پاسخ معصومه ابتکار به فضاسازی برخی رسانه‌ها در خصوص معاهده آب و هوایی پاریس

رییس پیشین سازمان حفاظت از محیط‌زیست نسبت به موج انتقادی برخی از رسانه‌ها علیه حضور ایران در توافقنامه پاریس واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده و رییس سابق سازمان حفاظت از محیط‌زیست ساعاتی پیش در توییتر خود نسبت انتقادات شدیدی که از حضور ایران در توافقنامه پاریس می‌شد واکنش نشان داد. 

او در این رابطه در توییتر خود نوشت:«در مورد اینکه آیا  توافق پاریس ضمیمه داشته یا نه؟ متن زیر پاسخ ساده آنست. در آبان ٩٤ هنوز توافقنامه پاریس متولد نشده بود که بخواهد تعهدی ایجاد کند. این توافقنامه ١٢ دسامبر ٢٠١٥ (٢٢ آذر ٩٤) در بیست و یکمین اجلاس متعاهدین کنوانسیون تغییرات آب و هوا در پاریس به تصویب رسید. توافق پاریس هیچ پیوستی ندارد. هر کشوری هنگام پیوستن، مخیر است که سند مشارکت ملی داوطلبانه معین خود را اعلام کند یا تا آخرین روز دسامبر ٢٠٢٠ مجاز است این سند مشارکت معین ملی را پس از پیوستن به توافقنامه پاریس به دبیرخانه کنوانسیون ارایه‌ کند.شایان ذکر اینکه در بیست و یکمین اجلاس متعاهدین کنوانسیون تغییرات آب و هوا فقط یک تصمیم مشتمل بر ١٤٠ بند و یک پیوست مورد توافق اعضا قرار گرفت که آن پیوست متن کامل  توافق پاریس است. موضوع امکان ارایه سند مشارکت معین ملی کشورها تا پایان ٢٠٢٠ در بندهای ٢٣ و ٢٤ تصمیم آمده است.بنابراین مصوبه آبان ٩٤ حدودا یکماه قبل از شکل گیری  توافق پاریس بوده و نام آن نیز سند مشارکت ملی مد نظر جمهوری اسلامی ایران است با ترجمه صحیح Intended Nationally  Determined Contribution (INDC) و به هیچ عنوان در مقام پیوستی از توافقنامه پاریس قلمداد نیست.»

در ۲ ماه گذشته بعد از ارسال نامه‌ای از محمدجواد ظریف و بابک زنگنه به حسن روحانی رییس جمهور کشور  برای توصیب هرچه سریع‌تر توافق پاریس گروهی از رسانه‌ها از شورای نگهبان خواستند این توافقنامه را تایید نکند. در همین رابطه روز گذشته گزارشی در خبرآنلاین منتشر شد.

در سال ۲۰۱۵ سران بیش از ۱۵۰ کشور  در پاریس به توافق زیست‌محیطی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای رسیدند که بعدها به توافق پاریس مشهور شد.

۴۲۲۳۷

کد خبر 1211370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =