۰ نفر
۳ دی ۱۳۸۷ - ۱۶:۱۸

بررسی رابطه ناتو و اتحادیه اروپا

از زمانی که روسیه تصمیم گرفت تا نیروی از دست رفته خود را بازیابد و بار دیگر تبدیل به یکی از بزرگترین قدرت ها شود، رابطه  این قدرت در هم شکسته با اتحادیه اروپا کم و بیش به سردی گرایید که بحران گرجستان آخرین قدم در جهت بدتر کردن اوضاع  بود، اوضاعی که با مواجهه شدید با کوزوو به بدترین شکل ممکن ظاهر شد.

در این میان از یک  طرف،  تنش های شدیدتری متوجه آینده جمهوری های تازه پاگرفته اوکراین و گرجستان است که قصد دارند خود را از قیومیت روسیه خارج کنند و از طرف دیگر به قدرت رسیدن رهبران غرب گرا در انقلاب های کیف و تفلیس، موجب شد تا مسکو و بروکسل رودروی یکدیگر قرار بگیرند.  

بنابراین در حالی که روسیه می کوشد تا بر گرجستان و اوکراین تسلط یابد، اروپاییان در تلاشند تا به منظور تضمین بقای این دو دولت، آنها را وارد اتحادیه اروپا کنند. اما به گفته مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اتحادیه، موضوع راه یابی این دو کشور به اتحادیه  بدان معنا نیست که همانند دوران جنگ سرد باید دست به دامن  مناطق حساس شد، بلکه باید خواسته های راهبردی اتحادیه اروپا را به منظور نیروبخشی روابط آن با  همسایگانش بدون حضور میانجی، برآورده کرد.

ناتو بر این عقیده استوار است که  پیوستن گرجستان و اوکراین به اتحادیه اروپا و خود ناتو نیاز به زمان دارد. در این میان روسیه به سبب این که ناتو  به روابط خود با مسکو بیشتر بها می دهد تا پیوستن گرجستان و اوکراین به آن، احساس رضایت می کند. این در حالی است که  به نظر اتحادیه اروپا، به منظور برداشتن قدم های  جدیدتر و رسیدن به نتیجه مطلوب تر پیشنهاد تشکیل بلوکی شرقی به شش دولت منطقه یعنی اوکراین، گرجستان،ارمنستان، آذربایجان،  بلاروس و مولداوی راه حل مناسبی به نظر می رسد.   این پیشنهاد از سوی   لهستان و سوئد که  به عنوان مکملی در پروژه اتحادیه مدیترانه مطرح شده است می تواند در روند گسترش و تقویت اروپا نقش شایانی داشته باشد. هر چند که نکته مهم و  سخت کار  حفظ اشتیاق اوکراینی ها و گرجی ها برای ورود به ناتو  و اتحادیه اروپا  بدون برانگیختن عصبانیت روس هاست اما به نظر می رسد که روسیه چندان دل خوشی از این مداخله ندارد.

البته این کار خیز بلندی برای سیاست همسایگی اروپا به همراه خواهد داشت به طوری که به عقیده مانوئل باروسو در این تصمیم دو هدف دنبال می شود که  یکی همکاری سیاسی و دیگری پیوستگی اقتصادی در قالب تفاهمات  تجارت آزاد است که دراین بین واژه همکاری  بیشتر به متحدان این ماجرا مربوط می شود و  این همان مساله ای است که به روابط اتحادیه اروپا با کشورهای عضو اتحادیه مدیترانه و همچنین  کشورهای حوزه بالکان  که از اعضای آینده اتحادیه به شمار می روند، معنا می بخشد.

در آخر باید خاطر نشان کرد که نبرد گرجستان و هرج و مرج اوکراین، بی ثباتی هایی را به همراه داشته که حضورفعال اروپا خود گواه بر این مطلب است. بنابراین باید بدون معطلی تصمیم های لازم برای حل این مسائل اتخاذ و اتحادیه اروپا بین پیوستن این دو کشور به ساختار یورو آتلانتیک  و یا جدایی از آنها یکی را انتخاب کند. 

ترجمه: لیدا هادی

کد خبر 1213

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =