مساحت دریاچه ارومیه ۱۹۳ کیلومتر افزایش یافت

ایسنا نوشت:مدیردفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی از افزایش ۱۶ سانتی تری تراز دریاچه ارومیه خبر داد.

‌فرهاد سرخوش  با بیان اینکه تراز فعلی دریاچه ارویمه ۱۲۷۰.۴۴ متر است افزود: تراز دریاچه در سال گذشته ۱۲۷۰.۲۸ متر بوده که نشان از افزایش ۱۶ سانتی متری تراز نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

سرخوش تصریح کرد: وسعت دریاچه امروز ۱۹۲۸.۹۰ کیلومتر مربع است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹۳ کیلومترمربع افزایش داشته است.

وی گفت:حجم فعلی آب دریاچه ارومیه یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

سرخوش با اشاره به ورود ۲ میلیون مترمکعب آب در مرحله اول رهاسازی به پیکره دریاچه یادآور شد: رهاسازی از سدهای شهرچای، سد مهاباد و رودخانه زولا بود که سد مهاباد و شهرچای به اتمام رسیده و تا ۱۰ روز دیگر رهاسازی از رودخانه زولا چای ادامه دارد.

مدیردفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: بدلیل بارندگی های بسیار خوب امسال و وضعیت خوب ذخایر سدها مرحله دوم رهاسازی پس از تعیین منابع و مصارف از بهمن ماه سال جاری آغاز می شود و مرحله سوم نیز در صورت تداوم بارندگی ها فروردین ۹۸ خواهد بود.

وی ادامه داد: براساس مصوبات بیشترین لایروبی انهار و رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه انجام و بیشترین تعداد سردهنه احداث و یا بازسازی شده تا کمترین میزان پرت آب صورت گیرد که با اقدامات انجام شده اکثر رواناب ها به سمت پیکره جاری شده اند.                                   

46

کد خبر 1211241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =