حیاط خانه معاون پیشین وزیر دفاع رنگ پاییز گرفته ولی این نشانه قدیمی بودن خانه نیست.

معصومه ستوده: پله های ساختمان را که بالا می روی کلنگی بودن خانه خودش را نشان می دهد.

در طبقه دوم هر جا که سرت را می چرخاندی عکس «علیرضا عسگری» را می بینی. عکس هایی غیر از آن یکی که در این چند سال ضمیممه خبرهایی درباره او بود. چهار عکسی که چهارگوشه خانه اش بر دیوار قاب شده بود حکایت از سال شمار ربوده شدن او داشت.

عسگری در همه جای خانه حضور داشت عکس هایی که خاطره عسگری را در یاد نگه می داشت به ترتیبی که با یک بار دیدن در ذهن هر فردی حک می شد. خانه ای که در غیبت او شاهد عروس شدن زهرا، زینب و سمیه سه دخترش بود.

زیبا احمدی، همسر علیرضا عسگری که با خوشرویی «خبر» را پذیرفت از دوران سختی سخن می گوید که ناچار بوده علاوه بر پیگیری هایی که برای پیدا کردن همسرش انجام می داده به زندگی فرزندانش نیز سر و سامانی بدهد.

همسر عسگری که «کار روتین» خود را نامه نگاری با مقامات مسئول در سفارت ترکیه و وزارت امور خارجه می داند امیدوار است که هرچه زودتر چشم انتظاری تمام شود تا بار دیگر عسگری را به جای عکسها در خانه ببیند نه اینکه دخترانش ناچار شوند سر سفره عقد عکس پدر را بر روی صندلی آن سوی سفره ببینند.

همسر عسگری که اصالتا سردشتی است خونسرد و محکم می گوید امیدوار است که خبر شهادت همسرش درست نباشد. او سخن خود را اینگونه تکمیل می کند که اگر شهید هم شده باشد به آرزوی خود رسیده.

زیبا احمدی 6 روز قبل از اینکه در 20 دیماه جشن تولد 50سالگی همسرش را بگیرد میزبان «خبرآنلاین» شد. وی امیدوار است که هر چه زودتر «عسگری» به خانه خود قدم بگذارد تا پسرش که در انتظار حضور پدر برای ازدواج است به خانه بخت برود. البته احمدی، بخشی از گلایه های خود را متوجه وزارت خارجه کرد که آنطور که شایسته است پی گیر ماجرا نیست اما در عین حال از عزم خانواده خود خبر داد که اجازه نخواهند داد که پرونده وی به سرنوشت متوسلیان و موسوی و... دچار شود و برای پیگیری ماجرا حاضرند در هر نهاد بین المللی حاضر شوند.

***

چندی روز خبری روی خروجی دو روزنامه صهیونیستی قرار گرفت مبنی بر اینکه آقای علیرضا عسگری در زندان های رژیم صهیونیستی خودکشی کرده اند هر چند ما امیدواریم که چنین خبری صحت نداشته باشد اما بعد از انتشار این خبر شما چه کار کردید آیا تلاش کردید که از صحت و سقم این خبر مطلع شوید؟
ما هم این خبر را از طریق این رسانه ها شنیدیم اما مطمئن هستیم که عسگری هیچگاه خودکشی نمی کند. چون انتساب این تهمت به عسگری یک توهین بوده و به هیچ وجه صحت ندارد. این را از سر تعصب نمی گویم بلکه نتیجه تجربه زندگی من با عسگری است. از طرفی تا کنون سابقه نداشته که در زندان های رژیم صهیونیستی فردی خودکشی کرده باشد. زیرا در این زندان ها به قدری دوربین های متعدد وجود دارد که امکان ندارد کسی بتواند در این زندان خودکشی کند چون زندانی به شدت تحت نظر است. اگر هم عسگری کشته شده باشد به طور قطع رژیم صهیونیستی وی را به قتل رسانده که در این صورت وی به آرزوی خود که همانا شهادت بوده نایل شده است.

بعد از انتشار این خبر چه کردید؟
ما بلافاصله با وزارت خارجه صحبت کرده و قرار شده که با آقای صالحی دیداری داشته باشیم. در این دیدار ما بار دیگر بر خواسته خود که روشن شدن وضعیت همسرم است پافشاری خواهیم کرد. ما بارها این مساله را فریاد زدیم که عسگری باید زنده به ایران بازگردانده شود یا اگر شهید شده باید پیکر وی را به ما تحویل دهند. ما ازخواسته خود کوتاه نیامده و نخواهیم آمد. اگر در ایران به این خواسته دست پیدا نکنیم همگی عازم ترکیه خواهیم شد. ما اجازه نخواهیم داد که پرونده عسگری به سرنوشت شهید متوسلیان و موسوی دچار شود بنابراین این پرونده را با جدیت پی گیری می کنیم. ما در این راستا ذره ای عقب نشینی نخواهیم کرد چون ما چهار سال است چشم انتظار هستیم و نمی توانیم با یک خبر شهادت قانع شده به آن اکتفا کنیم هر چند شهادت همواره آرزوی وی بوده و تازه اگر به دست رژیم صهیونیستی باشد که این سعادت عظیم تر است.

برای پیگیری به غیر از وزارت امور خارجه از چه نهادهایی در خواست کمک دارید؟
ما از تمام نهادهای بین المللی و سازمانهای حقوق بشرتقاضا داریم که به ما کمک کنند. این نهادها که مرتب دم ازحقوق بشر و حقوق شهروندی می زنند باید ما را یاری کنند تا ما حرفهای آن را باور کنیم .

پیش از این هم دیداری با آقای صالحی و یا متکی داشتید؟
یکی دو بار با آقی متکی دیدار داشتیم و فقط در 18 آذر که روبروی سفارت ترکیه تجمع کردیم از وزارت امور خارجه مجوز گرفتیم ولی تا کنون با آقای صالحی دیداری نداشتیم.

فارغ از تقاضای دیدار با آقای صالحی آیا با سایر مقامات از جمله نمایندگان مجلس یا .... را داده اید؟
ما امروز (سه شنبه) ساعت دو با آقای بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس وقت ملاقات داریم. البته نماینده ای از سوی دفتر مقام معظم رهبری از خانه ما دیدار کرد و همچنین در دوبار ملاقات با آقای احمدی نژاد خواستار رسیدگی به پرونده ایشان شدیم و ایشان قول مساعد داد تا این مساله را پی گیری کند .

فقط آقای بروجردی حضور دارند یا اینکه سایر اعضا هم حضور دارند؟
من اطلاعی ندارم احتمالا تعدادی از اعضای کمیسیون هم حضور دارند.

من در خبری دیدم که آقای شمخانی نیز پی گیر این مساله شدند ایشان چه اقداماتی را انجام دادند؟
بله اوایل آقای شمخانی نیز مثل بقیه پی گیر ماجرا بودند ولی پی گیری ایشان هم به نتیجه ای نرسید. البته باید به این نکته اشاره کنم که پی گیری ماجرا، وظیفه آقای شمخانی نیست. باید وزارت امور خارجه این مساله را پی گیری کند هر چند ایشان پی گیر ماجرا بودند و چند بار به ما سر زدند که مبادا مشکلی داشته باشیم.

وزارت خارجه آنطور که باید و شاید پی گیری کرده؟
وزارت خارجه پی گیری می کند، اما انتظار ما این است که در این مورد جدیت بیشتری داشته باشد. الان که خبرنگارهای خارجی که بازداشت شده اند چطور اجازه دارند که با خانواده هایی خود دیدار کنند اما این شرایط را برای ما فراهم نمی کند در حالیکه می توانست در خواست ما را به عنوان درخواست متقابل مطرح کند تا فرزندان من بعد از گذشت این دوران بتوانند پدر خود را ببینند.من توقع دارم که در برابر در خواست خبرنگاران آلمانی و آمریکایی درخواست ما را مطرح کنند تا آنها در برابر این فشار ناچار شوند که درخواست ما را اجابت نموده و ما را از سرنوشت عسگری آگاه کنند. البته چون عسگری در ترکیه ربوده شده ایران باید به ترکیه فشار وارد کند. بخصوص اینکه چهار سال از این دوران گذشته و باید عسگری به خانه بازگردد چون دیگر صبر خانواده ما تمام شده است.

در طول چهار سالی که از ربوده شدن ایشان می گذارد سفارت ترکیه چه جوابی به شما داده است؟
کسی تا به حال به ما جواب نداده و تنها پاسخ این سفارتخانه به این خلاصه شده که به خاک این کشور ورود قانونی داشته و در این کشور ناپدید شده است. به نظر من حتی نیروهای اطلاعاتی ترکیه در ربودن عسگری به اسراییل کمک کرده اند.

ایشان با توجه به جایگاهی که در وزارت دفاع داشته و معاون آقای شمخانی بودند چگونه توانستند به این راحتی از کشور خارج شوند؟
ایشان اجازه داشتند و به صورت قانونی از کشور خارج شدند. در این زمینه منعی نداشتند هر چند ایکاش ممنوع الخروج می شدند و هر گز به این سفر نمی رفتند.

در برخی از رسانه ها اینگونه نقل شده بود که ایشان با ویزای توریستی عازم این سفر شدند.
قبل از این حادثه، سفری به تایلند داشتند و در نهایت به لبنان و سوریه رفتند. از سوریه عازم ترکیه شدند و هرگز ممنوع الخروج نبودند.

ایشان چرا اینقدر زود خودشان را بازنشسته کردند؟
آقای عسگری متولد 20 دی 1339 هستند و بعد از گذشت این مدت زمان خودشان خواستند که بازنشسته شوند و به این نتیجه رسیدند که باید در حوزه دیگری به فعالیت بپردازند و کار تجاری می کردند.

روندی که منجر به ناپدید شدن ایشان شد چگونه رخ داد؟
16 آذر 85 مصادف با 7 دسامبر 2006 وارد ترکیه شد و 18 آذر مصادف با 9 دسامبر از هتل جیران توسط نیروهای رژیم صهیونیستی ربوده شد حتی دوربین هتل را خراب می کنند تا از رفت و آمدهای صورت گرفته کسی مطلع نشود تا اینکه وی با چه کسی ملاقات کرده و در نهایت توسط چه افرادی ربوده شده است.

چه مقامی خراب شدن دوربین را تائید کرد؟
این خبر را پس از پی گیری های صورت گرفته مطلع شدیم و مقامات هتل این خبر را به مقامات مسئول دادند. تلاش مسئولان برای بررسی این مساله که در عرض دو روزی که عسگری آنجا بوده چه افرادی به هتل رفت و آمد کردند، به جایی نرسید. صاحب هتل در برابر درخواست مسئولان ایران برای بازبینی دوربین، گفت که دوربین خراب شده است در حالیکه این دوربین سالم بوده اما همکاری لازم را انجام ندادند و حاضر نشدند که فیلم را به ایران بدهند.

ارزیابی خودتان در مورد این مساله چیست؟
ارزیابی من به صورت قاطع این است که عسگری ربوده شده است زیرا تمام سرنخ های موجود از این مساله حکایت دارد. این اقدام توسط عوامل رژیم صهیونیستی انجام شده است در عرض این چهار سال که از خانه خارج شده نه با ما تماسی گرفته نه ما با او تماس گرفتیم و از وی کاملا بی خبریم. اما فریادهای ما در طول این چهارسال به جایی نرسیده است و در کمال تنهایی این مساله را پی گیری کردیم و دراین زمینه مظلوم واقع شدیم.

همراهی های صورت گرفته تا کنون چگونه بوده است؟
ابتدا این مساله خیلی پی گیری شد اما به مرور زمان کمرنگ شد و بعداز گذشت مدت زمانی بی هیچ وجه در این مورد پی گیری صورت نگرفته است. به عبارت بهتر پی گیریی پرونده ایشان  به مرور زمان کمرنگ شد و مشمول زمان گردید.

خانم عسگری! در برخی از رسانه ها شائبه هایی مبنی بر پناهنگی ایشان مطرح شده است این مساله را تا چه حد درست می دانید؟
به هیچ وجه این مساله درست نیست ایشان بالاترین پست و مقام را در این کشور داشت مگر معاون وزیر دفاع بودن کم پستی است که عسگری بخواهد به خاطر شرایط بهتر پناهنده شود. البته عسگری هیچگاه دنبال پست و مقام نبوده که بخواهد برای موقعیت بهتر پناهنده شود. عسگری برای پناهنگی باید انگیزه ای داشته باشد در حالیکه وی هیچگاه چنین انگیزه های نداشته است بخصوص اینکه وی علاقه وافری به خانواده خود داشت. عسگری پدر چهار دختر و یک پسر بود که به شدت به خانواده خود وابسته بود و به پدر پیر خود بسیار محبت می کرد. عسگری به هیچ وجه پناهنده نشده و نخواهد شد، حتی اگر در دست اسراییل تکه تکه شود حرفی برخلاف مصالح نظام نمی زند؛ این مساله از شخصیت و ایمان اسلامی عسگری به دور است و یک توهین محسوب می شود و این سخن را قاطعانه عرض می کنم. این سخن کسانی است که با عسگری و نظام دشمنی دارند بنابراین پناهندگی وی را مطرح می کنند حال کسانی که آن زمان این شبهه را مطرح کردند بر آنها ثابت شد که این کار رژیم صهیونیستی است. چون در این مدت نه تنها تماسی نگرفته بلکه هیچ مصاحبه ای نیز نکرده است، حال آنکه  اگر مصاحبه ای انجام داده بود بارها توسط این کشورها در بوق و کرنا می شد.

البته به موازات طرح اتهاماتی از این دست، در مورد مسائل مالی ایشان نیز زمزمه هایی صورت گرفت
این شایعه هایی است که توسط کسانی که چشم دیدن عسگری را نداشتند، مطرح شد. دشمنان وی دوست نداشتند که وی در عرصه باشد و به این نظام خدمت کند. همین افراد نیز شایعه پناهنگی وی را مطرح کردند و شایعاتی از این دست را رسانه ایی می کنند در حالیکه این اتهامات به هیچ وجه صحت ندارد و نباید آن را باور کرد.

در این میان شائبه ای نیز مطرح شد که وی شاهد دادگاه ترور رفیق حریری بوده و قرار بوده که علیه حزب الله در این دادگاه شهادت بدهد؟
این اتهامات را رژیم صهیونیستی گسترش داده زیرا خودشان رفیق حریری را ترور کردند و بعد می خواهند به گردن عسگری بیاندازند. دست داشتن رژیم صهیونیستی در این پرونده بر همه ثابت شده است.

آقای عسگری مدت زمانی در کردستان حضور داشتند چه خاطراتی از این دوران دارید؟
من سال 63 در حالی با ایشان ازدواج کردم که ایشان فرمانده سپاه سردشت بودند. بعد سال 64 ما به مریوان منتقل شده و در سال 65 فرمانده [سپاه] کردستان شدند و ما در سنندج زندگی می کردیم. عسگری در تمام شهرهای کردستان مانند تکاب، کامیاران و مهاباد مسئولیت داشته است. مردم کردستان علاقه خاصی به عسگری داشتند و او تمام تلاش خود را معطوف حل مشکلات مردم می کرد  چون در آن زمان مردم کردستان امکانات زیادی نداشتند. این دوران زمانی تا سال 67 طول می کشد به ترتیبی که تمام درختان کردستان عسگری را می شناسد و مدیون زحمات وی هستند.

خاطره ای از این دوران دارید؟
در یکی از روستاهای سردشت ضد انقلاب وارد روستا شدند، بعد از طرف سپاه، عسگری به عنوان فرمانده وارد روستا شد تا ضد انقلاب را دور کنند. بعد عسگری متوجه شد که صدای یک بچه از یک خانه می آید وقتی وارد می شود متوجه حضور دختری در گهواره می شود و عسگری آن بچه را از گهواره برداشته و داخل یک پارچه می پیچد بعد از مدتی پدر و مادر دختر که به خاطر ضد انقلاب از روستا فرار کرده بودند به روستا بر گشتند که متوجه شدند که آقایی به نام عسگری از بچه مراقبت کرده و بدنبال این اقدام، تمام ضد انقلاب هایی ده که عضو کومله و دموکرات شده بودند بعد از چند روز تسلیم عسگری می شوند.

حضور ایشان در وزارت دفاع چگونه بود آیا قبل از حضور در معاونت وزارت دفاع، نیز در ساختار حضور داشتند یا اینکه یکباره وارد ساختار وزارت دفاع شدند؟
حدودا هفت تا هشت سال در وزارت دفاع خدمت کردند و با معاونت آقای شمخانی وارد وزارت دفاع شدند.

بعد از ناپدید شدن همسرتان در بزرگ کردن بچه ها با چه مشکلاتی مواجه بودید؟
در این دوران سه تا از دختران ما عقد کرده و ازدواج کردند. این ازدواج در غیبت پدرشان رخ داد در حال حاضر یک دخترم نیز دو سال است که عقد کرده و قرار است که 26 بهمن ماه مراسم عروسی وی برگزار شود . به هر حال این اقدامات زمانی صورت گرفت که ایشان حضور نداشتند در این دوران زهرا، زینب و سمیه ازدواج کردند البته دخترم نجمه قبل از ناپدیدشدن پدرش ازدواج کرد و صاحب فرزندی نیز شد که عسگری قبل از این ماجرا وی را دید. دختران من سر سفره عقد عکس پدرشان روی صندلی قرار دادند و در تمام مدت در فراغ پدر گریه می کردند. البته پسری 26 ساله هم دارم که منتظر بازگشت پدرش برای ازدواج است.

خانم احمدی! واکنش پدر آقای عسگری نسبت به انتشار این خبر چه بوده؟
پدرش بسیار شکسته شده است خبر شهادت همسرم را ایشان نمی داند . خانواده برای اینکه ایشان از این خبر مطلع نشود وی را به خانه ای منتقل کردند که تلویزیون و رادیو و تلفن را قطع کردند  تا پدرشوهرم از این مساله مطلع نشود زیرا برای سلامتی ایشان بسیار بد است . واز ملاقات ایشان با هر فردی جلوگیری می کنند تا مبادا منجر به سکته قلبی ایشان شود .

در این ایام از حقوق بازنشستگی ایشان استفاده  می کردید؟
بله حقوق ایشان را می گیریم.

سخن آخر
من آرزو دارم که هر چه زودتر به ما خبری برسد وچشم به در بودن ما به پایان برسد، چون خسته شدیم و صبر ما دیگر تمام شده.

/30

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 121162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۵
  5 0
  خبر آن لاین بسیار متشکرم که در این وانفسای شرایط به سراغ این خانواده ی محترم رفته و موضوع ایشان را زنده کردید متاسفانه مشمول زمان شدن شامل همه ی ما شده است همه ی کسانی که در جنگ و جبهه بودیم فعلا دور دور سیاست پیشه گان است ما نمی گذریم نمی دانم با خدا قرار است چه کنند.
 • مینا IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۶
  4 0
  ما هم امیدواریم و منتظر تا هرچه زودتر از سرنوشت این هم وطن عزیزمان اطلاعاتی به دست بیاید. و به همت و عزم خانواده ایشان آفرین می گوییم
 • m.sh IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۸
  5 0
  خدا صبرتون بده امیدوارم سالم برگردند