه دولت ترامپ منزوی شده است، نرفته اند.

نوئرت هم در مدت دو سال گذشته به عنوان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نشان داده است که در مساله رژیم صهیونیستی هیچ تفاوتی با پیشینیان خود ندارد و نسبت به جبهه مقاومت هم کاملا موضع خصمانه دارد.

اما او یک تفاوت دیگر هم دارد و اینکه در دو سال گذشته کمی با امور دیپلماتیک آشنا شده است و به بی تجربگی هیلی نیست همانگونه که جاه طلبی های هیلی را هم ندارد.
او دیگر عضو کابینه نخواهد بود و زیر نظر وزیر خارجه فعالیت خواهد کرد، هرچند که صلاحیت او باید به تایید سنای آمریکا برسد.

49311

کد خبر 1210435

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =