قائم‌مقام بانک مرکزی: نظام ارزی کشور نیازمند اصلاحات و اقدامات تکمیلی است/ مهار اسب سرکش دلار 

تسنیم نوشت: قائم مقام بانک مرکزی گفت:‌ ظرف مدت زمان کوتاهی با مجموعه‌ای از اقدامات و سیاست‌های موثر اسب سرکش دلار را رام کرده و آن را طی یک مسیر کارشناسی شده به کانال‌های پایین‌تر هدایت کنند.

اکبر کمیجانی  با بیان این مطلب در همایش پژوهش و فناوری، اظهار داشت: شواهد امر بیانگر آن است که با وجود تحقیقات و مطالعات فراوانی که در خصوص مسائل پولی و بانکی اقتصاد ایران انجام شده است، اما هنوز نتوانسته‌ایم به اثرگذاری مطلوب پژوهش در این حوزه دست پیدا کنیم به نحوی که ممکن است برای پاسخ به نیازهای امروز شبکه بانکی و حل مشکلات این حوزه پژوهش‌های اصیل انگشت شمار باشد. 

معاون بانک مرکز ی

وی افزود:‌ پژوهش‌های حوزه پول و بانک باید بگونه‌ای باشد که خروجی و یا دانش حاصل از آن، از یک سو درک سیاستگذار از پویایی‌های اقتصاد را افزایش دهد و از سوی دیگر ارتقاء دهنده کارآیی سیستم بانکی و عمکرد نظام پولی باشد. تحت این شرایط است که کاربست نتایج پژوهش‌ها با بهبود محیط کلان اقتصادی،‌ زمینه‌ساز افزایش رفاه عمومی خواهد بود. بدین منظور ضروری است که در انجام پژوهش‌ها برخی از اصول و نکات مهم که در ادامه توضیح خواهم داد رعایت گردد. 

کمیجانی تصریح کرد: به منظور ارتقای کارایی و عملکرد سیستم بانکی، نیازمند گسترش تحقیقات و پژوهش‌های عمدتاً کاربردی در شبکه بانکی هستیم. از این منظر ضروری است که اولاْ بانک‌ها نسبت به تقویت واحدها و بخش‌های تحقیق و توسعه خود بیشتر همت نمایند و ثانیاً مراکز تحقیقاتی نیز شامل واحدهای داخل بانک و همچنین واحدهای خارج از بانک یعنی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی ارتباطات خود را با واحدهای اجرایی بانک افزایش دهند.

این مقام مسوول در بانک مرکزی در ادامه با بیان اینکه این تعامل سبب می‌شود که از یک سو در ارایه راه‌حل‌های مشکلات شبکه بانکی به بیان توصیه‌های کلی اکتفا نشود و راهکارهای ارایه شده عملیاتی‌تر و منطبق بر شرایط اقتصاد کلان کشور،‌ شبکه بانکی و در نهایت یک بانک مد نظر و بصورت سفارشی شده باشد٬ گفت:  از سوی دیگر، سبب می‌شود که سیاستگذاران و مدیران بانکی نیز به شکل مستمر اطلاعات خود را از تحولات و فرآیندهای پولی و بانکی نظام مالی بین‌الملل به روز رسانی کرده و با درک کاستی‌ها و ضعف‌های وضع موجود، محصولات و قراردادهای مالی خود را منطبق با فرهنگ اقتصادی-اجتماعی جامعه ما عرضه کنند. به عنوان مثال، در دهه‌های اخیر میلادی، پیشرفت فناوری اطلاعات سبب تحول در ارایه ابزارهای پرداخت و نگهداری دارایی با درجه نقدپذیری گوناگون در کشورهای مختلف شده است. همچنین، ارائه انواع خدمات بانکی دیجیتال بدون توجه به مرزهای جغرافیایی، ابعاد جدیدی به بانکداری بین‌المللی اضافه کرده است که ضروری است جریان تحقیق و توسعه به منظور ارتقا کیفی و عمق بخشی به خدمات مالی کشور، به کمک بخش‌های اجرایی نظام بانکی اقتصاد ایران بشتابد.

کمینجانی با بیان اینکه قوانین و استانداردهای نظام بانکی بین‌الملل طی دهه گذشته با رشد چشمگیری مواجه شده است ولی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، نظام بانکی ایران از همراهی و انطباق با بسیاری از تحولات محیط بانکداری اقتصاد جهانی محروم بوده است، ادامه داد:‌ ضروری است که برخی از تلاش‌های پژوهشی بر شیوه‌های نوین انجام وظایف بخش‌ بین‌الملل بانک‌ها و بانک مرکزی متمرکز شده و دانش حاصل از آن به همکاران سیاستگذار و کارگزاران بانکی منتقل شود تا با تکیه بر ابزارهای جدید مراودات نظام مالی کشور در سطح بین‌الملل با موانع و اخلال کمتری انجام شود. 

قائم مقام بانک مرکزی همچنین تاکید کرد که از موارد مهم در این حوزه، بروزرسانی شیوه‌های مدیریت ریسک و اصول گزارشگری مالی استاندارد است و افزود: همچنین با توجه به گسترش پیمان‌های پولی دو جانبه و چندجانبه از یک سو و آغاز دور جدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا از سوی دیگر ضروری است که پژوهشگران در خصوص ابعاد مختلف این پیمان‌ها، شرایط اقتصادی کشورها و ضوابط حاکم بر دریافت‌ها، پرداخت‌ها و تسویه کسری‌ و مازاد آنها تلاش بیشتری صرف نمایند.

کمیجانی افزود: در مجموع مقصود از ذکر این نکات تاکید بر این است که در بحث پژوهش بالاخص در حوزه پول و بانک هدف ما علم لاینفع و صرف چاپ یک مقاله و یا یک کتاب نیست، بلکه ضروری است که پژوهش‌ها در جهت پاسخ به مسائل اساسی و با رویکرد راهکارهای عملیاتی در نظام پولی و بانکی اقتصاد ایران هدایت شود. 

مهمترین اولویت‌های پژوهشی سیستم بانکی

وی با بیان اینکه ، به سبب مجموعه اقدامات انجام شده روند شتابان نرخ تورم ماهانه متوقف شده و در حال نزول است و امیدواریم که این کاهش ادامه دار نیز باشد، ادامه داد: علی رغم این، وجود انباره نقدینگی که در حال حاضر حدود 1750 هزار میلیارد تومان است، پتانیسل بروز فشارهای تورمی را دارد و لذا ضروری است که در کانال‌های عرضه نقدینگی به جامعه اصلاحات اساسی صورت گیرد تا نقدینگی اضافه شده به کسب‌ و کارها و بخش مولد اقتصاد هدایت شود. 

کمیجانی تصریح کرد: همچنین از بعد تقاضای نقدینگی نیز باید سازوکار جذب سپرده و نرخ‌های سود به نحوی باشد که با کاهش سیالیت و افزایش ماندگاری سپرده‌ها، از یک سو شبکه بانکی توانایی پرداخت هزینه‌های جذب سپرده را داشته باشد و ازسوی دیگر وام‌گیرندگان نیز توانایی بازپرداخت سود تسهیلات را داشته باشند.

وی به بهبود سازوکار مدیریت و عملیات نظام ارزی اشاره کرد و افزود:خوشبختانه با آغاز مدیریت جدید بانک مرکزی و اخد مجوزهای لازم از سران محترم قوا، همکاران اینجانب توانسته‌اند ظرف مدت زمان کوتاهی با مجموعه‌ای از اقدامات و سیاست‌های موثر اسب سرکش دلار را رام کرده و آن را طی یک مسیر کارشناسی شده به کانال‌های پایین‌تر هدایت کنند.

کمیجانی گفت: با وجود گام‌های بزرگی که در این راستا برداشته شده است، همچنان نظام ارزی کشور نیازمند اصلاحات و اقدامات تکمیلی به منظور حفظ ثبات بلندمدت بازار و اجتنباب از بروز تلاطم‌های ارزی در آینده است. بدین منظور چگونگی ایجاد و گسترش ابزارهای کافی برای پوشش ریسک ارزی فعالان بخش حقیقی اقتصاد و ارتقای سازوکاری لازم برای تسهیل نقل و انتقال منابع ارزی از سوالاتی است که باید پژوهش‌های ما برای تصمیم‌سازی صحیح در حوزه ارزی به آن پاسخ دهد.

قائم مقام بانک مرکزی با تاکید بر اهمیت اصلاح نظام بانکی ادامه داد: همانگونه که بارها نیز تاکید شده است اصلاح نظام بانکی در این دوره با جدیت پیگیری می‌شود. شرایط خاص ترازنامه بانک‌ها و مسائلی از جمله بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، مطالبات غیرجاری، کاهش کیفیت دارایی‌ها و بنگاه‌داری بانک‌ها موضوعاتی هستند که تداوم آن دیگر پذیرفتنی است. 

در این ارتباط تهیه و تصویب نظام جامع حل و فصل مالی موسسات و بانک‌های مشکل‌دار، ارتقای نظام نظارت و پایش سلامت بانکی، اصلاح ساختار مدیریت ریسک و اجرایی کردن اصول حاکمیت شرکتی در بانک‌ها محورهایی هستند که دستاوردهای پژوهشی آن می‌تواند نقش بسزایی در برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی شیوه انجام فرآیند اصلاح نظام بانکی داشته باشد. امید است با تکیه بر پژوهش‌های روزآمد، عقب‌ماندگی نظام بانکی کشور از وضعیت مطلوب کاهش یافته و ماموریت‌های بخش پولی و بانکی به نحو شایسته انجام شود.

پوست اندازی  نظام بانکی

علی دیواندری

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به افزایش توجه به بانکداری الکترونیک از سوی بانک ها تاکید کرد که نظام بانکی در حال پوست اندازی است. 

 علی دیواندری نیز در این همایش گفت: در حال حاضر تمام بانک های کشور پژوهش و علم محور شده اند و هر زمان از پژوهشکده پولی و بانکی برای مشاهده کارهای پژوهشی خود دعوت می کنند، شاهدیم که اقدامات بسیار خوبی را انجام داده اند.

وی با بیان اینکه نظام بانکی با استفاده از بانکداری الکترونیک در حال پوست اندازی است، اظهار داشت: تمام بانک های کشور به سمت درگاه های اینترنتی، پرداخت های موبایلی و ابزارهای مجازی رفته اند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد که بدنه فکری بانک ها دچار دگرگونی شده و می بینیم که در حال تغییر مدیران کسب و کار خود برای مواجهه با چالش ها و معضلاتی هستند که امروزه نظام بانکی با آن روبروست.

۲۲۳۲۲۴

کد خبر 1213522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =