دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی: بخشی از معوقات ابربدهکار بانکی پس گرفته شد

ایرنا نوشت: مشاور معاون اول رئیس جمهوری و دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بدون ذکر نام مفسد اقتصادی گفت: بخش عمده ای از معوقات بانکی یکی از ابر بدهکاران پس گرفته شده است.

کاظم پالیزدار شنبه شب به مناسبت 16 آذر روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه شهرکرد افزود: این ابر بدهکار بانکی 85 هزار میلیارد ریال به سیستم بانکی بدهکار است و هیچ کدام از دولت ها موفق به بازپس گیری معوقات از وی نشده بودند.

وی گفت: با هماهنگی به وجود آمده بین سران سه قوه، بخشی از معوقات از این ابربدهکار بانکی پس گرفته شد.

اهم سخنان کاظم پالیزدار بدین شرح است:
*قانون تجارت دچار برخی از نواقص است، بگونه ای که بدهکاران بانکی می توانند اعلام ورشکستگی کنند.

*برخی از بدهکاران بانکی با استفاده از ضعف قانونی، در زمان دریافت وام بانکی اعلام ورشکستگی می کنند و پس از اعلام ورشکستگی تمام جرایم بانکی آنان بخشیده می شود.


*همانگونه که رئیس جمهوری اعلام کرده است هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد و مفاسد اقتصادی در این دولت وجود ندارد.در این دولت هیچ موردی وجود نداشته است که اگر مسئولی دارای پرونده فساد اقتصادی بود، با آن برخورد نشود چه اینکه در همین دولت 2 تا سه معاون وزیر برکنار و پرونده آنها برای صدور حکم در حال رسیدگی است. دولت در این زمینه به هیچ وجه کوتاه نمی آید و اگر موردی وجود داشته باشد، مانع از برخورد و دستگیری نشده است.


*مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد تک محصولی بارها هشدار داده اند،  متکی بودن به اقتصاد تک محصولی در کشور همچنان ادامه دارد و همین امر باعث شده تا دشمنان در معادلات بین المللی از این مساله به نفع خود سوء استفاده کنند.
*مساله فساد به تاریخ بشر برمی گردد و در همه نقاط جهان وجود دارد و مساله تازه ای نیست و همواره در کنار بشر این سوء استفاده وجود داشته است. همه دولت ها و نظام های تاریخی با این مساله دست به گریبانند و بارها در خصوص مبارزه با مفاسد کتاب ها و مقالاتی نوشته شده است.
* فساد در تمامی کشورها وجود دارد و تنها شدت و ضعف با این مساله متفاوت است، افزود: مساله مهم در حوزه مفاسد اقتصادی نحوه و نوع برخورد با آن است که از بروز اتفاقات مشابه جلوگیری می کند.
*در ایران در سالهای اخیر به واسطه توسعه فضای رسانه ای و اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مردم، صدای 'فساد - فساد ' بیشتر از گذشته شنیده می شود ولی به آن میزان که در حوزه رسانه و فضای مجازی بیان می شود نیز این فساد اقتصادی وجود ندارد. بخشی از فساد موجود نیز به گوش مردم نمی رسد و باید در این زمینه اطلاع رسانی کرد و رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی درست و صحیح برعهده دارند.


*شاخص ادراک فساد در جهان اشاره کرد و افزود: هر چند این شاخص ها از سوی یک نهاد بین المللی با نگاه سیاسی منتشر می شود، اما این شاخص به نفع اقتصاد کشور نیست.


*می توان فساد به 3 طبقه تقسیم کرد، فسادی که در سطح کلان کشورها وجود دارد از سوی 'یقه سفیدها ' صورت می گیرد که از قوانین و فناوری ها برای رسیدن به نفع خود استفاده می کنند.


* فساد دیگر در جوامع بشری فساد رده میانی است که ممکن است در یک دستگاه ها اجرایی از سوی یک کارمند یا مدیر اداره این فساد شکل بگیرد.
*سومین فساد را فساد خُرد، گریبان جامعه را می گیرد و به طور مثال وقتی در بازار قیمت یک کالا نسبت به نقطه دیگر متفاوت تر است یا در اداره خدمات کمتری نسبت به وظایف افراد ارائه می شود، فساد شکل می گیرد.
*راهکار مبارزه با این سه نوع فساد در حوزه برخورد، پشگیری و فرهنگسازی است.
 


*یکی از مهمترین مسائل ایجاد فساد را تبعیض است، این تبعیض یاعث بی عدالتی می شود و این بی عدالتی به یاس و امید نداشتن افراد به آینده منجر می شود. بخشی از فساد در حوزه فرار مالیاتی اتفاق می افتد و نبود نظام جامع مالیاتی نیز به فرار مالیاتی عده ای کمک کرده هر چند این نظام مالیاتی در حل تدوین است.


* دشمن از طریق بزرگ نمایی این فسادها می خواهد ناامیدی را با برنامه ها و بسته های روانی به جوانان القا کند و به دانشجویان و جوانان القا بگوید که پس از تحصیل آینده ای ندارند.دشمن به دنبال این است که اگر بحث معیشت و اقتصاد را تحت فشار دهد می تواند ایجاد اعتراض را بوجود آورد و باید نسبت به این جنگ روانی مردم را آگاه کند و دولت به دنبال این است که کمترین فشار به مردم برسد.


* اینکه تحریم ها اثرگذار است حرفی در آن نیست اما گاهی ضعف برخی از مدیران نیز می تواند به بروز برخی از کاستی ها منجر شود اما با همبستگی و همدلی می توان از این فشار دشمن عبور کرد چرا که تمام فشار دشمن همین است.خط مشی دشمن به هم زدن فضای اجتماعی در آستانه 40 سالگی انقلاب است تا بتوانند مردم را ناامید کنند و به مقاصد شوم خود دست یابند.


*در بحران مجمتع نیشکر هفت تپه، مدیرعامل نیشکر از جمله افرادی بود که ارز دولتی دریافت کرده و آن را پس نداده است و از سوی دیگر برای ناامید کردن مردم، به دروغ اعلام کردند که مدیرعامل این مجتمع با مسئولان دولت نسبت دارد.


*فضا برای رسانه در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی بازگذاشته شده است ولی عده ای انگشت شمار در فضای مجازی به دنبال سوء استفاده از این مساله هستند.


*نمونه پولشویی در حوزه مواد مخدر از سوی تعدادی از سوادگران مرگ بارز است به گونه ای که مشهور است که قاچاقیچان مواد مخدر به نام یک کودک فوت شده ، میلیاردها تومان پول را جابه جا کرده اند.

این نشست به مناسبت روز دانشجو از سوی مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه شهرکرد با حضور معاون سیاسی، امنیتی استاندار، رئیس دانشگاه شهرکرد و جمعی از استادان این دانشگاه برگزار شد.

2929

کد خبر 1210764

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =