ساخت پودری از کربن که دی اکسید کربن کارخانه‌ها را جذب می‌کند

ایرنا نوشت: محققان دانشگاه واترلو کانادا پودری از جنس کربن ساختند که قادر است دی اکسید کربن کارخانجات و نیروگاه ها را جذب کند.

این پودر کربنی در مقایسه با روش های مورد استفاده کنونی دو برابر کارآیی داشته و قادر است دی اکسید کربن حاصل از سوزاندن سوخت های فسیلی در کارخانجات و نیروگاه ها را جدا کند. 
مولکول های دی اکسید کربن در قالب فرایندی موسوم به جذب سطحی به سطح کربن می چسبند. کربن ماده ای فراوان، ارزان قیمت و سازگار با محیط زیست است و قابلیت جذب دی اکسید کربن، آن را به گزینه ای ایده آل برای جداسازی دی اکسید کربن از محیط بدل می کند. 
در این تکنیک جدید از گرما و نمک به منظور خارج کردن پودر کربن سیاه از ضایعات کارخانه استفاده می شود. نانوذرات کروی کربن که قطر اغلب آن ها کمتر از یک میلیونیم متر است، دارای خلل و فرج بسیار زیادی بوده و پودری را تشکیل می دهند که قابلیت بالایی در جذب دی اکسید کربن دارد. 
پس از جذب دی اکسید کربن در ابعاد وسیع از منابعی مانند کارخانجات تولید برق فسیلی، این پودر به سایت های نگهداری منتقل شده و با استفاده از تدابیر خاصی در زیر زمین دفن می شود تا دی اکسید کربن به اتمسفر راه نیابد.گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Carbon منتشر شده است.

5656

کد خبر 1214290

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =