پالیزدار: قاچاقیچان موادمخدر به نام یک کودک فوت شده، میلیاردها تومان پول جابه‌جا کردند

مشاور معاون اول رئیس جمهوری و دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بدون ذکر نام مفسد اقتصادی گفت: بخش عمده ای از معوقات بانکی یکی از ابر بدهکاران پس گرفته شده است.

 کاظم پالیزدار شنبه شب به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه شهرکرد افزود: این ابر بدهکار بانکی ۸۵ هزار میلیارد ریال به سیستم بانکی بدهکار است و هیچ کدام از دولت ها موفق به بازپس گیری معوقات از وی نشده بودند.

وی گفت: با هماهنگی به وجود آمده بین سران سه قوه، بخشی از معوقات از این ابربدهکار بانکی پس گرفته شد.

دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در پاسخ به دانشجویی که مدعی شد قانون تجارت ایران به روز نیست، افزود: قانون تجارت دچار برخی از نواقص است، بگونه ای که بدهکاران بانکی می توانند اعلام ورشکستگی کنند.

پالیزدار اظهار داشت: برخی از بدهکاران بانکی با استفاده از ضعف قانونی، در زمان دریافت وام بانکی اعلام ورشکستگی می کنند و پس از اعلام ورشکستگی تمام جرایم بانکی آنان بخشیده می شود.وی در پاسخ به سوال دانشجویی درباره مفاسد اقنصادی گفت: همانگونه که رئیس جمهوری اعلام کرده است هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد و مفاسد اقتصادی در این دولت وجود ندارد.

پالیزدار افزود: در این دولت هیچ موردی وجود نداشته است که اگر مسئولی دارای پرونده فساد اقتصادی بود، با آن برخورد نشود چه اینکه در همین دولت ۲ تا سه معاون وزیر برکنار و پرونده آنها برای صدور حکم در حال رسیدگی است.

پالیزدار اظهار داشت: دولت در این زمینه به هیچ وجه کوتاه نمی آید و اگر موردی وجود داشته باشد، مانع از برخورد و دستگیری نشده است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد تک محصولی بارها هشدار داده اند، یادآور شد: متکی بودن به اقتصاد تک محصولی در کشور همچنان ادامه دارد و همین امر باعث شده تا دشمنان در معادلات بین المللی از این مساله به نفع خود سوء استفاده کنند.

دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی اظهار داشت: مساله فساد به تاریخ بشر برمی گردد و در همه نقاط جهان وجود دارد و مساله تازه ای نیست و همواره در کنار بشر این سوء استفاده وجود داشته است.

به گفته وی، همه دولت ها و نظام های تاریخی با این مساله دست به گریبانند و بارها در خصوص مبارزه با مفاسد کتاب ها و مقالاتی نوشته شده است.

پالیزدار با بیان اینکه فساد در تمامی کشورها وجود دارد و تنها شدت و ضعف با این مساله متفاوت است، افزود: مساله مهم در حوزه مفاسد اقتصادی نحوه و نوع برخورد با آن است که از بروز اتفاقات مشابه جلوگیری می کند.

مشاور معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: در ایران در سالهای اخیر به واسطه توسعه فضای رسانه ای و اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مردم، صدای 'فساد - فساد ' بیشتر از گذشته شنیده می شود ولی به آن میزان که در حوزه رسانه و فضای مجازی بیان می شود نیز این فساد اقتصادی وجود ندارد.

فساد در سه طبقه
به گفته وی، بخشی از فساد موجود نیز به گوش مردم نمی رسد و باید در این زمینه اطلاع رسانی کرد و رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی درست و صحیح برعهده دارند.

پالیزدار، به شاخص ادراک فساد در جهان اشاره کرد و افزود: هر چند این شاخص ها از سوی یک نهاد بین المللی با نگاه سیاسی منتشر می شود، اما این شاخص به نفع اقتصاد کشور نیست.

وی فساد را به ۳ طبقه تقسیم کرد و گفت: فسادی که در سطح کلان کشورها وجود دارد از سوی 'یقه سفیدها ' صورت می گیرد که از قوانین و فناوری ها برای رسیدن به نفع خود استفاده می کنند.

به گفته وی، فساد دیگر در جوامع بشری فساد رده میانی است که ممکن است در یک دستگاه ها اجرایی از سوی یک کارمند یا مدیر اداره این فساد شکل بگیرد.

وی سومین فساد را فساد خُرد عنوان کرد و گفت: این نوع فساد گریبان جامعه را می گیرد و به طور مثال وقتی در بازار قیمت یک کالا نسبت به نقطه دیگر متفاوت تر است یا در اداره خدمات کمتری نسبت به وظایف افراد ارائه می شود، فساد شکل می گیرد.

دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی یادآور شد: راهکار مبارزه با این سه نوع فساد در حوزه برخورد، پشگیری و فرهنگسازی است.

وی گفت: پس از مطالبه مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با فساد اقتصادی، تمامی دستگاه های کشور بسیج شدند و هدف از مبارزه با فساد اقتصادی، برخورد با مفسدان اقتصادی بود.

پالیزدار یکی از مهمترین مسائل ایجاد فساد را تبعیض عنوان کرد و افزود: این تبعیض یاعث بی عدالتی می شود و این بی عدالتی به یاس و امید نداشتن افراد به آینده منجر می شود.

پالیزدار تاکید کرد: بخشی از فساد در حوزه فرار مالیاتی اتفاق می افتد و نبود نظام جامع مالیاتی نیز به فرار مالیاتی عده ای کمک کرده هر چند این نظام مالیاتی در حل تدوین است.

دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، از حرکت دشمن در راستای بزرگ نمایی فساد اقتصادی برای ناامید کردن مردم سخن به میان راند و گفت: دشمن از طریق بزرگ نمایی این فسادها می خواهد ناامیدی را با برنامه ها و بسته های روانی به جوانان القا کند و به دانشجویان و جوانان القا بگوید که پس از تحصیل آینده ای ندارند.

وی تصریح کرد: دشمن به دنبال این است که اگر بحث معیشت و اقتصاد را تحت فشار دهد می تواند ایجاد اعتراض را بوجود آورد و باید نسبت به این جنگ روانی مردم را آگاه کند و دولت به دنبال این است که کمترین فشار به مردم برسد.

وی گفت: اینکه تحریم ها اثرگذار است حرفی در آن نیست اما گاهی ضعف برخی از مدیران نیز می تواند به بروز برخی از کاستی ها منجر شود اما با همبستگی و همدلی می توان از این فشار دشمن عبور کرد چرا که تمام فشار دشمن همین است.

پالیزدار اظهار داشت: خط مشی دشمن به هم زدن فضای اجتماعی در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب است تا بتوانند مردم را ناامید کنند و به مقاصد شوم خود دست یابند.

توضیحاتی درباره هفت‌تپه
وی به بحران مجمتع نیشکر هفت تپه اشاره کرد و گفت: در این مساله مدیرعامل نیشکر از جمله افرادی بود که ارز دولتی دریافت کرده و آن را پس نداده است و از سوی دیگر برای ناامید کردن مردم، به دروغ اعلام کردند که مدیرعامل این مجتمع با مسئولان دولت نسبت دارد.

پالیزدار در پاسخ به سوال یکی از اعضای هیات علمی این دانشگاه گفت: فضا برای رسانه در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی بازگذاشته شده است ولی عده ای انگشت شمار در فضای مجازی به دنبال سوء استفاده از این مساله هستند.

پالیزدار در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری درباره پولشویی نیز گفت: نمونه پولشویی در حوزه مواد مخدر از سوی تعدادی از سوادگران مرگ بارز است به گونه ای که مشهور است که قاچاقیچان مواد مخدر به نام یک کودک فوت شده ، میلیاردها تومان پول را جابه جا کرده اند.

این نشست به مناسبت روز دانشجو از سوی مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه شهرکرد با حضور معاون سیاسی، امنیتی استاندار، رئیس دانشگاه شهرکرد و جمعی از استادان این دانشگاه برگزار شد.

۲۲۳۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1210748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =