اظهارات نماینده روسیه در شورای امنیت درباره برنامه موشکی ایران

تسنیم نوشت: نماینده روسیه در شورای امنیت تاکید کرد مسکو با هر نوع تحقیقاتی درباره برنامه موشکی ایران، بدون مجوز شورای امنیت یا گنجاندن آن در برجام مخالف بوده و از دبیرکل سازمان ملل انتظار دارد تا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران تلاش کند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، "واسیلی نبنزیا" نماینده دائم روسیه در سازمان ملل‎ شب گذشته در نشست ویژه شورای امنیت درباره ایران تاکید کرد که این کشور مخالف انجام تحقیقات توسط دبیرخانه سازمان ملل درباره برنامه موشکی ایران، بدون مجوز شورای امنیت این سازمان است.

وی گفت: «هرگونه فعالیت بازرسی یا نظارت و انجام تحقیقات غیرمجاز دبیرخانه، با هر مضمونی که انجام شود، نمی‌تواند سازنده باشد و چنین اقداماتی باید یکبار و برای همیشه متوقف گردد. گزارش تهیه شده درباره برنامه موشکی ایران نباید شامل اطلاعات غیرموثق از منابع غیرقابل اطمینان یا کشورهای خاص باشد و مهمتر از همه آنکه این اقدامات نباید بدون اطلاع شورای امنیت صورت بگیرد.»

نماینده روسیه سطح کارشناسان، ماموریت و وضعیت سفرهای آنها و همچنین سطح اختیارات آنها به هر بهانه‌ای را مورد تردید قرار داد.

نبنزیا تاکید کرد که روسیه قاطعانه از دبیرکل سازمان ملل می‌خواهد تا برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران را حفظ کند و مخالف هر نوع تلاشی برای تحمیل کردن سایر مسائل، از جمله برنامه موشکی ایران به این توافقنامه است.

این دیپلمات بلندپایه روس افزود: «ما با این ارزیابی دبیرکل که تصمیم آمریکا برای خروج از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران چالشی جدی بوده و هیچ کمکی به اهداف تعیین شده در توافق هسته‌ای و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت نکرده، کاملا موافقیم.»

نبنزیا یادآور شد که قطعنامه شورای امنیت هیچ ممنوعیتی برای ایران درباره پرتاب آزمایشی موشک قائل نشده و هیچ دلایل و مدارکی هم در اختیار نیست که این موشک‌ها دارای کلاهک هسته‌ای باشند.

وی اعلام کرد که روسیه حاضر است کمک لازم برای حل و فصل اوضاع در خاورمیانه، از جمله روابط ایران با اسرائیل و کشورهای عرب منطقه را ارائه دهد.

52310

کد خبر 1212284

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =